8,4/10  (17 Oy) · 
69 okunma  · 
13 beğeni  · 
885 gösterim
Önümüzde hayat... Her gün bir başka uykuya yatıp bir başka rüya göreceğiz. Halbuki zaman, ağır ağır bizimle beraber akan nehir, bir göle varıyordu. Bu gölde artık biz akmıyor, dalgalanıyorduk.

''Sarnıç'' adlı öyküden
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  123
 • ISBN:
  9786053607724
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Akif Kümülüs 
07 Haz 17:27, Kitabı okudu, Beğendi

3 yıl önce çıkan semaver ve hatta 9 yıl sonra yazdığı Lüzumsuz Adamdan bile çok daha sosyal içerikli ve toplumcu bulduğum bu kitap,şüphesiz ki Sait Faik'in okunmazsa okunmaz kitabıdır. Bu kitabı okumadan Sait Faik'i anlamak mümkün değil.

Hilal 
16 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Diğer bütün kitaplarında da yaptığı gibi Sarnıç' ta da yapmış Abasıyanık bütün yapacağını. Sarnıç, içindeki öykü sayısınca dünyayı barındırıyor. Her bir öyküde farklı bir bakış açısından bakıyoruz etrafa, farklı yerler geziyoruz ve farklı duygular hissediyoruz.

Sait Faik' in çoğunluğu Varlık' ta yayınlanmış öykülerinin derlendiği bir kitap Sarnıç. Bunun yanında yazarın yalnızca bu kitap için yazdığı öykülerde bulunuyor. Güzel kurgular Sait Faik' in kelimeleriyle birleşince geriye bir bardak kahve alıp keyfini çıkartmak kalıyor tabii!

Kitaptan 6 Alıntı

Nebahat 
15 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Önümüzde hayat… Her gün bir başka uykuya yatıp bir başka rüya göreceğiz. Halbuki zaman, ağır ağır bizimle beraber akan nehir, bir göle varıyordu. Bu gölde artık biz akmıyor, dalgalanıyorduk.

Sarnıç, Sait Faik AbasıyanıkSarnıç, Sait Faik Abasıyanık

Ben ki dans salonlarına,barlara,hatta balolara düşman bir adamımdır.Sinirlenirim.Bana öyle gelir ki,oralarda yalnız bir tek fikir vardır:O da bir kadın kandırmak.Ondan ötesi,mızıka,ışık,kadeh,raks,adi birer vasıtadır.

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 55 - Yky)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 55 - Yky)

İstanbul İnsanları
İstanbul hâsılı bir âlemdi.Yiyen,içen,gülen dolu idi.Yemeyen,içmeyen,gülmeyen bir köşeye çekilmiş;yemiyor,içmiyor,gülmüyordu.

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 28 - Yky)Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 28 - Yky)
Hilal 
03 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Kış, saadetlerimizi tamamlamak için geliyor. Bahar, aşkımızı tazelemek için. Yaz, damarlarımızdaki çalışma arzusuna biraz tembellik, güneş ve kudret doldurmak için.

Sarnıç, Sait Faik AbasıyanıkSarnıç, Sait Faik Abasıyanık
Hilal 
03 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Tabiat çırılçıplak, hatta zelzelesi, fırtınasıyla bile güzel, özlenir bir şey. Bizi kucaklamak, bizi avutmak, bizi çalıştırmak, bize öğretmek in neler yapmaz. O artık bir sır değildir. Bize bir saadeti bağıran, bizi yaşamaya çağıran bir bütündür. Tavuklar bizim için yumurtluyor, bu vapuru bizim kafamız yaptı. Bu tayyarede uçan biziz. Ellerimiz ellerimizin içinde gülen, bağıran, seven, en çok seven, insanlarla dolu lokantadayız. Şimdiden sonra kahveler, buğdaylar yanmayacak. Çocuklar kalorifer olmayacak, sinemalar dolup dolup boşalacak. Zaman o zamandır."

Sarnıç, Sait Faik AbasıyanıkSarnıç, Sait Faik Abasıyanık
zeynep oruç 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

"Dünyada en sevmediğim şey, sabahtı. Ben bir Paris'li kadar sabahtan nefret ederdim. Senelerden beri güneşin doğuşunu seyretmedim. Senelerden beri hayatın yeniden başlayışını görmedim. Görmek de istemedim. Herşey her günkü halini aldıktan sonra, sokağa çıkardım."

Sarnıç, Sait Faik AbasıyanıkSarnıç, Sait Faik Abasıyanık