Satranç

8,8/10  (983 Oy) · 
2.302 okunma  · 
824 beğeni  · 
10.558 gösterim
Satranç sonsuz eski, ama aynı zamanda sonrasız yenidir; kuruluşu mekanik, ancak sadece hayalgücü ile etkilidir; geometrik açıdan sabit bir alanla sınırlı olmakla birlikte kombinasyonlarında sınırsızdır, sürekli kendini geliştiren, ancak yine de verimsiz, hiçbir yere götürmeyen bir düşünme eylemidir; hiçbir şey hesaplamayan bir matematik, esersiz bir sanat, temelsiz bir mimaridir.

Stefan Zweig'ın, 1942 yılında, Hitler iktidarından kaçarak sürgün hayatı yaşadığı Buenos Aires'te yayımladığı Satranç adlı romanı, hem yazarın intiharından önce bıraktığı bir veda mektubu hem de doğrudan Nazizm'i hedef aldığı tek kurmaca eseridir. New York'tan Buenos Aires'e yapılan bir gemi yolculuğunda, dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, kendisi için beklenmedik bir rakip olan Dr. B. ile karşılaşır. İsimsiz bir amatör olan bu gizemli rakibin satrançla tanışmasının olağanüstü bir hikâyesi vardır. Bir Nazi kurbanı olan Dr. B., o kara günlerde sadece satranç sayesinde ayakta kalabilmiştir.

Hikâyenin diğer kahramanı Czentovic ise iletişim kurmakta zorlanan, yaşamında satranç dışında hiçbir şey olmayan, kazanmaya kurulu bir saat, soğuk, küstah, kuralcı, yüzeysel, kültürsüz, karacahil bir "dahi"dir. Bu kısa anlatıda, Zweig'ın tüm izleklerini bulmak mümkün: dünün dünyasından bugünün dünyasına geçiş, marazi tutkular, sapkın zekâlar, felaketlerini yaşamları boyunca taşıyan bireyler, fazişm ve kaba şiddet karşısında Avrupa'nın ve dünyanın kaderi…

 
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  71
 • ISBN:
  9750725708
 • Orijinal Adı:
  Schachnovelle
 • Çeviri:
  Ayça Sabuncuoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
06 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Satranç. Bir kelime, iki hece, 7 harf, milyonlarca farklı kombinasyon, dizilim, olasılık, hesap, strateji, saldırı, savunma, sabır, öngörü, zeka, dikkat... Kralların, öğrencilerin, işsizlerin, dahilerin oyunu satranç...

Üniversite yıllarımda deliler gibi oynardık bu oyunu, yenilen hep rövanş ister, yenen müthiş bir haz duyar, bazen gece geç saatlere kadar sürer de sürer, kan çanağı olan gözler 64 karede uzayan satranç dolu gecelerde.. Sonra iş güç derken oynamaz oldum bu oyunu. Şimdi kitabı bitirince ilk işim alıntı ve yorumlardan sonra akıllı telefonuma satranç uygulaması indirmek oldu. Kısalığına tezat biçimde harika bir kitap.. Hani bir solukda okunacak kitap derler ya işte bu onunda ötesinde yarım solukta okunacak cinsten. Hiçlik, delilik ve deha ancak bu kadar gerilim dolu bir şekilde anlatılabilir. Beni bu kitapla tanıştıran 1000kitap üyelerine çok teşekkür ederim. Mutlaka ama mutlaka okuyun...

Vedat Geçit 
02 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hiç ara vermeksizin bitirdiğim nadir kitaplardandır, Satranç.

Kitabın olağanüstü bir akıcılığı var. Hikayesi uzun süre akılda kalabilecek cinsten.

Zweig'in kitabı bitirdikten sonra intihar etmesi, daha bir önemli kılıyor kitabı. Okuyun okutturun derim.

Ezgi Sezgin 
02 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Birkaç saat içerisinde bitirilebilecek,gayet akıcı ve sürükleyici acaba ne olacak dedirten kitaplardan biri.
Yazar, Hitler döneminin etkisinde kalan insanların psikolojik çöküşlerini etkileyici bir biçimde betimlemiş.Bir insanın uğradığı psikolojik işkencelerin sonuçlarının ruhuna ve bedenine yansımasını, hayata tutunmak ve benliğini hiçlikte kaybetmemesi için kendine yeni bir uğraş bulmasını, delilik ve dahilik arasındaki ince çizgiyi başarılı bir şekilde anlatmış.Bu süreçte insanın ruhundaki,aklındaki gelgitleri yansıtmış.
Kitapta yer alan "Yeryüzünde hiçbir şey insan ruhuna hiçlik kadar baskı yapmaz." cümlesi Dr.B.'nin içsel çöküşünü özetleyen kitabın can alıcı cümlelerinden biridir bence.
Stefan Zweig'in ruh dünyasında yaşadığı ızdıraplarının, onu intihara sürükleyen nedenlerinin bir yansıması belki de bu kitap.
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı,kesinlikle son da olmayacak.Okuyun,okutturun.

Nurhan Işkın 
22 Şub 22:44, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Mikro Czentovic satranç dünya şampiyonudur.Umursamaz tavrı, kendini beğenmişliği ve cahilliği ile ünlüdür. Kibri ise en önemli vasıflarından bir tanesidir. Bir papazın yanında verilen her görevi üstlenen bu çocuk, yeteneğinin keşfedilmesi ile köyünü ve ismini dünyaya duyurmayı başarır...

Dr. B ise yıllar önce Hitler döneminde bir otel odasında hücre hapsi yaşarken ve sorgulanırken çıldırma noktasında kendi hayali dünyasında kendine karşı oynadığı satranç oyunu ile ayakta kalmasına rağmen, yıllar içinde psikolojik olarak ne kadar derin travmalar yaşadığını, Mikro ile oynadığı oyunda tekrar keşfetmeye başlar. Hayali olarak oynadığı bu oyunlar bu kibar, zarif adamı ne şekilde etkilemiştir?

Kitap tam bir psikolojik savaşı ve yıkımı, sizi sıkmadan merak ile okumanızı sağlayacak şekilde yazılmış. Yazar her eserinde olduğu gibi bu eserinde de kaleminin gücünü gözler önüne sermiş...

Mahmut Çayır 
14 Eki 22:52, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 9/10 puan

BAŞYAPIT

Bir insan 71 sayfaya ne sığdırmış olabilir ki? sorusunun cevabı bu eser de mevcut. Nazi Almanyasından kaçan yahudi kökenli Avusturyalı yazar Stefan Zweig Rio da kaleme almış bu eseri. İnsanın canını en çok yakan işkencenin HİÇLİK olduğunu anlatmaya çalışan yazar okuruna o acıları hissettirebilmiş. Alıntı kısmına kitabın tamamını koymak gerektiğini düşündüğüm için sadece yazarın dünyaya veda ederken söylediği son sözü paylaşmayı uygun gördüm;

" Yazık, hamle o kadar da kötü düşünülmemişti. Aslında amatör olduğu düşünülürse olağanüstü yetenekli bu bey. "

Göktürk Atahan 
 12 Eki 12:52, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bu muhteşem öykü Stefan Zweig’ın bizlere bir vedasıdır aslında. Yaşamdan kendi isteği ile vazgeçmeden birkaç ay önce kitabı tamamlamış.

Zweig hikâye içinde hikâye oluşturarak ilginç bir kurgu yaratmış. Oldukça genç, cahil, fakat bir o kadar da yetenekli dünya satranç şampiyonu ile tesadüfen eline geçen satranç kitabı ile bu oyunu tutkuya dönüştüren ve yalnızlık dönemlerini aşmaya çalışan Dr. B’nin karşılaşmaları ve sıradışı hayat öyküleri.

Sigmund Freud’un yakın arkadaşlarından biri olan Zweig’ın insan psikolojisini bu kadar ustaca anlatabilmesi bir tesadüf olmasa gerek. Psikoloji bilimine duyduğu ilgi sonucu edindiği derin birikim ile insan ruhunun derinliklerine kolayca indiğini söyleyebilirim.

Nazi soykırımı, yitirilen insani değerler, kaybolan geniş bir kültür, açgözlülük, hırs, bencillik gibi ağır konuları işleyen bu küçük kitap, ayraç kullanmadan okuyacağınız kitaplardan. O yüzden okumayanlar için en kısa zamanda okunması tavsiyemdir.

Stefan Zweig, neden bu kadar geç kalmışım okumaya bilmiyorum kendime çok kızdım ama hızlı bir giriş yaptım devamı gelecek.

Satranç; siyah ve beyaz, 64 karelik sınırlı bir alan, 8 harf, 8 rakam, 16 asker ve sayısız kombinasyon. Öncelikle oyuna hayran kaldım sonra insanın zor zamanında, zapt edilmeye çalışılan zihniyle neler yapabileceğinin kapasitesini gördüm.

Bir yanda sosyalizm ve faşizmin eleştirisi diğer yanda eğitimsiz Satranç şampiyonu ve satranç tahtasını bile görmeden sayısız oyunlar oynayan yenen, mağlup olan, hem siyah hem beyazı kendinde barındıran Dr. B.'den oldukça etkilendim.

İyi okumalar dilerim.

ESRA KADIOGLU 
23 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Çabucak bitti, TADI damağımda kaldı ,keşke biraz daha devam etseydi dedirtti. Özellikle Zweig in son yazdığı eser ve intiharını düşündükçe garip hissettim. Kendini bu kadar hayattan koparmaya Hakkı yoktu. Hem Czentovic de hem de Dr. B. De kendisini ile olan Çatışmasını hissettim ben. zaman zaman hangimiz yaşamıyoruz ki böyle Çatışmalar. Okunması gereken eserlerden biri,kesinlikle hissetmelisiniz.....

Sergen Özen 
 11 Tem 00:56, Kitabı okudu, 2 günde, 9/10 puan

Satranç, çökmekte olan bir dünya düzeninin ve dönemin baskıcı politikasının içine yerleştirildiği bir eserdir.
*Dr. B'nin Hapse maruz bırakılmasıyla içine düşmüş olduğu bunalımlar, iç geçirmeler, kitap okumasına izin verilmemesi ve düşünsel anlamdaki saldırı dönemin politikasına kuşku yok ki eleştiridir. -Dr. B'nin psikolojik bunalımlarıyla birlikte Zweig'ın Freud'a olan hayranlığının izlerini de görmek mümkün.-
*Czentovic, Satranç ustasıdır fakat, konuşma yetersizliği, soğuk biri olması ve sıradan kişiliği Zweig tarafından Hitlerle çağrıştırılır.
*Dr. B ise, insancıl ve özgür yaşam biçimini temsil eden dünya görüşüyle yok olmaya mahkûm edilen bir dünyayı temsil eder ve de Zweig'in kendini yansıttığı karakterdir.
*Zweig'ın son eseri olmasıyla savaş arefesi denilebilecek yıllarda kaleme alınması eserin önemini arz eder. Aslında "Satranç oyunu" daha ön planda olmasına karşın Zweig'in bu indirgeyici olan eleştirel anlatımını görmek mümkündür.
Çökmekte olan bir dünyanın içine yerleştirildiği bir kitaptır Satranç. Kısa bir kitaptır fakat, hayatta Stratejinin, düşünmenin, ileriyi görmenin ya da ileriyi görmeden önce düşünmenin ne kadar önemli olabileceğini gözler önüne sermektedir. Kitaptan ziyade Satranç oyunu diyelim. Birçok kişinin "Bir zamanlar ben de oynardım" dediği, o bir zamanlardan sonra oynanmayan, 'Sol Lob' dediğimiz yeri zinde tutan, dünya üzerindeki en iyi düşünsel oyundur. Diğer benzer oyunları-sudoku gibi- görmezden gelemeyiz fakat Satranç ayrıdır ve alanında her zaman bir numaralı oyun olmuştur.
*Bu kitabı okumuş olup da Satranç almayan veya uygulamasını indirmemiş kişi olmaz diye düşünmemek elde değil. Okumuş olduğum kısa kitaplardan bir tanesiydi, içerik olarak bazı kalın kitaplara rahatlıkla yeğ tutacağım bir eser olduğunu söyleyebilirim. Diyebileceğim şudur: Bu tür kitapları sevmeseniz bile okumalısınız.
Dr. B gibi 12-13 adım sonrasını göremeyebiliriz; fakat hamle öncesi düşünme gücünü sağlamlaştıracağımız kesin!

onurgoztepe 
12 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

kısa, öz, yalın kitap. ne anlatmak istiyorsa verebileceği en net biçimde vermiştir mesajını. kurgusuna hayran bırakır.

kitabı kitap yapan iki temel yapılanma var. birincisi kitabın zitliklar uzerine kurulan imgelendirmeleri bolca kullanması. bir bakima dr. b humanizmi temsil ederken, daha kaba ve karsisindaki yipratma stratejisi ile oynayan czentovic nazi sistemini temsil ediyor. bu yüzden kitapta czentovic’in karşılığı adolf hitler iken, dr. b ise zweig'in ta kendisidir.

İkincisi ise zweig’in psikolojı bilgisini konuşturduğu bölümler. derin psikolojik sürüklenmeleri, yalnızlığı, boşluk ve hiçlik duygularını kullanarak hikayenin içine müthiş bir şekilde yediriyor ''satranç zehirlenmesi" kavramını iliklerimize kadar hissetmemizi sağlıyor.
bitirmek 2 saatinizi almaz büyük kâr. alın,okuyun,okutun.

Kitaptan 175 Alıntı

''Dizleri titremeye başladı: BİR KİTAP! Dört aydır elime kitap almamıştım ve içinde insanın ard arda sıralanmış sözcükler, satırlar, sayfalar ve yapraklar görebileceği, başka, yeni, şaşırtıcı düşünceleri okuyabileceği, tanıyabileceği, beynini alabileceği bir kitabın hayali bile insanı hem coşturuyor hem de uyuşturuyordu.''

Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 47)Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 47)
Beytullah Ömer DUMLU 
 24 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Satrancın çekiciliği tek bir şeyden kaynaklanır; stratejinin farklı beyinlerde farklı biçimlerde gelişmesinden.

Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 53)Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 53)
FatihTub* 
01 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsan kendisini ne kadar sınırlarsa o kadar yakınlaşır sonsuzluğa; bilhassa da dünyaya sırt çevirmiş gibi görünen insanlar, kendilerine has maddelerle termitler misali tuhaf ve kesinlikle eşsiz bir dünya maketi inşa ederler.

Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 16 - Everest Yayınları - 1. Basım)Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 16 - Everest Yayınları - 1. Basım)
onurgoztepe 
12 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

"Ama en kötüsü sorgulama değildi. En kötüsü, sorgulamadan sonra hiçliğime geri dönmekti; aynı masanın, aynı yatağın, aynı leğenin, aynı duvar kağıdının olduğu aynı odaya."

Satranç, Stefan ZweigSatranç, Stefan Zweig

Fakat sonuçta düşüncelerin de, ne kadar herhangi bir özden yoksunmuş gibi görünürlerse görünsünler, bir destek noktasına ihtiyaçları vardır, aksi taktirde dönmeye ve anlamsız bir biçimde kendi etraflarında çember çizmeye başlarlar; onlar da hiçliğe dayanamazlar. İnsan bir şey bekliyordu ve hiçbir şey olmuyordu. İnsan bekliyor, bekliyor, bekliyordu ve hiçbir şey olmuyordu. İnsan tekrar tekrar bekliyordu. Hiçbir şey olmuyordu. İnsan bekliyor, bekliyor, bekliyordu, düşünüyor, düşünüyordu,şakakları ağrımaya başlayana kadar düşünüyordu. Hiçbir şey olmuyordu. İnsan yalnız kalıyordu. Yalnız. Yalnız.

Satranç, Stefan ZweigSatranç, Stefan Zweig
Hakan TEKİN 
05 Ağu 17:23, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Yeryüzünde beni sorgulamayan, bana işkence yapmayan bir insan var mıydı gerçekten?"

Satranç, Stefan ZweigSatranç, Stefan Zweig
Bekir İstanbul 
06 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Sözcüklerle anlatılamayacak bu durum dört ay sürdü. Eh, dört ay, yazması kolay: Altı üstü birkaç harf! Söylemesi de kolay: dört ay, iki hece! Çeyrek saniye içinde dudaklar böyle bir sesi çabucak uyduruvermiş: dört ay! Ama boşlukta, zamansızlıkta geçen bir dört ayın ne kadar sürdüğünü hiç kimse ne bir başkasına, ne de kendine anlatamaz, ölçemez, gözünde canlandıramaz; insanın çevresindeki bu hep aynı hiçliğin, bu hep aynı masa, yatak, leğen ve duvar kâğıdının ve hep aynı suskunluğun, insana bakmadan yemeğini içeri iten hep aynı gardiyanın, insanı çıldırtana kadar boşlukta dönüp duran hep aynı düşüncelerin insanı nasıl yiyip bitirdiğini ve yıktığını kimse kimseye anlatamaz.

Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 45)Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 45)
Küçük kara balık 
02 Eyl 11:19, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsan bir şey bekliyordu, sabahtan akşama kadar bekliyordu ve hiçbir şey olmuyordu. İnsan tekrar tekrar bekliyordu. Hiçbir şey olmuyordu. İnsan bekliyor, bekliyor, bekliyordu, düşünüyor, düşünüyordu, şakakları ağrımaya başlayana kadar düşünüyordu. Hiçbir şey olmuyordu. İnsan yalnız kalıyordu. Yalnız. Yalnız.

Satranç, Stefan ZweigSatranç, Stefan Zweig

Muhtemelen kitabı hemen elime alıp okuduğumu düşüneceksiniz. Kesinlikle hayır! Önce bir kitabım olmasının sevincini yaşamak istiyordum.

Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 49 - Tutku Yayınları)Satranç, Stefan Zweig (Sayfa 49 - Tutku Yayınları)
18 /

Kitapla ilgili 3 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi Kitap okumaya yeni veya yeniden başlayanlar veya kararsız okurlar için çoğu Nobel ödüllü yazarlardan, akıcı, edebiyatın gücünü ortaya koyan ve az sayfalı kült kitaplar...
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü Son yıllarda Muhteşem Gatsby, Dublinliler ya da Satranç'ın farklı yayınevleri tarafından basılan çevirilerini gördük. 2015 yılında ondan fazla yayınevi Gulyabani bastı, sayısız Küçük Prens baskısı gördük. 2016'da muhtemelen çok sayıda yayınevi Aşk-ı Memnu basacak. Ama asıl fırtına için biraz daha beklememiz gerekecek. 70 yıllık telif süresi Sabahattin Ali'nin eserleri için 2018 sonunda, George Orwell'ın eserleri için 2020 sonunda dolacak.