Savaş Anıları

7,7/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
645 gösterim
Biz, bütün savaş boyunca Küba topraklarının belli bir bölümünde savaştık. O nedenle, başka yerlede gerçekleşen çarpışmaların ve eylemlerin tanığı değiliz. Devrimci savaşa katılan herkesin anlatacaklarını kolaylaştırmak ve anıların açık bir biçim almasını sağlamak için, Fidel'in de katılmış olmasına karşın, şansımızın pek iyi gitmediği Alegria de Pio'daki ilk çarpışmamızla başlayabiliriz.

Kitaptan 12 Alıntı

Muhammet TUNÇ 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okulda en başarılı olduğu ders matematikti. Arkadaşları Che'nin de bir gün babası gibi mühendis olacağını sanıyordu. Che'nin tıp fakültesine yazılacağını açıklaması herkes için bir sürpriz oldu.
Ernesto seyahati çok severdi. Fakültedeki ilk yıllarında Arjantin'in kuzey ve batı bölgelerini baştan başa dolaşmış, buradaki orman köylerinde cüzzam ve tropikal hastalıklar üzerinde çalışmalar yapmıştı. Bir keresinde de ülkenin bir ucundan diğer ucuna bisikletle gidip gelmişti.

Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 7 - Ant Yayınları)Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 7 - Ant Yayınları)
Muhammet TUNÇ 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

...Ve ölüm Che'yi Bolivya'da, Higueras yakınlarında yakaladı. Emperyalistlerin uşağı Barrientos'un askerleri onu 7 Ekim 1967 gecesi Higueras yakınlarında kıstırdılar. Kahramanca dövüştü, sonunda bacağından ağır bir yara aldı. 8 Ekim sabahı Barrientos'un katillerinin eline düşmüştü Che. Onu Higueras'ta bir okula hapsettiler. Eşyalarını çaldılar. Elleri arkasına bağlı, aç, susuz ve yaralı olarak hapsedildiği okulda bile, kimsenin karşısında eğilmedi. Kendisini sorguya çekmeye gelen General'e cevabı, yüzüne tükürmek oldu.
...Ve 9 Ekim günü, saatler öğlenin 1'ini gösterirken Barrientos'un kiralık katillerinden çavuş Mario Terzan'ın M-2 karabinasından boşalan dokuz kurşunla can verdi.

Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 10 - Ant Yayınları)Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 10 - Ant Yayınları)
Muhammet TUNÇ 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Che'yi çocukluğunda en çok üzen şeylerden biri hastalığı idi. İnanılmaz bir güçle hastalığını yenip spora başladı. Lise çağlarında iken, kısa zamanda iyi bir atlet olup çıktı. Atalaya Jimnastik Kulübünün en gözde atletlerinden biri haline geldi. Kuvvetli bir iradesi vardı Ernesto'nun, böylece hastalığının yarattığı engellerin hepsinin üstesinden gelmeyi başardı.

Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 6 - Ant Yayınları)Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 6 - Ant Yayınları)
Muhammet TUNÇ 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ernesto CHE Guevara, 14 Haziran 1928 gecesi Arjantin'in en önemli şehirlerinden biri olan Rosarlo'da doğdu. Henüz iki yaşındayken, ilk astım krizi geldi. Sierra Maestra'da Batista ordularına karşı savaşırken Che'ye zorlu dakikalar yaşatan bu hastalık, Bolivya ormanlarında Barrientos'un askerleri tarafından vuruluncaya kadar bir türlü yakasını bırakmadı.

Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 5 - Ant Yayınları)Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 5 - Ant Yayınları)
Jazz 
10 Eyl 14:07, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Vekar içinde ölmek için, kimsenin yardımına muhtaç değiliz.

Fidel Castro

Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 249 - ANT Yayınları)Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 249 - ANT Yayınları)
Jazz 
 09 Eyl 17:56, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Muhalefet gurupları da birbirinin gözünü oymakla meşguldüler.Birleştikleri tek asgari müşterek,her birinin iktidara gelme hırsıydı.

Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 224 - Ant Yayınları)Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 224 - Ant Yayınları)
Muhammet TUNÇ 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

... kendisine Che adını, Küba İhtilaline önemli katkıları olan Nico Lopez'in Guatemala'da iken taktığı söylenir.

Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 9 - Ant Yayınları)Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 9 - Ant Yayınları)
Jazz 
 09 Eyl 17:28, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sürekli bir savaş hali içinde yaşamak ve bu yeni duruma uymak,halk bilincinde ister istemez yeni bir davranış,yeni bir düşünüş biçimi yaratıyor.Kişi,rahatını,huzurunu bozacak acı tecrübelere dayanabilecek bir değişim geçirmek zorunda kalıyor.

Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 206 - Ant Yayınları)Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 206 - Ant Yayınları)
Jazz 
10 Eyl 14:29, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Artık bizler, sadece bir ulusun fertleri olmaktan çok öte bir durumdayız.Şu anda bizler, henüz sultadan kurtulmamış bütün Amerikan halklarının umuduyuz.Bugün bütün gözler, ezenlerin güçlü gözleriyle ezilenlerin umutlu gözleri, evet bütün gözler bizim üzerimizde.Amerikan halk hareketlerinin gelişmesi, büyük ölçüde ,bizim bundan sonraki tutumumuza, çetin sorunları çözebilme yeteneğimize bağlıdır.

Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 281 - ANT Yayınları)Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 281 - ANT Yayınları)
Jazz 
 09 Eyl 17:44, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Batista Zulmü
Batista, Weyler'e rahmet okutuyordu.
Köylüler ölünceye ya da zafere erişinceye kadar mücadele için sarsılmaz bir azimle döndüler.Ya öleceklerdi,ya özgürlüğe kavuşacaklardı.

Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 208 - Ant Yayınları)Savaş Anıları, Ernesto Che Guevara (Sayfa 208 - Ant Yayınları)
2 /