Savaş Sanatı

8,2/10  (76 Oy) · 
211 okunma  · 
48 beğeni  · 
2.693 gösterim
Sun Zi / Sun Tzu (MÖ 6. yy): Yazarın adı Wade-Giles transkripsiyon sisteminde "Sun Tzu", Pin-Yin transkripsiyon sisteminde "Sun Zi" olarak yazılmaktadır. Doğum ve ölüm tarihi tam olarak bilinmemektedir. Komutan ve düşünür olarak ünlenen Sun Zi'nin Savaş Sanatı adlı eseri insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. Bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda da bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786053322696
 • Orijinal Adı:
  Bing Fa
 • Çeviri:
  Giray Fidan, Pulat Otkan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
14 Eki 21:54, Kitabı okudu, 6/10 puan

Zaman kalıbını kıran düşünürler takibe değerdir. 2500 yıl önceki düşünceleri hala dikkate alınıyorsa o kişi büyük düşünürdür. 1 günde okunabilecek basit dilli bir kitap. Tavsiye ederim...

Meyrem KARADENİZ 
 19 Eki 13:29, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

"Eserin geçmişi Çin'in Savaşan Beylikler dönemine (M.Ö. 403 - M.Ö. 221) kadar uzanmaktadır." "Eser Hakkında" bölümünde yer alan bu cümle kitabı daha dikkatle ve merakla okumama neden oldu. Yüzlerce yıl öncesine ait savaş taktiklerine başarıyla yer vermiş olması bir yana, okurken hayatın içinde de yararlanabileceğiniz, bir çok alana uyarlanması mümkün satırların olduğunu görüyorsunuz. Bu nedenle farklı iş kollarında çalışan, farklı pozisyondaki insanların faydalanabileceği gibi insanlarla iletişim halinde olduğumuz her durumda da fikir verecektir.
Sayfa sayısının az olması sayesinde kısa sürede okumak mümkün. Okunmasında yarar olduğunu düşünüyorum. Kitaplarla kalınız.

KeMâL 
14 Ağu 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Askeriye de okutulması gereken bence önemli kitaplardan biri. Sun Tzu zamanında yazmış ve hala daha da geçerli. Teknoloji gelişsede içindeki fikirler kalıcığını korumakta. Minik bir kitap bir solukta bitireceksiniz.

Yusuf Ağca 
19 Eyl 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

Geçmişteki savaş imknalarına göre güzel bir strateji anlatımlar olabilir fakat günümüze dair uygulayabileceğimiz bir stratejik taktik bulamadım.

Umut 
 07 Eyl 12:56, Kitabı okudu, Puan vermedi

80 sayfalık baskısını hızlıca okuyabilirsiniz ancak yaklaşık iki yüz sayfalık baskılarını tavsiye etmiyorum çünkü 80.sayfadan sonra diğer komutanların Sun Tzu'nun derlediği bu ilkeleri kendince değerlendirmesi sürekli aynı şeyleri okumanıza yol açıyor.
Sun Tzu'nun ilkelerini kendi yaşamına entegre ederek başarıya ulaştığını söyleyen çok sayıda önemli kişi varmış.Tabii bunun için hayatı, kazanmanız gereken bir savaş olarak görmeniz gerekiyor. ( ki ben savaş olarak görmüyorum.)

Kitap için okuduğum yorumlar çok iyi değildi.İçinde çok fazla tekrar olduğu ve okumanın iyi olmadığı düşünmüş çoğu insan..Ama ben çok beğendim.Askeri okullarda bile okutulan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim...

angelsbooks 
02 Tem 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Adı üzerinde savaş sanatını anlatıyor. Hükümdar nasıl olmalı, komutan nasıl olmalı, hangi şartlarda nasıl davranılmalı gibi. Zaten çok kısa. Açıklamaları saymazsak 43 sayfa. Yalnız bu kitabın güzel hatta çok güzel tarafı Pulat Otkan (Allah'tan rahmet diliyorum) ve Giray Fidan'ın Çince aslından çeviri yapmış olmaları.

Tolga Topuz 
12 Mar 2014, Kitabı okudu, 9/10 puan

vampir hikayelerini binlerce kişi okumuş bu kitabı ise 7 kişi, ey hayat bana daha neler göstereceksin :))

vurkan i 
08 Şub 22:17, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yazar başta savaşı beş faktörün etkilediğini bildirir:uyum, hava, arazi , liderlik, metot- disiplin.Bunların her birinin kendine has özellikleri vardır.Usta bir savaşçı bunları en iyi şekilde etüt edip uygulayabilendir.Bütün savaşların aldatmacalara ve şaşırtmacalara dayandığını söyler.Casuslar ise savaşın en önemli ögesidir.Uzun süren savaşlar svaş müdahili her ülkenin zararınadır.Ele geçen askerlere kibar davranılmalı , ganimet paylaşımında adil olunmalıdır.Savaşılacak yeri ve zamanı bilmek önemli bir motivasyon aracıdır.Komutan ona endişe ve sıkıntı verecek adamlara aşırı düşkün olmamalıdır.Her şeyden önce askerlere insanca muamele edip adilane davranılmalıdır.

Osman Yüksel 
22 Kas 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap zaten 43 sayfadan ibaret. icinde bazı bolumlerde tekrara fazla yer vermis fakat bu tekrarlar sizi asla sıkmıyor aksine olayı daha iyi kavramanızı saglıyor. Kıtapda anlatılanlara sadece savas olarak bakmamak lazım verilen taktikleri gunluk hayatımızda da gayet mukemmel bir sekilde uygulayabıliriz. Ben cok begendim okumayan arkadaslarıma siddetle tavsıye ediyorum. Zaten 43 sayfacık bir eser :)

2 /

Kitaptan 65 Alıntı

Murat Sezgin 
23 May 13:59, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

17. ...Zafere ulaşmak için beş temel koşul vardır diyebiliriz:

(1.) Savaşı, ne zaman savaşıp ne zaman savaşmayacağını bilen kazanır.
(2.) Savaşı, elindeki zayıf gücü de kuvvetli gücü de nasıl kullanacağını bilen kazanır.
(3.) Savaşı, ordusunun bütün kademelerinde aynı canlılığı taşıyan kazanır.
(4.) Savaşı kendini, düşmanın hazırlıksız olduğu zamanı beklemeye hazırlayan kazanır.
(5.) Savaşı, askeri kapatiseye sahip olup hükümdar tarafından müdahale edilmeyen ordu kazanır.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 16 - Oda Yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 16 - Oda Yayınları)
Murat Sezgin 
 23 May 13:19, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

26. ...Zaferi elde eden komutan muharebe öncesi karargâhında en çok hesaplamayı yapandır. Savaşı kaybeden ise savaş öncesi yeterince planlamama yapmamış demektir. Bu nedenle çok sayıda plan yapmak zafere götürür, azı ise mağlubiyete. Hiç hesap yapmamaktansa aşırı hesap yapmak daha iyidir.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 10 - Oda Yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 10 - Oda Yayınları)

Muzaffer savaşçıların önce kazanıp sonra savaştığı, mağlup savaşçıların ise önce savaşıp sonra kazanmaya çalıştığı söylenir.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu
Hakan TEKİN 
23 Tem 17:29, Kitabı okudu, 7/10 puan

Sun Tzu der ki:
Zira insan,tabiatı gereği zora düşmedikçe yeteneklerini hakkıyla ortaya koyamaz.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 56 - Oda yayınları)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 56 - Oda yayınları)

Ödüller makul değilse minnettarlık doğurmayan bir masraf, cezalar makul değilse, saygı doğurmayan bir katliam olur.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu

Onları üç taraftan kuşat, bir tarafı ise kurtuluş yolu olarak açık bırak. Ölümüne savaşacak durumları olmasın, sonra bu üstünlüğü onları vurmak için kullanabilirsin.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu

Kitapla ilgili 1 Haber

Say Yayınları’ndan “Ölümsüz Eserler” dizisi
Say Yayınları’ndan “Ölümsüz Eserler” dizisi Say Yayınları’nın başlattığı “Ölümsüz Eserler” dizisi, edebiyata ve tarihe damgasını vurmuş kült yapıtları okurlarla buluşturuyor. Henry David Thoreau’nun Sivil İtaatsizlik’iyle başlayan dizi, Sun Tzu’nun Savaş Sanatı ve Nizamülmülk’ün Siyasetname isimli başyapıtlarıyla devam ediyor.