Schindler'in Listesi

8,1/10  (17 Oy) · 
36 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.443 gösterim
Uluslararası bir başarı elde ederek pek çok dile çevrilen, Booker Ödülü ve Los Angeles Times Kitap Ödülü gibi birden çok ödüle layık görülen, Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanıp dünya çapında milyonlarca izleyiciyle buluşan, 12 dalda Oscar adaylığı, 7 dalda da Oscar ödülü bulunan, Thomas Keneally'nin Schindler'in Listesi adlı eseri Nazi işgali altında Polonya'da yaşayan Yahudileri kurtarmak için hayatını riske atıp, SS birliğine kafa tutan ve onları zekâsı ile alt edip, bir şefkat meleğine dönüşen Oskar Schindler'in hikâyesini anlatıyor. Bu olağanüstü anlatının gerçek olaylara dayanması okurlara unutulmaz bir deneyimin kapılarını aralıyor.

"Müthiş bir hikâye… Burada anlatılan hakikat, hayal gücünün icat edebileceği her şeyden çok daha güçlü."
-Newsweek-

"Olağanüstü bir öykü… Takdir edilesi bir başarı."
-New York Review of Books-

"İnsan ruhunun gelişimini ustaca betimleyen bir anlatı."
-Los Angeles Times-

"Kahramanca bir savaş hikâyesi. Nazizm'in saçtığı dehşetle tek başına savaşan bir adamın anısına dikilebilecek en güzel anıt."
-Simon Wiesenthal-
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9786059232234
 • Orijinal Adı:
  Schindler's List
 • Çeviri:
  Gökçe Çiçek
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 10 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsana yapılan zulüm karşısında tek başına sayısız insan kurtaran Schindler...
Savaş içinde gördüğü kamplarda ki insanlara sadece insan olduğu için yardım edip, onların kahramanı olan Schindler' in hikayesi insanlığa ders verir nitelikte...
Kamplarda kurşuna dizilecek olan yaşlıları, kadınları ve özellikle çocukları kurtarmak için verdiği mücadelenin anlatıldığı eşsiz bir eser...

Sevda Sevda 
 22 Eyl 08:27, Kitabı okudu, 48 günde, Beğendi, Puan vermedi

Çok zor okudum bu kitabı, tarih her zaman ilgimi çeker ama bu kitap çok sıkıcı geldi. Başladığım kitapları çok zor yarım bırakırım yani bırakmak istemem o yüzden okudum bu kitabı.Ama çok fazla açıklama, çok fazla isim ve çok fazla inceleme maalesef bana da çok fazla geldi.Kötü değil sadece sıkıcı.

Kitap Postası 
28 Ağu 19:41, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 9/10 puan

Konu çok çok güzel ama biraz ağır sayılabilecek türde. Çok derine inmiş gibi geldi bana. Kitabın konusuyla ilgili olarak, Nazilerin yaptığı Yahudi soykırımını anlatan bir kitap. Kitabın ana karakteri ise Oskar Schindler. Kendisi müthiş zekasını kullanarak, soykırımı yapan askerleri, görevlileri kandırarak binlerce yahudinin kurtarılmasında rol oynuyor. Kitap tarih ve biyografi türünün harmanlanması diyebilirim. Ben severek okudum. Bu tarz kitaplar ve filmler her zaman dikkatimi çekmiştir. Her zaman sevmişimdir. Daha öncede dediğim gibi filmini çok sevmiştim. Kitapta bu yüzden dikkatimi çekmişti. İyi ki okumuşum dediğim kitaplar arasında yer aldı. Keyifli okumalar.

Onur Özkan 
24 Eki 14:35, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Schindler'in Listesi "Schindler'in Gemisi" İngilizce: Schindler's Ark; Thomas Keneally'nin 1982'de yayımlanan ve Man Booker Ödülü kazanmış eseridir.
Kitap, Nazi Partisi üyesi, Alman İş Adamı Oskar Schindler'in 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudileri toplama kamplarından kurtarma mücadelesini anlatmaktadır.
Kitap Steven Spielberg tarafından 1993 yılında "Schindler'in Listesi" adıyla sinemaya uyarlanmış ve 7 Oscar ödülü ile büyük bir başarı kazanmıştır.
Filmde, Oscar Schindler Liam Neeson tarafından canlandırılmıştır.

Nuray Durmuş 
23 Ara 2015, Kitabı yarım bıraktı, Beğendi, 7/10 puan

Filmini yıllar önce izlemiştim ve çok beğenmiştim.Kitabını görünce çok mutlu olmuştum.Üzgünüm :( devam edemedim .Kitap daha çok araştırma havasında olduğu için inanılmaz sıkıldım. Ayrıca o kadar çok isim ve yerler var ki, aklımda tutmakta zorlandım. Okumak için biraz sabırlı olmak gerekiyor ve o sabır da bende yok maalesef ..

Kitap olaylar üzerinde değil kişi üzerinde ilerlediği için okumakta çok zorlandım. Çok fazla Almanca kelime içermesi de okumamı zorlaştıran etkenlerden biri. Araştırma tarzındaki kitapları pek sevmiyorum. Beklentim film tadında bir kitap olduğu için belgesel havasında olan bu kitabı ne kadar okumaya zorlasam da kendimi yarım bıraktım.

emre karaca 
27 Eki 14:08, Kitabı yarım bıraktı, Puan vermedi

Böylesine içerik zengini bir konuyu bu kadar gereksiz ve detaylı bir anlatımla çok ağır bir yazım diliyle zorlaştırılmıştır bir kitap.acikcasi zorlayarak ittire kaktıra zor 150sayfa zor okudum

Kitaptan 15 Alıntı

~G. Poyraz~ 
03 Eki 21:39, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

"Her kim bir hayat kurtarırsa, bütün dünyayı kurtarmış sayılır."

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 60)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 60)
Özge Göksu 
27 Nis 14:06, Kitabı okudu, Puan vermedi

'Burada çalışırken güvende olacaksınız. Burada çalışıyor olmanız, savaşın sonunu göreceğiniz anlamına geliyor.'

Bu sözle herkesi sersemletmişti. Bu tanrısal bir vaatti. Aciz bir ölümlü nasıl böyle vaatlerde bulunabilirdi ki?

Schindler'in Listesi, Thomas KeneallySchindler'in Listesi, Thomas Keneally
~G. Poyraz~ 
06 Eki 21:42, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İnsanlar bunca zahmete katlandıkları zaman onları hayal kırıklığına uğratmak daha kolaydı.

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 98)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 98)
Onur Özkan 
07 Eyl 12:43, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Polonya'nın en soğuk sonbaharında, üzerinde pahalı paltosu ve paltosunun altındaki çift düğmeli smokiniyle; yakasında siyah üzerine altın bir Hakenkreuz bulunan uzun boylu genç bir adam, Krakow'un eski merkezinin kenarında bulunan Straszewskiego Sokağı'ndaki son moda bir apartmandan çıktı ve bu karanlık dünyaya rağmen parıldayan Adler marka devasa bir limuzininin açık kapısının yanında, ağzından buharlar çıkararak onu bekleyen şoförünü gördü.

Şöför, "Kaldırıma dikkat edin, Herr Schindler," dedi.
"Dul bir kadının kalbi gibi buz tutmuş."

Bu kısa kış sahnesini incelerken güvende olduğumuzu söyleyebiliriz.
Bu uzun boylu genç adam, yaşamının son günlerine kadar çift düğmeli takımlar
giyecek, bir mühendis sayıldığı için büyük ve baş döndürücü araçlar ilgisini her
zaman cezbedecek, bir Alman olmasına rağmen,hatta orta ölçekte nüfuzlu bir Alman olmasına rağmen, Polonyalı bir şoförün hiç çekinmeden uyduruk fakat dostane şakalar yapabileceği bir adam olarak kalacaktı.

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 11 - GİRİŞ Sonbahar, 1943)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 11 - GİRİŞ Sonbahar, 1943)
~G. Poyraz~ 
09 Eki 22:32, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Ne yapacağına karar vermiş olman hiçbir şey ifade etmiyordu. Asıl zor olan, yapmaya karar verdiğin şeyle yüzleşmekti.

Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 239)Schindler'in Listesi, Thomas Keneally (Sayfa 239)
2 /