9,0/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
718 gösterim
Seksek oyunu, ayağın ucuyla itilen bir taşla oynanır. Oyun elemanları şunlar: kaldırım, irice bir çakıltaşı, ayakkabı ve tebeşirle çizilmiş güzel bir çizgi, renkli tebeşir tercih edilir. En üstünde çizginin Gökyüzü hanesi bulunur ve en altta Yeryüzü; taşı iteleye iteleye Gökyüzü'ne ulaşmak çok zordur; ne denli nişan alsan, ne denli dikkatlice atsan ve itelesen de zordur, taş çizgi üstüne gelir veya çizgi dışına çıkar.

Julio Cortázar'ın başyapıtı Seksek, ilk yayımlandığı 1963 senesinden beri Latin Amerika edebiyatının en çok tartışılan, sonraki kuşak yazarlar üzerinde en çok iz bırakan eserlerindendir.

Antiroman diye de nitelenen ve "anlatı" ile "anlatının yarattığı çağrışımlar" üzerine inşa edilen Seksek'in başındaki okuma planında, maceracı okurlara alternatif bir "sıçrayarak okuma" düzeni sunulur. Bu okuma biçimi, seksek oyununu andırır. Okuru kurmacanın etkin bir unsuruna dönüştüren bu sıçramalar, yalnızca romanın okuma biçiminin değil, yaratılan kişilerin, dolayısıyla insanlığın içinde yaşadığı dünyanın da parçalanmışlığını simgeler.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  752
 • ISBN:
  9789750732065
 • Orijinal Adı:
  Rayuela
 • Çeviri:
  Necla İşık
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Bilsen n'olacak, her yolun yanlış, eğer yolun ötelerine de ulaşmak isteğiyle sapmamışsan, hatalı olduğunu bilsen neye yarar, bildiğini sansan ne olur?

Seksek, Julio CortazarSeksek, Julio Cortazar
arden 
29 May 17:48, Kitabı okudu, 9/10 puan

Aristophanes'e göre, sofistin özelliği yeni nedenler, akıl yürütmeler bulmaktır.
Yeni tutkular bulmayı deneyelim veya eskilerini aynı doğrulukta yaşayalım.
Bir kez daha bu sonucu çözümleyerek düşünüyorum da öz olarak tümüyle Pascal'ca: Gerçek inanç, batıl inançla inançsızlık arasında yarı yolda bir yerdedir.

Seksek, Julio Cortazar (Sayfa 541)Seksek, Julio Cortazar (Sayfa 541)