Selma ve Gölgesi Bir Server Bedi Polisiyesi

8,1/10  (52 Oy) · 
204 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.657 gösterim
Büyük bir yazarın yazdığı bir polisiye roman kadar haz veren bir kitap bulmak okuyucu için pek kolay değildir. İnsanların her zaman merakını ve ilgisini çeken 'öldürme' eyleminin kanlı geçitlerinde dolaşır, olayların akışıyla heyecanlanır, planların şeytaniliğiyle ürperirken, usta bir kalemin anlatımından da bir katilin gölgelerle dolu iç dünyasına sızarsınız.

Hareket, hem katille kurbanları arasında hem de katilin kendi ruhunda birbirlerini izleyerek sürer.

Peyami Safa'nın 'Server Bedi' takma adıyla yazdığı bu kitapta üstelik bizim edebiyatımız hatta belki de dünya edebiyatı için bir ilk vardır bu kitapta. Kitabın sırrı da bu 'ilk'te gizlidir.

Cinayet mi intihar mı olduğu anlaşılmayan peşpeşe ölümler ve bunları anlatan insan duygularına hakim, parlak üsluplu değerli bir yazar.

İyi bir okuyucu için zevk ve ürperti dolu bir ziyafet bu.

Tadını çıkarmaya bakın.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2008
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789759920371
 • Yayınevi:
  Alkım Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
05 May 19:21, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Peyami Safa hayranlığım ortaokul yıllarıma dayanıyor. Uzun bir süre Ömer Seyfettin dayatmasına maruz kaldım ve hiç mutlu değildim bu durumdan. Peyami Safa kitapları ilaç gibi gelmişti bana.
Polisiye ve ruhsal analizleriyle tanınmış başarılı yazarlarımızdan olan Peyami Safa Selma ve Gölgesi kitabında da kaleminin gücünü göstermiş. Polisiye gerilim tarzı romanlarla genellikle akla hayale sığmayan işkenceler ve bolca kanlı sahnelere rastlarız. Ama bu kitap o kitaplardan değil. İki kişi oturup sohbet ederken dahi gerilebiliyorsunuz. Selma karakterine sinir oldum kitap boyunca tahammül edemediğim insan tipi. Kitabın dili oldukça akıcı. Muhteşem finaliyle yazara olan hayranlığım bir kat daha arttı. Polisiyeseverler bu kitabı es geçmeyiniz.

'' Büyük bir yazarın yazdığı bir polisiye roman kadar haz veren bir kitap bulmak okuyucu için pek kolay değildir.''
Kitabın kapağının arkasında yazan bu cümleye hak vermemek elde değil.
Aslında kitap günümüzde okuduğumuz polisiye romanlar gibi değil pek. Kanlı bıçaklı saldırılar, çok gizemli olaylar, son sayfalara kadar zor tahmin yürüteceğiniz içerikler barındırmıyor.Fakat tamda bir edebiyat ustasının, son derece güzel karakter analizleri ve edebi cümleleri sürüklüyor kitabın içine.
Kitap üç ana karakter çerçevesinde gelişiyor. Katili tahmin etmeniz hiçte zor değil. Katilin yakın muhattabının, arkadaşını katille karşılaştırması ile üçüncü karakter devreye giriyor ve olaylar canlılık kazanıyor. Her ne kadar tahminlerinizin doğru çıkacağına inanıyorsanız da bir sonraki sayfayı merak etmekten kendinizi alamayacağınız bir kitap.
Okumak isteyenler için tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)

Alev 
22 Mar 23:25, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 9/10 puan

Ah bu nasıl bir son! İçimden Nevzat'a sövmedim diyemeyeceğim. Kitabı elime alınca büyük bir istek gelmişti okumak için, birkaç sayfa içinde başlamakla iyi yaptığımı anladım. Bir kadın nasıl olur da bu kadar güzel sevilir derken, bir ölüm ile sarsıldım. Aşk, ihanet, ölüm... Ne değişik duygular barındıran bir kitap. Peyami Safa'ya karşı nedense ön yargılı idim, bu zamana kadar hiç okumamıştım, bu eserden sonra okuma listeme onu da ekliyorum.

Deryslckela 
18 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Selma Ve Gölgesi, heyecanladıran , sürükleyici , bir sayfa biterken diğer sayfayı merak ettim . kurgu çok güzel Peyami Safa'nın bütün kitapları çok güzel. sanırım 2.defa okuyacağım bu kitabı çok etkiledi. Herkese tavsiye derim.

ozge 
07 Haz 20:41, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, 10/10 puan

Tam anlamıyla kadının fendi erkekleri yener tarzı bir konu olmuş. Açıkçası fatih Harbiye'den daha çok sevdim. Psikolojik tahliller müthişti. Katili başından beri bilmeme rağmen heyecan ve merakla okudum.

Banksy 
24 Eki 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kesinlikle okunması gereken bir kitap.Kitabı okuduğunuzda sürekli bi merak oluşuyor. 1 günde bitirdim bu yüzdenve çok şaşırdım kitaptaki bölümlere yazar gerçekten süper yazmış :)

Eskimolardan Kim Kaldı? 
30 Haz 2013, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

En sevdiğim ve çoğu kişiye önerdiğim kitaplardan biridir.Gerçekten de okurken içim ürperdi. Selma karakteri çok farklıydı. Beni etkilemiştir.

Youcin 
22 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

çocukluk yıllarımda okuduğum ve konusunu dün okumuş gibi hatırlamadığım kitaplar arasındadır ancak bu kitabın kötülüğünden değildir. bir günde bitirdiğim nadir kitaplardandır. sonucu merak etmek, akıcılık ve anlatım konusunda eleştiri yapmak zor ancak okumaya başlarken çağdaş bir polisiye roman olarak değerlendirirseniz tatmin olmayabilirsiniz. peyami safa'nın tür denemeleri anlamında başarılarını kabullenmiş bir şekilde okursanız gerçekten merakla sonlandıracağınız bir kitap olacaktır.

Miraç Özdağ 
22 Tem 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Server Bedi mahlası ile romanı yazdıktan sonra günümüz yayınevleri edebi dili çok güçlü bulduğundan mıdır nedir Peyami Safa adı altında basmışlar. Türk edebiyatında yazılmış en gizemli ve gerilimi bol kitaplardan biridir. Yakın zamana kadar da vamp kadın kavramının bu denli güçlü yansıtıldığı başka bir kitap bilmiyorum. Kitabı okuyalı yıllar olmuştu, yanıma tekrar okumak için aldım. Zamanın çok ötesinde bir roman, tavsiye ederim kesinlikle.

kedi sever 
05 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Basindan sonu belli olsa da okunmaya deger. Bir uyari benim gibi gece yarisi uykunuz kactiginda baslamayin. O saatin kitabi degil.

2 /

Kitaptan 15 Alıntı

Fakat dostum insanın ruhu yazı tahtası değildir ki üstündekileri sildikten sonra yenilerini yazmak mümkün olsun.

Selma ve Gölgesi, Peyami SafaSelma ve Gölgesi, Peyami Safa

"... Görmez insan.. Gördüklerinin hepsini düşündüğü insana benzetir. Canlı ve cansız her şey odur."

Selma ve Gölgesi, Peyami Safa (Sayfa 40)Selma ve Gölgesi, Peyami Safa (Sayfa 40)
Alev 
22 Mar 20:51, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Yarabbi! Bu kadın, bu ilahi kadın şimdi ne güzel gülümsüyordu! Halim onun bu gülüşünü hiç görmemişti. Yüzünün ifadeleri arasında bile ne hazineler saklamış!

Selma ve Gölgesi, Peyami Safa (Sayfa 83)Selma ve Gölgesi, Peyami Safa (Sayfa 83)

Sevişmek bir mücadeledir, değil mi? Ben düşman tarafım, İnsan sevdiğiyle dost olamaz. Onun bir dosta ihtiyacı var.

Selma ve Gölgesi, Peyami SafaSelma ve Gölgesi, Peyami Safa
2 /