8,2/10  (60 Oy) · 
335 okunma  · 
52 beğeni  · 
1.836 gösterim
"Sait Faik, Burgaz çalılıklarından çekti bir kızılcık dalı kopardı, kalem gibi yonttu, ucunu yaşama batırdı ve yazmaya koyuldu.
Türk hikâyeciliği Ömer Seyfettin'den sonra Memduh Şevket Esendal, Fahri Celalettin gibi ustaların sürdürdüğü bir türdü. Sabahattin Ali, Refik Halit'in memleket hikâyeciliğine diyalektik bir görüş katmış ve bu yeniliği ile 1940'ların tek ismi olmuştu . Sait Faik ise onların yapmadığı bir şeyi yaptı. Bir konuyu değil, yaşamın bir parçasını işliyordu. Bir tez savunmuyor, bir yaşantıyı yansıtıyordu. İnsan sevgisi dolu, doğa sevgisi dolu bir yüreği vardı. Neye baksa bu sevgi ile ısınıyor, ışıklanıyordu. Biz ancak o el attıktan sonradır ki, en önemsiz görünen insanların ve şeylerin zevkine eriştik."
-Haldun Taner-Ölürse Ten Ölür Canlar Ölesi Değil, 1983.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  138
 • ISBN:
  9786053608851
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Sait Faik 'in okuduğum ikinci yada üçüncü kitabı sanırım.19 hikayeden oluşuyor kitap. Beş yaşındaki hırsızın hazin hikayesi İpekli Mendil, hüznü insanın yüreğini yakan Semaver, öksüz ve yetim Trifon'un hayallerini taşıyan Stelyanos Hrisopulos Gemisi sevdiğim hikayelerden birkaçıydı.

Mine Can 
18 Haz 2015, Beğendi, 8/10 puan

Öykü türünde okuduğum ilk kitaptır kendisi, ve bu türü sevmeme vesile olmuştur. Özellikle ''Şehri unutan adam'', ''İpekli mendil'' , ''Sevmek korkusu'' isimli hikayeleri beni etkiledi. Sait Faik'in dünyasının o naif kimseleri insanın içini ısıtıyor.

Arif Kılınçarslan 
11 Ağu 17:15, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Okunması gereken bir kitap. Sait faik'in güzel ve yürek yakan bir öyküsü. 3 saatte okuduğum ve etkilendiğimi bir öykü oldu. Semaver her okura tavsiye edilebilecek nitelikte bir kitap.

serdar şahin 
22 Şub 14:16, Kitabı okudu, 5 günde, Puan vermedi

Ömer Seyfettin hikayeciliğinin aksine Sait Faik'te bir olaydan ziyade günlük yaşamdan kesitler ele alınıyor. Bazen bir işçi, bazen bir balıkçı, bazen de belirtmese de kendisini anlatıyor. Açıkçası hafif de olsa bir olayın anlatıldığı hikayeleri daha çok hoşuma gitti bu kitapta. Diğer taraftan duyguların ve tasvirlerin ağırlıkta olduğu hikayelerinde ise kafamda tasvir edilmek istenen yer, kişi ya da düşünceleri, duyguları anlamaya çalışmak biraz yordu beni. Anladım ki bu tarz tasvirlerin tadında yer aldığı i(yani hikayenin asıl bir vakasının etrafında tasvirlerin süsleme olarak kullandıldığı) hikayeler bana daha çok hitap etti.

Kitabı toplu olarak değerlendirdiğimde bende biraz umut, biraz yalnızlık, biraz hümanizm, biraz da basit gibi görünen gündelik yaşamımızdaki şeylerin aslında mutluluk verici yönlerinin olduğu duygusunu verdi. Edebi inceliklere değer veren ve bundan zevk alan okuyucuların bu kitabı oldukça beğeneceğini düşünüyorum. Ama benim gibi aşırı yoğun tasvirler ve felsefe arasında kaybolan kişiler içinse bu zevkin biraz daha az olacağını düşünüyorum. Nihayetinde her okuyucunun kendisinin karar vereceği şeylerdir renkler ve zevkler.

Bennu Akay 
11 Ara 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Sait Faik'in ilk okuduğum hikayesidir. Hala daha unutmam. Başka bir özeldir o kitap.

Şeyma 
12 Ağu 14:17, Kitabı okudu, 6/10 puan

Haldun Taner'in de dediği gibi yüreği insan ve doğa sevgisiyle dolu olan ve bu sevgiyle bulunduğu her yeri ısıtan adam Sait Faik; Semaver'de de birbirinden şirin öyküleriyle okuyucunun içini ısıtıyor. Kitabın kapağı bile bunu destekler nitelikte. 19 kısa öyküden oluşan eserde Sait Faik'in denize olan tutkusunun izlerini fark etmemek mümkün değil. Neredeyse her öyküsünde denize, sahile, seyâhatlere özgü bir şeyler var. Hikayeler okuyucuyu sıkmayacak kadar kısa ve anlaşılır. Hani deriz ya bizim oğlan diye; işte tatlı üslubuyla bizim her zamanki Sait Faik diyesi geliyor insanın. En çok da kitaba ismini veren Semaver öyküsünü beğendim. Duygulu, manidar bir öykü. Zihni dinlendirecek, sevimli bir eser. :)

Semaver kitabı, kısa hikayeler barındırıyor. Kitap sanki yazı diliyle değil, sokak diliyle yazılmış gibi. İçinde farklı ve değişik yaşantılar barındırıyor. Sait Faik Abasıyanık' ın benzetmeleri ve sert analizleriyle kitap farklı ve güzel olmuş. Kitap hayatın içinden kopmuş gibi gerçekçi ve dürüst. Sait Faik Abasıyanık farklı anlatımı olan bir yazar. Semaver kitabı tavsiye edebileceğim bir kitap.

Çağrı Doğan 
15 Eyl 13:01, Kitabı okudu, 3 günde, 6/10 puan

Sait Faik'ten okuduğum 2. kitap. Kendine has üslubu ve ahlak öğesini ön planda tutuşuyla beni etkileyen bir adam olmasına rağmen yine yorucu betimlemelerle karşılaştığım doğrudur bu kitapta. Icinde küçük hikayeler barındırır. Stelyanos Hrisopulos Gemisi ve Ipekli Mendil hikayeleri özellikle ilgimi çekip beni etkiledi

Bilge Nur 
13 Eki 2015, Kitabı okudu, 7 günde, 10/10 puan

Okumaya başlamadan önce Sait Faik sadece bir öykü yazarı başladıktan sonra ise basit kelimelerle zor anlatımı yaratan harika bir deha. Ayrıca o betimleme ustası semaver de bu ustanın sevimli, sıcak, samimi tıpkı bir semaver gibi olan deha ürünü.

2 /

Kitaptan 64 Alıntı

Sevmekten korkuyorum... ondan karanlıktan, riyadan, zulümden, hürriyetsizlikten korkar gibi ürküyorum.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 91)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 91)

''Sarhoştum. Hava, elektrikler, şehir beni sarhoş ediyordu. İnsanlar beni mıknatıs hızıyla kendilerine çekiyorlardı. Dünyayı ve şehri riyasız kucaklamak istiyordum.''

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 57)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 57)

Dersler deniz kadar güzel, deniz kadar öğretici miydi acaba?

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Burgaz çalılıklarından çekti bir kızılcık dalı kopardı, kalem gibi yonttu, ucunu yaşama batırdı ve yazmaya koyuldu.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 137)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 137)
Şeyma Köse 
05 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Anası sabah namazı okunurken Ali'yi uyandırdı. Kızarmış ekmek kokan odada semaver ne güzel kaynardı..

Semaver, Sait Faik AbasıyanıkSemaver, Sait Faik Abasıyanık
Tuncay YILDIRIM 
 20 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

hepimiz
Hepimiz, sırtlarımızda ve elbisemizin altında, gözlerimizin içinde bir müstakbel ölü gezdirmiyor muyduk?

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 32)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 32)
Mine Can 
06 Haz 2015, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Seven insanda ise fiziki güzelliklerin deruni taraflarını gören gözler olurmuş.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 75)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 75)

Kitapla ilgili 1 Haber