Şemspare

7,0/10  (105 Oy) · 
653 okunma  · 
86 beğeni  · 
3.671 gösterim
Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir...

Güneş parçası..

Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır, sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.

Gönülden yazılmış her roman,
her hikâye, her kelime
bir şemsparedir
Güneş parçası

Düşer omuzlarımıza,
kar tanesi gibi usulca,
yağmur gibi yıkar ruhumuzu, arındırır tozdan kirden tekdüzeliklerden...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9786050907995
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Aysel 
02 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Elif Şafak`ın okuduğum 2. deneme tarzındakı kitabı: Şemspare. Bundan önce Firarperest`i okumuş çokta beğenmiş, ardından hemen Şemspare`i okumak istemiş, bulamamış, sonunda zar zor bulmuş ve okumuşdum.
Kitab genel olarak Firarperest`in devamı gibi. Yeni bir şeyler yok. Aynı mevzular başka başka kişiler aktarılarak işlenmiş. Yine feminist duygularına fazla yer vermiş. Yer yer çok sıktı, yer yer elimden bırakamadım. Elimden bırakamadığım kısmı, yazarlar hakkında olan yerleriydi. Çok yazar keşfettim, çok bilmediğim kitaplarla karşılaştım, çokça da filmler hakkında bilgiler edindim. Kitabın bana kattıkları bunlardan ibaret.
Gelgelelim Elif Şafak`ın kitaplarını okurken tekrar tekrar sözlerle karşılaştığımı anladım. Beni çok rahatsız eden 4 puan kırmama neden olan kısım burası. O sözleri sizlerle de paylaşmak istiyorum. Belki 1-2 Elif Şafak kitabı okumuşsanız size de yabancı gelmez :)

1. Camdan getto
2. Araf
3. Akide şekeri ( dikkat ettim de bu sözü yazar en çok aşkı tarif ederken kullanıyor ) :)
4. Ekseriya
5. Peyderpey ( alıntılarında karşınıza çıkmamış olmaz) :) vs.
Bunlar yalnızca aklımda kalanlar.

Keyifli okumalar *_*

Nesuhi 
 11 Nis 19:35, Kitabı okudu, Puan vermedi

Elif Şafak'ın köşe yazılarını topladığı kitap, her zaman olduğu gibi akıcı ve edebi ...
Kendini belli bir alanda sınırlandırmayan Elif Şafak yazı dilinin ve bilgisinin gücünü göstermekte.
Şafak kitapta yazılarını desteklemek için M.K.Perker'in çizimlerinden faydalanmış.

''Kararır gökyüzü bazen;
kasvetli bulutlar kaplar semayı.
Hayatın ritmi durağanlaşır,
sohbetler bildikleşir,
içimizde birikir yalnızlık hissi.
Nasıl özleriz güneşi o zaman,
griler içinde aradığımız
bir tutam renk demeti.
Peri tozu gibi, inceden.''

Tuğba Karakaya 
05 Oca 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Elif Şafak sevdiğim bir yazar. Bu kitapta biraz okucuya kendini açmış gibi geldi bana.Beğendim. Blogda da yorumlarımı yazdım.

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...pare-elif-safak.html

Hilal 
05 Mar 2015, Kitabı okumadı, 6/10 puan

Elif Şafak, Şemspare adlı kitabında gazetede yayımlanan denemelerini derlemiş. M. K. Perker ise bu metinlere resimleriyle eşlik etmiş. Bir bakıma, Firarperest' in devam kitabı olarak da görebileceğimiz bu kitap, bizi yazarın iç dünyasına götürüyor. Denemelerinde, diğer kitaplarından da alışık olduğumuz Şafak' ın feminist karakterine tekrar şahit oluyoruz. Bazen onunla beraber yolculuğa çıkıyor, bazen siyasi düşüncelerine tanıklık ediyor, bazen ise çocukluğu hakkında fikir ediniyoruz.

Elif Şafak' ın bir çok kitabı gibi oldukça sade bir dile sahip Şemspare. Buna bağlı olarak biten kitaplar listesine adını çabuk yazdırıyor.

Yazarın bazı görüşlerine katılmadığımı belirtmek istiyorum. Bazen fazla hırçın, bazense fazla uysal bir ruh hali içerisinde yazmış olmasından kaynaklandığını düşünüyorum ki bazen ak dediğine bazen kara diyebiliyor Şafak. Bu kitabında da bir çok çelişkiye rastlamış olmak beni biraz huzursuz etti. Buna rağmen, kendi üslubuyla şekillenmiş aforizmaları, kitabı okumak ve tavsiye etmek için yeterince geçerli bir sebep.

Damla Yıldız 
13 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Elif Şafak'ın okuduğum ilk kitabı...Kitapta güzel ve bır o kadar da önemli konulara değinilmiş.İçinde geçen film kitap ve müzikleri not alarak okudum.Anlatımda ara sıra kopukluk olsa da beğenerek okudum bence siz de okumalısınız :)

nejla güldalı 
02 Ağu 12:29, Kitabı okudu, 5 günde, Puan vermedi

Elif Şafak'ın deneme yazılarından derlenmiş bu kitap genel kültürünüze çok şey katacak. Arthur Miller ve Elia Kazan'ın hikayesi çok etkileyiciydi.

Fadime YeŞİl 
27 Eki 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir... diyorum başkada bişey demiyorum :)

Memmedaga Memmedov 
25 Haz 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Yazarın 'Aşk' romanından sonra okuduğum ikinci kitabı bu. Ne kadar usta bir yazarı okuduğumun şimdi gerçekten farkına vardım. Daha önce adını bile duymadığım yazar, şair, tanınmış/tanınmamış kişilerin hayatlarından kesitler anlatılmış, her birinden yeni şeyler öğrendim. Bu kişiler içerisinde beğendiği ya da kendi dönemlerinde parlayan eserlerinden de bahsedilmiş birkaçını not aldım okuyacağım kitaplar arasına.
Ayrıca kitaba hakim olan düşünce genelde birlik olma, düşünce özgürlüğü ve 'farklılıklara evet ayrımcılığa hayır' düşüncesi. Bunun yanında önyargılara ve günümüzde yaşanmış/halen sorun olamaya devam eden toplumsal olaylar hakkında görüşlerini paylaşmış yazar. En sevdiğim bölüm Vazgeçebilmek konulu yazıydı. Yazarın diğer kitaplarını da en yakın zamanda okumayı düşünüyorum.

Elif Şafak'ın okuduğum ilk kitabı. Aynı zamanda okuduğum ilk deneme kitabı. Bu kitapta genel olarak Türkiye'nin sorunları üzerinde durulmuş. Tespitler tavsiyeler hem günümüze hem geçmişe hitaben yazılmış. Her türlü sorun anlatılmış. En beğendiğim yönü ise sorunlara bir siyasetçi gibi yaklaşılmaması. Kendi tabiriyle araftaki birinin bakış açısıyla yazılmış bir kitap.

Kitap okumak 
14 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Firarperest'te olduğu gibi farklı tarihlerde yayınlanmış makalelerinden seçilerek oluşturulmuş bir kitap. Deneme veya Elif Şafak sevenlere önerilebilir. Okunması oldukça kolay , bağımsız bölümlerden oluştuğu için ara ara alınıp okumaya uygun ve en önemlisi olaylara farklı ve biraz daha derinden bakmanızı sağlayabilecek yapıda.

2 /

Kitaptan 116 Alıntı

Aysel 
30 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

" Ertelemek, yaşamın mayasını kaçırır. Kızdıysan bağır, sevdiysen söyle, özlediysen arkasından koş."

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
10 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

" Hani hep kitap okumaya vakit bulamamaktan şikâyet ederiz ya. Doğru değildir halbuki. Vakit dediğin yaratılır, yeter ki istek olsun. "

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak

Empati önemlidir. Kendin gibi olmayanı dinleyebilmek, okuyabilmek, anlayabilmek. … Sanat sanat için değildir. Sanat anlamak ve hissetmek içindir. Sadece kendi hikayeni değil, “öteki”nin hikayesini de. Özgürleşmektir sanat. Genişlemek, zenginleşmek, derinleşmek, kendini aşabilmektir.

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak

Ne yazık ki, sokakta kadınlara laf atan ama kendi kız kardeşlerine yan gözle bakılınca kanına dokunan bir erkeklik modeli var. Ve gene ne yazık ki, biz kadınlar yetiştiriyoruz onları. Doğdukları andan itibaren ''Koçum, sultanım, aslanım...'' diye diye. Onları ayrıcalıklı olduklarına gene biz anneler inandırıyoruz. Sonra o zanla onlar gidip başka kadınların kalplerini kırdıklarında kendimize hiç pay çıkarmıyoruz.

Şemspare, Elif Şafak (Sayfa 95)Şemspare, Elif Şafak (Sayfa 95)
Aysel 
03 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

"İnsan vardır, yüzü güler, gönlü cömert, ufku geniş; onunla oturdukça oturmak istersiniz; muhabbetinden keyif ve feyiz alır, ilham bulur, farkında bile olmadan ne çok şey öğrenirsiniz. Yanından kalktığınızda az buçuk değişmiş, zenginleşmiş olarak yolunuza gidersiniz. Hafiflemiş olarak, rüzgârda tüy gibi. İçinizde bir gonca gül açılır, katmer katmer renklenir. Elinizde olmadan hayata gülümsersiniz."

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
10 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

Buda’nın temel öğretilerinden biridir, “Başkalarını kıskanma, onlarla uğraşma” der ve ekler ardından: “Ha bire kıskançlık duyan insan iç huzurundan yoksun bir insandır.”

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
01 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

" Yürümeyeceğini iki taraf da gayet iyi bildiği halde başlar bazı aşklar..."

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
08 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

“Aynı çatı altında bu kadar yakınken nasıl bu kadar uzak düşüyoruz? Ailenin bir ferdinin yüreğinde fırtınalar koparken, diğeri ne hisseder? Bir odanın kapısı kapandığı zaman, o kapının ardında anne çocuğun ya da çocuk annenin ne yaşadığını biliyor mu?”

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

" Devamlı başkalarıyla vakit geçirmenin insanın zihnini yoran, hatta moralini yıpratan bir yanı var. "

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak
Aysel 
08 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

" Beyin dediğimiz bir kastır. Kullanıldıkça gelişir. Kullanılmazsa durağanlaşır. Sorgulamayan, düşünmeyen, okumayan beyin yerinde sayar. Kendi potansiyelinin ancak binde birini açığa çıkarabilir... "

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak