Senden Önce Ben

8,6/10  (939 Oy) · 
2.736 okunma  · 
959 beğeni  · 
45.148 gösterim
Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu...

Yaşamın ince detayları Lou'dan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu...

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.

Peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz Will, Lou'nun rengârenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur?

Mucizelere inanmıyorsanız durup bir kez daha düşünün...

"Sakın son bölümü otobüste giderken okumayın. Ağlamamak için kendinizi tutmaya çalışırken bir enkaza dönüşebilirsiniz."

-Tracy Williams-

"Bu kitabı okuyunca duygudan duyguya koşacağınız bir lunaparka girmiş gibi oluyorsunuz. Okurken dünyayı ve zamanı durdurmak isteyeceksiniz."

-Dooster-

"Arkadaşların elden ele dolaştıracağı bir roman olacak. Moyes karizmatik, gerçekçi ve çarpıcı karakterler yaratmayı çok iyi biliyor."

-The Independent-

"Sizi bu kadar içine çekecek başka bir kitap bulmanız çok zor. Yıllardır okuduğum en güzel kitap."

-Gill B.-

"Bu hikâyeyi kitap bittikten çok uzun bir süre sonra bile hatırlayacak, her daim yanınızda taşımak isteyeceksiniz." -Romantic Book Lover-
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786053430674
 • Orijinal Adı:
  Me Before You
 • Çeviri:
  Ayşe Görür
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Osman Yüksel 
 07 Oca 21:27, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

SPOILER UYARISI.....

Aslında aşk romanından daha fazlası...Hayat bakış açınızı tamamen değiştiren muthiş bir kitap. Geçirdiği bir trafik kazası sonucu belden aşağısı felç kalan bir adam ve öncesinde onun bakıcısı olan ve zamanla ona aşık olan bir kadının acıklı hikayesi...Ben genel olarak iki karaktere de çok üzüldüm ama daha çok Lou'ya üzüldüm aşkı için her şeyi ama her şeyi hatta daha önce hiç yapmadığı ve asla da yapmayacağı şeyleri sevdiği adam için yapan ,mukemmel bir sabır ve sevgi örneği gösteren ve kendini ortaya koyan bir kadın...Tüm bunlara ragmen Will'in onu yarı yılda bırakması benı çok sarstı.Empati kurduğum zaman mantığım Will'in dogru karar verdigine katılsa da gönlüm hep Lou'dan taraf olacak...Özellıkle finalde ki o mektup.... Eğer benim gibi aşırı derecede duygusal bir yönünüz varsa o savunmasız gönlünüz,yüreğiniz,kalbiniz adına her ne diyorsanız, mektup tarafından hunharca katlediliyor ve yasınızı tutmak gözlerinıze düşüyor...

Ayrıca bu kitabı okumamda büyük emekleri olan Seray'a sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum...

Meyrem KARADENİZ 
21 Oca 16:33, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yazara ait okuduğum ilk kitabı ve üslubunu, hikayedeki etkileyiciliği ve konuyu çok beğendim. Hayatta herkesin başına gelebilecek elim bir kaza sonucu hayatı tamamen değişen Will ve kısa süreli hayatına dahil olan genç bir kız Lou. Son sayfasına kadar merakla okudum ve bitirdikten sonra elimde kitap ile dakikalarca kaldım. Finale doğru karakterin iç dünyasını anlamaya çalışmakla geçiyor zamanınız ve derinden etkileyen güzel bir roman. Okunası bir hikaye. Özellikle engelli insanların hayata ne şekilde ne zorluklarla tutunduklarını anlamak için bile okunabilir.

Evet şuan annem gözlerin kızarmış diyor ;
bu yazın beni ağlatabilen 2.kitap (1.si aynı yıldızın altındaydı )
Kitap okunmayı hak ediyor ...
Çabalar , ümitler ve kararlar
Dünyada Dignitas gibi iğrenç bir yer olduğu
yeterince spoiler verdim zaten
İyi okumalar :(

Ülkü Ciner 
23 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Gerçekten çok emek verilerek yazılmış bir kitap.Engellilerin ve refakatçılarının sokakta, sosyal etkinliklerde ve en basit yolculuklarda yaşadığı zorluklar ayrıca ev içerisi dört duvar arasında bakım ve yaşanılan sorunlar çok güzel anlatılmış.Böylece umarım insanlar engellilere daha duyarlı yaklaşılır.Bu kadar duyarlı bir şekilde kaleme alınan gerçekler beni etkiledi.Fakat kitabın sonundaki mesaj pes etmek değil de umudunu ve inancını yitirmemek olsaydı çok güzel bir kitap olurdu.Ve inanın insanı, insan yapan ayakta tutan değerler bunlar.

Bi Poşet Kitap 
17 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Bu kitabı arkadaşımın tavsiyesiyle, daha doğrusu kitabı alıp elime tutuşturmasıyla okumaya karar verdim. Aslında iyi ki de yapmış. Ben son 100 sayfada ağlayanlardan değilim ve sanırım bunun için tedavi görmem gerekiyor :) Ama gerçekten insanı düşündüren bir kitaptı. Hayatınız birden değişse siz ne yapardınız? Veya birini sizi hayatınız boyu mutsuz edecek bir düşüncesinden ötürü suçlayamayacak kadar çok sevebilir miydiniz? Sıcacık bir hikaye, iyi okumalar..

Hibisküs 
 07 Eyl 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitabı kelimelerle tanımlamak o kadar zor ki.. Şuan favori kitaplarımın içine girdi ve çıkacağını da hiç sanmıyorum. Aslında olaydan kısaca bir söz etmek istiyorum ama spoiler vermekten korkuyorum.

Will çok ünlü ve başarılı bir iş adamıyken bir gün trafik kazası geçirir ve ömrünün sonuna dek tekerlekli sandalyeye mahkum kalır. Hayatına son vermek ister ve ailesiyle bu konuda anlaşma yaparlar. Will 6 ay sonra ölmek üzere tarihi belirlemiştir. Annesi Camilla da Will'in yaşama sevincini geri kazanması için yaşam dolu bir kız olan Lou'yu bakıcı adı altında işe alır. Ama hesapta olmayan duygular ortaya çıkar.

Ayrıca kesinlikle söylemeliyim ki gözlerinizi kızartana kadar ağlıyorsunuz son sayfalarda. Gerçekten çok başarılı bir kitaptı. Okumazsanız kaybedeceğiniz türden bir kitap..

Tuğba Erdoğan 
20 Haz 12:47, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, Puan vermedi

Beklentiyle başladığım bir kitaptı.Bu sefer beklenti duyduğum bir kitap kesinlikle karşılığını verdi. Kitabın değinmiş olduğu konu farkındalık yaratmak istediği nokta çok iyi. Anlatımı su gibi akan cinsten :) Ama insanın kendisi için alabileceği, kendi hayatı üzerinde söz söyleyebileceği tek şey varsa acaba nasıl değerlendirilmesi gerekir? Bol duygu yoğunluğu yaşatan bir kitap.

aleyna yerli 
25 Nis 09:58, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 6/10 puan

Senden önce ben umutbetmenin gücünü iliklerimize kadar hissetebileceğimiz bi kitap.aşkın önyargılarda oluştuğunu anlatan bi yazar.Hem okutuyo hem ağlatıyo.Ben bu kitabı okuduktan sonra bazı şeyler degişti hayatımda.Okumanızı tavsiye edrim...

Son sayfasına kadar merakla okudum ve bitirdikten sonra elimde kitap ile dakikalarca kaldım. Finale doğru karakterin iç dünyasını anlamaya çalışmakla geçiyor zamanınız ve derinden etkileyen güzel bir roman.

Onur Erol 
 25 Ağu 11:38, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap yeni bitti. Normalde kitaplarımı gece okurum ama geceyi bekleyemem dedim ve oturup bitirdim. Gerçekten sonu, başı ve ortası her yeri harika olan bir kitap okudum. Yani bir Will ve Louise içinize ancak bu kadar işleyebilir. Özenle seçilmiş kelimelerden oluşan bir kitap okuyacağınızı daha ilk sayfalarından anlıyorsunuz. Bence kitabın kapağı da muhteşem genelde çoğu kapak ilgimi pek çekmemiştir. Kitabın içeriği hakkında yazılacak çok fazla şey var ama benim yazdıklarım bu kitabı tarif etmeye yetmeyecektir. Kendimi bu konuda yeterli göremiyorum. Yalnız şöyle bir durum var ki; çok samimi ve içten bir hikaye okuyacaksınız. Kitabı aldıktan sonra filminin çevrildiğini görünce gerçekten oldukça heyecanlandım. Filmini de büyük heyecanla izleyeceğimden eminim. Sevgiler ...

Kitaptan 85 Alıntı

Aysel 
07 Eki 2014, Kitabı okudu, 6/10 puan

Onsuz yaşamaktan korktuğumu fark ettim. Benim hayatımı yıkmaya ne hakkın var, demek istiyordum. Benim senin hayatın üzerinde hiçbir şey söylemeye hakkım yokken bunu yapmaya ne hakkın var?

Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 471)Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 471)
zeynep 
13 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

...Sana bu parayı veriyorum, çünkü beni artık mutlu eden pek bir şey yok, sadece sen varsın.
Beni tanımanın sana acı ve hüzün getirdiğinin farkındayım. Umarım bir gün bana daha az öfkeli ve kırgın olduğunda sadece bu yaptığımdan başka yapacak bir şeyim olmadığını, bunun gerçekten iyi bir yaşama sahip olmana, benimle tanışmasaydın sahip olacağın hayattan daha iyi bir hayata sahip olmana yardımcı olacağını da anlarsın.
... İşte böyle. Kalbimde bir iz bıraktın Clark. Komik kıyafetlerin, kötü esprilerin ve en küçük bir duygunu bile saklamak konusundaki beceriksizliğinle odamdan içeri girdiğin ilk andan itibaren bende bir iz bıraktın. Sen benim hayatımı, bu paranın senin hayatını değiştireceğinden çok daha fazla değiştirdin.
Beni o kadar sık düşünme. Seni sulu gözlü bir şekilde hatırlamak istemiyorum. Sadece iyi yaşa.

Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 478)Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 478)

Erken kalkmak için bir nedenimin ya da bir amacımın olmasını özlemiştim

Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 274 - PEGASUS)Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 274 - PEGASUS)
kitapları seven 
19 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Nasıl hissediyorum biliyor musun Lou? Sanki koşuyor ama hep biraz geride kalıyorum."

Senden Önce Ben, Jojo MoyesSenden Önce Ben, Jojo Moyes
kitapları seven 
02 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

''Sürekli tanımadığınız biriyle kıyaslanmak biraz tuhaf bir şey tabii.''

Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 33)Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 33)

"Babam çay yapmanın dünyadaki en iyi referans olmadığını düşünse de deneyimlerime dayanarak bir fincan demli çayla düzeltilemeyecek bir şey olmadığını söyleye bilirim."

Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 41 - Pegasus)Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 41 - Pegasus)

8
Böyle yaşamak istemiyorum anne. Bu benim seçtiğim hayat değil. Benim iyileşmem için bir umut yok, öyleyse bu hayatı benim uygun gördüğüm şekilde sonlandırmak son derece mantıklı bir rica.

Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 149 - Pegasus)Senden Önce Ben, Jojo Moyes (Sayfa 149 - Pegasus)
9 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Önce kitabını mı okumalı, yoksa filmini mi izlemeli?
Önce kitabını mı okumalı, yoksa filmini mi izlemeli? Önce kitabını mı okumalı, yoksa filmini mi izlemeli? Cevaplaması kolay bir soru değil... "Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi"nin bir başka versiyonu olarak nitelendirebiliriz. Önce filmi izlemeli diyenlerin de, önce kitabını okumalı diyenlerin de haklı nedenleri olacaktır hiç kuşkusuz. 2016 yılı içerisinde izleme şansı bulacağımız kimi uyarlama filmlere baktığımız zaman, eğer hikayeyi hiç bilmiyorsak, hangi tarafı seçeceğimiz "sabırsızlık"la olan imtihanımıza bağlı olacak gibi görünüyor! Birkaç ay içinde izleyici karşısına çıkacak şu filmlerin dayandığı romanlar, Türkçeye çevrilmiş durumda: