Seni İçime Gömdüm

9,0/10  (11 Oy) · 
25 okunma  · 
9 beğeni  · 
555 gösterim
Bazı kitapların özel tiryakileri olur. "Seni İçime Gömdüm", bu tür kitaplardan. Romanın kırık dökük bir İngilizceyle konuşan başkişisi Kabrero, Kızılderili karısının cesedini dağlardan indirdikten sonra şöyle düşünüyor: "Eline tüfeğini alıp, fişeklikleri göğsüne çaprazlamasına asıp atını üstlerine sürse, kasabanın sokaklarında ölüm saçarak önüne geleni yağmalayarak, yakıp yıkarak dolaşsa, kasabayı yerle bir etse bile, gözlerinden okunan bu sevginin ürküttüğü kadar ürkütmezdi onları."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 1996
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789755391335
 • Orijinal Adı:
  Lie Down In Me
 • Çeviri:
  Tomris Uyar
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merlin M 
21 Ağu 16:10, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yine "daha önce neden okumamışım" dedirten yapıtlardan biri. Toplumsal baskı, klişe bakış açıları, insanın kendi içine yolculuğu, sevginin anlamı... Her şey vardı bu kitapta. Zaman kaybetmeden okumanızı tavsiye ederim. Size çok şey katacak.

Kitaptan 11 Alıntı

"Sen sen ol, ne adam öldürürken düşün ne sevişirken. Yoksa bütün hünerin, keyfin yok olup gider. Mermi yolunu şaşırır. Kadının doyumsuz kalır.”

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 103)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 103)
Çiğdem Aksoy 
13 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Düşün ki küçücük bir kız var sokakta, ya on yaşında ya da on iki. Jandarmanın biri geliyor, ırzına geçiyor kızın. Sokakta. Sabah sabah. Güneş ışığında, toz duman içinde. Herkes bir yere gizlenmiş, babası bile ahıra saklanmış. Kızcağız nasıl bağırıyor bir duysan. Kimsenin kılı kıpırdamıyor. 'Hay Allah!' deyip bir bıçak kapıyorum ambardan. Kızmamışım daha. İçimde öfke yok. Dosdoğru jandarmaya gidip kafasını biçiyorum. Öfkeli değilim ama. Kızcağız bağırmıyor artık, yalnız bedeni buz gibi, gözleri korkudan belermiş. Öğretmeniyim onun. Yerden kaldırıyorum. Yürüyemiyor. Bilinci yerinde, gözleri korkudan irileşmiş ama yürüyemiyor işte. Jandarmanın kanı, boynuna, saçlarına bulaşmış. Babasına götürüyorum. Babası azarlıyor beni.
'Neden karıştın bu işe?' diyor. 'Şimdi o jandarmanın arkadaşları gelir vurur beni.'
'İyi ama kızınız söz konusu!..' diyorum.
'Ne var yani?' diyor,
'Altı üstü bir kadın o. Nasıl olsa başına gelecek bir iş.'

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 106)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 106)

"Kişioğlu bir keçiye, bir sıpaya, bir çakala akıl erdirebilirdi; kaplan-kediye, toprak kaymasına bile akıl erdirebilirdi. İnsan yüreğindeki sevgiye, nefrete de akıl erdirebilirdi, ama kızdan yaşamı çekip götüren bu işe akıl erdiremiyordu işte."

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 11)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 11)
Çiğdem Aksoy 
12 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bir erkeğe, bir kadının ölüsünü koskoca bir dağdan aşağı sürükleten sevgi, nasıl bir sevgidir ki?
Bilmiyorum. Başka sevgi tatmadım ben.

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 43)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 43)
EzGi21 
16 May 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Nefret mi ediyordun ondan?"
"Onu seviyordum."
"Öyleyse neden bıraktın?"
"Çünkü" dedikten sonra durmak zorunda kaldı, gittikçe uyuşan beyninde daha önce hiç tanımadığı, belki de hiç kimsenin bilmediği bir duyguyu açığa vurabilecek sözcükleri aradı; böyle sözcüklerin varlığından da emin değildi ya. "Çünkü" diye baştan aldı, yine durdu. Yine doğru dürüst dinleyemiyordu kendini, beyninin uçurumdan gizlenen, yorgunlukla ve acıyla büsbütün kararan sezgileri ya da korkuları- ki ikisi de aynı yola çıkıyordu- gündelik dile çeviremiyordu. Sonra duygularını bir daha asla dile getiremeyeceğini sezmenin verdiği umutsuzlukla, karşısında çıplak bir kadın olduğunu belli belirsiz ayırt ederek, düşüncesini tam tamına belirtmeyen birtakım sözcükler söyledi; çeşmeden susuz dudaklara uzanan kısacık süre içinde, kavradıkları suyun yarısını yere döken parmakları andırıyordu bu sözcükler; sanki öylesine çapraşık bir yazıyla yapmışlardı ki her sözcüğü öbürlerinden ayrı tek tek çözmek gerekiyordu ve bir türlü asıl anlam çıkamıyordu ortaya, belki sonraları bu bellekte uzun süre yan yana durduktan sonra çözülebilecekti anlamları.

"Çünkü" dedi, "onu sevmekten korkuyorum artık."

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (seni içime gömdüm)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (seni içime gömdüm)
Gökhan Taşpınar 
06 Ağu 23:48, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Karısına olan aşkı dilinin ucunda bir acı gibi dururdu, konuşma duyusunu köreltirdi, çünkü benliğinin tam ortasında açılmış bir yarayı andıran bu aşk, bildiği sözcüklere, okuyamadığı bütün o kitaplardaki sözcüklere sığmıyordu.

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 31)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 31)
Çiğdem Aksoy 
 12 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ona karımı sevdiğimi söylemek zorunda değildim. Bunu karıma bile söylememiştim, birlikte yaşadığımız iki yıl boyunca bir kere sözünü etmemiştim, gereği yoktu çünkü. Bu yabancıya açılmamın nedeni, belki de inancımı yitirmeye başlamamdır. Peki kendim inanmıyorsam, ölüp gittiği halde onu neden doğru dürüst bir mezara gömebilmek için çırpınıyorum böyle? Hele baştan beri sevdiğim birinin ölüsüyse taşıdığım? Yok, asıl amacım onu o lanet çukura tıkıp bu sevgiden kurtulmak, iki yılın anılarından sıyrılıp herkesin yaşadığı bugüne varmaksa, o zaman neden bana ateş eden, belki de bir kere daha etmekten kaçınmayacak birine yalan söylemek zorunda kalıyorum? Neden cesedi şuraya bırakıp gitmiyorum, daha doğrusu, neden daha yolun başındayken dağın tepesindeyken, kartallarla çakallara bırakmadım onu, değil mi ki her çukur birbirinin eşidir ve hangi yoldan olursa olsun ölüme geçişte ayrım yoktur? Ondan kurtulmak istiyorduysam, neden yapmadım bunu?

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 44)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 44)
Çiğdem Aksoy 
12 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bu işe neden giriştiğini bana bir daha anlat Kabrero dedi adam.
Karımdı o!
Bir sürü erkeğin karısı var.
O, benim karımdı.
Aynı kapıya çıkar.
Onu sevdim.

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 42)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 42)
2 /