Şeriat ve Kadın

9,0/10  (8 Oy) · 
25 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.040 gösterim
"... Dindar ve laik herkesin bu önemli eseri baştan sonra okumasını salık veririm... İrtica ya da gericilik denen davranışın ne kadar 'çağdışı' olduğu bu kitaptan apaçık anlaşılıyor. Son yılların en güçlü birkaç araştırmasından biridir.
- Talât Halman, Milliyet, 15 Şubat 1988

"... İlhan Arsel, din sorunlarını, din kitaplarının incelenmesini ve eleştirilmesini bir uygarlık ölçüsü olarak kabul etti. Ortadoğu uygarlığını, Musevi, Hıristiyan ve İslam kaynaklarını inceledi. Denilebilir ki, hayatını bu konulardaki bilimsel araştırmalara adadı; ürünler verdi. Daha önemlisi... Arsel'in medeni ve fikri cesaretidir..."
-Doğu Perinçek, 2000'e Doğru, 12 Mart 1989

"... Arsel'in kitabı son derece değerli,titiz vir inceleme, araştırma ürünü. Sağlam,dürüst bir bilim adamının değerlendirmesi olarak, sağlam kaynaklara dayalı. Yürekli , daha güzel bir dünya kurulmasına yönelik, ışık tutucu, örnek bir çalışma. Kitap, yüzyılımızın kitabı olacak nitelikte. 'Kadın Hakları' yönünden özellikle..."
- Turan Dursun, 2000'e Doğru, 19 Mart ve 11 Haziran 1989

"... Prof. Arsel, bu kitabında da özgün kaynaklara, Kur'an-ı Kerim'e, hadislere, ayetlere ve İslam kaynaklarına dayanarak, bu kaynaklara yollama yaparak şeriat düzeninde kadının nasıl köle durumuna sokulduğunu anlatıyor..."
- Uğur Mumcu, Cumhuriyet, 6 Nisan 1989
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2006
 • Sayfa Sayısı:
  702
 • ISBN:
  9789753432009
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
İlker Uzun 
10 Mar 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki herkesin özellikle kadınların mutlaka okuması gereken bir kitap. İlhan Arsel İslâmda ve şeriati sistemde kadının yerini, kadına ne kadar önem verildiğini Ayetler ve en sağlam hadislerle ortaya koyduğu, okuyan herkese inançlarını sorgulatacak bir eserdir.

Oguz Bilgin 
01 Oca 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

kadınlara duyduğum saygıyı ona katlamış kitaptır. herkesin, özellikle kadınların okuyup,üzerinde bol bol düşünmesi gereken önemli bi eser. kadınlık kimliğinizi ve insanlık haysiyetinizi hiçbir şeyin lekelemesine izin vermeyin.

Kitaptan 4 Alıntı