Sesler Detective Erlendur 5

7,3/10  (6 Oy) · 
18 okunma  · 
2 beğeni  · 
508 gösterim
Avrupa'nın en iyi polisiye yazarlarından biri olarak kabul edilen Arnaldur Indridason'un kaleminden çıkan Sesler, bir katilin peşinde adım adım ilerlerken insan ruhunun en derin kuytularına da inmeyi başarıyor.

Katilin kim olduğunu son ana kadar tahmin edemeyeceksiniz.
Mail On Sunday

Reykjavík, İzlanda...
Noel arifesi...
Noel ruhuna ve kara teslim olmak için bekleyen kentin en büyük oteli Amerika ve Avrupa'dan akın akın gelen turistlerle dolup taşarken otelde bir cinayet işlenir.

Otelin kapıcısı, Noel zamanlarında çocukları eğlendirmek için Noel Baba olan Gulli tam kalbine aldığı bıçak darbesiyle öldürülmüştür.

Reykjavík Cinayet Masası'ndan dedektif Erlendur ve yardımcıları
Elínborg ile Sigurdur Óli maktulü gördüklerinde bunun sıradan bir
cinayet olmadığını hemen anlarlar.

Çünkü kanlar içindeki Noel Baba yarı çıplaktır, pantolonu ayak
bileklerine kadar inmiştir, penisinden de bir prezervatif sarkmaktadır. Ve herkesin otelin kapıcısı olarak bildiği Gulli'nin geçmişinde çok çok önemli bir sır gizlidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786050911343
 • Çeviri:
  Sıla Okur
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Gürkan / M. K. A. 
04 Nis 12:08, Kitabı okudu, 3 günde

'Sesler' romanı ile Erlendur serisini bitirmiş oldum. Bu kitap serinin beşinci kitabı olma özelliğini taşımaktadır. Türkçeye sadece dört tane kitabı çevrilmiştir. Kendi dilinde ise; bu seride çok daha fazla roman bulunmaktadır. Diğer romanlarda olduğu gibi olaylar İzlanda'da Reykjavik kasabasında geçmektedir.

Romanın diğer özellikler bakımdan bakmak gerekirse; akıcı, çevirisi yerinde, kolay anlaşılır bir anlatım ile anlatılmış. Kurgu olarak ise yine diğer romanlarındaki gibi bir kurgu mevcut. Bu romanda en önemli unsur; gizem faktörünün romanın sonuna kadar sürdürülmesi oldu. Okurken katili bulmak adına gelgitler yaratıyor. Bu bakımdan sevdiğim bir roman oldu 'Sesler'. Belki de serideki en iyi romandı diyebilirim. Erlendur'un sorunlu yaşamından sıkça bahsedilmiş olmasını da beni ayrıca mutlu etti. Polisiyelerde bu tür anlatımların olması da hoş karşıladığım bir durum.

Romana konu olarak bakmak gerekirse; geçmiş yıllarda çocuk şarkıcı olarak iki tane albüm yapmış olan Gudlaugur bir otelin bodrumunda ölü bulunmuştur. Cinayet soruşturması Erlendur ve ekibine verilmiştir. Erlendur araştırmalarını neticesinde Gudlaugur'un eskiden koruda şarkılar söyleyen çocuk solist olduğunu öğrenir. Gudlaugur'un kariyerine parlak bir başlangıç yapmasına rağmen ne yazık ki bir gece çıkmış olduğu konserde şarkı söyleme yeteneğini kaybeder. Bu olaylarda sonra cinayetin işlendiği güne kadar aydınlatılmayı bekleyen birçok sır ortaya çıkacaktır.

Yıllardır bir kadın ile yakınlaşmamış olan Dedektif Erlendur bu romanda kriminoloji de çalışan bir kadın ile tanışacak, belki de yeni bir birliktelik doğacak. Bir sonraki romanda göreceğiz...

Hatice Çakır 
24 Ağu 11:43, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Çok merak ettiğim İzlandalı Dedektif Erlandur'u bu kitapla tanımış oldum.Kitabın ana teması ebeveyn-çocuk ilişkileri:Büyüklerin kendi hayallerini çocukları üzerinden gerçekleştirme çabaları,çocuklara kötü muamele (şiddet,hatta yok sayma) gibi davranışlar, bir cinayet soruşturması sürecinde eş zamanlı olarak anlatılıyor.Gerçekçi,can yakıcı ama okunmaya değer... Arızalı dedektifimizi sevdim.Yazarın diğer kitaplarını da okumak istiyorum.

Kitaptan 1 Alıntı