Sessiz Çığlık Detective D. D. Warren Serisi 3

8,6/10  (16 Oy) · 
49 okunma  · 
14 beğeni  · 
966 gösterim
Keşke size tehlikeyi gördüğümü, canımı dişime takıp direndiğimi söyleyebilseydim. Diğerlerini bilmem ama ben sevginin nefrete, arzunun takıntıya bu kadar kolay dönüşebileceğini anlamalıydım. Herkes bir yana ben başıma gelecekleri sezmeliydim...

Tüm ülkeyi ayağa kaldıracak sansasyonel bir olay yaşanır; medyanın ortalığı cehenneme çevirmesi için gerekli tüm malzemeler hazırdır: Sarışın ve oldukça alımlı bir kadın olan Sandra Jones bir anda ortadan kaybolur ve geriye tek tanık olarak dört yaşındaki kızı kalır; tek şüpheli olarak da yakışıklı ve sırlarla dolu kocası Jason Jones...

D. D. Warren olay yerine geldiğinde karşılaştığı tablo normal bir kaybolma vakasına işaret etse de, Jones ailesinin sıradan hayatının ardında bambaşka şeylerin yaşandığını hissetmiştir. Gerçek suçlu kimdir? Neyin peşindedir? Olayın derinliklerine inildikçe her şey bambaşka bir hal alacak, Komiser Warren kendini hiç beklemediği kadar karanlık bir dünyanın içinde bulacaktır...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9786053480044
 • Orijinal Adı:
  The Neighbor
 • Çeviri:
  Ozan Aydın
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yorum spoiler içermektedir.

Lisa Gardner’in daha önceki yazmış olduğu kitaplara akacak olursak geçmişte aşk romanları yazdığını görmekteyiz. Yazar kariyerinde yükselişine gerilim romanları yazarak başlamıştır. Okuduğum “Sessiz Çığlık” kitabında en çok sevdiğim şeylerden biri son birkaç sayfaya kadar nelerin olacağını tahmin edememek. Kitaptaki olaylara ve sırlara kendiniz kaptırdığınız anda bir bakmışsınız kitabı birikmişsiniz.
Bri okulda Sosyal Bilgiler öğretmenliği yapan Sandra Jones, gazeteci kocası Jason Jones ve 4 yaşındaki kızı Ree ile dışarıdan bakıldığından sıradan bir aile gibi görünmektedirler. Kızları bakıcıya bırakmak istemeyen Sandra ve Jason Jones; işlerini kızlarına göre ayarlayarak dönüşümlü olarak bakımlarını üstlenirler. Fakat herşey yolundayken bir gece yarısı Jason işte çalışıyorken; evde korkunç bir olay olur ve Sandra ortadan kaybolur. Eve gelen Jason yerde kırılmış bir lamba görür. Jason polislere haber verir fakat bu tür kayıp davalarında kocanın ilk şüpheli olacağını düşünerek tereddüt içindedir. İlerleyen soruşturma neticesinde de gözler hep Jason’un üzerinde olacaktır.

Komiser D.D., kaybolan eşi hakkında kendilerine yardımcı olmayan Jason’un karısına kötü birşeyler yaptığından şüphelenmekte; o akşam olayın tek tanığı olan Ree’nin de bir şeyler gizlediğini düşünmektedir. Jason'ı küçük bir kanıt bulunması durumunda hapse göndermek isteyen komiser D.D., bir anda şüpheli sayısının artması ile ne yapacağını bilemez. Kaybolan Sandra ile aynı sokakta oturan eski bir cinsel suçlu da artık şüpheliler arasındadır ve kısa zaman içinde Sandra arabasını cinsel suçlunun çalıştığı tamirhanede bakıma vermiştir. Cinsel suçluyu sorgulayan komiser D.D. olay gecesi evden ayrılan bir araba olduğunu öğrenir. Sandra'nın çalıştığı okuldaki öğrencilerinden biri olan Ethan platonik olarak öğretmenine aşık olmuştur ve Jason'ı hiç sevmemektedir. Sandra’nın kaybolması ulusal kanallarda haber olmasıyla yıllardır görmediği babası ortaya çıkar ve torunu Ree’yi görmek için yasal işlem başlatır. Sandra!nın babasının eski bir savcı olması işini kolaylaştıracaktır. Ethan'ın bilişim uzmanı olan dayısı Wayne Reynold’un da, Sandra'yı son gören kişi olduğunun anlaşılmasıyla şüpheli sayısı artmış, olaylar birbirine girmiş durumdadır.

Komiser D.D. derin araştırmalar sonucunda, aslında sıradan görünen bu ailenin geçmişlerinde kalan çok büyük sırlar olduğunu fark eder ve bu sırları ortaya çıkarmak için büyük bir çalışmasının içine girer.
Daha sonra ilerleyen olaylar neticesinde her şey ortaya çıkar. Olay gecesi eve Ethan’ın dayısı Wayne Reynold, kocasından Sandra’yı kıskandığı için olay çıkarmıştır. Sandra da kızı Ree’nin başına kötü bir şey gelmesin diye o gece evi terk etme kararı almıştır. Çünkü kızı Ree, Wayne Reynold görmüştür. Gerçekte Jason Jones diye biri yoktur. Jason geçmişte, istismarcılar tarafından taciz edildiği için kimliğini değiştirmiştir ve kendine yeni bir hayat kurmaya karar vermiştir. Gelecekte de kendini bu istismarcıları yok etmeye adayacaktır. Bilgisayarında da istismarcılara ait kayıtlar olduğunu için polislere bilgi vermemesinin bir nedeni de bundandır.
Kitabın sonlara doğru ise; korkunç planların yapıldığını göreceğiz. Her şeyi uzaktan izleyen Sandra Jones; babasının kızları Ree’yi ellerinden almaması ve yıllar önce annesi öldüren babasından intikam anlaya karar verir. Ethan’ın amca Wayne Reynold’un arabasına bomba yerleştirip, kanıtlarını da babasının kaldığı otel odasına koyar. Herkes babasından şüphelenecektir. Fakat Sandra Jones’in babasında kötü planları vardır. Aynı sokakta oturan cinsel suçluyu öldürür ve suçu Jason Jones atmak için Jones’lerin evine gider. Amacı Jason’u da öldürüp bunu bir vicdan azabı gibi göstermek; torunu Ree’i ellerinden almaktır. Ama hiç akıl etmediği bir şey vardır, kızının hayatta olması.
Jason’u öldürmek için eve gelen Sandra’nın babası kızını karşısında görünce ne yapacağını bilemez. Çıkan o kargaşa da silah Sandra’nın eline geçmiştir. Sandra yıllar önce babasının annesini zehirleyerek öldürdüğünü görmüştür. İntikam almanın tam zamanı olduğuna karar verir ve babasını öldürür. Komiser D.D. bu olaylar karşında hiçbir kanıt bulamaz. Çünkü Sandra kendini korumak için ateş etmiştir ve bunda da haklıdır.
Jones ailesi ikinci çocuklarının doğması beklemekte ve huzurlu hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektedirler.

Yukarıdaki yazıdan da anlaşılacağı üzere Lisa Gardner benim favori yazarlarımdan bir tanesi ve tüm kitaplarını okumaya çalışıyorum. Bu kitabı yazarı ilgi duymama neden olan kitaplarından. Okurken pişman olmayacaksınız.

Esma Tezgi 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

İlk başlarda basit gibi görünen olay giderek karmaşık bir hal almaya başladı ve bu kurguyla birleşince sürükleyici bir eser ortaya çıkmış. Olay ve çevresinde gelişen olayları sevdim, kurbanın her zaman çok masum olmadığı ve sırların ağırlığı kitapta çok güzel yer bulmuş. Karakterler de genel olarak başarılıydı ve bir çok karakterin anlatıma dahil olması kitaba iyi bir perspektif katmış. Yazarın biraz fazla uzattığını düşünsem de keyifle ve merakla okudum Yazar fazla sıkmadan gizemli havayı son ana kadar koruyup güzel bir sonla bitirmiş beğendim.

Nurhan Işkın 
 28 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu eser, "Kusursuz Tuzak" kitabının devamı niteliğinde.İkisini okumanızı tavsiye ederim...2012 yılında okuduğum bu eserden aklımda kalan öğretmen olan Sandra'nın kayboluşu ve eşinin birinci derecede şüpheli konumunda olması...

Dedektif D.D Warren'in akıl almaz ipuçlarını takip etmesi sonucu ulaştığı bilgiler ise olayın göründüğünden daha fazla sır dolu olduğudur...

Kitaptan 4 Alıntı

Esma Tezgi 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

İnsanlar bir şeyi hatırlamaya çalıştıklarında yukarı ve sola bakarlar. Ama gerçeklerden kaçarken, gözlerini aşağı ve sola çevirirler.

Sessiz Çığlık, Lisa GardnerSessiz Çığlık, Lisa Gardner
Tuncay YILDIRIM 
 24 Oca 01:20, Kitabı okudu, 9/10 puan

İnsan
Bu işler böyleydi.İnsan bazen arabanın camı oluyordu,bazen de cama çarpan böcek.

Sessiz Çığlık, Lisa Gardner (Sayfa 174)Sessiz Çığlık, Lisa Gardner (Sayfa 174)
nurcan sağdıç 
24 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanların ömürlerinin son saatlerinde neler hissettiklerini hep merak etmişimdir.Başlarına korkunç bir şeyin geleceğinden haberdarlar mıdır? Kaçınılmaz trajediyi hissedip sevdiklerine sarılmışlar mıdır? Yoksa bu da öylece olup biten şeylerden biri midir?

Sessiz Çığlık, Lisa Gardner (Sayfa 5)Sessiz Çığlık, Lisa Gardner (Sayfa 5)