Sevdalım Hayat

8,5/10  (50 Oy) · 
265 okunma  · 
50 beğeni  · 
2.125 gösterim
"Mutluluğun müziğini yakaladı. Geleceğin kapılarını zorlayanlar arasında ilk safta."
-Abidin Dino-

"U2 onunla sahneye çıkarak onurlandı."
-Bono-

"Mutluluk verici bir müziği var."
-Zubin Mehta-

"Çağın ustası"
-Yaşar Kemal-

"Bizi dünyaya tanıttı."
-Doğan Hızlan-

"Direnç ve umutlarımızı biledi."
-Onat Kutlar-

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli'nin zengin ömrünün kısa özeti. Kendi deyişiyle "sürekli sanat üstüne düşünen, yaratı sancıları çeken ama dönemin ve ülkenin koşulları gereği zaman zaman politikadan kaçamayan birinin anıları."

İlk kez 2007'de yayımlanmış olan kitabın genişletilmiş yeni basımında fotoğraf albümü de yenilendi, kimisi ilk kez yayımlanan fotoğraflarla zenginleşti. Tıpkı yazarının hayatı gibi...
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  548
 • ISBN:
  9786050911992
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Mevlüt 
09 Mar 17:21, Kitabı okudu, 11 günde

Zülfü Livaneli’nin otobiyografi tarzındaki bu eserinde, hareketli geçen yaşamını ve karşılaştığı problemler anlatılmış. Kitabın samimi, sade ve akıcı bir anlatımı var. Bazen duygulandığım yerler dahi oldu. Ülkemizde sağcı-solcu denilerek ne eziyetler çektirilmiş insanlara. O dönemde ülkemizin ve dış dünyanın sanata verdiği önemi de gözler önüne seriyor. Bu eser sayesinde ayrıca ismini duymadığım birkaç sanatçı hakkında da bilgi sahibi oldum. Daha önce sadece Serenad kitabını okuduğum yazarın hatta politikacı, sinemacı ve en önemlisi müzisyen olan bu başarılı insanın bu kitabı okunmalı diye düşünüyorum. Şahsen Vize için sorumlu olmasam bu kitaptan bihaber olacaktım. Kendinizi geçmişte o zorlu şartlarda hissedeceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar…

Başucumda Kitap 
14 Ağu 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Normalde, her kitabı okuduktan sonra bir kağıda o kitap hakkındaki tüm düşüncelerimi yazarım. Unutmayayım diye de kitabı bitirdikten ve düşündükten hemen sonra yazmaya gayret gösteririm fakat bu kitap o kadar zorladı ve düşündürdü ki, o kadar çok duygu hissetim ki hazmedebilmek ve kağıda düşüncelerimi aksettirmek için kaç gün bekledim bilemiyorum. Bu beklemenin sebeplerine üşengeçlik de eklenebilir.

İlk olarak sevmediğim bir bölümü yazıp kitabın güzelliklerine geçeceğim. Kötülükleri sona saklamak istesem de son satırlarda yazacaklarımdan sonra kötü izlenimler kısmına geri dönüş yapmak istemiyorum. Kitabın içinde sanki teşekkür eder gibi sayfalarca sadece isim bulunan yerler var. Kitabın, beni en sıktığı ve baydığı acaba bu şekilde mi devam edecek diye düşündüğüm tek kısım oralardır. Geri kalanında kitap farklı, eğlenceli, üzücü, eğitici, düşündürücü ve çok anlamlı... Kitap Lülfü Livaneli'nin çocukluktan başlayan serüveninden şuanki yaşına kadar başına gelen talihsizlikleri, çektiği sıkıntıları, albümlerini, filmlerini, düşüncelerini, eğlendiği ve üzüldüğü zamanları, kitap okumaya başlamasını, çocukluğunu yani hemen hemen tüm hayatını konu alıyor.

Belki de bazılarımızın yaşamadığı veya bazılarımızın yaşamaya korktuğu tüm sıkıntıları Zülfü Livaneli tüm benliğiyle yaşamış. Ve bunu tüm benliğiyle hissettirmiş kitabında. İnsanlığın yegane güzelliği "unutmak" birçok yaşadıklarını ve hissettiklerini ona bazen üç cümlede bazen de sayfalarca yazdırarak kısalttırmış. Her ne kadar bir olayı üç cümlede okuyor da olsanız kendinizi empati yapmaktan alıkoyamıyorsunuz. Empati yapınca anladığınızı da söyleyemem. Ancak tahmin edebilirsiniz. "Ben bile düşünürken nefes alamıyorum, bu adam neler hisssetmiştir kim bilir" diyerek nefes alamamanın verdiği sıkışıklıkla empati yapmayı bırakıyorsunuz ve duygularınızı meraka çeviriyorsunuz.

Çocukluğunda çok yaramazlık yapan ve hayalleri doğrultusunda yaşayan bir çocuk olsa da Zülfü Livaneli büyüdükçe, hayatın değil, insanların iğrenç ve gerçek yüzünü görmeye başlıyor. Her ne kadar hak etmese de yaşadığı bunca zorluk onu pişiriyor ve düşünce bakımından çok yükseklere taşıyor. Zaten kitap okuyarak beynini ve hayal dünyasını genişleten bir insan, bir de tecrübe dolu hayatıyla olgunlaşıyor.

Allah'ın diğer canlılardan ayırmak amacıyla insana verdiği özelliğin "DÜŞÜNME" yeteneği olduğunu bilen insanların düşünmekten ve düşünenden korktuğu, düşünenin yok edildiği ve gerilemeyi, sadece kendini kurtarmayı hedef belirleyen kişiliksizlerin gazabına birçok kez uğramış olan Zülfü Livaneli sarınılası bir insan. Allah başımıza geçen, insan yönettiğini sanan ama yönettiği insanları aptallaştırmaya çalışan günahkarları lanetlesin.

Son olarak öneriyor musunuz diye de sorarsanız;
Kitap tecrübe dolu 60 yılı konu alan bir kitap. Rüyalarımda beni rahatsız eden ama bir o kadar da aşık olduğum bir kitap. Okumayan ileriki hayatında biraz eksik kalacaktır.

Kitap okumak 
04 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

'Aydınlarına kulak vermeyen toplumlar, soytarılar tarafından aldatılırlar'. Yaşayan aydınımızın otobiyografisi bir solukta okunuyor. Hem kendi hayatı hem ülkenin geçtiği dönüm noktalarını , insanların ve kurumlarımızın iç yüzünü gördükçe hayıflanmamak mümkün değil. ''Babaannesinin 'Keçi'sini'' okuyun ve daha yakından tanıyın. Sevdalım Hayatı bitirdiğinizde tüm kitaplarını okumak isteyeceksiniz .

ozge 
06 Eki 2015, Kitabı okudu, 57 günde, Puan vermedi

Bu kitap okuyucu için yazılmamış. Yazar anılarına yolculuk yaparak kendi ve çevresi ile hesaplaşmış, içini dökmüş. Zülfü Livaneli benim sevdiğim, kültürlü,bilgi birikimi yoğun olduğunu düşündüğüm ve severek takip ettiğim çok yönlü bir sanatçı. Bu kitapla yazarı daha da sevdim. Karşımda daha insani duygularıyla bir sanatçı çıktı. Zaman zaman olay ve kişilerde kayma olması zorlasa da içten anlatımı beni yazara daha da yakınlaştırdı. Üretim aşamalarını daha yakından öğrendim. Yazarın bu kadar duygusal olduğunu bilmiyordum. Uykusuzluk problemi çektiğini de yine kitap sayesinde öğrendim. Rıfat Ilgaz'ın Sarı Yazma kitabında da aynı yazara yakınlaştıran hisleri hissetmiştim. Özellikle Livaneli hayranıysanız kitabı seveceksiniz. Anı tarzı kitapları sanırım yaşanmışlıkları hissettirdiği,beraberinde yaşanan döneme tanıklık ettirdiği için seviyorum.

Zühal Uğur 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Zülfü Livaneli'nin otobiyogrofisi.. Aynı zamanda bir dönem tarihe de tanıklık eden anılar ve kişilerden örnekler. Keyif alarak okuduğum bir kitap..Zülfü Livaneli hayatı boyunca hiçbir parti ve örgüte üye olmadığı ve hiç bir silahlı saldırıya karışmadığı halde senelerce bazı çevreler tarafından uygunsuz ilan edilmiş ve yasaklanmış.Sadece düşüncelerini açıkladığı için hep sivrilmiş.. Kitabını okudukça onu daha da iyi tanıdım ve dürüst bir kişiliğe sahip olduğunu gördüm. Tavsiye ederim..

Evren Özyem 
03 Oca 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

bu kitabı okumadan önce Zülfü Livaneli'yi sadece yorumcu,yönetmen kimliğiyle tanıyordum ama bu kitapla beraber Zülfü Livaneli'nin hayat adamı olduğunu öğrendim..sanatçıyı yakından tanımak isteyen herkese tavsiye ederim.

Nurcan 
25 Şub 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Zülfü Livaneli'nin otobiyografisi olan bu kitabı beğendim. Zülfü Livaneli'nin hayatını merak edenlere tavsiye ederim.

Ülkü Uçgun 
03 Oca 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kesinlikle katılıyorum.Bu kitabı okuduktan sonra daha çok hayran oldum Zülfü LİVANELİ'ye

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Türk Entellektüli denince aklıma gelen ilk isimlerden Zülfü Abi'nin kendi hayatını anlattığı kitabı yazarlıktaki maharetiyle güzel bir başyapıt olmuş. Bu kitabın değeri belki ileriki yıllarda daha iyi anlaşılacaktır. Yakın Türkiye tarihinden ve diğer aydınlarımızın hayatlarından da bölümleri barındıran edebi eser tam anlamıyla "okunası".

Ergül Özkorkmaz 
30 Ara 2015, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bayılarak Okuduğum ve hayatını okurken Hüzünlendiğim-İmrendiğim-Boş bir hayat geçirdiğimi düşündüğüm-tekrar tekrar kendisine hayran olmamı sağlayan bu kitabı herkese tavsiye ediyorum...
Sana olan hayranlığım kat be kat arttı hayatını okurken Sevgili Zülfü Livaneli <3 Teşekkürler

2 /

Kitaptan 53 Alıntı

Nurcan 
01 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Medya patronlarının en büyük sermayesi ne makineleridir, ne parasıdır; halkın cehaletidir.

Sevdalım Hayat, Zülfü LivaneliSevdalım Hayat, Zülfü Livaneli
ozge 
 07 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Halbuki Osmanlı'nın yetiştirdiği en büyük isimdir Atatürk. Fatih'in, Yavuz'un ve diğer padişahların adını babadan öyle doğduğu için duyuyoruz. Oysa sen Selanik'te yoksul bir Osmanlı ailenin çocuğu olarak doğ, o yoksul şartlarda git parasız yatılı oku. Oradan çık, dünyaya adını duyur, 20.yüzyılın en büyük lideri ol. Dünya çapında savaşlar kazan, iki kere İngiliz kabinesi yıkılsın senin yüzünden ve bir model oluştur dünyaya ve ölümünden bu kadar yıl sonra bile dünya basını senden bahsetsin. Bana bir tane böyle mucize gösterin ya!

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 521)Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 521)
nilüfer çelik 
 19 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Dünyayı güzellik kurtaracak,
Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 300)Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 300)
çiğdem 
11 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İnsanoğlunu bu kadar çılgın bir tür haline getiren ve birbirine kıymaya götüren itkinin, öleceğini bilen tek canlı varlık olmasından kaynaklandığını anladım. Diğer canlılar gibi bu bilincimiz olmasaydı, daha iyi bir dünyada yaşardık.

Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 429)Sevdalım Hayat, Zülfü Livaneli (Sayfa 429)

"Ne olur beni bu kadar kolay anlamayın! Biraz düşünün, siyah beyaz algılayıp üzerime etiketler yapıştırarak birtakım çekmecelere kilitlemeyin beni."

Sevdalım Hayat, Zülfü LivaneliSevdalım Hayat, Zülfü Livaneli
Nurcan 
01 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Kozmosta hiçbir büyüklük ifade etmeyen dünyamızın bir köşesinde yaşadığımız küçük hayatı çok önemsememeyi öğrendim.

Sevdalım Hayat, Zülfü LivaneliSevdalım Hayat, Zülfü Livaneli

Kitapla ilgili 1 Haber

Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim
Zülfü Livaneli: Kafamdaki hikayeleri bitiremedim Bursa Nilüfer İlçesi Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü ‘Edebi Kazılar’ söyleşisine Zülfü Livaneli katıldı. Livaneli 'İçimdeki ezgiyi paylaştım ama kafamdaki hikayeleri bitiremedim' dedi.