Sevgili Arsız Ölüm

7,9/10  (19 Oy) · 
66 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.173 gösterim
"1957 yılında Kayseri'nin Bünyan kasabasına bağlı Karacefenk
köyünde doğdum. Yürümeyi öğrenir öğrenmez okula başladım.
Okul, evimizin erkek odasıydı. Sedirlerin altında cinlerle oynaşırken okumayı, yazmayı öğrendim. Karacefenk'te sedirlerin altında cinler ve periler yaşardı. Çocukluğum onların arasında geçti. Gizlice onların derneğine girdim. Evlerini gezdim. Düğünlerine gittim. Dillerini, gündüz ve gece oyunlarını öğrendim. Babam İstanbul'da çalışırdı.

Annemin yüreği yaralı, garip bir kadın olduğunu kim söyledi bana şimdi unuttum. Okuyup yazar, dikiş diker, iğne yapar, Kürtçe ve Arapça bilirdi. Köye gelen çingenelere adını duymadığım yerleri, insanları sorardı. Onun geçmişini aranıp durması çocukluğuma bulaşan ilk acıydı. Babam İstanbul'dan torba dolusu parayla döner, köyü başına toplardı. Evimiz tuhaf aletlerle doluydu. Ne işe yaradığını anlamadığım büyülü demirler. Zemberekli saat, radyo, gramofon, mavi kocaman
bir yolcu otobüsü, patos, tulumba, kamyon ve traktör.1966 yılında İstanbul'a geldim. Çocukluğum keskin bir acıyla ikiye bölündü sanki.

Gerçekleşmeyen düşler, aralarında doğup büyüdüğüm insanları
paramparça etti. Babam hızla işçileşti ve giderek işsiz kaldı. İki ağbim ve kardeşim inşaatlarda işe girdi. Yedi kardeşin arasından titrek bir gölge gibi sıyrılıp liseyi bitirdim. Korku ve yalnızlığın içinden okula gitmenin bedelini ödedim. İnanılmaz savrulmalar, inkâr ve baskının bin çeşidi. Kente ayak uydurabilmek için boğuşup durdum. Her yanım yara
bere içinde kaldı. Boğuşurken birlikte doğup büyüdüğüm insanlardan ayrı düştüm. Ama kendi öz değerlerimi, dilimi ve o insanların durulmaz bir coşkuyla bana taşıdıkları sevgiyi koruyabilmek için direndim.

Elinizdeki roman bu direnişim için aralarında büyüdüğüm insanların bana armağanıdır. Keşke onu daha soluk soluğa, daha parçalanmış bir teknikle, daha erken yazabilseydim."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789750511295
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Zebercet 
20 Ağu 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

yüzyıllık yalnızlık tadında bir kitap. cinlerin perilerin olağanüstü olayların yoğun olarak geçtiği bir kitap. Latife tekin'in hayatından bir kesit olan bu kitap okunmalı.

elif dinç 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Laitfe Tekinin kendi zorlu yaşam mücadelesinden gelgitlerinden hüzünlerinden yola çıkarak yazdığı çok değerli bir roman bence..klasik tadında okurken içine çekiyor sizi.

ahmet kaplan 
24 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

okurken yüzyıllık yalnızlık kitabını anımsatan ,büyülü gerçekçiilik tarzında yazılmış harika bir kitap

utku köker 
11 Nis 15:41, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 8/10 puan

Büyülü gerçekçiliğin edebiyatımızdaki önemli eserlerinden bir tanesidir. Latife Tekin'in kendi hayatından bolca malzeme kullandığı eserde, dönemitibarıyle köyden kente dönüşümü yaşayan ülkemizde göçü yaşayan bir ailenin dramı ve bu sırada arka planda şehirde olan bitenler verilir. Mekanların, kişilerin işlenişi ustalıklıdır. İyi ve kötü ruhların cirit attığı, hayatın içinden lezzetli bir eserdir Sevgili Arsız Ölüm. Türk mitolojisinde olan pek çok unsurun (kara koncolos, sarı kız vb) kitapta verilmesi bir kenara, bu unsurlar kitapta hiç de yapay durmamaktadırlar. Bu konulara yazarın hakimiyeti açıkça görülmekte olup bir çok fantastik unsur arasında okuyucunun bunları yadırgamaması da kitabı başarılı kılan bir faktördür. Kitabın alt metinlerindeki siyasi göndermeler fark edilmektedir. Yazarın mitolojik ve sosyolojik öğeleri iyi harmanladığı kitaptaki yegane sıkıntı kanımca bazı hikayelerin gereğinden uzun işlenmesidir. Anne tiplemesinin defalarca hastalanması vb olaylar okuyucuyu rahatsız edebilme potansiyeli taşıyorsa da bunlara nazar boncuğu diyoruz. Usta yazarımıza sevgilerle..

duygu sanar 
11 Şub 03:17, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Okuduğum ilk yetişkin kitabıydı ve çok etkilenmiştim. Annem adına imzalı eski bir kitaptı. Tekrar okumak istediklerim arasında.

Asena Çulcu 
28 Haz 07:14, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bir insanın hayatı ne kadar depresif olabilir, ne kadar kopuk olunabilir? Cevabı burada. Bukowski okumaktansa bunu tercih edeceğimi söyleyebilirim.

Kitaptan 1 Alıntı