Seyahatname Osmanlı Devleti'nin Karakutusu

7,6/10  (9 Oy) · 
45 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.255 gösterim
Evliya Çelebi, 80 yıllık ömrünün 50 yılını seyahatlerde harcamış büyük bir seyyahtır. O, seyahat etmekle kalmamış yaşadıklarını, gördüklerini, duyduklarını anlatmıştır. Çelebi'nin; Hollanda'dan İran'a, Rusya'dan Habeşistan'a dünyanın yarısına ayak basması, insanı hayrete düşürmektedir.
Seyahatname'ye, biraz da bu nedenle 'Osmanlı'nın kara kutusu' desek yanlış olmaz. Zaten dünya seyahat edebiyatında, bu kadar geniş ikinci bir eser de yoktur. Bu durum, Seyahatname'nin eşsiz bir kaynak olmasını sağlamıştır. Bu mütevazı çalışmayla Evliya Çelebi'yi ve onun ölümsüz eseri Seyahatname'yi tanıtmış olmayı ümit ediyoruz. Kültürümüzün sonraki nesillere taşınması adına katkı olması dileğimizle...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786051315454
 • Yayınevi:
  Etkileşim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ülkü Ciner 
07 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinin yazılmasına vesile, 1630 yılının aşure gecesi Hz. Peygamber'i rüyasında görüp ''Şefaat Ya Resulullah'' diyeceğine ''Seyahat ya Resulullah'' demesidir. Böylece Peygamberimiz tarafından seyahat ve şefaat ile müjdelenir. Osmanlı topraklarını 40 yıl civarı bir süre dolaşarak şehirlerin camileri, hastaneleri, yiyecekleri, iklimleri ve genel kültürüyle ilgili, hem o zaman hem de şimdi ki zaman için eşsiz 10 ciltlik bir eser yazmıştır. Seyahatname'nin bir çok dile çevirisi yapılmıştır. 100 temel eser arasında yayınlanan bu kitabında seyahati ile ilgili bazı bölümler yer alıyor. Şehirlerimizin tarihçesini Evliya Çelebi'nin mizahi kaleminden okumayı sevdiğimi söylemek isterim.

Kitaptan 1 Alıntı

Ülkü Ciner 
06 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Saltanat merkezi olan büyük Konstantiniye şehri -Allah belalardan korusun - daha önce Ak Şemseddin Hazretlerinin Fatih'e bildirdiği gün ve saatte feth edildi ki, 20 Cemaziyelahir 857 Çarşamba (12 Temmuz) günü idi. İstanbul'un fetih günü için bir çok şairler tarihler düşürmüşlerdir. Fakat Kur'an'da bulunan "Beldetün tayyibetün" (En güzel belde) sözü en doğru tesadüftür.

Seyahatname, Evliya Çelebi (Sayfa 32 - Morpa Kültür Yayınları)Seyahatname, Evliya Çelebi (Sayfa 32 - Morpa Kültür Yayınları)

Kitapla ilgili 2 Haber