Şeytan Yıldızı Harry Hole Serisi 5

8,4/10  (16 Oy) · 
37 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.198 gösterim
Oslo'da bir seri katil mi kol geziyor?

Genç bir kadın evinin banyosunda ölü bulunur. Elinin parmaklarından biri eksiktir ve gözkapağının altında yıldız şeklinde kırmızı bir elmas vardır. Oslo Polisi'nin parlak dedektifi Harry Hole kendini yine içkiye vermiş, polislikten atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

Katilin kurbanlarına bıraktığı yıldız şeklinde kırmızı elmasın şifresini çözmek için tekrar işine sarılan Harry Hole, bu vakada beraber çalıştığı can düşmanı dedektif Tom Waaler'le de ciddi bir hesaplaşmaya girişmek zorunda kalacaktır.

"Şeytan Yıldızı ustalıkla kurgulanmış, iniş çıkışlarla dolu bir kitap. Nesbo müthiş bir tempo yakalamış. Şiddetle tavsiye edilir."
-The Guardian-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  469
 • ISBN:
  9786050919943
 • Orijinal Adı:
  The Devil's Star
 • Çeviri:
  Burçak Gürün Muraben, Taciser Belge
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
23 Ağu 17:11, Kitabı okudu, 2 günde, 9/10 puan

8.4
Harry Hole serisini zaten seviyordum bu kitapta da hayal kırıklığı yaşamadım, aksine çok sevdim. Yazarın kendine has üslubu ile karakter ve olay örgüsü bir araya gelince ortaya şahane bir polisiye çıkmış. Ben zevk alarak ve iki günde okudum, sayfalar çok hızlı akıyor gerçekten, sadece yazar bazen Harry'nin alkol sorunlarına fazla yer ayırıyor, bu da seride kendini tekrara yol açıyor. Yine okumaya değer güzel bir seri.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...8/seytanyildizi.html

Gürkan / M. K. A. 
 23 Oca 20:08, Kitabı okudu, 5 günde

Az spoi barındırır.

Şeytan Yıldızı; Harry Hole serisinin beşinci, benim ise okuduğum ikinci Jo Nesbo romanıdır. Bu sitedeki okuma ve beğeni yorumlarına bakılacak olursa bu sitedeki yorumların ve beğenilerin iyimser olduğunu düşünmekteyim. Diğer referans aldığım sitede bu roman çok fazla beğenilmemişti. Ben de seriyi devam ettirmek ve 'Nemesis' romanını beğenmiş olmam ile birlikte serinin diğer kitaplarını da satın aldım. Romanın ilk 100 sayfası gayet akıcı ve kurgusu bakımından tatmin ediciydi. Fakat bundan sonrasında anlatım, akıcılık ve kurguda kopmalar olmaya başladı. Romanın sonunda ise; sadece bitirmek için okuduğum romanlar kategorisine girdi. Bu durumun çeviriden kaynakladığını düşünüyorum. İki tane çevirmen tarafından çevrilmiş olmasına rağmen roman vasat durumdan kurtulamamış. Romanın bir bölümünde özellikle Hole'un alkol sorunundan çok fazla bahsedildiğini düşünüyorum. Bu da okurken sıkılmaya ve çok fazla geri dönüşlere yol açtı. Bazı noktalarda neyin neyi anlattığını bilmeden okudum.

Romanın konusuna gelecek olursak; Hole'un ortağı kısa süre önce öldürülmüştür. Bu cinayetin arkasında polis teşkilatında karanlık işler çevirdiğinden şüphelendiği Tom'un olduğuna inanmaktadır. Tom'u takibe alır. Fakat bu takip sonunca bir ipucu veya elle tutulur bir kanıt elde edemez. Bu durum Hole'u depresyona sokar. Sürekli alkol almaya başlar ve bir alkoliğe dönüşür. Bu dönüşüm neticesinde kız arkadaşı da onu terk etmiştir. Hole hızla dibe doğru batarken; Oslo'da işlenmiş bir cinayet Hole'un hayatını değiştirir. Tüm memurlar yaz tatilindedir ve bu soruşturmaya Hole atanmıştır. 5 gün aradan sonra tekrar bir cinayet işlenir, Hole bu iki cinayet arasında bir bağlantı olduğunu düşünmektedir. Bir taraftan da Tom'a karşı yeni kanıtlar bulmaya çalışmaktadır.

Acaba Harry Hole bu cinayetleri işleyen katil veya katilleri bulabilecek midir?
Acaba Tom'a karşı yeni kanıtlar bulup onu adalete teslim edebilecek midir?
Acaba kız arkadaşıyla arasında sorunları çözebilecek midir?
Acaba alkol sorunlarının üstesinden gelebilecek midir?
Acaba Şeytan Yıldızının şifresini çözebilecek midir?
...

Tüm bunların cevabı 'Şeytan Yıldızı' romanında gizli.

serdar kara 
13 Haz 23:26, Kitabı okudu, 13 günde, Beğendi, 10/10 puan

Çok iyi bir Jo Nesbo polisiyesi,Yazarı diğer eserleri gibi oldukça sürükleyici olan kitap, polisiye edebiyatın dehlizlerinde dolaşan okuyuculara tavsiye edilir.

Kitaptan 14 Alıntı

Sadettin TANIK 
11 Eyl 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bunun neye benzediğini az çok bilirim. Beslediklerin tarafından kovalanmak. Hayatta bu kez sen yardıma muhtaç olduğunda geri çevrilen olmak. Üzerine tükürüldüğünü hissetmek ve senin tükürebileceğin kimse olmadığını görmek. Sessizce ne yapman gerektiğini düşünmek.

Şeytan Yıldızı, Jo NesboŞeytan Yıldızı, Jo Nesbo

Hayatla ölüm arasında bir arabulucu olarak hareket eden bir katil, kendisini Tanrı yerine koyuyor demektir. Kitabı Mukaddes'te İbranilere Mektup 13. Bölüm 4. satırda, Tanrı zina yapanları yargılayacaktır der.

Şeytan Yıldızı, Jo Nesbo (Sayfa 198)Şeytan Yıldızı, Jo Nesbo (Sayfa 198)

Biliyor musun Harry? Bazen bu gezegendeki en lanet, en bencil en aptal bok çuvalı sensin diye düşünüyorum.

Şeytan Yıldızı, Jo Nesbo (Sayfa 56)Şeytan Yıldızı, Jo Nesbo (Sayfa 56)
Asiye Yıldız 
18 May 01:15, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kafanda oluşturduğun klişeler durmadan kendi kendilerini pekiştirir çünkü bilinçaltından hep onları teyit edecek şeyleri ararsın. Bu yüzden de polisler hep - sözde tecrübelerine dayanarak - bütün suçluların aptal olduğunu, suçlular da bütün polislerin aptal olduğunu düşünürler.

Şeytan Yıldızı, Jo Nesbo (Sayfa 88)Şeytan Yıldızı, Jo Nesbo (Sayfa 88)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Çocuk Kitapları Daha Eğlenceli
Çocuk Kitapları Daha Eğlenceli İskandinav polisiyesinin en önemli isimlerinden Jo Nesbo, farklı edebiyat türlerinde gezinmesini ‘Farklı türde müzik yapmak’ şeklinde yorumluyor