9,5/10  (31 Oy) · 
44 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.311 gösterim
Artemis'ten Yılın Bombası!
Çok Ses Getirecek Okuyanları Derinden Etkileyecek, Hayata Bakışlarını Değiştirecek!

"Biri bana bu kitabın ne ile ilgili olduğunu sorarsa, ona dünyadaki her şeyle ilgili, diye cevap veririm. Gregory David Roberts, Bombay için tıpkı Lawrence Durrell'ın İskenderiye, Melville'in Büyük Okyanus, Thoreau'nun Walden Gölü için yaptığını yapmış. Bombay'ı dünya edebiyatının sonsuza dek anılacak yerlerinden biri kılmış."
-Pat Conroy-

"Aşk, kader ve yaptığımız seçimler hakkında bildiklerimi öğrenmem çok uzun sürdü, dünyanın pek çok yerini dolaşmam gerekti ama hepsinin özünü bir anda, bir duvara zincirlenmiş halde işkence görürken kavradım."

"Eşsiz, kesinlikle çok cesur ve inanılmaz vahşi. Shantaram en zengin hayal güçlerini bile hazırlıksız yakalayacak."
-Elle-

"Shantaram ilk cümlesiyle tavlıyor. Heyecan verici, dokunaklı ve korkutucu... Muhteşem bir roman."
-Detroit Free Press-

"Çok zekice... Canlı karakterlerle dolu. Ama Shantaram'daki en güçlü karakter şehrin ta kendisi, Bombay. Roberts'ın Hindistan'a, orada yaşayan insanlara duyduğu içten sevgi, kitabı okumayı daha da zevkli kılıyor. Roberts bizi Bombay'ın gecekondularına, uyuşturucu satılan mekanlarına, batakhanelerine, barlarına götürüyor ve, siz de gelin, diyor. Biz de gidiyoruz."
-The Washington Post-

"Nefes kesici... Yürekten hissedilen, film gibi izlenen bir yapıt. Heyecanla okunuyor."
-Publisher's Weekly-

"Nefis yazılmış, sayfalarını çevirmekten kendinizi alamayacağınız bir başyapıt. Kişi ve yer adlarının gizlendiği romanlara bir yanıt. Az sayıda yabancının bildiği Hindistan'ın öteki yüzünün enfes bir anlatımı."
-Kirkus Reviews-

"Yaratıcı bir anlatım."
-People-

"Canlı ve eğlenceli. Duygusal ve sinematik güzellikteki dili çok etkileyici."
-USA Today-

"Engin bir düşünce gücü, sıradışı bir vizyon."
-Time Out-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  842
 • ISBN:
  9786054228379
 • Orijinal Adı:
  Shantaram
 • Çeviri:
  Banu T. Öğüdücü
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
10 Mar 19:23, Kitabı okudu, 42 günde, Beğendi, 10/10 puan

'' KADER SENİ GÜLDÜRMÜYORSA ESPRİYİ ANLAYAMADIN DEMEKTİR ''

Shantaram'ın dünyası ve yaşadıklarını ilgiyle ve merak içinde okudum. Hindistan Bombai ile büyülendim. Aşk,dostluk,vefakarlık,nefret ve daha birçok duyguyu içtenlikle hissettim. Yazarın kısmen gerçek hayatı, kısmen de kurgu olmasına rağmen, ben tüm hikayenin gerçek olabileceğine inandım. Kalın bir kitap, 842 sayfa ama o kadar akıcı ki, hissetmiyorsunuz. Linbaba, Prabu, Karla, Kadir, Abdullah,Didier ve diğerleri ile mutlaka tanışın, pişman olmayacaksınız. Herbiri bizim hayatımızdan birşeyler paylaşıyor... Şiddetle tavsiye ederim... Sevgiyle kalın

Özge Uzun 
31 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hindistan hakkında az çok bir şeyler biliyordum tabi bu kitabı okumadan önce. Okuduktan sonra ise bir kitap bir şehri bu kadar sevdirebilir diyorum. Akıcı, kurgusu sağlam bir kitap olmasının yanında faydalı bir kitap olduğunu da düşünüyorum.

Zeynep Oral 
 08 Haz 15:57, Kitabı okudu, 28 günde, 7/10 puan

Kitap, anlattığı olaylardan çıkardığı felsefi konularla oldukça etkileyici bir anlatıma sahip özellikle ilk 150 sayfasından oldukça etkilendim. Bu kitap ile Hint felsefesinde de yer alan sonsuz ve karşılıksız sevginin nasıl olabileceği hakkında farkındalık kazanabilirsiniz.
Fakat bu tarzda olan bir kitabın özellikle ortalarından sonuna kadar detaylı bir şekilde ve sayfalarca uzun dövüşme ve işkence olaylarına ve amerikanvari gereksiz diyaloglara yer vermesine anlam veremedim. Aşırı şiddet detayları (kol, göz, bacak vs.) ve film diyaloğu tadındaki diyalogları çıkarılsaydı kitap daha kompakt ve felsefi yönden bütünüyle daha etkileyici bir kitap olabilirdi diye düşünüyorum. yine de çok kitap okuyamayanların gözünü kitabın 800 sayfa olması korkutmasın olaylar ve diyaloglar oldukça akıcı devam ediyor. Fakat bu uzun uzun anlatılan olaylar kitabın spiritüel yöndeki ağırlığını büyük ölçüde hafifletmiş durumda.

Handenur Hasçelik 
28 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sadece Hindistan'ı anlatan bir kitap değil. Olay yeri Hindistan tamam; arkadaşlıklardan Hindistan kültürü hakkında bilgi ediniyoruz, bu da tamam. Fakat "gezelim - görelim" tarzında bir roman değil. Yeri geliyor uyuşturucunun vücuda etkilerini oldukça gerçekçi bir şekilde anlatıyor; yeri geliyor aşkın en saf halini anlatıyor, yeri geliyor savaşın içindeki durgun bekleyişi anlatıyor... Kitabın kalınlığı gözünüzü korkutmasın, oldukça sürükleyici bir yapıt. :)

Eylül 
 20 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İlk öncelikle kitabın sayfa sayısının fazla olması sizi korkutmasın.Daha ilk cümlesinden kendi dünyasına dahil ediyor.Hatta kitabın bitmesine üzülmüştüm.Anlatım dili gerçekten çok iyi.Yazar öyle bir anlatmış ki kendimi Hindistan'da yaşamış gibi hissettim.
Bunların yanı sıra yaşamın içinden çok şey öğretiyor.Hayatı akışına bırakmayı,tesadüf ve kader kelimelerini daha çok sorgulamamı sağlamıştır.
Okuduklarım arasından en iyi kitaplardan biridir.Bence daha çok tanınmayı ve okunmayı hakkediyor.Herkese tavsiye ediyorum.

Nina 
28 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bir kitap okuma esnasında kitaplardaki rolleri deneyip üzerimde taşımaya çalışıyorum.Bu sefer Karlayım. İnatçı,bilgili ve az konuşan Karla.Onun Lin'den istediği tek şey onun yanında kalması.
Ama Lin...Her zamanki Lin...
Hayatta bir çok kez ''keşke''deriz ve aylar belki seneler geçtikten sonra ''iyi ki'' dediklerimiz oluyor

Gül Yıldız 
13 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Oldukca surukleyici, cok yonlu, renkli, zenginlestirici, akilda kalici bir kitap. Kalinligina ragmen, keyifle okunup, hic bitmesin isteniyor. İnsani, farkli kultur ve yasam tarzlarini, duygu ve dusunsel inis cikislari tam bir butunlukle aktariyor.

Hüseyin Öz 
05 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

okuduğum en iyi kitaplar arasında. mükemmel bir kurgu. kitap uzun ama hiç sıkılmıyorsunuz herkeze tavsiye ederim...

Çağrı 
30 May 19:14, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Çok sevdiğim Hindistan'a ait, muhteşem bir hikaye. Okurken keşke hiç bitmese dedim. Kitapta en sevdiğim karakter Prabu. Onun gibi bir dostum olmasını çok isterdim.

Esna Betül Buğday 
 01 Ara 11:12, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu bir kitap incelemesinden çok, kitaba duyduğum aşkın cümlelere dökülmüş hali sanırım.Bir kitabı kocaman kucakladığınız oldu mu hiç? Karakterlerine daha yakın olabilmek için sıkı sıkı sarıldığınız ya da bitmesin diye yavaş yavaş okuduğunuz? Shantaram ile aramdaki ilişki tam olarak böyle ifade edilebilir. Gregory David Roberts beni aldı ve Bombay'ın orta yerine koydu. O anlattı, ben yaşadım. Nihayetinde, sözün özü nefis bir yolculuktu. Bir yazarın hiç bilmediğiniz bir şehirde anlattığı hikayelere sizi de ortak etmesi ne büyük bir mucize.

2 /

Kitaptan 33 Alıntı

ESRA KADIOGLU 
15 Şub 22:35, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kader seni güldürmüyorsa espriyi anlayamadın demektir.

Shantaram, Gregory David Roberts (Artemis Yayınları)Shantaram, Gregory David Roberts (Artemis Yayınları)
Berfun Berçin 
05 Haz 16:24, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ruhun ait olduğu bir kültür yoktur.Ruh bir ülkeye de ait değildir.Ruhun rengi,aksanı ya da yaşam biçimi yoktur.Ruh sonsuzdur ve birdir.Kalp gerçeklerle ve acıyla yüzleşince de ruhu dizginleyemezsiniz.

Shantaram, Gregory David RobertsShantaram, Gregory David Roberts
Berfun Berçin 
05 Haz 16:24, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Eski Sanskrit efsanelerinde kaderde olan aşktan,karşılaşması yazılı olan ruhların buluşmasından sözedilir. Yine efsanelere göre,o kişiyi görür görmez tanır,her hareketini,her düşüncesini,her anını ve gözlerinden okunan her duygu değişimini seversiniz.Onu kanatlarından tanıdığımız söylenir. Sadece bizim görebileceğimiz kanatlardır onlar.Ve ona olan aşkımız başka her isteğimizi öldürür.
Aynı efsaneler yazgı tarafından bir araya getirilmiş bu iki ruhun aşkının bazen çiftlerden birinde takıntı halini alabileceği uyarısında bulunur.diğer yandan ,akıl aşkın karşıtıdır ve işte tam da bu nedenle onu içimizde yaşatabiliriz.

Shantaram, Gregory David RobertsShantaram, Gregory David Roberts
Nina 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Bazen mutluluğumuzun evinizin büyüklüğüyle ters orantılı olduğunu düşünüyorum."

Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 220)Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 220)
Korhan Özalpagut 
15 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

... uygarlık seviyesi neye izin verdiğimizle değil, neyi yasakladığımızla belirleniyor...

Shantaram, Gregory David RobertsShantaram, Gregory David Roberts
Nina 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Azar azar içlerindeki umutlar ellerinden almaya başlamadıkça insanların nelere katlanacağını bilemezsiniz

Shantaram, Gregory David RobertsShantaram, Gregory David Roberts
Nina 
29 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Tanrı'ya inanmak diye bir şey yoktur. Tanrı'yı ya biliriz ya da bilmeyiz.

Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 173)Shantaram, Gregory David Roberts (Sayfa 173)
Berfun Berçin 
05 Haz 16:23, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bence hepimiz,her birimiz geleceğimizi kazanmalıyız.Gelecek de önemli olan diğer her şey gibi kazanılmalı.Eğer onu kazanamasak bir geleceğimiz olamaz.Onu kazanmaz ve haketmezsek,sonsuza kadar şimdi de yaşamak zorunda kalırız ya da daha da kötüsü geçmişte yaşarız.Sevgi de muhtemelen böyle bir şey.O da geleceği kazanmanın bir yolu

Shantaram, Gregory David RobertsShantaram, Gregory David Roberts
Sting 
23 Nis 22:34, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sadece doğru zamanda doğru yerde olmak ya da doğru şeyi doğru zamanda yapmak gibi bir şans vardır.ikiside insanın başına sadece kalbini hırstan ve planlardan arındırdığın,yaşadığın ana kendini bıraktığın zaman gelir.

Shantaram, Gregory David RobertsShantaram, Gregory David Roberts
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Bir kanun kaçağının heyecan dolu Bombay macerası
Bir kanun kaçağının heyecan dolu Bombay macerası ""Shantaram"" 1980""li yıllarda Avustralya""nın en güvenli hapishanelerinin birinde nefes kesen bir kaçış öyküsüyle başlıyor.