Siddhartha

8,4/10  (197 Oy) · 
593 okunma  · 
143 beğeni  · 
3.910 gösterim
"Genel olarak herkesçe kabullenilmiş Buddha imgesini aşan bir Buddha yaratmak, daha önce eşine rastlanmamış, büyük bir başarıdır. Siddhartha, benim gözümde, Kutsal Kitaptan kat kat üstün bir ilaçtır..." 20. yüzyılın en büyük romancılarından Henry Millera bu sözleri söyleten Siddhartha, 1946 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Alman yazar Hermann Hessenin baş­yapıtıdır. I. Dünya Savaşını izleyen yıllarda insanları yaşamlarını yeniden kurmaya çağıran, Doğu gizemciliğini yücelten Siddhartha, kuşaklar boyunca nerdeyse bir "kutsal kitap" gibi okunmuştur. Siddharthada Buddhanın yaşamının ilk yıllarını şiirsel bir üslupla anlatan Hesse, insanın öz benliğini bularak uygarlığın yerleşik biçimlerinden kurtulmaya çalışmasını işler. "Bu kitapta," der, "tüm dinlerde, insanların benimsediği tüm inanış biçimlerinde ortak olan yanı, tüm ulusal ayrımları aşan, tüm ırkların, tüm bireylerin benimseyebileceği şeyi yakalamaya çalıştım."

"Genel olarak herkesçe kabul edilen Buddha imgesini aşan bir Buddha yaratmak, daha önce eşine rastlanmamış büyük bir başarıdır.Benim gözümde Siddhartha, Kutsal Kitap'tan kat kat üstün bir ilaçtır." Henry Miller
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9789750719394
 • Orijinal Adı:
  Siddartha
 • Çeviri:
  Kâmuran Şipal
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
28 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, Puan vermedi

Hermann Hesse, otobiyografik unsurları eserine en iyi adapte eden yazarlardan biridir. Kitabı daha iyi anlayabilmemiz için yazarın yaşadığı dönemi, kavgasını, bunalımlarını, dostluklarını, seyahatlerini bilmek faydalı olacaktır.

#Esere adını veren Siddhartha adlı kahramanımız sürekli bir arayış içindedir. Budizm felsefesini işleyen kitapta, Siddhartha hiç bir öğreti, hiçbir Tanrı, hiçbir öğreticiden, meditasyondan tam anlamıyla tatmin olamaz. Hep bir şey eksiktir içinde ve ölene dek sürer ruhta bütünlük arayışı... Önce Brahman,sonra Samana, daha sonra Buda'yı görmeye giderken görürüz Siddhartha'yı. Bu öğretide de aradığını bulamayan Siddartha Kamala adlı kadınla birlikte cinselliği keşfeder, aynı anda zengin bir tüccardan ticareti öğrenir. En sonunda bu hayattan,zenginlikten de bunalan Siddhartha bir kayıkçı ile dost olur. Ki bu dostluk kendi benliğine yönelik attığı ilk adımdır.

#Yazarın hayatında Doğu Seyahati önemli bir yer tutmaktadır. Zaten pek çok eserinde bu yansımaları görmek mümkün.

#Carl Gustav Jung ile olan dostluğu da yazarın hayatında büyük bir önem arz eder. Ben kayıkçı dostu ile olan, birbirleri önünde ufuk açan, devamlı taze kan anlamına gelen sohbetleri, yazarın Jung ile olan yakınlığıyla bağlantılı olarak algıladım.

#Ayrıca eserde bahsi geçen kayıkçı arkadaşının adı Vasudeva... Bu isim Sanskritçe'de Irmak Tanrısı anlamına gelmekteymiş.

# Yazar Nobel Ödülü aldıktan ve eserleri dünya çapında ilgi görmeye başladıktan sonra, Avrupa ve Amerika'da Budizme karşı büyük bir ilgi oluşmuştur.

Furkan 
20 Ağu 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Bir çocuk, bir brahman herkes çocuğun büyüdüğünde büyük işler başaracağına inanır ama o asıl gerçeği bulmak için kendi ben'inden uzaklaşıp herşey olabilmek için yolculuğa çıkar.
Ormanda yaşayan, sadece meditasyon yapıp, oruç tutan ve nefsini körelterek nirvanaya ulaşılacağına inanan samanalara katılır.
Ama aradığını bir türlü bulamaz...

Siddhartha bilgelik yolunda sürekli ilerleyen bir barahman o bilgeliği ararken bende onun peşinden yürüdüm geçtiği yolları beraber adımladık, düşündüklerini düşündüm gerçeği ararken bende onunla beraber aradım..

Siddhartha kendini arayan ve bulan adam..
Hiç bir öğretiye tutunamayan adam..
Kendi gerçeğini anlayan adam..
Bir yolcu, bir keşiş, bir samana ve hatta dünya hırsına kapılmış bir adam..

Ve bir nehir herşeyin aktığı ve herşeye akan..

Kitap çok akıcıydı okurken hiç sıkılmadım ve bence nobel ödülünü sonuna kadar hakediyor..

Okuyun derim :)

. 
02 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Öz benliğini arayan Siddhartha'nın arayışına hem bir yolculuk hem de bu yolculukta aslında okurun kendisini sorguladığı bir eser. Düşünmek adına yazılmış olan bu eser, mistik ögelerin yoğunluğu ve algı kapıları açık bir şekilde okunduğunda kişinin vizyonunu değiştirecek nitelikte bir eserdir ayrıca. Nitelikli ve kaliteli bir eser. Keyifli Okumalar...

Hacı Seydaoğlu 
06 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Siddhartha, yaşamın anlamını bulmak için bir kapı. Bir girizgah. Hem de güzel bir girizgah. Benim gibi düşünce kitabı pek okumamış olan bir insanı bile sıkmayan bir kitap. Düşünmeye başlamak için güzel bir başlangıç. Kısacık olmasına rağmen içeriği kabından taşan bir başka kitap.

Aykut 
14 saat önce, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Hesse ile tanışma kitabım olan Siddhartha'da aslında birçok yazar tarafından defalarca denenmiş bir konu işlenmiş: İnsanın iyi bir insan olma yolunda, erdemli bir birey olma çabası. Bu konuyu işleyen diğer kitaplara karşı bir ön yargı besler, soğuk karşılardım onları. Çünkü bir insandaki 'erdemli olmak' dediğimiz kavram o insandan başka her şey ile ilişkilendirilir idi. Yani bir insanın başkalarına bağımlı olması söz konusuydu. Siddhartha bu tür eserlerden hızla sıyrılan ve bana kendini sevdiren bir kitap olmuştur.

Hikayeden ana hatlarıyla bahsedecek olursam, Siddhartha adlı gencin Hindistan'daki öğreti ve çeşitli inanışlar ile erdemli olma bir başka deyişle kurtuluşa erme çabalarını anlatıyor. Bu açıdan bir tamamlanmanın hikayesi Siddhartha. Az önce bu konuda yazılan diğer kitapları (şimdiye kadar okumuş olduklarım) sevmediğimi belirtmiştim. Bunu biraz açmak istiyorum. Diğer kitaplarda erdemli olmak kavramına bir 'uzaklık' ya da bir 'ufuk' olarak bakılır, bunun zorluğu kişinin başına gelen kimi şeylerle okura sunulurdu ve kanıtlanmaya çalışılırdı. Erdemli olma insanın çevredeki dünyasıyla ilişkilendirilir, başkalarına bağımlı bir erdemlilik anlatılırdı. Fakat Siddhartha'da bahsedilen erdemlilik kavramı farklı.

Bir akıma tutulmanın, ona sıkı sıkıya bağlanmanın aslında pek de mantıklı olmadığını dile getirmiş Hesse. Zaten herhangi bir akıma sıkı sıkıya kapılmak, insandaki sorgulama yeteneğinin körelmesine yol açmaz mı? Kişi girmiş olduğu akıma sorgulayarak girmiş olsa dahi, akım ondan kendini sorgulamamasını ister, kişi de buna uyar. Çünkü aklı çelinmiş, o akımın mutlak doğru olduğuna inanmıştır. Bu açıdan Siddhartha çok farklı. Tüm alışılagelmişlikleri yıkan bir insanla karşı karşıyayız bu sefer. Yanındaki arkadaşı Govinda ile başladıkları 'iyi olma' yolunda çeşitli olaylara ve insanlara verdiği tepkiler bunu kanıtlar nitelikte.

Toplumdaki yanlışları en iyi toplumun dışındakilerin görebileceğini söylerler, ne denli doğrudur bilinmez, fakat bir nebze doğruluğu var bana göre. Kitapta Siddhartha'nın öğretilere duyduğu objektif ve eleştirel bakış onu yaşıtlarından öne çıkarır hemen. Hatta bir öğreti lideri ile yapmış oldukları karşılıklı konuşma da bunu kanıtlar niteliktedir. Siddhartha'nın yapmış olduğu şey de bir nebze budur, çevresine objektif bakmaya çalışmak. Onun çevresindeki insanların çoğunluğu kötülük denen dipsiz kuyunun içine düşmemek için kendilerini ondan soyutlamaya çalışırlar telaşla. Size bir örnek vermek istiyorum; iki kişi düşünün: Biri kötülük kavramından bihaber, diğeri ise kötülük kavramını biliyor hatta bir ara kendisi bile kötülük yapmış. Bu iki kişi de erdemli olma amacıyla iyi kavramının yolunda gitse hangisi daha erdemli olur? Kötülüğü bilen, deneyimlemiş olan kötülüğün ne denli iğrenç olduğunun farkındadır, diğeri kötülük denen kavramdan habersizdir, kendini hiç ona bulaştırmak istemez. Kötülüğü bilen ve farkındalık kazanan insanın daha erdemli olduğunu düşünüyorum bu konuda. Fakat bu kötülük yapmamız gerektiğini kanıtlamıyor, bu hataya düşenlerin daha bilinçli olduğunu düşünüyorum. İnsan hatalara asla düşmez demek bir yanılgıdır. O halde tüm insanlar hata yaparsa neden herkes erdemli değil? Çünkü bu kötülüklerden ve hatalardan ders çıkararak bunları kendisine tecrübe etme yetisi herkeste yok. Bu açıdan, işin içinde büyük bir oranda tecrübe söz konusudur. İnsanı eğiten tek şey tecrübedir, ondan da kendisi sorumludur.

Erdemliliğin başkalarında aranamayacağı, insanın bunu kendi içinde bulması gerektiği anlatılmış. Bu açıdan, insan önce kendisini tanımalıdır. Fakat insan en az kendini tanır hayatta. Bu 'en az'ın bir nebze artırılabileceğinden bahşedilmiş. İnsanın kendisinden uzaklaşma kavramının sanılanın aksine kendini tanımasına yardımcı olmayacağı resmedilmiş. Kişinin ancak kendi kendinin öğretmeni ve öğrencisi olabileceği, bu sayede bir akıma kapılmadan doğruya ulaşabileceğini de anlatmaktan geri kalmamış Hesse. İnsan, kötü denilenden yola çıkarak bile içindeki iyi kavramının önemini artırabilir. Bu kötüyü yaşama karşısında ise bir tecrübe edinir. Bu tecrübe rehber olur kendisine, çeşitli öğretiler değil.

Erdemlilik başkasından kazanılmaz Hesse'ye göre, insanın kendisi bulur onu. Bu açıdan insana birçok ders veriyor Siddhartha. Bu açıdan, erdemlilik ya da başka bir deyişle iyi bir insan olmak bir 'ufuk' ya da 'nirvana' değil insanın kendisine en yakın olan yerde; içinde olan bir kavramdır. İnsanın kendine ulaşması onu bulmaya yetecektir diye düşünmekteyim. Açıkçası Siddhartha'nın kitabın başlarındaki hali ve Govinda'nın tavırları bana Babalar Ve Oğullar'ı anımsattı. Siddhartha'yı Bazarov'a benzetmiş idim, fakat hikaye ilerledikçe sivreldi Siddhartha. Siddhartha erdemli olmuş mu yoksa bu tür arayışlarda yaşanan buhranlara mı girmiş, yeni okuyacaklara bir sürpriz olsun. Bizlerin de 'uzak olmayan' bir gün erdemli bir insan olmamız ve sorgulama yetimizi kaybetmememiz dileğiyle.

Mehtappp 
 20 Ara 2015, Kitabı okudu, 5 günde, 10/10 puan

Siddhartha, bir Brahman oğlunun kendi arayış süreci. Babasından öğrendiği öğretileri benimseyemediğini fark etmesiyle başlayan arayışı. Her bulunuş sonrası tekrar tekrar arayış…(Konusuyla ilgili yeterli yorum yapıldığını düşündüğümden fazla yazmayacağım)

Hermann Hess’in okuduğum bu ilk kitabında “sezen” hanımın yorumundaki tavsiyeyle yazarın hayatını da okudum ve kendi ailesinden görmüş olduğu aşırı dini baskı sonucu girmiş olduğu arayışı bu kitaba yansıtmış yazar. Dili anlaşılır ve akıcı. Hint felsefesi fazlasıyla anlatılıyor bu sebeple “Töz” ve “Om” kelimeleri çok sık geçiyor. (Töz: Bağımsızca kendi içinde var olan. Om: Çoğu Hindistan'a özgü inanç sistemlerinde mistik etkisi olduğuna inanılan sözcüklerin en kutsalı sayılan hece.) Karakterimizin bulup denediği ve kendini ait hissetmediği arayışlardan kurtulmasını sağlayan şey idi “Om” kitap boyunca. Bir de “çocuk insanlar” diye tabir ettiği bir kesim var ki onlar hiçbir arayışta bulunmayan, bilgiyi aramayan sadece dünyanın zevk ve şehvetiyle hayatlarını yaşayanlar. Karakter de en çok etkilendiğim özellik, durdurak bilmeden, kararlılıkla ve hata yapa yapa kendisini huzura erdirecek olan arayışı sürdürmesiydi.Nasıl ki her birey eşsizse, ulaşacağı arayış yolu da farklı olacaktır.

Ara ara sıkılmalar oldu biraz ama yazarın tarzını da anlatım şeklini de sevdim. Kitap, Siddhartha’nın artık kendini bulduğu arayışın felsefik detaylarıyla bitiyor.
Her okuma da yeni bir anlam çıkartabileceğiniz bir eser.

kardelen tetiköz 
26 Haz 23:48, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

. Bana göre bir yolculuk kitabı Siddhartha. Somut anlamda olmasa da ruhsal olarak hep yolda olan ve durunca kendini tedirgin hisseden birinin hikayesi. Varacağı yolu bilemeyen ama yoldan da kendini alıkoyamayan birinin düşünceleri. Kitabın bu mistik konusunu tamamlayan bir diğer etken de şiirsel dili. Genellikle bu şekilde içselliği, kendinle konuşmayı, tartışmayı konu alan kitaplar okurken bir süre sonra dikkatimizin dağılmasına ya da sıkılmaya yol açabilir. Ama bu kitabın öyle akıcı ve şiirsel bir dili var ki, okurken kelimeler yuvarlanıp gidiyor gibi hissediyorsunuz. Ve bu durum kendini arayan bu keşişin hikayesine de oldukça yakışıyor.

Sevil Yılmaz 
 11 Eki 11:27, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 8/10 puan

Hayatı; öğretilerle, insan algısı cümlelerle değil de yaşayarak, görüp dokunarak, deneyimlenerek keşfetmeye çalışan, arayışta olan Siddhartha nın hikayesi.. Damağımda aromatik bir tat, ruhumda dinginlik, aklımda düşünceler bıraktı...
Bir de alıntı; "Bilgelik bir başkasına anlatılamaz; bir bilgenin başkalarına anlatmaya çalıştığı bilgelik aptalca bir şey gibi gelir kulağa.. Bilgi bir başkasına aktarılabilir, bilgelikse hayır. Bilgelik keşfedilebilir, bilgelik yaşanabilir, bilgelik el üstünde taşıyabilir insanı, bilgelikle mucizeler yaratılabilir, ama bilgelik anlatılamaz ve öğretilemez."

Beyhude 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Siddhartha Herman Hesse 'nin okuduğum ikinci kitabı . İlk kitabı BozkırKurdu idi.
Yazarın bu kitabı Siddartha isimli bir gencin arayış öyküsünü anlatmakta. Yaşanmışlıkları sonucunda bilgeliğe giden yolunu. Bu yol öncelikle bir düşünceye bağlanıp onun gereklerini yerine getirmekle olduğunu düşünen Siddartha her bulduğu şeyin aradığı şey olmadığını kavrayışı ve yeni arayışlara çıkmasını anlatıyor. Bilgeliğe giden yolda bedeni terbiye etmenin yanında ruhun da çile çekmesini. Ve bu yolda iyi olmak kadar kötü deneyimlerin de kişiyi bilgeleştirdiğini , yaşamın satl iyi olmadığını kötünün ve iyinin birlikte büyük bir mükemmelikle var oluşunu. İnsanı var eden özeliklere göz yumulması onların reddi gerçek bilgelikten kişiyi uzaklaştırdığını . Tüm zaafiyetleri ve olumsuz deneyimleri ve yaşanmışlıklarının bütünü ile bilge kişi olunabileceğini anlatan. Oldukça hoş bir kitap. Yormadan okunabilen , çevirisi iyi olay akışı seri ,okuru sıkmayan bir kaç günde bitebilecek bir kitap. Kişinin kitabı okurken kendi yaşamını ve yolunu da sorgulayabileceği.. Kendi duygularına ve yaşanmışlıklarına yüz çevirmediği sürece her şeyin bir öğreti olduğunu kavrayabileceğimiz. Oldukça güzel çıkarımlar yapabileceğimiz nitelikli bir kitap

Gürkan / M. K. A. 
 28 Nis 23:29, Kitabı okudu, 3 günde

'Siddhartha' kitap yorumunu bu sabah yapmayı düşünüyordum. Elimde olmayan sebeplerden ötürü işte çalışmak gerekti. Ne yazık ki yarın da çalışacağım için kitap okuyamayacağım. 'Kötü Ruh' bir köşede bana öylece bakıyor. ^_^

'Siddhartha' okuduğum ilk Hermann Hesse kitabı. Bu kitabın anlatımı okurken insanda öykü okuyormuş hissi veriyor. Dili, anlatımı, kurgusu iyi bir kitap. Resul arkadaşım iyi bir kitap seçmiş. Zeynep ablaya da teşekkür ederim. İyi ki bu kitabı da göndermiş. Arada farklı tarzlar okumak, insana gerçekten iyi geliyor.

Hesse, iç dinginlik, felsefi konuları kitabında işlemiş. Kitabın genelinde bir kişisel gelişim kitabı havası da var. Felsefi konularda başlangıç kitabı olabilecek bir öykü anlatılıyor kitapta. Ama tam da felsefe diyemem içinde yukarıda saydığım etmenleri de barındırıyor. Okurken bir çok noktayı işaretlediği oldu. İnsanı düşündürüyor.

Kitap kısa olduğunu için konuyu anlatma gereği duymadım. 'Siddhartha'ın başından geçen bir hayat hikayesi anlatıyor.

Hesse okunur mu? Kesinlikle okunur. Buna böyle bir yorum olsun. Her zamanda aynı olmasın, değil mi?

4 /

Kitaptan 84 Alıntı

Burak Koca 
03 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Yazmak iyidir, ama düşünmek daha iyi; akıllılık iyidir, ama sabretmek daha iyi."

Siddhartha, Hermann HesseSiddhartha, Hermann Hesse
Vedat Geçit 
02 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

“Bilinmesi gereken şeyleri insanın kendisinin tatması iyidir,” diye geçirdi içinden. “Dünya zevklerinin ve dünya malının insana hayır getirmeyeceğini daha çocukken öğrendim. Hanidir biliyordum bunu, ama ancak şimdi yaşadım. Ve şimdi biliyorum, belleğimle değil, gözlerimle, yüreğimle, midemle biliyordum böyle olduğunu. Ne mutlu bana ki, biliyorum artık!”

Siddhartha, Hermann HesseSiddhartha, Hermann Hesse
BİROL COŞKUN 
03 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Sevgi avuç avuç dilenilebilir, para pulla satın alınabilir, armağan olarak sunulabilir sana, sokakta bulunabilir; ama haydutlukla ele geçirilemez.

Siddhartha, Hermann Hesse (Sayfa 62)Siddhartha, Hermann Hesse (Sayfa 62)
Derya Yalınkılıç 
12 Mar 02:59, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

...tüm günahlar bağışlanmayı, tüm küçük çocuklar yaşlıyı, tüm bebekler ölümü, tüm ölenler sonsuz yaşamı kendi içinde taşır.

Siddhartha, Hermann HesseSiddhartha, Hermann Hesse
Derya Yalınkılıç 
12 Mar 03:02, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Bir taşı sevebilirim, Govinda, bir ağacı da, bir kabuk parçasını da sevebilirim. Bunlar çeşitli nesnelerdir, nesneler de sevilebilir.

Siddhartha, Hermann HesseSiddhartha, Hermann Hesse

İbadette yıkanarak arınmak yararlı idi, ama arıtan şey suydu, günahları arıtamazdı, akıl-ruhun açlığına şifa bulamazdı, kalpte yerleşmiş kaygıyı dağıtmazdı.

Siddhartha, Hermann HesseSiddhartha, Hermann Hesse

...içinden işte öylesine gülmek geliyordu, kendi kendine gülmek, bu acayip, bu sersem dünyaya gülmek.

Siddhartha, Hermann Hesse (96,97-CAN)Siddhartha, Hermann Hesse (96,97-CAN)

Kitapla ilgili 1 Haber