Silahşor - Kara Kule 1

8,4/10  (57 Oy) · 
185 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.181 gösterim
Silahşor (Kara Kule I) Stephen King’in Kara Kule serisinin yeniden gözden geçirilmiş ilk kitabıdır.

Gizemli kahraman son Silahşor Gilead’lı Roland tek başına büyüleyici bir iyilik ve kötülük yolculuğuna çıkar. Siyahlı Adam’ı ararken Alice adında çekici bir kadın ve Jake adında New york’lu bir çocukla arkadaşlık etmeye başlar. Ama bizimkini yansıtan kendi iç dünyasında aslında olukça yalnız ve mutsuz bir tiptir.

Kara Kule, diğer adıyla silahşor, Roland’ın gerçek kimliği ve ilgi çekici karakterini keşfedebileceğiniz, baş döndürücü hayali görüntüler ve karakterlerle bezeli inanılmaz bir roman.

Büyük usta Stephen King’in korku, hayal ve gerçeği harmanladığı Kara Kule, onu yazarlığın zirvesine çıkardı.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2005
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  9789754051513
 • Orijinal Adı:
  The Gunslinger - Dark Tower 1
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Açıkçası Kara Kule serisinden beklentilerim vardı ve Silahşor beklentilerimin biraz altında ancak giriş kitabı olarak fena değil. Bir çok kişi de diğer kitapların çok daha güzel olduğu konusunda hem fikir olunca beklentilerimin altında olması beni çok rahatsız etmedi.

Silahşor ile çöllerde Siyahlı Adam'ın peşinde uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz, zaman zaman sıkıcı da olsa güzel ve merak uyandırıcı bir yolculuk oldu bu. Okurken çok sıkılmadım, Silahşor ve hikayesi ilgimi çekti, geri dönüşler de kitaba güzel bir ahenk katmış.

Aslında kitapla ilgili söylenecek henüz çok fazla şey yok, ben seriye devam etmek istiyorum ve seri de ilerledikten sonra gerçek kanaatime varmak istiyorum.
Daha fazlası için;http://yorumatolyesi.blogspot.com/...phen-king-kitap.html

Gökhan 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Silahşör, Kara Kule serisi hakkında bilgi sahibi olunmadan okunduğunda küçük de olsa hayal kırıklığı yaratabilecek bir Stephen King romanı çünkü ustadan beklenti çok büyük.
Ancak bu durum okumak isteyenlerin kesinlikle hevesini kaçırmamalı zira Silahşör bundan tam 33 yıl önce yazıldı yani Silahşörü, "Usta"nın, kalfalık dönemi eseri olarak değerlendirebiliriz.
Tabi ki aynı şeyi serinin diğer kitapları için söyleyemeyiz Usta'ya neden "Usta" dendiğini anlamak için serinin tamamı okunmalı.
Silahşör ve serinin geri kalan kitaplarıyla ilgili 2 tane eleştirim olacak bu 2 eleştirimde yıllardır Stephen King'in ekmeğini yiyen, "Yayıncılıkta 55 altın yıl" diye övünen ancak gözümde değerini fazlasıyla yitirmiş olan Altın Kitaplara, Silahşör'ün kapak kağıdı şimdiye kadar gördüğüm en ince ve adi kapak kağıdıydı 15. baskısını yapmış bir kitap bu kadar kalitesiz bir kapakla basılmamalıydı.
İkinci eleştirim ise kitapların içindeki resimlere şahsen çok kötü ve gereksiz buldum. Hiç konmasa daha iyi olurdu.
Sonuç olarak diyebilirim ki ne Altın Kitapların ciddiyetsizliği, ne de Silahşörde biraz sıkılmak serinin tamamından alınan hazzın önüne geçebiliyor.

Bu kitapla Stephen King'e ve Kara Kule serisine başlamış oldum. Yorumlara bakarak beklentimi yüksek tutmamaya çalışsam da çoğu yerde sıkıldım. Kendimi bir maceranın ortasında mı bulacağımı hayal etmişim bilemedim. :) Kara Kule serisi 7 kitaptan oluşuyor; bu ilk kitabın durağanlığı olabilir. Kitapta silahşörün Kara Kule'ye ulaşma ve Siyahlı Adam'ı yakalamaya çalışması anlatılıyor. İyi okumalar dilerim.

ESRA KADIOGLU 
07 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Stephen King ve kitapları apayrı bir dünya. Bunu kimsenin inkar etmeyeceğini düşünüyorum. Kara Kule serisini 2 kere okudum. Gene okuyabilirim. Hikayesinin derinliklerinde hala günümüzde geçerli , çok farklı mesajlar içerdiğini düşünüyorum. Kesinlikle okunmalı.

onur yalçın 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle kitaba başlamadan önce yazarın "sunum" başlıklı yazısını okuyorsunuz. Son derece samimice yazılmış mükemmel bir yazı bu. Kitabın ve serinin doğuşunu King'in yazarlık serüvenine başlangıcını bizzat yazarın kendi kaleminden dinliyorsunuz.

Kitap tür olarak; fantastik, macera, bilim-kurgu, korku ve western diyebiliriz. Özellikle fantastik ve macera türünün hakkını sonuna kadar veriyor.

https://kelimelersahneler.blogspot.com.tr/...ara-kule-serisi.html

Emre Şeyda 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Serinin ilk kitabı yayımlandığı zaman Kara Kule olarak yayımlanmıştı ama serinin 7. kitabı yazar tarafından Kara Kule olarak adlandırılınca ülkemizde silahşor olarak düzenlendi. Serinin ilk kitabı olan bu kitapta kara kuleye ulaşma yolculuğu ve büyücü ile olan mücadele anlatılıyor. Beni çok etkileyen sahnelere sahip olan kitap yazarı korku gerilim yazarından ziyade her türde yazdığının en büyük göstergesi olmuştu. 7 kitaplık büyük serinin ilk ve özel kitabıdır.

Mert G. 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kara Kule evrenine ilk adım.Diğer kitaplara nazaran yer-mekan çeşitliliği çok çok az.Roland'ın arayışına ve bu arayış uğruna neler yapabileceğine tanık oluyorsunuz kitapta ve bu da seri hakkında alabileceğiniz en güzel fikirleri size veriyor.İlk kitaba özgü olan sade fantastik ögelerin güzelliği de cabası.iyi okumalar..

Hakan Uzun 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Mükemmel kitap serisinin ilk kitabı. Stephen King'in en doğru atışı olan serinin ilk adımı. Kitap bizi 'Siyahlı adam çölde kaçıyordu, silahşor de peşindeydi.' cümlesiyle ağırlıyor ve açıkçası bu konu üzerinden ilerliyor. Ana karakterimiz Roland Deschain'in Kara Kule hakkında bilgi edinmek için Siyahlı Adamı bulma çabasını okuyoruz. Oldukça akıcı bir kitap olduğunu söylemek gerek. Konu insanı hemen içine çekiyor ama ana karaktere sempati biraz zaman alıyor. Çünkü kule (yani hedefi) dışında hiçbir şeyi ve kimseyi umursamayan bir adama sempati duymak zaman alıyor. Keyifle okuduğum seriye harika bir başlangıç kısaca. :)

Doğukan Güneş 
03 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu serinin en vasat kitabı olmasının yanı sıra Roland ile tanışmak için büyük bir fırsat. Eğer ki bu kitabı okursanız serinin devamı su gibi akıp gidecek sakın unutmayın. Stephen King'in bana göre başyapıtı olan bu seriyi bu kitap yüzünden okumaktan vazgeçen çok insandan biri olmayın derim.
Tavsiye edilir.

Baran Gündem 
11 Oca 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Büyük serinin başlangıç hikayesi. E başlangıcı olduğu içinde aksiyonu fazla yok daha çok karakteri tanımaya yönelik ve gizemli bırakılmış olay. Siyahlı Adam'ın izine geçiyor denebilir. Sonunda heyecan artıyor. Çok güzel bir başlangıç kitabı seri bakımından.

2 /

Kitaptan 5 Alıntı

Ancak elde edilen bilginin müthiş artmasına rağmen pek az kimse gerçekleri kavrayabiliyordu.

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Sayfa 260)Silahşor - Kara Kule 1, Stephen King (Sayfa 260)
onur yalçın 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sadece düşmanlar gerçeği söyler. Arkadaşlar ve sevgililer zorunluluk ağına düştükleri için sonsuz kadar yalan söylerler. Çok sıkıcı bir iş!"

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen KingSilahşor - Kara Kule 1, Stephen King
Ezgi Aykanat 
05 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilmiyorum, ama şundan eminim:
Siyahlı Adam çölde kaçıyor...

...Silahşor da onu kovalıyor.

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen KingSilahşor - Kara Kule 1, Stephen King
Nezrin Emirova 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sanki geride kalacakmışım gibi bir duyguya kapılmıyorum artık. İzlerin kaybolmasından ve elimde kopuk bir sicim parçasıyla kalakalmaktan da korkmuyorum. Bütün bunlar kayboldu. Ve yavaş yavaş siyahlı adamın kendisini yakalamamı istediğinden emin olmaya başlıyorum.

Silahşor - Kara Kule 1, Stephen KingSilahşor - Kara Kule 1, Stephen King