7,7/10  (16 Oy) · 
67 okunma  · 
12 beğeni  · 
543 gösterim
Gecenin bir vaktinde kapı çalındı, gidip açtım.
Karşımda efendim duruyordu.
Yüzünün nurundan etrafa aydınlık saçılıyordu...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1998
 • Sayfa Sayısı:
  70
 • ISBN:
  9789759953003
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

"Kimi kitapları siz bulmazsınız, aksine kitaplar gelip sizi bulur," desem ne dersiniz? Evet, bazen gerçekten okurundan ziyade kitaplar okurunu bulabiliyor. Tahmin edersiniz ki, benim de "Sır" ile karşılaşmam bu şekilde, bir tesadüf zinciri sonucunda oldu. Mustafa Kutlu, uzun süredir severek takip ettiğim bookstagramların beğendiği, okudukça vazgeçemediği kalemlerden biriydi. Denk geldiğim tüm güzel yorumların üzerine bir de çok sevdiğim, okuma zevkine güvendiğim bir kitapdaşım da yazarın kalemi hakkında oldukça olumlu yorumlar yapınca artık okumak şart oldu diye düşünerek kütüphanede harıl harıl Mustafa Kutlu eserleri aramaya koyuldum ve tercihler arasında başlangıç kitabı olarak "Sır"da karar kıldım. Gelin görün ki bu eser, #heraybirmustafakutlu etkinliğinin bu ay okunacak kitabıymış ve ben aslında farkında olmadan yaptığım seçim sonucunda bu etkinliğin kucağına düşüvermişim. Bir tesadüf zincirinin peşine takılıp buralara kadar gelerek geriye yazarın kalemiyle hoş bir tanışma anısı bırakırken, aynı zamanda etkinliğin bir parçası olup diğer okurlarla aynı satırlarda buluşmuş olmam dolayısıyla da bu seçim benim için bir o kadar daha anlamlı oldu :)
Tabii kitabın gelip beni nasıl bulduğu bir kenara biraz da kitaptan bahsetmek gerekirse Sır, sekiz öyküden oluşan bir öykü kitabı. Öykülerin genelinde tasavvufi öğeler bulunsa da bazı öykülerde günümüz siyaset anlayışına ufak göndermeler yapıldığını görmek mümkün.
Sır, daha çok din ve siyaset etrafında şekillenen öyküleri bünyesinde barındıran bir eser olduğu için, eğer tasavvuf türünde eserler okumuyorsanız yazarın kalemi ile tanışmanız için uygun bir başlangıç kitabı olmayabilir ve itiraf etmek gerekirse, tasavvuf veya tasavvufi yanı ağır basan kitapları okumayan okurlardan biri de benim. Yazarın eserlerini tamamlama yolunda her aya bir Mustafa Kutlu eseri sığdıran kitapdaşım da benden önce kitabı okumaya başladığında bu eserin diğerlerinden farklı olduğunu ve biraz tasavvufi öğeleri barındırdığını dile getirmişti. Yazarı kendi adıma - eserlerini okumaya devam edip etmeme konusunda- değerlendirirken bu etkeni göz önünde bulundurmaya özen göstereceğim fakat, her ne kadar bu türde okumayan biri olsam da şunu samimiyetle dile getirmeliyim ki, yazarın üslubu oldukça başarılı. Kitap adeta diliyle elinizde akıp gidiyor ve her ne kadar o türde okumayı tercih etmiyor olsanız bile sıkılmadan okuyabiliyorsunuz. Mustafa Kutlu ve tasavvuf türünde eserleri okumayı sevenlerin bu kitaba bir şans vermesini tavsiye ediyor, sözlerime kitaptan alıntılar ile son veriyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

Fadime 
 04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Günümüzü anlatan yanları çok fazla. Din, siyaset, ve körü körüne bir şeye bağlanan okumuş cahiller ... Bu kitabı okurken herzamn düşündüğüm seyi daha derin ve sıkı düşünmeye başladım. Bir insanın dusuncesı, bir kitabın anlattıkları ne olursa olsun onu dinlemek okumak gerekir. Ancak sadece fikrini öğrenebilmek için körü körüne bağlanmak için değil :)

Kitaptan 5 Alıntı

Ha çiçek, ha kitap... İki temiz, asil ve derin unsuru yan yana getirmiş olmaktan mutlu.

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 37)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 37)

Benim servetim, kitaplarım diyordu o.
Kitaplarım, yani hayatım.

Doğrudur. Kitaplarla içli-dışlı olmuştu. Onlarla konuşmuştu hep.
Kitaplar alıp götürmüştü onu. Geçip gitmiş zamanlara, özge dünyalara...

Sır, Mustafa KutluSır, Mustafa Kutlu
Sümeyye Yılmaz 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık tababet ilerlemiş, bir insanın kalbi diğerine nakledilir olmuştur. Bu sırada iman nakli de vuku bulur mu?

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 20)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 20)
Salih Çermik 
10 Oca 18:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her şey yerli yerinde. Güzel. Lakin ben neredeyim? Zamanın neresinde? Hangi sarmaşıklar sarıp sarmaladı beni? Böcek sesleri dediğin, gecenin geç vakitlerinde tıkır tıkır kitapları yiyip duran kitap kurtları mı? Ben miyim?

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 50 - Dergâh Yayınları - 13. Baskı)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 50 - Dergâh Yayınları - 13. Baskı)
Sümeyye K. 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her şey yerli yerinde. Güzel. Lakin ben neredeyim? Zamanın neresinde?

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)