Sır Perdesi Aralanıyor Kızıl Dosya

8,6/10  (23 Oy) · 
76 okunma  · 
18 beğeni  · 
644 gösterim
Dünyanın En Ünlü Hayali Dedektifi Sherlock Holmes'un Okurla Tanıştığı İlk Roman!

En olağan suç genellikle en gizemli olandır.
-Sherlock Holmes-

Keskin zekâsı, kendine özgü yöntemleri ve dikkatleri üzerine çeken karizmasıyla unutulmaz kahramanlar listesinde sağlam bir yer edinen ünlü dedektif Sherlock Holmes'un hem okurla hem de en yakın arkadaşı Dr. Watson'la ilk tanıştığı roman oluşu, bu kitabı ayrıcalıklı kılıyor.

Yayınevimiz tarafından yayımlanan, 5 kitap ve toplam 56 hikâyenin yer aldığı seri dışında; her birinde ayrı bir maceranın anlatıldığı 4 kitaplık yeni serinin "ilk" romanı Kızıl Dosya'yı polisiye severlerin beğenisine sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786053480808
 • Orijinal Adı:
  A Study in Scarlet
 • Çeviri:
  Sakıp Murat Yalçın
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Berfun Berçin 
24 Kas 14:23, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap içeriği hakkında bilgi içerir.İptal olan dersimde kütüphaneye inip okuduğum bir kitap oldu.Kütüphanede kitap okumak ayrı bir zevk,benim için.Kitap iki bölümden oluşuyor.Birinci bölüm Sherlock Holmes ile John Watson'ın tanışması, 221B Baker Street'te eve çıkmaları Ve seri ölümlerin nedenini araştırmalarını anlatıyor.John hasta ruhunu iyileştiriyor,Sherlock ise yalnızlığını paylaşıyor.İyi bir dost ve iyi bir ikili oluyorlar.İkinci bölümde ise "Azizler Diyarı" anlatılıyor.Tren seyahatinde yirmi bir kişiden geriye bir adam Ve bir çocuk kalır.Bu iki kişi haricindekiler açlıktan ölmüşlerdir.Adam,kızı evlat edinir.Ve kız ile yaşadıkları anlatılıyor.Daha sonrasında esrarengiz bir cinayet yaşanır.Ve kan ile duvara bir şeyler yazılır.Sherlock karili bulmaya çalışırken yaşadıkları,adam ve kızın yaşadıkları ile bilgiler edinir.Ve katilin kim olduğunu öğrenince şok oldum.Sanki onlarla birlikteydim.Ve olayları onlarla çözmeye çalışırken buldum,kendimi.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Ceren Acer 
10 Oca 21:19, Kitabı okudu, 1 günde, 8/10 puan

Kitap iki ana bölümden oluşup toplam on dört ara bölümden oluşuyor. Kitabın karakterlerinden Sherlock Holmes'in okurlarla tanıştığı ilk roman olma özelliğini taşıyan Sır Perdesi Aralanıyor-Kızıl Dosya kitabı bir solukta bitebilecek romanlar arasındadır. Aynı zamanda bu roman danışma dedektifi olan Holmes'in, doktor arkadaşı olan Watson ile tanıştığı ilk roman olabilme özelliğini taşıdığı için daha bir önemle okuduğum kitaptı diyebilirim. Bu romanda ilk iki bölüm Watson'un ev arkadaşı olan Holmes'i çözümlemesine ayrılmıştır. Asıl konu üçüncü bölüm olan Laurıston Bahçesi'nin Gizemi ile başlıyor. Tam da bu esna da Holmes keskin zekası ve kendince mantıklı akıl yürütmeleriyle okuyucuyu hayrete düşürmeye başlıyor. Bu akıl almaz karakterin cinayet üzerindeki araştırmalarını büyük incelikle ele alışı sizi etkileyecek. Bu seri kitabına hayran kalacaksınız. Yazar karakterleri özellikle de Holmes karakterini akıl almaz derece de gerçekçi bir biçimde işlemiş. Kitabın son sayfasına kadar ben de adeta Holmes ve Watson ile olayların merkezinde hissettim kendimi. Polisiye tarzındaki hikayeleri seviyorsanız okumalısınız.

fatıma zehra 
10 Ağu 18:40, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, Puan vermedi

Bi arkadasimin tavsiye ettigi sherlock holmes filmiyle tanidigim bu muhtesem dedektif `in kitap serisinin oldugunu ogrenmem uzun surmedi. Hatta abdulhamit in cok sevdigi bir seri oldugunu hatta yazardan imzali kitabinin oldugunu da ahmet umit in elveda guzel vatanim isimli kitabindan ogrendim. Serinin ilk kitabi olan kizil dosya bir cinayeti aydinlatan sherlock holmes ve bu kitapta tanistigi arkadasi dr whatson in heyecanli seruvenini anlatiyor...

Kitaptan 13 Alıntı

Berfun Berçin 
24 Kas 13:54, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Ne yaptığın hiç önemli değil bu dünyada.
Önemli olan insanları ne yaptığına inandırdığın.." /S.Holmes

Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan DoyleSır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle
Berfun Berçin 
24 Kas 13:48, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Romalıların dediği gibi: İnsanlar arkamdan konuşadursun, ben evimde sandığımdaki parayı izleyerek kendimi alkışlıyorum.

Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan DoyleSır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle
Berfun Berçin 
24 Kas 13:06, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

İki kere ikinin dört ettiğini kanıtlaman istenirse zorluk yaşayabilirsin, halbuki sonuçtan sonuna kadar eminsindir.

Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 37 - Martı Yayınları)Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 37 - Martı Yayınları)
Berfun Berçin 
 24 Kas 13:49, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Bu dünyada yaptıklarınızın ödülünü alamazsınız, önemli olan insanları yaptıklarınıza inandırmaktır.

Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan DoyleSır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle
Berfun Berçin 
24 Kas 12:57, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

İnsanın asıl çalışma alanı insandır,biliyorsun.

Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 18 - Martı Yayınları)Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 18 - Martı Yayınları)
Berfun Berçin 
24 Kas 12:50, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Acılar içindeydim. O ana kadar başımdan geçen zorluklar beni zayıf düşürmüştü.

Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 10 - Martı Yayınları)Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 10 - Martı Yayınları)
Berfun Berçin 
24 Kas 13:47, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Tuhaflıkla gizemi birbirine karıştırmak büyük hata. En basmakalıp suç, genelde en esrarengiz olandır, çünkü çıkarımlarınızı yapabileceğiniz yeni ya da farklı özellikler taşımaz.

Sır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan DoyleSır Perdesi Aralanıyor, Arthur Conan Doyle
2 /