Sırma'nın Günlüğü

8,8/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
9 beğeni  · 
660 gösterim
On iki yaşındaki kimsesiz bir kızın, Devlet Baba'yı aramak için çıktığı yolculuğunun yürek burkan öyküsü...

Annesi onu doğururken, babası ise o henüz iki yaşındayken ölmüştür Gurbet'in. Evinde kaldığı köy ağası ve ailesi için de sadece bir beslemedir.

Ve bir gün, bir kamyon kasasında kendini okutacak ve bu hayattan kurtaracak Devlet Baba'yı bulmak için yolculuğa başlar. Devlet Baba'yı bulamadığı Ankara'da küçük Gurbet 'Sırma' olur ve bir dilenci çetesinin eline düşer. Daha sonra İstanbul'daki bir fuhuş çetesine satılan Sırma'nın; hayatla, kendiyle, erkeklerle, geride bıraktığı utanç ve korkuyla mücadelesi başlar...

Sırma hayatında ilk defa kutladığı doğum gününde bir armağan alır. Bu bir günlüktür. Sırma hayatının en üzücü, en buhranlı ve en utanç vereci anlarını bu günlüğe yazmaya başlar...

Ve geçmişten intikam almadan yeni bir hayat kurulamayacağına karar verir...

'Köye dönemeyeceğime göre, ben nasıl ölebilirdim, ölmenin kesin yolunu bulmalıydım. Sonra aniden karar verdim. 'Hayır! Ölmeyecektim. Ali Dayı'nın anlattığı 'Devlet Baba'yı bulacak, okuyup adam olacak, bu itten de öcümü alacaktım. 'Annemin, babamın ölüsü üzerine yemin ediyorum ki bu itten öcümü alacağım,' diyerek, kendi kendime üç kere tekrarladım. Tam o sırada bir motor sesi duydum. Acele buradan uzaklaşmalıydım.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786056402791
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
14 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sırma'dan içimizden biri. Hala günümüzde sorguladığımız DEVLET BABA'yı arıyor. Canı yanıyor, hem de çok fazla. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Sevgiyle kalın.

Sadettin TANIK 
10 Nis 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 7/10 puan

Yazar; Sırma ile Türkiye ve dünyanın birçok yerinde bu tarz hayatın gerçeklerini erken yaşta tanıyan ve çocukluk gençlik yaşamadan büyüyen ve ailenin ne kadar önemli bir toplum unsuru olduğunu sade, güzel bir anlatımla ifade eden bir kitap.

Nejla GÜNEŞ 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

Çok ama çok beğendim gerçekten. Tıpkı sevgili yazarın diğer tüm kitaplarını da okuduğum gibi bunu da büyük bir zevkle ve beğeniyle okudum. Yazarın roman konuları genellikle kadın üzerine kurgulanmış ve anlatım dili hiç sıkmayan aksine okuyucuyu daha ilk sayfalardan kendine bağlayan bir üslup ile yazılmış. Ve aslında anlatılan hikaye ve zaman gerçekte yaşanmış bir olay üzerine kurgulandığını da bilerek okumak doğrusu ayrı bir heyecan veriyor. Tarih okumayı pek sevmezdim , taa ki Naşide Gökbudak okuyana kadar. Şiddetle tavsiye edeceğim bir yazar.

Kitaptan 7 Alıntı

Ülkü Ciner 
14 Nis 23:32, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Nefret
"Nefret küf hastalığı gibidir. İçine düşünce içten içe çürümeye başlarsın. Bir an gelir ki; içi oyulmuş, bir yere dayanması gereken bir çınar ağacı gibi olursun. Ve seninle ilgilenecek birilerini bulmak zorunda kalırsın. İşte o zaman nefret sana sevgisizlik ve  ilgisizlik olarak geri döner. Artık yaslanacak hiçbir yerin yoktur.

Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 172)Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 172)
Ülkü Ciner 
 13 Nis 20:12, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Tecavüz
"Takriben bundan iki yıl evvel ...Yetiştirme Yurdu'nda, S... isimli bir genç kıza tecavüz eden tutuklu ile ona yardım eden bir arkadaşı, koğuştaki mahkûmlar tarafından şişlenerek öldürülmüştür. Mahkûmların hepsi ısrarla aynı ifadeyi verdiklerinden, bu cinayeti kimlerin işlediği konusu aydınlanamamıştır."
.....
Haberin sonrası gazetenin bu gibi olaylar hakkındaki görüşü ile ilgiliydi. Bu gibi ahlaksız ve vicdansızlara hapis cezasının az olduğunu, onların ibreti âlem için ip ucunda sallanmaları gerektiğini anlatmaya çalışıyordu.

Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 114)Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 114)
Ülkü Ciner 
13 Nis 03:26, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Çaresizlik
Bunlar, daha şimdiden kendilerini okyanusun dibinde bir kum taneciği gibi hissediyorlardı. Bu büyük denizin dibine batmak zorundaydılar. Kokuşmuş insanlık denizinin taa dibine.

Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 36)Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 36)
Mehtap Akbudak 
07 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İdealleri olan insanlar, önce yaşamlarını sürdürmeye, ayakta kalmaya ve güçlü olmaya gayret etmelidir.

Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 118)Sırma'nın Günlüğü, Naşide Gökbudak (Sayfa 118)