Sisifos Söyleni

8,7/10  (29 Oy) · 
141 okunma  · 
22 beğeni  · 
2.126 gösterim
"Gerçekten önemli olan bir tek felsefe sorunu vardır: intihar. Yaşamın yaşanmaya değip değmediği konusunda bir yargıya varmak, felsefenin temel sorusuna yanıt vermektir."

Albert Camus, İkinci Dünya Savaşı yıllarında yayımladığı deneme kitabı Sisifos Söyleni'nde, yaşamın anlamsızlığı, varoluşumuzun saçmalığı gibi intihara yönelen temaları, tarihin ve edebiyatın belirli bazı kişilikleri üzerinden ele alır. Tahsin Yücel'in dilimize kazandırdığı eser, 20. yüzyıl felsefe tarihinin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilmiştir. Tanrıların, hep yeniden aşağıya yuvarlanacak olan taşı tepeye çıkarmakla cezalandırdıkları Sisifos, cezasını bilinçli olarak kabullenmiş, tekrar yuvarlanacağını bildiği halde taşı bütün gücüyle yukarı taşır. Camus saçma kavramını işte bu noktada tanımlar: boşuna olduğunu bildiği halde direnen insan. Yaşamın anlamı ancak, dünyanın saçmalığını ve yenilginin daima tekrarlanacağını bile bile kötülüğe direnmek olabilir, insanlığa gerçek boyutlarını ancak bu başkaldırı kazandırabilir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 1997
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789755107264
 • Orijinal Adı:
  Le Mythe De Sisyphe
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

''Gerçekten önemli olan tek bir felsefe sorusu vardır: İntihar.'' cümlesiyle başlıyor kitap. Benim kendime sormaktan asla vazgeçemediğim bir problemden bahsediyor Camus, yaşamaya değip değmeyeceği. Yapıtında birçok güzel yapıtta referans olarak gösteriliyor. Dostoyevski ' nin Ecinniler , Kafka 'nın Şato. Ayrıca, ailenin toplum içerisindeki yeri, toplumdaki sivrilen insanlara getirilen eleştiriler ve toplum baskısını gözler önüne seriyor yapıtında. Bu yapıtı okurken Yabancı adlı kitabıyla da birbirini tamamlar nitelikte olduğu da gözümden kaçmadı değil yani. :)
Sisifos ( Sisyphos ) Tanrılar tarafından lanetlenip cezaya çarptırılmış ilk insanoğludur Yunan mitolojisinde, cezası da yeraltı dünyasında sonsuza kadar bir kayayı bir tepenin en yüksek noktasına dek yuvarlamaya mahkum edilmiştir. Camus, Sisifos ' u mutlu sayar çünkü Tanrılara başkaldırmış ve yaşamın derinliğini anlamıştır. Tavsiye ederim demiyorum, kesinlikle okumalısınız..

H. Egemen Akyüz 
 25 Ağu 15:10, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

Albert Camus' un her kitabı birbirinden ayrı mükemmel. Bu kitabı diğerlerine göre daha ağır. Bu yüzden okurken, zihnin boş olması gerekiyor. Ağır bir kitap, bu yüzden çok özenle ve dikkatli okunması gerek. Aslında hepimiz Sisifos' uz.

Dila. 
13 May 15:10, Kitabı yarım bıraktı, Puan vermedi

Bazı kitapları okuyup yarım yamalak anlamaktansa bırakıp yeterli bir süre sonra tekrar okumaya başlamayı daha mantıklı buluyorum. Sisifos Söyleni beni çok aşan bir kitap oldu, yaklaşık yarısını okuduğum halde kitabı ziyan edeceğimi anladım ve bırakmak mantıklı olandı.

Felsefe kitabı tamam ama öyle kolay bir felsefe kitabı değil, oldukça ağır felsefi düşünceler içeriyor. Bunun dışında dilinin de ağır olduğunu bunun çeviriden kaynaklandığını düşünüyorum.

Başka bir zaman en başından, daha anlayarak okumayı ümit ediyorum...

Kitaptan 57 Alıntı

missprufrock 
16 Kas 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

Düşünmek görmeyi yeniden öğrenmektir; bilinci yönetmek, her görüntüyü ayrıcalıklı bir yer durumuna getirmektir.

Sisifos Söyleni, Albert CamusSisifos Söyleni, Albert Camus

Tanrılar Sisifos'u bir kayayı durmamacasına bir dağın tepesine kadar yuvarlayıp çıkarmaya mahkûm etmişlerdi; Sisifos kayayı tepeye kadar getirecek, kaya tepeye gelince kendi ağırlığıyla yeniden aşağı düşecekti hep. Yararsız ve umutsuz çabadan daha korkunç bir ceza olmadığını düşünmüşlerdi, o kadar haksız da sayılmazlardı.

Sisifos Söyleni, Albert CamusSisifos Söyleni, Albert Camus

Bıkkınlık, makinemsi bir yaşamın edimlerinin sonundadır, ama aynı zamanda bilincin devinimini başlatır. Onu uyandırır gerisine yol açar. Gerisi, bilinçsiz olarak yeniden zincire dönüş veya kesin uyanıştır. Uyanışın ardından da sonuç gelir zamanla intihar ya da iyileşme.

Sisifos Söyleni, Albert Camus (Sayfa 31)Sisifos Söyleni, Albert Camus (Sayfa 31)

Kimi durumlarda neler düşündüğü konusunda bir soruya kişinin 'hiç' yanıtını vermesi bir yapmacık olabilir. Sevilen yaratıklar bunu iyi bilirler. İnsan düşüncesinin bir anlam taşıyabilecek biricik tarihini yazmak gerekseydi, yapılacak şey birbirini kovalayan pişmanlıklarının ve güçsüzlüklerinin tarihini yazmak olurdu. Yaşama nedeni denilen şey, aynı zamanda çok güzel bir ölme nedenidir de.

Sisifos Söyleni, Albert Camus (Sayfa 22)Sisifos Söyleni, Albert Camus (Sayfa 22)

Kendini öldürmek, bir anlamda, melodramlarda olduğu gibi içindekini söylemektir. Yaşamın bizi aştığını ya da yaşamı anlamadığımızı söylemektir.

Sisifos Söyleni, Albert CamusSisifos Söyleni, Albert Camus
Dào 道 
 22 Oca 17:50, Kitabı okudu, 8/10 puan

Gerçekten önemli olan bir tek felsefe sorunu vardır, intihar. Yaşamın yaşanmaya değip değmediği konusunda bir yargıya varmak, felsefenin temel sorusuna yanıt vermektir. Gerisi, dünyanın üç boyutlu olup olmadığı, düşüncenin dokuz mu, yoksa on iki ulamı mı bulunduğu, sonra gelir. Oyundur bunlar; ilkin yanıt vermek gerekir.

Sisifos Söyleni, Albert Camus (Sayfa 15 - Çeviri: Tahsin Yücel)Sisifos Söyleni, Albert Camus (Sayfa 15 - Çeviri: Tahsin Yücel)