Sivil İtaatsizlik - Yürümek

9,0/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
6 beğeni  · 
613 gösterim
"En iyi devlet, yönetmeyen devlettir."

Walden'in yazarı, ünlü Amerikan düşünürü Henry David Thoreau'nun en önemli bu iki denemesini okurken modern devlet anlayışının ve onun yarattığı yaşam biçiminin çarpıcı bir biçimde gözler önüne serildiğine tanıklık edeceksiniz.

Bu denemeler, doğadan koparılan insanın, kapitalizmin ve devletin elinde nasıl şekillendiğini görmek için de mutlaka okunmalı.
(Tanıtıım Bülteninden)
Berk Liman 
15 Mar 20:48, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, Puan vermedi

Bazı insanlar yapıtlarıyla ve yaşamlarıyla daha bir sarar sizi , her zaman yanında olurlar. Bu kitap bir karşı duruş metni , gerçek bir aydının elinde çıktığını belli bir takım şeylerin farkındaysanız zaten fark ediyorsunuz. Walden Ormanda Yaşam kitabından sonra beni en çok etkileyen metni . Bu özel adama böyle bir karşı duruş metni için teşekkürlerimi iletiyorum.

mustafa yılmaz 
 30 Mar 15:25, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Sivil itaatsizlik :İnsani değerler göreceleşmeye başladığında , haksızlıklara karşı bütün yasal yolların tükenip kilitlendiği noktada, kamu vicdanına çağrıyı amaçlayan bir eylem türü.
Peki bütün olumsuzluklara rağmen vicdanı sızlayan, adalet duygusuna sahip herkes için haksızlığa karşı çıkmak , haksızlığa karşı çıkan herkesle ortak hareket etmek imkansız mı??? Thoreau makalesinde bu düşünceleri irdeliyor.Ve sonucunda
Gandhi'nin tuz yürüyüşüne çıkmasından , Rosa parks'ın otobüs eylemine kadar bir çok eylemin teorik temellerini atıyor. Kendinden sonraki nesillerde "düzen" yerine "adalet"ten, "onursuz bir suskunluk" yerine "insana saygı gösteren tartışmacı bir çok seslilikten" yana olanların zihinlerine taze bir bahar estiriyor..

Kitaptan 10 Alıntı

Neden bazen hangi yöne doğru yürüyeceğimize karar vermekte zorlanırız? Bence Doğa kendimizi ona şuursuzca teslim ettiğimiz takdirde bize doğru yönü gösterecek belli belirsiz bir manyetizmaya sahiptir.

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David ThoreauSivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau
sule sevinc 
15 Eki 19:34, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Tüm hayatımız, böyle önemsiz bir komedi ve maskaralık olmak yerine ilahi bir trajedi bile olsa daha iyi olurdu."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 79)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 79)
sule sevinc 
15 Eki 19:07, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Kanun, insanı azıcık olsun daha iyi biri haline getirmez; en iyi niyetliler bile kanuna duydukları saygı yüzünden, her gün türlü adaletsizliğe alet olurlar."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 11)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 11)
sule sevinc 
15 Eki 19:24, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Ben yalnızca Devlet'le bir bağlılık ilişkisi kurmayı istemiyorum, köşeme çekilmek ve ondan uzak durmak istiyorum. Dolarımın neye harcandığıyla ilgilenmem, bunu dert edinmem. Ta ki dolarımla bir adam, ya da birini öldürmek için bir silah satın alırlarsa o zaman iş değişir."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 33)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 33)
sule sevinc 
15 Eki 19:15, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Ben bu dünyaya onu daha iyi bir yer yapmak için uğraşmaya değil, iyi ya da kötü, içinde yaşamaya geldim."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 21)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 21)
sule sevinc 
15 Eki 19:33, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Hangisi muhatap alınacak en iyi insandır; bir konu hakkında hiçbir şey bilmeyen mi, hiçbir şey bilmeyen ve hiçbir şey bilmediğinin farkında olan ender görülen insan mı, yoksa bir şey hakkında biraz bilgisi olan fakat her şeyi bildiğini düşünen mi?"

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 78)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 78)
sule sevinc 
15 Eki 19:19, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Kendi içinizde yaşamalı, sadece kendinize bağımlı olmalı, yeni bir başlangıç için her zaman hazır durumda olmalı ve çok fazla insan ilişkisinin içinde yer almamalısınız."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 26)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 26)
sule sevinc 
15 Eki 19:10, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"İnsanlar kitleler halinde Devlet'e böyle hizmet ediyor; insan değil, makine olarak, bedenleriyle. Bu insanlar ordu, milis, gardiyan, polis ya da kanun adamına yardım eden sıradan insanlar oluyorlar. Çoğu durumda ne akıllarını ne de sağ duyularını kullanabiliyorlar; kendilerini tahta, taş, toprak seviyesine indiriyorlar."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 12)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 12)
mustafa yılmaz 
30 Mar 23:44, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İnsanın ilkelerinden doğan hareketleri, doğru algısı ve onu uygulayışı olayları e ilişkileri değiştirir, özünde devrim niteliğindedir. Çünkü eski olanla uyuşmaz. Böyle bir devrim sadece devletleri ve kiliseleri dağıtmakla kalmaz, aileleri de dağıtır ; hatta bireyi dağıtır , içindeki ilahi kısmı şeytani kısımdan ayırır .

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 22 - dergah)Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau (Sayfa 22 - dergah)
Duygu Akkaya 
06 Ara 13:32, Kitabı okudu, 10/10 puan

"doğru ve yanlışın ne olduğuna çoğunluğun değil, vicdanın karar vereceği bir devlet var olamaz mı? bu devletlerde çoğunluk, sadece çıkara uygunluk kuralının uygulanabileceği sorulara dair kararlar verse olmaz mı? bir vatandaş, vicdanını bir an olsun ya da bir nebzeliğine kanun koyucunun eline bırakmak zorunda mıdır? o zaman niçin her insanın vicdanı var ki? bana göre önce insan olmalıyız, sonra yurttaş. doğruya gösterdiğimiz saygı kadarına kanunlara da göstermemiz makbul değil. uymak sorunda olduğumu düşündüğüm tek kanun, dogru bildigim eylemi dilediğim her zaman yerine getirmemdir. daha önce defalarca söylendiği üzere, bir kurumun vicdani yoktur; ancak vicdanlı insanların oluşturduğu bir kurumun vicdanı olur. kanun, insanı azıcık olsun daha iyi biri haline getirmez; en iyi niyetliler bile kanuna duydukları saygı yüzünden, her gün turlu adaletsizliğe alet olurlar."

Sivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David ThoreauSivil İtaatsizlik - Yürümek, Henry David Thoreau