Siyasetname

8,4/10  (24 Oy) · 
64 okunma  · 
20 beğeni  · 
2.520 gösterim
Selçuklu sultanları Alparslan ve Melikşah'ın veziri olarak otuz yıl boyunca devlet yönetiminde söz sahibi oldu, görüşleriyle sultanların kararlarını etkiledi. Siyasi bir suikasta kurban gitmesinden kısa bir süre önce hükümdarlık sanatı konusunda düşüncelerini kaleme aldı. Melikşah'ın devlet yönetimi hakkında kapsamlı bir rapor istemesi üzerine yazılan Siyasetname, Nizamü'l-Mülk'ün devlet adamı olarak deneyimlerini aktardığı bir el kitabı olmasının yanı sıra, edebi değeriyle de yüzyıllardır dikkati çeken bir eserdir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  365
 • ISBN:
  9789944887427
 • Çeviri:
  Mehmet Taha Ayar
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Genel itibariyle bilgilendirici, devlet yönetimi ve İşleyişi hakkında güzel dersler veren bir kitap. Fakat kitabın bazı kısımlarında doğruluğu hakkında şüpheye düştüğüm ve bazılarının da yalnış olduğunu başka kaynaklardan teyit ettiğim bilgiler mevcut. Bu yanlışlıklar tercümeden kaynaklı da olabilir. O yüzden okunurken dikkatli olunursa daha faydalı olacaktır

ahmet dönmez 
31 Eki 2015, Kitabı okudu, 13 günde, Beğendi, 9/10 puan

Günümüz siyasetçilerinin ders alması gerektiğini düşündüğüm kitap. Kitapta Devlet adamı nasıl olmalı vezirlerin, kadıların, memurların seçimi saydığım devlet görevlileri dışında tabiki pek çok devlet makamında görev yapanların görevlerini nasıl yapmaları gerektiğini hatta nasıl layikiyle ve adaletle yapması gerektiğini. Halk ile devlet ilişkilerinin halk ile devlet görevlilerinin ilişkilerinin sade vatandaş ve devlet adamların içinde sosyal yaşantılarında eş ve cariye seçimi, mesleğinde hileye gitmemesi gibi en küçük sosyal olaylara bile dikkat çekmiş. Savaşta ve barışta bir devlet adamının nasıl tedbirler alması gerektiğini hatta ve hatta gücünün yetmediği yerde düşmanla nasıl diplomasi yapması gerektiğine kadar ince ayrıntılara yer vermiş Lakin anlamadığım tek nokta Nizamiye medreselerinin kurucusu Nizamülmülk niçin alevi ve fatimilere devlet yönetimine girmemesi gerektiğini defalarca yinelemiş mezhepsel çatışma neden buralara kadar gelmiş tam olarak anlayamadım. Sanırım bunu anlamak içinde mezhep çatışmalarının tarihi üzerine bir kitap okumam gerekecek.. Kitap genel anlamda çok çok iyi siyasetçilerimiz keşke bu kitapları okuyup ders alsa akıl ve vicdan sahibi bir devlet adamı nasıl olunur bir öğrenseler keşke...

Muhafazakar Lugat 
19 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

nizamülmülk türk tarihinin en büyük devlet ve siyaset adamlarından birisi. yaşadığı dönemde nizamiye medreselerini kurmuş ve buradan binlerce talebe yetiştirmiş. tecrübelerini de siyasetname adını verdiği bu eserde toplamış. günümüz devlet ve siyaset adamlarına da yol gösterici olan bu eser başucu kitaplarından birisidir. siyaset yapacak olanların ve siyaset kurumunun içerisinde bulunanların okumasını şiddetle tavsiye ederim

Kâmil 
23 Nis 2014, Kitabı okumadı, Puan vermedi

Edebiyat hocam Şaban BALBAY'ı rahmet ve minnetle anıyorum. Bu kitabı bana okuttuğu için öğrenci psikolojisi ile zorlanarak okumak zorunda kaldığım bu kaynak kitabı daha sonra başka başka kaynaklarla da destekleyerek okuyunca güzelliği ortaya çıkıyor. Felsefe yapmak isteyenler için güzel bir başvuru kaynağı.

Şeyma 
12 Ağu 14:05, Kitabı okudu, 7/10 puan

Hepimizin ismen sıkça duyduğu ve içeriģi hakkında genel bir bilgiye sahip olduğu bu eserde Nizamülmülk, yòneticilerin ve devlet adamlarının yònetim politikalarını oturtacakları temel dayanaklara yer vermiş. Fasıllar halinde kaleme aldığı bu eserde bir yöneticinin sahip olması gereken meziyetlerden, takınacağı tutuma kadar her unsur farklı başlıklar halinde ele alınmış. İşin güzel yanı bu fasılların her birinde anlatılan konuya uygun hadis ve hikâye bölümleri oluşturulmuş. Nizamülmülk kendi fikrini açıkladıktan sonra konuya dair varsa örnek bir hadis sunarak, tarihte yaşandığı öne sürülen olaylarla fikrini desteklemiştir. Kitabin bu yònü açıkçası çok hoşuma gitti. Bu durum okuyucuyu sıkmadan, önemli konular hakkında bilgilendiren bir eser olma özelliği kazandırmış Siyasetnâme'ye. Insana faydalı bilgiler katan bir eser olduğunu düşünüyorum. Okuyun derim.

Kitaptan 3 Alıntı

Denildiğine göre; Hz. Ömer bu dünyadan göçüp gideceği sırada oğlu Abdullah bin Ömer:
- Baba, seni bir daha ne zaman görürüm? diye sordu.
- Öbür dünyada.
- Daha önce görmek isterim.
- Ben dünyadan göçtükten sonra birinci, ikinci veya üçüncü gece beni rüyanda görürsün oğlum.
Aradan on iki yıl geçtikten sonra babasını rüyada gördü.
- Baba, hani üç gün içinde seni göreceğimi söylemiştin!
- Evladım, nasıl meşguldüm bir bilsen! Bağdat yakınlarında bir köprü vardı; harabeye dönmüş. Görevlendirdiğim kişiler köprüyle ilgilenmemiş. Koyunlar geçerdi o köprüden. Koyunlardan birinin ayağı bir deliğe girmiş, kırılmış. Şimdiye kadar onun hesabını veriyordum!

Siyasetname, Nizamülmülk (Sayfa 70 - Çev. Prof. Dr. Mehmet Kanar, Say Yayınları)Siyasetname, Nizamülmülk (Sayfa 70 - Çev. Prof. Dr. Mehmet Kanar, Say Yayınları)

''Öyle insanlar vardır ki, dostlukları ile düşmanlıkları arasında bir fark yoktur. En iyisi, bu tür insanlardan uzak durmaktır. ''

Siyasetname, NizamülmülkSiyasetname, Nizamülmülk

Kitapla ilgili 1 Haber

Say Yayınları’ndan “Ölümsüz Eserler” dizisi
Say Yayınları’ndan “Ölümsüz Eserler” dizisi Say Yayınları’nın başlattığı “Ölümsüz Eserler” dizisi, edebiyata ve tarihe damgasını vurmuş kült yapıtları okurlarla buluşturuyor. Henry David Thoreau’nun Sivil İtaatsizlik’iyle başlayan dizi, Sun Tzu’nun Savaş Sanatı ve Nizamülmülk’ün Siyasetname isimli başyapıtlarıyla devam ediyor.