Şizofren

7,3/10  (52 Oy) · 
134 okunma  · 
41 beğeni  · 
2.628 gösterim
Yirmi yıl önce Francis Petrel kendi iradesi yok sayılarak ailesi tarafından bir akıl hastanesine gönderilir ve uzunca bir müddet orada tutulur. Ta ki seri cinayetler işlenip hastanenin kapıları mühürleninceye dek. Yıllar sonra, üstü örtülü ve unutulmaya yüz tutmuş olaylar silsilesi kararlı bir dedektifin soruşturma talebiyle yeniden irdelenir. Francis yaşadığı gerçekliğe dönmüş olmasına rağmen hâlâ sesler duymakta ve ancak ilaçlarla bu sesleri susturabilmektedir. O günlere dair anıları içine bir korku salar ve o da yaşadığı her anı zihninin tozlu raflarından indirip gün ışığına çıkarmaya, yazmaya niyetlenir; elinde kısalıp duran kaleme bir palamar gibi asılarak. Kağıt yerine evinin duvarlarına yazmaktadır hikayesini. Karanlığın içinde ona göz kırpıp duran, delilerin kendisine “Melek” dediği ölüm saçan gizemli bir psikopatla baş etmek hiç kolay olmayacaktır. Gerçekte böyle biri var mı yok mu, o bile bilinmezken.

“Okumayı bitirdiğinizde bile onun hikayesi zihninizi kurcalamaya devam edecek… Katzenbach’ın bu muhteşem, gerilim dolu romanı müthiş bir sürükleyicilikle sizi hayal bile edemeyeceğiniz derinliklere çekiyor.”

The Miami Herald

“Elinizden bırakmak çok zor gelecek.”

Publishers Weekly

“İncelikle yazılmış, son sayfasına kadar merak uyandırıcı.”

The Boston Globe

“Katzenbach zirveye yaraşır bir eser yaratmış. Nefesinizi sıkı tutun, kitap sizi hayatın içindeymiş gibi hissedeceğiniz çok farklı bir yolculuğa çıkarıyor.”

The Denver Post

“Bu kitabı otobüste veya bir hastanenin bekleme salonunda okumanız tavsiye edilmez.”

Bookreporter
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  6054629152
 • Çeviri:
  Elif Özkaya
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
16 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Francis 'in hayatının gittiği yönü dehşetle okumuş ve etkilenmiştim.Akıl hastanesinde yaşadıkları,halüsinasyonları insan beyninin oyunları ve ötekileşme yolunda kayıp bir hayatın biraz ağır olan yazım dilini sıkılmadan okumuştum...
Psikoloji konularını sevenlerin sıkılmadan okuyacağı bir eser...

Ensar. 
 26 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

9.sınıfta okuduğumu hatırlıyorum . Derslerde gizlice okumuştum. O iki puanı kırdım çünkü aradan 2 yıl geçti belki gözümden kaçan bir şeyler olmuştur diye. Ama kesinlikle sürükleyiciydi onu hatırlıyorum okunmalı.

Hatice Sultan 
05 May 12:01, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yazarını görünce kitabın konusuna dahi bakmaya gerek görmedim,hemen aldım.Kitaba başladıktan sonra ise bir türlü kitabı elimden bırakamadım.Psikoloji üzerine yazılmış en iyi kitaplardan diyebilirim,hatta psikoloji üzerine yazan en iyi yazar diyebilirim.Kitabı okurken sayfalar akıp gitti parmaklarımın arasından anlatım o kadar güzel, o kadar sürükleyici ki kitabı bırakamadım elimden.Olay örgüsü insanı sıkmayacak şekilde kurulmuş sıkıcı betimlemeler,bilimsel anlatımlar yok.Ben okurken zevk aldım ve merakla sonunu bekledim.

Begüm Güner 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Tamamen 'şizofreni' üzerine aldığım bir kitap olduğu için hiçbir aksiyon beklentim yoktu, benim için tamamen sürpriz olan bir konuya sahipti. Betimlemeleri ve anlatımı beni hiç sıkmadı, her kelimeyi yutarcasına okudum. Diğer kitaplarını okumamıştım, okusaydım nasıl düşünürdüm bilmiyorum ama aşırı hoşuma gitti. Öyle ki, bazı paragraflarını bir kenara yazma ihtiyacı hissettim.

Meltemnma 
29 Ağu 20:23, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

Muhteşem bir kitaptı. Her sayfasını soluksuz okudum. Bazen heyecanlandım ve korktum kitabın sayfalarındaki korkuyu hissettim. Bazen de duygulandım. Kitabın konusu pek duygusal olmasa da Francis beni duygulandırdı. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.

Pembe Gezegen 
18 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Arkadaşlarıma özellikle tavsiye ettiğim kitaplardan birisi.Akıcı ve sürükleyici.Hemen bitiyor zaten kitap ne oldu ne olcak derken.Sanrıların gücü adına xxx Tüm yorumlar bir yana,okuyup kendi yorumunu yapmaya değer.

ozi. 
17 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Butun kitaplarini takip ettigim yazarlardan .ama bu kitabin yeri ayri .
anlatimi cok akici ve merak uyandiriyordu .eylenceliydi .
mutlaka okunmalı
............................................................................

Çağrı 
30 May 14:37, Kitabı okudu, 4 günde, 8/10 puan

John Katzenbach'ın Psiko Analistinden sonra okuduğum 2. kitabı "Şizofren". Şizofren için, akıl hastanesinde geçen bir polisiye diyebiliriz. Tanıkların ve sanıkların akıl hastası olduğu bir davada bir seri katili yakalamak ne kadar kolay olabilir ki ? Bu zorlu macerada, istekli bir savcı, tedavisi bitince hapishaneye gitmesi muhtemel bir itfaiyeci ve genç şizofrenimiz başrolde. Katzenbach'ın karakterleri, okuyucuyu kendine bağlıyor. Kitabı bitirdikten sonra bile olayların aklınızdan çıkması zor. Psiko analisti okuduktan sonra bu kitabı da okumanızı tavsiye ederim.

~Gölgesiz~Poyraz~ 
05 Ağu 00:15, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Polisiye kurgusuyla birleştirilmiş, okuduğum en iyi psikolojik roman. Bir dönem kaldığı akıl hastanesinde, seri cinayetler işleyen bir katilin cinayetlerinin akıl hastanesine yönelmesiyle, tanıkların da, katilin de akıl hastası olduğu hikaye, hastaneden taburcu olmasından yıllar sonra şizofren tanısıyla hastanede olan Francis (C'bird) tarafından anlatılıyor. Değişik anlatımıyla, hastaların iç dünyalarının son derece açık ve etkili bir şekilde ortaya koyulduğu, elinizden bırakamadan okuyacağınız bir roman.

Ebru Özalp 
22 Eki 2015, Kitabı okudu, 18 günde, Beğendi, 8/10 puan

Birçok farklı noktadan zevk alarak okudum. Bir şizofrenin dünyasınının içinde olmak oldukça farklıydı. Olayların kurgusu heyecanlı, akıcı ve sürükleyiciydi. Bir saplantının çıktığı boyutlar endişe verirken, ileri derecede zeka geriliği teşhisi konan birinin beyninin kıvrımlarında dolaşmak oldukça enteresandı...

2 /

Kitaptan 43 Alıntı

Tuncay Canımoğlu 
27 May 17:37, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Gunduzleri herkes her seymis gibi davranabilir,ama sadece geceleri , dunya kepenkleri kapadiginda ortaya cikar gercek benligimiz.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 249 - Koridor)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 249 - Koridor)
~Gölgesiz~Poyraz~ 
14 Eki 19:54, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Dünyada bir insanı, hatta bir deliyi bile bu kadar çaresiz bırakabilecek tek şey vardı: Ölüm.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 421)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 421)
Ece Dikilitaş 
17 Oca 22:08, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

İnsanın asıl bulunduğu oda hatıralarından, ilişkilerinden, olaylardan, bin bir çeşit görünmez güçten oluşuyordu. Bazen delüzyonladan. Bazen halüsünasyonlardan. Bazen arzulardan. Bazen hayallerden, umutlardan ya da hırstan. Bazen öfkeden. Önemli olan, gerçek duvarların nerede olduğunun ayrımına varabilmekti.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 131)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 131)
~Gölgesiz~Poyraz~ 
14 Eki 19:37, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

En deli olduğum o yıllarda öğrendiğim şeylerden biri şuydu: İnsan, duvarlarla çevrili, pencereleri parmaklıklı, kapısı kilitli, delilerle dolu bir odada bulunabilir, hatta tek başına bir tecrit hücresine tıkılabilirdi, ama içinde bulunduğu oda orası değildi aslında. İnsanın asıl bulunduğu oda hatıralarından, ilişkilerinden, olaylardan, bin bir çeşit görünmez güçten oluşuyordu... Önemli olan, gerçek duvarların nerede olduğunun ayrımına varabilmekti.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 131)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 131)
Ece Dikilitaş 
24 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Korktuğumuzda, beklenmedik şeyler yaparız. Herkes yapar. Hatta eminim buradaki çoğu kişi, korktuklarında yaptıkları bir şey yüzünden buraya düştü.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 122)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 122)
Ebru Özalp 
21 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Herkes bu duvarların bizi içerde tutmak için yapıldığını sanıyor. Ama aslında öyle değil. Bu duvarlar dünyayı dışarıda tutuyor.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 447)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 447)
ilknur Gümülü 
 25 Oca 19:08, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sisifos, Zeus'u kızdırdığı için, devasa bir kayayı bir dağın tepesine taşımakla cezalandırılmış mitolojik bir kahramandır. Sabah uyandığında kayayı zirveye doğru yuvarlamaya başlar, ta ki akşam olana dek. Gece uyuduğunda kaya tekrar aşağı yuvarlanır. Her gün böyle geçer ve cezası sonsuza dek sürer. Çünkü asıl ceza budur; anlamsız bir eylemi sonsuza dek sürdürmek :)

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 64)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 64)
Ece Dikilitaş 
27 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bence ölüm bazen bir cebir denklemine benziyor. X etmenlerinden, y değerlerinden oluşan; basit fakat feci bir yanıta ulaşılana kadar çarpılan, bölünen, çıkarılan, toplanan bir dizi. O yanıt: Sıfır.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 130)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 130)

Şimdi düşününce her şey o kadar gülünç görünüyor ki kahkahalarla gülesim geliyor.
Ama gülünç değildi. Dile getirilemeyecek kadar acı dolu bir yerdi.

Şizofren, John KatzenbachŞizofren, John Katzenbach
Ece Dikilitaş 
24 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Gecenin kalanından korkuyorsak, gündüzün getireceklerinden de bir o kadar korkuyorduk.

Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 111)Şizofren, John Katzenbach (Sayfa 111)
5 /