Şizofreni Yalnız Oynanmaz

8,3/10  (28 Oy) · 
59 okunma  · 
34 beğeni  · 
6.273 gösterim
Gittin! Seni benden, beni senden koparttılar!
Kahpe bir intihara dönüş bileti gişedeki Azrail!
Tımarhanelere kaldırdılar beni, kollarıma kocaman serum şişelerinde gözyaşları bağladılar!

Başlamadan bitti aramızdaki her şey! Sen, "Bitti" bile diyemedin "Başlayan şeyler bit(t)er, ben seni sevmeye başlamadım ki..." derdim!

Bitti! Her bitiş yeni bir başlangıcın fragmanıydı! Aramızdaki sıradağlar gibi duran aşılmaz engel "Biz arkadaşız..." diye başlayan o çocukça masal değil, gözü dönmüş psikiyatristlerin yazdıkları ufacık bir kâğıt parçasıydı: "Şizofrenik semptomlar..." diye başlayan ve "...gözlem altında tutulmalı!" emir kipiyle noktalanan!

Ey Kâri! Şimdi dinleyeceğin her şey yalandır... Yalan.. Yalan. Yalan! Bir yalanın utana utana gerçeğe dönüşmesi, tüm gerçeklerin arsızca yalana dönmesi ve neyin gerçek neyin yalan olduğunun artık hiçbir öneminin kalmadığı bir kaosun hikâyesidir... Kocaman, hiçbir şeyle tanımlanamayacak kadar büyük bir acının hikâyesi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2006
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789756070208
 • Yayınevi:
  İlya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Osman Yüksel 
 03 Oca 18:22, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Öyle bir kitap ki....
Acının,karamsarlığın,imkansız aşkın,sabrın ve büyük bir emeğin kitabı...
Yazarın yaptığı betimlemeler,benzetmeler,tespitler o kadar müthiş ki hayran kalmamak mümkün değil. Her cümlesinden acı ve hüzün damlıyor yüreğinize. Kıtap iki bölümden oluşuyor; ilk bölümde şizofren hastası Cenk in gercekte olmayan kafasında kurguladığı Deniz'e duyduğu imkansız aşk şiirsel bir dille anlatılmış.İkinci bölümde ise Cenk,Selin,Demet ve Deniz in baş karakter oldugu müthıs bir aşkın hikayesi anlatılıyor. Yazar duyguyu,heyecanı,aşkı,sabrı o kadar güzel aşılıyor ki yüreğinize tüm bu anlatılanların kurgu olduğuna inanamıyorsunuz..Ayrıca yazarın kitabı 6 yılda yazdığını da göz önünde bulundurursak büyük emekler verilerek oluşturulan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

kitaptaki karamsarlık okurken sizi de ele geçiriyor. özellikle kötü bir dönem geçiriyorsanız duygularınıza tercüman olabilir. cümleler o kadar güzel ve yoğun ki hepsini not etmek istiyorsunuz. etkileyiciydi.

Ahmet Yavilioğlu 
 13 Eki 23:47, Kitabı okudu, 1098 günde, Beğendi, 9/10 puan

Üniversiteye ilk başladığım zamanlardı bu kitabı elime alışım.Yaklaşık 3 yıl evveldi.Şizofreniye karşı özel bir ilgim olduğundan isminin ilgimi çekmesiyle,yazarını da pek tanımıyor olmama,çekimser yaklaşmama rağmen okumaya başladım.Daha ilk sayfadan şiir olabilecek çarpıcı bir anlatımla,benzersiz teşbih ve psikanalizlerle karşılaşmam beni sürüklemeye başladı.Savruk şekilde anlatsa da bilinç akışını o kadar güzel kelimelere giydirerek anlatıyor ki bir anda acının odağında buluyorsunuz kendinizi.Kitabın içindeki anlatım gücü çoğu zaman olay örgüsünden bile sizi koparabilecek kadar bağlıyor.Acının insanı büyüttüğünü olgunlaştırdığını,kimsenin mutlu olmak zorunda olmadığını kendine has üslup ve felsefeleriyle destekleyerek okuyucuya takdim ediyor.İlk 100 sayfadaki uzun bilinçakışından bıkıp kesinlikle bırakmayın.Zira acıyı damarlarınızda,şizofreniyi ruhunuzda hissedeceksiniz.Ve bir şizofrenin şizofrenisi ile dünyaya baş kaldırışını seyredeceksiniz.Şayet ruh haliniz çok da iyi değilse sarsılmak istemiyorsanız okumayın derim.Ufak çaplı bir duygudurum değişikliği hissedebilirsiniz.Tabi bunu söylerken bile sizi okumaya daha çok teşvik ettiğimi biliyorum :) Yine de başucu kitabımdır ve beni en çok etkileyen bir kaç kitaptan biridir.Size alıntılardan örnekler vererek daha iyi izah edeceğim.Duvarımdan alıntılara bakıp romanın kalitesini daha iyi görebilirsiniz.Sağlıcakla...

kevser 
03 Ağu 2015, Kitabı okudu, 1/10 puan

Kafamı duvarlara vura vura okuduğum bir kitaptı. Böyle hastalıklı ilişkileri sevmiyorum. Yazıya dökülmesini hiç sevmiyorum. Yazılmamasını istiyorum. O kadar nefret ettim bu kitaptan.

Çağla Ataş 
05 Ara 12:26, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu kitabı sadece ismi hoşuma gittiği için tezgahta incelemeye başladım sayfalarını çeviriyor ama içeriğini bir türlü anlamıyordum. Daha sonra görevli olan bir bey yaklaşarak "Sevdiğiniz adam şizofreni olsa ve gece sizi aldattığını söylese tepkiniz ne olurdu?" Tabi ilk başta anlamamıştım. Ve devam etti işte bu roman sizin asla kabul etmeyeceğiniz bir olayı dile getiriyor dedi. Meragim artınca aldım ve 1 hafta sürmeden bitti. Bu kitapla tanıştığım için mutluyum..

MEHMET TOKGÖZ 
 11 Nis 14:40, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Sürükleyen bir hikaye ama fazla şaşırmayı beklemeyin. Kadın severse neler başabileceğini bir erkeği nasıl adam edebileceğini anlatan bir hikaye bence okunmalı.Gerçek sevgi,belkide sevda denmeli bu kahramanın hissettiklerine.Kitabın girişindeki 100 sayfalık şiirsel anlatım gerçekten inanaılmaz çok etkilendim.Aynı şeyleri döndürüp bu kadar güzel anlatılan başka kitapta hiç böyle bir bölüm görmedim.

Oğuz 
01 Nis 14:26, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Sevgili, şizofreni belirtisidir çoğu zaman sevenin gözlerinde.... Asıl aşk şizofreni ile gelir önce. Sonraları bu şizofreni ya gerçekleşir ya da kronik olarak kalır.

hamide demirci 
29 Haz 21:48, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

2 defa okudum bu kitabı... ilk 96 sayfalıktaki edebiyat dili ve felsefi yazıları gerçekten harika... geri kalan kısmı sürükleyici bir roman. şizofreni hastalarının hangi evrelerden geçtiği tedavi süreci ve gerçekten mücadele edildiğinde başa çıkılabildiğini anlatan bir hayat hikayesi. ayrıca bir kadının sevdiği adam için verdiği muhteşem mücadele ve sonunda kazandığı zafer beni derinden etkiledi. Sanmıyorum ki hiç bir kadın erkeğini bir başkasıyla paylaşamaz ama burada tam tersi sırf sevgilisi için onun iyi olacağını düşündüğü için katlandığı şeyler gerçekten çok zor.. kadın isterse başaramayacağı hiç bir şey yoktur. ve gercekten sabır ve inanç herşeyin üstesesinden geliyor.

Burak Sağlık 
16 Mar 19:54, Kitabı okudu, 10/10 puan

Muh-te-şem! Kitap bittiğinde odanızda aslında yalnız olmadığınızı fark edeceksiniz!. Harfler, kelimeler, cümleler bu kadar güzel yan yana gelmemişti kanısına varacağınız yegâne kitaptır bu. Rahmi Vidinlioğlu'nun eline kalemine yüreğine zihnine ve en önemlisi yalnız olmayışına sağlık!

Rıdvan 
 12 Ara 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitabı elime aldığımda açıkçası biraz kaygılarım vardı ama okumaya başladıktan sonra o kadar iyi gelmeye başladı ki elinizden bırakamıyorsunuz. İki gün etkisinde kaldım desem yalan olmaz. kitabı karamsar ve hayattan sıkılmış kişilere tavsiye ederim çünkü kendilerini bu kitapta bulabilirler ve o derece etkilenirler.Kessinlikle tekrar okuyacağım bir kitap.10 puanı fazlasıyla hak etti.

2 /

Kitaptan 21 Alıntı

Sen, adının her harfinde ayrı bir gizem besleyen yörüngesini şaşırmış dolunay parçam...

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 33)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 33)

Sen ki,halden bilmez kahpe bir yalancısın,damperli kamyonlarla salyangoz satarsın Müslüman mahallelerinde...

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 31)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 31)
Osman Yüksel 
 01 Oca 19:25, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Haddi hesabı yok artık,genç delikanlıların güzel kızların bedenlerine sahip olmak için söyledikleri şehvet kokan yalanların! Aşk bu yalanların üzerine garnitür olarak konulan ucuz bir süs olmuş!

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 44 - Atlantis Yayınları)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 44 - Atlantis Yayınları)
Osman Yüksel 
30 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Ne zaman değse ellerim uzun kumral saçlarına edebi bir sessizlikte müebbet hapis yatıyordu düşlerim.

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 36 - Atlantis Yayınları)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 36 - Atlantis Yayınları)
Osman Yüksel 
30 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Geri gönder benden (ç)aldığın ne varsa! Geri gönder sana verdiğim ne varsa! Şiirlerimi gönder mesela, yüzlerce sayfa tutan mektuplarımı,binlerce mısrayı...Bidonlara doldur senin için akıttığım gözyaşlarımı; damperli bir kamyonun kasasına yükle! Bana gönder! Ben üzerime benzin diye o gözyaşlarını döküp ,sana yazdığım o aşk mektuplarıyla tutuşturacağım bedenimi!

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 65 - Atlantis Yayınları)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 65 - Atlantis Yayınları)
Osman Yüksel 
02 Oca 23:44, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Senden artakalanları nasıl taşısın şimdi bu şehir?

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 270 - Atlantis Yayınları)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 270 - Atlantis Yayınları)
zübeyde yıldız 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Gece çöktü mü şehrin üzerine, ben oturur, bitmeyecek bir şiire daha başlarım... Esrarkeş kızlar simsiyah saçlarına sarı kınalar yakar... Gürül gürül bir yağmur gelir, çömelir odamın ortasına... Ben oturur, bir şiiri daha yakarım kalbimin hiç bitmeyecek yangınında!

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi VidinlioğluŞizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu
zübeyde yıldız 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sen, dudaklarımda pıhtılaşmış gül tadı!

Sen, mideme saplanmış evrenin en büyük ağrısı!

Sen, beyaz pelerinlerini yüzümde paramparça eden peri parçası!

Sen, her şafak vakti yüzümü yıkadığım kanlı cam kırıkları!

Sen, avuçlarımda her baktığımda biraz daha parçalanarak içime saplanan sihirli ayna parçası!

Sen adının her harfinde ayrı bir gizem besleyen yörüngesini şaşırmış dolunay parçam!

Sen, beni sensizliğe, kendini hüzne mahkum etmiş intihara meyilli tanrıçam!

Sen, hiç olmadığını bile bile taptığım sahte tanrıça! "Afrodit'in Zeus'tan olma kızı," derdim sana, Zeus Afrodit'le hiç yatmadı oysa!

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi VidinlioğluŞizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu
sibel kunt 
07 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Nereye kaçarsak kaçalım, nereye gidersek gidelim. Giderken hem kafamızı, hem de yüreğimizi beraberimizde götürüyoruz. Bu nedenle nereye gittiğimizin çok ta önemi yok ne yazık ki. Sevdiklerimizi kaybetmesek, onlarla ilgili kurduğumuz tüm hayallere eksiksiz ulaşabilsek hayatımız ne kadar güzel olurdu dimi?

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi VidinlioğluŞizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu
Osman Yüksel 
30 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Kimse bilmez aşk acısının ne olduğunu, nasıl kekre koktuğunu,nasıl bir anafor olup civarmert delikanlıları yuttuğunu; İstanbul'dan başka kimse bilmez ! ama gel gör ki, o da suskundur; konuşursa tüm sokakları sel basar....

Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 9 - Atlantis Yayınları)Şizofreni Yalnız Oynanmaz, Rahmi Vidinlioğlu (Sayfa 9 - Atlantis Yayınları)
3 /