Sofie'nin Dünyası

8,2/10  (483 Oy) · 
2.023 okunma  · 
419 beğeni  · 
18.604 gösterim
"Benzer insanların", yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, "3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günübirlik yaşayan insandır" diyen Goethe'nin günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım.

15. yaşgününü kutlamaya hazırlanan Sofi, bir gün posta kutusunda "Kimsin" yazılı bir not bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinde sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatan Jostein Gaarder, Umberto Eco'nun "Gülün Adı"nda Ortaçağ teolojisini romanlaştırma gücünü bu kitabında felsefede gösteriyor.

Gaarder (1952) özellikle gençliğe yönelik kitaplarıyla tanınan Norveçli bir felsefe öğretmeni.

"Sofi'nin Dünyası" yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında Korece, Rusça, Japonca, Arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9789758434572
 • Orijinal Adı:
  Sofies verden
 • Çeviri:
  Sabir Yücesoy
 • Yayınevi:
  Pan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
22 Nis 11:15, Kitabı okudu, 34 günde, Beğendi, 8/10 puan

- SPOİLER İÇEREBİLİR -

BM taburunda binbaşı olarak görev yapan Albert Knag, kafasında oluşturduğu Sofie'ye ve felsefe öğretmeni Alberto Knox'a ilk çağlardan günümüze kadar, felsefenin muhasebesini yaptırıp kızı Hilde'ye yazdığı bu kitabı, armağan etmesi üzerine kurgulanmış bir kitap. Bu açıdan bakıldığında klasik felsefe ögreten kitaplardan kendini ayırıyor.

"Üç bin yılın hesabını görmeyen karanlıkta yolunu bulamaz, körü körüne yaşar ancak!"
*Goethe

Felsefe tarihi hakkında olsa da tarih, psikoloji, din, bilim, evren, savaşlar hatta futbola kadar birçok alanda bilgi veren bir kitap. Okurken birçok şey öğrendim. Dili okuyucuyu yormuyor. Görüşleri anlamak için biraz çabalamanız gerekiyor. Felsefe ögrenmek isteyenler için bulunmaz bir nimet niteliğinde. Şimdiden keyifli öğrenmeler.

Ferah 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sofie gibi her sabah uyandığımızda posta kutusunda bulduğumuz notlarla kendimizi aramaya, gerçeği bulmaya çıktığımızda varacağımız nokta neresi olurdu ki acaba?

Zühal Uğur 
11 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Seneler önce okuduğum bir kitap...İnsan bu kitabı okuduktan sonra daha derin düşünüyor ve kim olduğunu sorguluyor... Belki de sandığımız kişi değiliz...:)

Onur Akköse 
16 May 16:50, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, Puan vermedi

Siyah şapkadan çıkan beyaz tavşanın tüylerine tırmanabilmemiz için bize bir şans sunuyor yazar...Bize nasıl düşünebileceğimizi öğretemese de neden düşünmemiz gerektiğini öğretebilir. Aynı zamanda yazar, felsefenin ortaya çıkışını ön sıralardan bize izletmiş oldu.

Mehmet uğur G. 
14 Eki 14:22, Kitabı okudu, 27 günde, 9/10 puan

Öncelikle basit bir dille anlatılmış ders niteliğinde olan bu kitapla beni tanıştıran 1000kitap ailesine teşekkür ediyorum.

Evren ya her zaman vardı ya da bir zamanlar boşluktan ve hiçlikten çıktı .

Kitabı okumam çok uzun sürdü diyebilirim hatta öyle bile . Ama her elime alışımda şaşkınlıkla okudum . Bildiğim şeyler olduğu kadar bilmediğim şeylerde öğrendim . Belki felsefe konusunda ilk kitabım olabilir . Daha önce kulaktan dolma hikayelerle karşıma çıkan filazoflar bu kitapta kahramanım oldular . Düşünüyorum da hayatı bu kadar merak edip araştırmasaydılar bügünlere geleceğimize inanmazdım . Ve şuan gözümde tek gerçek oluştu biz geleceğe geçmişlerimizle devam ediyoruz .

Felsefenin temel kitabı diyebilirim . Belki daha sonra da bu kitap üzerinden bir çok felsefe kitabı ile tanışabilirim .
Herkesin okuması dileyimle...

ANIL AKCAN 
20 Ağu 03:36, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi

Hani bazı kanunlar vardır evrenseldir, yerçekimi kanunu gibi...
İşte bu kitap insanlık adına ortaya konmuş bir eserdir. Bu kitabı okumadan ölmemeli insan...

Taner Ataman 
07 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Geçen ilkbahar okuma fırsatı buldugum şahene bir kitap.Burada güzel olan şeyse fesefeye olan.ilgimin bir bahar ayına rast gelmesi ve sevgimin bu mevsemle filizlenmesiydi. Kitabın kritigini yapacak olursak ,bu kitap genel anlamda yalin bir anlatimla felsefe tarihini kronolojik olarak ele alan ve bunu belli bir kurguya yedirerek yapan ender güzellikte bir şaheser.Şayet felsefeye ufak bir ilgisi olan bir birey için başlangiç adına bundan güzel bir esere rast gelmeleri mümkün degil. . . Okuyucu dostlarıma şimdiden iyi okumalar.

Şirin Keyfci 
02 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bu öyle bir kitap ki kafanızda bir deprem yaratıyor, her şey alt üst oluyor çoğu zaman kitabı raftaki yerine koyup tekrar elinize almak istemiyorsunuz, daha sonra kafanızı karıştıran bu kitaba kızıyor merak ediyor okumaya devam ediyorsunuz düşünmenizi isteyen satırları dinliyorsunuz ve kitabın son sayfasını okuyup kapağı kapatınca evet şimdi her şey daha farklı diyorsunuz. Sofie'nin dünyasına hoşgeldiniz kitabın ilk sayfasını okuyan okur artık o kişi siz değilsiniz.

Fatma Altunbaş 
09 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Lise son sınıfta okuduğum bir kitap.Felsefe tariihini filozofları anlatırken aynı zamanda derin mesajlar vermeye çalışmış yazar. Felsefi sorulara ve sorgulamaya meraklıysanız kesinlikle okumalısınz. Altını çizecek çok yer var hayatı sorgulamaya dair bazı sorular sormuş özellikle sonu beni çok etkiledi bu zamana kadar okuduğum ve etkisinde kaldığım en güzel kitap diyebilirim. Hakikati arama yoluna bu kitapla adım attım teşekkürler Jostein Gaarder :))

EDA 
18 Mar 21:46, Kitabı okudu, 21 günde, Beğendi, 9/10 puan

Felsefe hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bir olay örgüsü içinde size felsefe öğretiyor bu kitap üstelik hiç sıkılmıyorsunuz. Kalın olması gözünüzü korkuta bilir ama meraklandırıcı, heyecan verici anlatımı sizde bir an önce okumak isteği yaratıyor.

Kitaptan 155 Alıntı

Aysel 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

"...Çünkü yalnızca erkek değildi kadını ezen. Kadın kendi hayatından sorumlu olmaktan vazgeçerek kendi kendini de eziyordu..."

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Aysel 
12 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

"Her zaman en korkulan kişiler soru soran kişilerdir. Sorulara cevap vermek o kadar sakıncalı değildir. Tek bir soru bin cevaptan daha güçlü olabilir..."

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Aysel 
11 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Rus bir beyin cerrahıyla yine Rus bir astronot din konusunda tartışıyorlardı. Beyin cerrahı dindar, astronotsa dindar bir kişi değildi. “Uzayda çok dolaştım” diye övünerek konuştu astronot, “ama ne Tanrı’yı gördüm ne de meleklerini!” Cerrah cevap verdi: “Ben de çok zeki beyinler ameliyat ettim, ama tek bir düşünce görmedim!”

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Murat Sezgin 
 24 Mar 20:04, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Ama Platon kadınları eğitmeyen bir devletin sadece sağ kolunu kullanan bir insana benzeyeceğini söyler.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 107)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 107)
Murat Sezgin 
 17 Nis 11:01, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Felsefe
Bir şeyi bilmemek aslında yeni bir bilgi edinme yolunda bir aşamadır.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 277)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 277)
Murat Sezgin 
25 Mar 23:59, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"...İnsan düşünen bir varlıktır. Eğer düşünmüyorsan, demek ki insan değilsin."

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 137)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 137)
Murat Sezgin 
18 Nis 21:49, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Sırf bir yasaya uyuyoruz diye özgür mü oluyoruz yani? Biraz tuhaf değil mi bu?

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 381)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 381)
Murat Sezgin 
18 Nis 21:50, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Kendi çıkarlarına zarar vermek pahasına bile olsa kötülük etmemeye karar verdiğinde özgür bir şekilde davranıyorsun.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 382)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 382)
Ayşe 
03 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Evet, sevgili insan, sen kimsin ki Tanrı'yla çekişmeye kalkışıyorsun. Hiç eser kendisini yapan ustayla beni niçin yapıyorsun diye konuşur mu? Aynı topraktan bir çanağı güzel, bir diğerini değersiz yapmak çömlekçinin elinde değil midir?

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
16 /

Kitapla ilgili 3 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…