Sol Ayağım Sol Ayağım - 1

8,5/10  (654 Oy) · 
2.720 okunma  · 
580 beğeni  · 
15.562 gösterim
Christy Brown, beyin felcinin bir kurbanı olarak dünyaya geldi. Buna rağmen, yardıma muhtaç bu küçük bebek, İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücünü ve duyarlı zekâsını barındırmaktaydı.rnBu, Christy Brown'ın kendi hikâyesidir. Yazarın, sol ayak parmaklarıyla yazmayı, resim yapmayı ve daktilo kullanmayı öğrenmek için çocukluğunda gösterdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Bu tarzda yazdığı diğer bir kitabı "Down All The Days" en çok satan kitaplar arasına girmiştir.rnSol Ayağım; Christy Brown'ı Daniel Day-Lewis'in canlandırdığı, çok başarılı bir filme konu edinilmiştir.rn"Sürükleyici, eğlenceli ve ilham verici"rn- Irish Times-rn"Erdemli ve hiçbir şekilde yozlaştırılmamış bir cesaret öyküsü"rn- Sunday Times-rn"Modern zamanın edebi başyapıtlarından biri"rn- Irish Times-
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  189
 • ISBN:
  9786055913229
 • Orijinal Adı:
  My Left Foot
 • Çeviri:
  Kaan Mutlu
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
14 Haz 22:32, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap doğuştan beyin felçli olan Christy Brown'un otobiyogrofik romanı, okuyup ufuk açacak türden.

Beyin felçli çocuğunun doktorların sözlerine kulak tıkayıp eğiten fedakar anneye hayran kalmamak elde değil. Çocuk eğitiminde annenin rolünün ne kadar belirleyici olduğuna bir kez daha şahit oldum. Tabii Christy Brown'un azmini de unutmamak gerek.

Filmini önce izlemem kitaptan daha az etkilenmeme neden olsa da okurken de keyif aldım. Ama filmden daha fazla etkilendiğimi belirteyim. Bu başarı öyküsünü herkes okumalı bence. :)

Keyifle okuyun, umutlu kalın... :)

Beyza Yuksel 
03 Tem 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kitap öncelikle gerçek bir yaşam öyküsü olma nedeniyle beni derinden etkiledi. Bu kitap bizim Allah'a şükür etme nedenimizi ortaya koyuyor. Gerçekten kendimi Chris yerine koyunca bu durumun getirdiği müthiş zorluğu psikolijiyi anladım. Onun kadar umutlu olabilir miydim acaba onu da bilmiyorum Allah kimseye göstermesin. Bu zamana kadar okumadığıma pişman oldum ama er ya da geç okunmalı. Ne olursa olsun umudu kaybetmememiz gerekir.

Göktürk Atahan 
 27 Eyl 11:11, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Hayatta ki en güzel şey, sana inanan birinin olması. Yapamaz derler, uğraşma derler ve biri aksini düşünüp seni sen yapan gerçek değeri ortaya çıkarıverir ya işte öyle bir şey.

Özürlü yoktur, özürlü beyinler, düşünceler vardır. Engeller aşılmak için var, hayat zorlu maraton, anlayış hepimiz için.

Buruk bir yaşam öyküsü diyemicem, başarının, umudun,sevginin hikayesi. Okunmalı...

Sol Ayağım; kitap okuyan herkesin ufakta olsa bir fikrinin olduğunu düşündüğüm bir kitap. Okumadan önce elbette benim de bazı düşüncelerim vardı. Bu kitap bana göre umut vaat eden bir kitap. Bir yerden eksik olsak bile başka bir belirginlik o boşluğu kapatır. Christy çok umutsuz bir çocuk. Kendini her şeyden soyutlamış, bir an önce ölümün onu bulmasını bekleyen biri. Ama zamanla öğrendiği "A" harfi ve çizdiği resimler her şeyin başlangıcı oluveriyor. Bu dünyada "tek" olmadığını, kendisi gibi bir çok insan olduğunu fark ediyor. Umutsuzluğun yerini yavaş yavaş umut kaplıyor. Karşılıksız aşkları oluyor. Kimsenin anlam veremediği resimleri..
Ne olursa olsun annesiyle arasında ve kimsenin onu anlamamasına rağmen gözleriyle bile annesine ne hissettiğini anlatabilen bir bağ.
Aslında çok da fazla anlatmama gerek yok, bence herkesin gözünü açacak olan bir kitap. Özellikle ön yargısı olan kişilerin duvarlarını yıkabilecek bir kitap. Kimse değersiz değildir. Bir eksinin yerini iki tane artı doldurabilir. Umutsuzluklarla dolu 4 duvarın içinde başlayan bu hikaye seyircilerle dolu bir konferans salonunda son buluyor. Sıcacık umut dolu bir kitap kesinlikle okumayanlar okumalı. :")

Başucumda Kitap 
03 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bana kitap alışkanlığı kazandıran, otobiyografik romanların, başarmış insanların ve onların hayat öykülerinin ne kadar önemli olduğunu öğreten bir kitap. Tanrı tarafından verilen bir özürle doğan Christy Brown bu kitabında insanın neler başarabileceğini, ne özürü olursa olsun bunların engel olamayacığını ve bırakmamak gerektiğini konu almış kendi hayat öyküsünde. Okuma alışkanlığımın olmadığı bir zamanda okuduğumdan 150 sayfalık bir kitap 1 haftada bitmişti ve ben kitabı adeta içimde yaşamıştım. Kitabı okuduktan sonra açtım interneti ve Christy Brown'un resimlerine bir göz attım. Bilirsiniz bir kitabı okuduktan sonra onunla ilgili internette önemli bir araştırma yapmak o kitaptan çok etkilendiğinizin bir göstergesidir. Tam olarak da böyle olmuştu. Her sahnesini hala hatırlıyorum. Unutmamak dileğiyle...

Hilal AKGÜNEŞ 
12 Tem 00:53, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Kadın güçlü bir varlıktır. Eğer kadın anneyse daha güçlüdür.
Doguştan beyin felci olan Christy'nin de annesi güçlü ve hırslı bir kadındı.
Christy annesi sayesinde hayata farklı bir şekilde zoru başararak tutundu.
Bu kitaba sadece Christy'e olan acıma duygusuyla değil de annenin gücü farkındalığıyla bakmak daha etkili olabilir.

Aile için her şey "KADIN İSTERSE"

Ahmed Yasir Orman 
 16 Nis 09:25, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

Azmettikten sonra hiçbir şeyin engel olmadığını gösteren bir kitap, Sol Ayağım. Bir taraf da bu çocuktan bir şey olmaz diyen doktorlar, diğer tarafta çocuğuna sonsuz inancı bulunan ondan fazla çocuğu olan koca yürekli bir anne. Bu kitapta yazar Christy Brown engelli insanların da yaşamak istediğini onlarında diğer insanlar gibi sevebildiğini, üzülebildiğini, sinirlenebildiğini, sevinebildiğini bizzat kendi hayatından kesitlerle anlatmaya çalışmış. Yazar adeta bu kitapta ben de bu hayatta herkes gibi yaşıyorum diye haykırmış ve bu haykırmasının sonucunda da ortaya çok güzel bir eser çıkmış. Azmedersen her istediğin olabilir temalı bu kitabın dili de sade ve akıcı. İki oturuşta bitirilebilecek olan bu kitabı her yaştan okura öneririm.

Benim dikatimi çekmişti ama bir türlü okuyamamıştım. Beyin felci olan Christy Brown'un kendi hayat hikayesi olan otobiyografik bir kitap. Beğenerek okudum herkesin okuması gereken bir yapıt.

Kubra Cangul 
01 Ağu 01:26, Kitabı okudu, 7 günde, 9/10 puan

Kısa, etkileyici ve biraz da insanı utandıran bir kitap.. Sahip olduğumuz şeylere ne kadar nankörlük ettiğimizi, engelli insanları hiç düşünmeden kaygısız ve bencilce bir hayat sürdüğümüzü adete yüzümüze vuruyor. Gerçek olması, yazarın üslubu o duyguları bana yaşattı ve sanki elimi ayağımı kullanamıyormuşum gibi hissettim o saniyelik hisler bile beni mahvetti. Kaldırımlardaki engelli şeritlerinin durumları nasıl bir toplum olduğumuzun özetidir bence.. Bu kitap beni utandırdı.

Süeda Horzum 
10 Eyl 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

Gerçekten harika bir kitaptı.İlk başta almıştım ama okumak istemiyordum.Çünkü o sırada aklımda başka bir kitap vardı.Onu okumak istiyordum.Ama bu kitaba başladım.İyiki bunu okumuşum ilk diyorum.Filminide izledim.Tabikide kitabı çok daha çok beğendim.

Kitaptan 114 Alıntı

eso.okur 
 11 Mar 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

Kitap
Daha önce pek fazla okumuyordum. Kitaplar evimizde pek sık görülmezdi. Ekmeğin daha önemli olduğu düşünülürdü. Karnımızı doyurmak zihnimizi doyurmaktan daha önemli bir işti.

Sol Ayağım, Christy BrownSol Ayağım, Christy Brown
eso.okur 
11 Mar 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

O benim için bir anneden daha fazlasıydı; savaştaki silah arkadaşımdı.

Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 82)Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 82)
Aysel 
06 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yalnızdım, kendi dünyama hapsolmuştum, diğerleriyle iletişim kuramıyordum; varlığımı onların varlığından ayıran, beni onların hayatı ve faaliyetleri dışında tutan camdan bir duvar vardı sanki.

Sol Ayağım, Christy BrownSol Ayağım, Christy Brown

Herkesin yapacak bir şeyi vardı, onları meşgul edecek, zihinlerini ve ellerini faal tutacak şeyler. Hayatlarını bir bütün kılacak ilgi alanları, faaliyetleri ve amaçları vardı; bütün bunlar enerjilerine doğal bir kaynak ve doğal bir ifade ortamı sağlıyordu. Benimse yalnızca sol ayağım vardı.

Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 81)Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 81)
eso.okur 
11 Mar 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

Çocukken sakatlığımın bilincine vardığımda acı acı ağlamıştım. Artık ağlamıyordum; gözyaşlarının ferahlatıcılığını bile yaşayamıyordum. Bütün acım içimdeydi.

Sol Ayağım, Christy Brown (84)Sol Ayağım, Christy Brown (84)

Aramızda garip, hatta anlaşılmaz bir bağ vardı; bir göz kırpmasıyla diğerimizin ne hissettiğini anlayabiliyordu. Bir örümceğin kesilmiş iki bacağının, birbirlerinden ayrı olsalar bile ikisinden birinde hayat olduğu sürece hareket edebilmesi gibi bir durumdu bu.

Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 82)Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 82)

Yalnızca içimde, derinlerde bir yerde, sivri bir iğnenin çocukluğumun bütün güzelliklerini ve hayallerini delip parçaladığını, sakatlığımı çırılçıplak, saklanamayacak kadar güçsüzleşti eşiğini hissediyordum.
O zamana kadar kendim hakkında düşünmemiştim. Evet, zaman zaman diğerleri gibi olmadığıma dair bir his zihninde belirli beni rahatsız ederdi. Ancak diğer şeylerin pırıltısı kara bir noktaydı ve hemen unuturdum. Erkek kardeşleriyle futbol oynamaya devam eder, kendinin farkında olmayarak, hayatın gördüğüm parçasının tadını çıkarırdım.
Ama şimdi durum farklıydı. Artık her şeyi, eğlenmeye hevesli, içi merakla dolu küçük bir çocuğun gözleriyle değil, bir sanatın, kendi derdini yeni keşfetmiş bir sakatın gözleriyle görüyordum.

Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 52)Sol Ayağım, Christy Brown (Sayfa 52)
Beyza Yuksel 
03 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Büyük bir ailenin içindeydim ama kendimi onların dışında hissediyordum. "Dış kapının garip mandalı" idim sanki.

Sol Ayağım, Christy BrownSol Ayağım, Christy Brown
12 /