Son İmparatorluk Osmanlı Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek 2

7,9/10  (16 Oy) · 
68 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.202 gösterim
'Osmanlı İmparatorluğu tarihin gerçek anlamdaki son üniversal, yani beynelmilel, cihanşümul imparatorluğudur.
Akdeniz havzasındaki üç tarihî imparatorluktan birini kuranların torunları ve çocuklarıyız. Osmanlı nın tarihini, kimliğini bilmek ve anlamak kolay değil; bütün etrafımızı, yani yeryüzünün en esaslı uygarlıklarını tanımamız, incelememiz, Osmanlı nın kurumlarını, anlayışını, olaylara bakışını bilmemiz lazım. Osmanlı yı tanıdıkça, araştırdıkça, okudukça kendimizi daha çok sevecek ve tarihimize daha çok ısınacağız.
Şüphesiz elinizdeki bu kitap da bu konuda okura yardımcı olma ve Osmanlı ya dair yeni ufuklar açma iddiasındadır.'
- İlber Ortaylı
Geçmişten geleceğe tarihî gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı Osmanlı´yı keşfetmeye devam ediyor. Ortaylı, bu sefer okuru Osmanlı´yı 'son imparatorluk' yapan yönetim şekli, devletlerle olan ilişkileri, farklı kültürlere, dinlere yaklaşımı ve kurumlarıyla kısacası kendine özgü kimliğiyle keşfetmeye davet ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789752634909
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

"700 yıllık Osmanlı tarihi, Türk halkını oluşturan bir tarihtir. Bugünkü Türk halkını ve sadece Türk halkını değil, sınırlarımız dışında kalan Türk etnik gruplarının da tarihini içerir. Türk ulusunun tarihi, gerçekten çok uzun, acı, tatlı, onurlu olaylardan oluşan büyük bir tarih kitabıdır. " Tarihimizi bilmek, atalarımızı anlamak için okunmalıdır.

İlber Ortaylı'nın konuşmalarını sık sık dinleyen biriyseniz eğer, bolca tekrarlanan "bu çok açık bir şeydir", "bu böyledir" gibi cümleleri veya kelimeleri gördüğünüz her anda gülümsersiniz. Zira ses tonu, konuşma hızı, hocanın görüntüsü... her şey birden zihninizde canlanıverir.

Kitap Osmanlı'yı Keşfetmek kitabının ikincisi, konuşmalarından derlenmiş. Cümleler birebir İlber Ortaylı'nın konuşmalarının aktarılmış hali, sanırım editöryel anlamda ciddi bir çalışma olmamış. Fakat bunun güzel yanı, samimiyetin, anlatılmak istenenin aynen aktarılmasında.

Tarihe ilginiz varsa ve birtakım yol göstermeleri dikkate alabilecekseniz muhakkak okumanız gereken bir kitap. Konuşma havasında yazıldığı için anlaşılması güç değil, karşılaşacağınız bilmediğiniz kelimeler de anlamı anlaşılmaz kılmıyor.

Burak CAN 
07 Oca 22:06, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Serinin bu ikinci kitabı ilk kitabı gibi tadı damağında bırakan bilgiler vermeye devam etti.Bu eseriyi herkese mutlaka öneriyorum.Tarih öğrencisi olsun olmasın herkesin kütüphanesinde bulunması gereken kitaplardan.Bu eseriden bazı konular şu şekilde:
*HAREM
*LALE DEVRİ
*SERHAD ŞEHRİ EDİRNE
*PAYİTAHT BURSA
*II.ABDÜLHAMİD
Toplamda 22 konudan oluşuyor.

Kitaptan 2 Alıntı

Burak CAN 
07 Oca 22:08, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Harem Arapça ''yasak'' anlamındadır.Mahrem bundan türer;çoğumuzun avami bir yanlış olarak düşündüğümüz ''selamlık'' karşıtı ''haremlik'' sözü de bu anlamda doğrudur;hatta Yemen gibi ülkelerde de kullanılmaktadır.

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 73 - Timaş)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 73 - Timaş)
Burak CAN 
07 Oca 22:10, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Tuna ve Meriç nehirlerinin kesiştiği bölgede,resmen miladın 125. yılında İmparator Hadrianus tarafından kurulmuştur.Adrianapolis yani Adrine ve nihayet Edirne...

(SERHAD ŞEHRİ EDİRNE)

Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 179 - Timaş)Son İmparatorluk Osmanlı, İlber Ortaylı (Sayfa 179 - Timaş)