8,0/10  (45 Oy) · 
203 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.643 gösterim
"Söz vermiştim kendi kendime: Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da, bir hırstan başka ne idi? Burada namuslu insanlar arasında sakin, ölümü bekleyecektim. Hırs, hiddet neme gerekti? Yapamadım. Koştum tütüncüye, kalem kâğıt aldım. Oturdum.
Ada 'nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım."

"Haritada Bir Nokta" adlı öyküden
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786053607199
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Yılmaz 
02 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sait Faik iyi hikayeci olabilir kabul ama sanırım ben onun tarzını pek sevemedim. Bu okuduğum kaçıncı Sait Faik kitabı, ama çokça tasvir ve az aksiyon var hikayelerinde.

Son Kuşlar, küçük hikayelerden müteşekkil bir kitap. Ağırlıklı olarak balıkçılar ve Rumlar var bu hikayelerde. Yine de kitapta Sait Faik denince akla gelen ilk şeylerden birisi olan o güzel cümleye rastlamak iyiydi; Yazmasam deli olacaktım.

Bir de daha 1940'larda yazılmış olan şu cümleler var ki, bugün içinde bulunduğumuz çevreye duyarsızlık ve uçup giden o yeşillikleri düşününce daha bir manidar; Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikayesi.

Süheyla Merve 
18 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kitabın birçok yerini altını çize çize okudum, onun o güzel ve büyük hayatını, belki pişmanlıklarını, denizin o kokusunu duya duya, yakomozun akisini izleye izleye okuyacaksınız.
Devir biter ama Son Kuş okunmaya devam eder.

xewna jiyan 
22 Tem 2015, Kitabı okuyor, Beğendi, 8/10 puan

Bu kitabı bir arkadaşım hediye etti Ve gerçekten çok beğendim. Şimdiye kadar okuduğum kitaplar arasında en sevdiğim kitap diyebilirim. Okumuyanların okumasını tavsiye ederim.

serdar şahin 
01 Mar 15:36, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, Puan vermedi

Bu Sait Faik'in ikinci okuduğum kitabı. İlki "Semaver"di. Semaver ile ilgili yorumlarımı okuduysanız, kitaptaki hikaye kısmının oldukça az ama ruh hali, tasvir gibi anlatımların çokluğundan biraz yakındığımı görmüşsünüzdür. Ama Sait Faik "Son Kuşlar" kitabı ile kafamdaki akan hikaye (Ömer Seyfettin tarzı) takıntımı tamamen ortadan kaldırdı. Sadece iki kitabını okumakla beraber şu yorumu yapmak istiyorum (haddime değil biliyorum): Bence 1936 yılında yayımlanan "Semaver" den sonra Sait Faik 1952 yılında yayımlanan "Son Kuşla" ile oldukça yol katetmiş ve okuması zevkli bir eser ortaya çıkarmış. Bu kitaptaki hikayelerin çoğunda aslında kendini, yaşadıklarını, hislerini anlattığını anlıyor ve onun ufacık şeylerden nasıl mutluluk çıkarmaya çalıştığını, hayatın göremediğimiz küçük ayrıntılarının ne kadar önemli olabileceğini görüyorsunuz. Hikayelerde yine olaylar zinciri yok ama gündelik hayatımızdaki yaşadıklarımızdan çok güzel hikayecikler ortaya çıkıyor kitapta. Sait Faik okuyanlar, sevenler ve onu etraflıca bilenler, Sait Faik konusunda beni/bizleri aydınlatabilirlerse sevinirim.

M.Ali BARAN 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Hikaye bir durum hikayesidir. Bir olay yoktur. toplumu derinden ilgilendiren bir konu irdelenmiştir. Doğanın tahribine değinilmiştir.
Yazar, adanın tasviriyle başladığı hikayeye, kuşları artık göremediğini dile getirerek devam eder. Daha sonra geri dönüş yaparak Konstantin adlı bir adam yüzünden kuşların yok olduğuna değindikten sonra çimlerin tahribine geçer. Sonuç olarak da kuşları ve yeşillikleri çocuklarımızın göremeyeceğini ve bundan büyük üzüntü duyduğunu dile getirmiştir.

Son kuşları okuyanlar etraflarına baktıklarında anlayacaktır. Sait faik bizi uyarmış.doğa ve kuşlar katlediliyor diye anlamamışız. günümüzde kuşların göç yollarına üçüncü hava alanı ve ormanlık alanlara çevre yolları yapmaya devam ediyoruz doğayı kendi ellerimizle bitiriyoruz kuşlar katledilmiş,doğa katledilmiş sonunda anlamışız.yasalar çıkarılmış dernekler kurulmuş kolluk kuvvetlerine yetki verilmiş.Doğa ve kuşlar korumaya alınmış ağır cezalar öngörülmüş. ama dinleyen gene yok başta da ülkeyi yönetenler....

Paranous 
22 Nis 09:17, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Hikayeler ... Çocukluğumdan beri hikayeleri severim Ömer Seyfettin ile başladı bu sevgim ufak yaşlarda , çok sonrası da Sait Faik ile tanıştım. Son Kuşlar ... Uzun zaman önce kütüphaneme ekleyip bir türlü okuma fırsatı bulamadığım bir kitaptı. İlk hikayeyi okumuş ve çok beğenmiş olmama rağmen bir türlü kitabı okuma fırsatım olmadı hep başka kitaplar girdi araya. İsmi bile bana fazlasıyla hüzünlü gelen kitabı büyük bir keyifle , bazı hikayeleri tekrar tekrar okuyarak bitirdim. Böylesi naif , böylesine hümanist , zarif , insanın içine işleyen duru , basit , yalın bir anlatım tarzı ... Kelimelerimin yetersiz kaldığı bir kitap oldu benim için. Kendimden çok şey buldum sanırım. Yazarın yaşadığı yanlızlığı , hayal kırıklıklarını hikayelerinde hissetmemek imkansız. Kitabın başlarında abartıyormuyum acaba diye düşünürken , kitabın sonlarına doğru yanılmadığımı görmek beni bir hayli etkiledi açıkcası. Normalde okuduğum kitaplara böyle yorumlar yapma adetim yoktur ama sanırım bu kitap daha doğrusu yazarın yaşadığını hissettiğim ruh hali beni derinden etkiledi. Çok büyük bir değer Sait Faik , erken yaşta kaybettiğimiz çok büyük bir değer ... Umarim aradıklarını gittiği yerde bulmuştur ....

vurkan i 
29 Kas 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanların doğayı nasıl tahrip ettiği ,ileride yeşillik kalmayacağı ta o günlerden anlatılıyor.Mercan Dede ile ayakkabı boyacıları ve yaşam felsefeleri.

Büşra Gündüz 
30 Oca 16:12, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Sait Faik Abasıyanık 'ın en güzel hikâyelerinden biridir

Kitaptan 23 Alıntı

KAKNUS 
27 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Söz vermiştim kendi kendime: Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da, bir hırstan başka neydi? Burada namuslu insanlar arasında sakin, ölümü bekleyecektim. Hırs, hiddet neme gerekti. Yapamadım. Koştum tütüncüye kalem kağıt aldım. Oturdum. Ada'nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım."

Son Kuşlar, Sait Faik AbasıyanıkSon Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık
İsmet Süreyya Aydındal 
26 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

“Kuşları boğdular, çimenleri söktüler, yollar çamur içinde kaldı.
Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve mavilikleri çok gördük, sizin için çok kötü olacak. Benden hikayesi.”

Son Kuşlar, Sait Faik AbasıyanıkSon Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık
Mustafa Gökhan Üzümcü 
07 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bugünlerde bir akşam, şehrin aynalı gazinosuna ve aynaların içine
Selim-i salis gibi oturacağım.
Önümde rakı... dışarıda akşam. akıntı, kayıklar ve gelip geçen...
Meyhanenin kapısından, iki elini gözüne siper edip bakan birisi;
'' Bu herif aşık '' diyecek.
Saçları perişan, dudakları mürekkepli, hali bencileyin serseri bir kızı
Büyük bir sandal
- Akıntının içinden çekip
Rakı kadehimle benim arama bırakacak
Diyeceğim:
'' Bu akşam değil bir başka akşam seni alıp bir kocaman şehre götüreceğim:
''O şehirde toprak çoktan patlamıştır;
''Yıkılmıştır bildiklerim;
''Kocaman cepheleriyle borsalar, saraylar, kimbilir belki de mahkemeler, zindanlar...
''Masaldır artık
''Onların kahramanlığı, onların merhameti, onların fazileti...
Ezanlar, mevlütler, harbler, taburlarla kahramanlar...
Kafam alkolsüz, ellerim kelepçesiz,
Seni bir akşamüstü, Sotiraki' nin gazinosundan
Rakı kadehimle benim aramdan alıp
Altın akşamların sarı çocukların tırmandığı
Kuşların öttüğü ve yemişlarin yendiği
Hudutsuz ve çitsiz,
Perisiz ve cinsiz,
Kümessiz ve evsiz
Hasılı numarasız
Bir memlekete götüreceğim.
İstasyondan iner inmez
Seni metrolar başka beni başka tarafa götürsün. Zararı yok
Yalnız yine böyle kumral akşam üstleri
Yapayalnız kaldığım kasım akşamları
Buruşuk manton, dağınık saçların;mürekkepli ağzın ve hemşire çahrenle
- Ayaklarını bir sandalyeye dayayıp-
Bana iki satır birşey söyleyeceksin:
''Bugün ne yaptın, çalıştın mı? ''
İstersen sonra kalkar, gezmeye gidersin
Bensiz...
Sen bilirsin.

-Arkadaş

Son Kuşlar, Sait Faik AbasıyanıkSon Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık
Fatih DOĞANCI 
07 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

...sıkı ve sağlam adalelerin çelimsizlere yardım için; keskin aklın daha kör, daha mülayim, daha gürültüsüz ve yavaş akla hatta akılsıza arkadaşlık için verildiğini; çorbanın çorbasızlarla taksim edilmek için mis gibi koktuğunu öğreten, belki de öğretmeden öyle iyi, öyle mübarek anadan doğulduğunu hayal ettiren bir düşünceyle...

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 66)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 66)

Kuşları boğdular, çimenleri söktüler, yollar çamur içinde kaldı. Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz.
Bizim için değil ama çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve mavilikleri çok gördük, sizin için çok kötü olacak

Son Kuşlar, Sait Faik AbasıyanıkSon Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık

"Kıskanç değilim fakat, başkalarına bakma! Beni çıldırtacaksın... "

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık

Son Kuşlar, Sait Faik AbasıyanıkSon Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık

gün ola harman ola
Ne Mercan Usta'ya, ne kilimleri dokuyan ellere , ne yazmaları boyayanlara , ne kalıp dökenlere, ne çeşmibülbülleri üfleyenlere saygı duyduk. Saygı duymadık da ne oldu? Dünyayı birbirine kattık işte... Sofralarımızı, kapılarımızı, gönlümüzü kapadık. Kapadık da ne ettik? Dünyayı birbirine kattık.

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 46)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 46)
3 /