8,0/10  (45 Oy) · 
212 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.810 gösterim
"Söz vermiştim kendi kendime: Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da, bir hırstan başka ne idi? Burada namuslu insanlar arasında sakin, ölümü bekleyecektim. Hırs, hiddet neme gerekti? Yapamadım. Koştum tütüncüye, kalem kâğıt aldım. Oturdum.
Ada 'nın tenha yollarında gezerken canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra tuttum öptüm. Yazmasam deli olacaktım."

"Haritada Bir Nokta" adlı öyküden
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786053607199
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 29 Kas 17:28, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

Eser on dokuz küçük öyküden oluşuyor ve içinde doğa sevgisi ağırlıklı olarak işlenmiş. Deniz, adalar, Rumlar ise hemen hemen tüm öykülerin içinde yer almış...

Yazar bir çok öyküsün de günlük kullanılan kelimeler ile yazmış. Yerel yönetimlerin doğanın katledilişine seyirci kaldığınından duyduğu rahatsızlığı da dile getirmiş. Denize ve doğaya olan sevgisini bu küçücük öykülerle dile getirse de; asıl konunun bir gün doğanın yok olacağı endişesini ve buna sebep olanlardan duyduğu rahatsızlığını gözler önüne sermiş...

Tüm öyküler güzel olsa da ben en çok kitabın adını taşıyan, "Son Kuşlar" adlı öyküyü beğendim...

Kısa öyküleri seven kitap dostlarına okumalarını tavsiye ederim. Yazarın dile sade, öykülerinde belki bir kurgu, olay örgüsü yok ama doğa sevgisinin bu küçücük öykülerde can bulması, okuduğunuza değecektir...

Mehmet Yılmaz 
02 Eki 2015, Puan vermedi

Sait Faik iyi hikayeci olabilir kabul ama sanırım ben onun tarzını pek sevemedim. Bu okuduğum kaçıncı Sait Faik kitabı, ama çokça tasvir ve az aksiyon var hikayelerinde.

Son Kuşlar, küçük hikayelerden müteşekkil bir kitap. Ağırlıklı olarak balıkçılar ve Rumlar var bu hikayelerde. Yine de kitapta Sait Faik denince akla gelen ilk şeylerden birisi olan o güzel cümleye rastlamak iyiydi; Yazmasam deli olacaktım.

Bir de daha 1940'larda yazılmış olan şu cümleler var ki, bugün içinde bulunduğumuz çevreye duyarsızlık ve uçup giden o yeşillikleri düşününce daha bir manidar; Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikayesi.

Süheyla Merve 
18 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kitabın birçok yerini altını çize çize okudum, onun o güzel ve büyük hayatını, belki pişmanlıklarını, denizin o kokusunu duya duya, yakomozun akisini izleye izleye okuyacaksınız.
Devir biter ama Son Kuş okunmaya devam eder.

xewna jiyan 
22 Tem 2015, Kitabı okuyor, Beğendi, 8/10 puan

Bu kitabı bir arkadaşım hediye etti Ve gerçekten çok beğendim. Şimdiye kadar okuduğum kitaplar arasında en sevdiğim kitap diyebilirim. Okumuyanların okumasını tavsiye ederim.

serdar şahin 
01 Mar 15:36, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, Puan vermedi

Bu Sait Faik'in ikinci okuduğum kitabı. İlki "Semaver"di. Semaver ile ilgili yorumlarımı okuduysanız, kitaptaki hikaye kısmının oldukça az ama ruh hali, tasvir gibi anlatımların çokluğundan biraz yakındığımı görmüşsünüzdür. Ama Sait Faik "Son Kuşlar" kitabı ile kafamdaki akan hikaye (Ömer Seyfettin tarzı) takıntımı tamamen ortadan kaldırdı. Sadece iki kitabını okumakla beraber şu yorumu yapmak istiyorum (haddime değil biliyorum): Bence 1936 yılında yayımlanan "Semaver" den sonra Sait Faik 1952 yılında yayımlanan "Son Kuşla" ile oldukça yol katetmiş ve okuması zevkli bir eser ortaya çıkarmış. Bu kitaptaki hikayelerin çoğunda aslında kendini, yaşadıklarını, hislerini anlattığını anlıyor ve onun ufacık şeylerden nasıl mutluluk çıkarmaya çalıştığını, hayatın göremediğimiz küçük ayrıntılarının ne kadar önemli olabileceğini görüyorsunuz. Hikayelerde yine olaylar zinciri yok ama gündelik hayatımızdaki yaşadıklarımızdan çok güzel hikayecikler ortaya çıkıyor kitapta. Sait Faik okuyanlar, sevenler ve onu etraflıca bilenler, Sait Faik konusunda beni/bizleri aydınlatabilirlerse sevinirim.

M.Ali BARAN 
02 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 8/10 puan

Hikaye bir durum hikayesidir. Bir olay yoktur. toplumu derinden ilgilendiren bir konu irdelenmiştir. Doğanın tahribine değinilmiştir.
Yazar, adanın tasviriyle başladığı hikayeye, kuşları artık göremediğini dile getirerek devam eder. Daha sonra geri dönüş yaparak Konstantin adlı bir adam yüzünden kuşların yok olduğuna değindikten sonra çimlerin tahribine geçer. Sonuç olarak da kuşları ve yeşillikleri çocuklarımızın göremeyeceğini ve bundan büyük üzüntü duyduğunu dile getirmiştir.

Son kuşları okuyanlar etraflarına baktıklarında anlayacaktır. Sait faik bizi uyarmış.doğa ve kuşlar katlediliyor diye anlamamışız. günümüzde kuşların göç yollarına üçüncü hava alanı ve ormanlık alanlara çevre yolları yapmaya devam ediyoruz doğayı kendi ellerimizle bitiriyoruz kuşlar katledilmiş,doğa katledilmiş sonunda anlamışız.yasalar çıkarılmış dernekler kurulmuş kolluk kuvvetlerine yetki verilmiş.Doğa ve kuşlar korumaya alınmış ağır cezalar öngörülmüş. ama dinleyen gene yok başta da ülkeyi yönetenler....

Paranous 
22 Nis 09:17, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Hikayeler ... Çocukluğumdan beri hikayeleri severim Ömer Seyfettin ile başladı bu sevgim ufak yaşlarda , çok sonrası da Sait Faik ile tanıştım. Son Kuşlar ... Uzun zaman önce kütüphaneme ekleyip bir türlü okuma fırsatı bulamadığım bir kitaptı. İlk hikayeyi okumuş ve çok beğenmiş olmama rağmen bir türlü kitabı okuma fırsatım olmadı hep başka kitaplar girdi araya. İsmi bile bana fazlasıyla hüzünlü gelen kitabı büyük bir keyifle , bazı hikayeleri tekrar tekrar okuyarak bitirdim. Böylesi naif , böylesine hümanist , zarif , insanın içine işleyen duru , basit , yalın bir anlatım tarzı ... Kelimelerimin yetersiz kaldığı bir kitap oldu benim için. Kendimden çok şey buldum sanırım. Yazarın yaşadığı yanlızlığı , hayal kırıklıklarını hikayelerinde hissetmemek imkansız. Kitabın başlarında abartıyormuyum acaba diye düşünürken , kitabın sonlarına doğru yanılmadığımı görmek beni bir hayli etkiledi açıkcası. Normalde okuduğum kitaplara böyle yorumlar yapma adetim yoktur ama sanırım bu kitap daha doğrusu yazarın yaşadığını hissettiğim ruh hali beni derinden etkiledi. Çok büyük bir değer Sait Faik , erken yaşta kaybettiğimiz çok büyük bir değer ... Umarim aradıklarını gittiği yerde bulmuştur ....

vurkan i 
29 Kas 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanların doğayı nasıl tahrip ettiği ,ileride yeşillik kalmayacağı ta o günlerden anlatılıyor.Mercan Dede ile ayakkabı boyacıları ve yaşam felsefeleri.

Büşra Gündüz 
30 Oca 16:12, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Sait Faik Abasıyanık 'ın en güzel hikâyelerinden biridir

Kitaptan 60 Alıntı

Nurhan Işkın 
29 Kas 00:21, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Küçücük hürriyetler değil, alabildiğine yüz verilmiş bir çocuk hürriyeti istiyordum.

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 56)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 56)
Nurhan Işkın 
29 Kas 00:30, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Bir yaz gecesi, bir cumartesi akşamı, bir sayfiye yeri: Ilık mı ılık, yıldızlı mı yıldızlı, durgun mu durgun.

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 89)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 89)
Nurhan Işkın 
29 Kas 00:28, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Camları buğulu bir kahvenin içinde elleri nasırlı, yüzleri güneş ve rüzgarla çizgili insanların arasında, bugünü de bir günah, daha doğrusu bir kötülük işlemeden bitirecektim.

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 70)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 70)
Nurhan Işkın 
29 Kas 00:17, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Zavallı kelime! Senin ne kabahatin var? Kabahat sende değil, benim köyü şiirleri unutmayan hafızamda...

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 27)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 27)
Nurhan Işkın 
28 Kas 17:03, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Günün birinde yol kenarlarında toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da görmeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük.

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 7)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 7)
Nurhan Işkın 
29 Kas 16:56, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Küçük büyük insandan gayri bütün canlılar gibi sen de mi bilmiyorsun ölümü? Oh ne iyi! Bilme bilme. Bir gün öğrenirsen bile sakın korkma! Bilene ne zaman olsa gelecektir. Bak ben onu bekliyorum. Bu gençlik sana nasıl güzel güzel geldiyse ölüm de sana öylece, güzelce gelecektir.

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 124)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 124)
İsmet Süreyya Aydındal 
26 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

“Kuşları boğdular, çimenleri söktüler, yollar çamur içinde kaldı.
Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve mavilikleri çok gördük, sizin için çok kötü olacak. Benden hikayesi.”

Son Kuşlar, Sait Faik AbasıyanıkSon Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık
Fatma Nur DOĞAN 
22 Kas 13:53, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kıskanç değilim fakat
Başkalarına bakma
Beni çıldırtacaksın

('Türk Ülkesi' adlı hikayesinden)

Son Kuşlar, Sait Faik AbasıyanıkSon Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık