Sözde Kızlar

8,1/10  (50 Oy) · 
464 okunma  · 
41 beğeni  · 
2.105 gösterim
Mütareke yıllarında babası Yunanlılar tarafından casus diye yakalanan Mebrure'nin İstanbul'a kaçışı ve kendini Şişli'deki bir köşkte akrabaları arasında bulduktan sonra yaşadıklarının öyküsü, Sözde Kızlar'da bir toplumun yaşadığı ahlaki bunalımın can çekişleriyle şekilleniyor. Peyami Safa'nın farklı yaşam tarzlarını kültürleri ince ayrıntılarla anlatmadaki ustalığı iyi ve kötü kavramların kesin çizgisiyle belirleniyor. İyliğin, saflığın simgesi Mebrure'nin karşısında kurnazlığın, dalavericiliğin, kötülüğün temsilcileri Nevin, Behiç, Belma...

Bir dönemin toplumsal tablosu her dönemde kendine bir yer bulup, "bugünkü" bir fotoğrafın içinden yansıyabilir mi? Peyami Safa'nın eserleri, bu soruyu koşulsuz bir "evet"le karşılıyor.

Şehirler, yaşam tarzları, görünüşler ne kadar değişse de semtlere işleyen ruh, insanın zayıflıkları, beklentileri, yanılgıları hep aynı kalıyor!
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2007
 • Sayfa Sayısı:
  204
 • ISBN:
  9789759920395
 • Yayınevi:
  Alkım Kitabevi
 • Kitabın Türü:
İrem 
30 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İffet sahibi bir kızın babasını bulma çabası o kadar güzel anlatılmış ki, insanı okurken baya sürüklüyor

R. Serhat 
 05 Mar 10:58, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

"Nasıl bir kültür ve ahlak yozlaşması yaşadığımızın tipik bir misalidir, Sözde Kızlar.."
Peyami Safa'nın bana göre o eşsiz kaleminden yine bir dönem-in panaroması. Ve yine karakterler üzerinden yapılan analizler. Babasını aramakla meşgul bir Anadolu kızının İstanbul'da ki akrabalarına geldiğinde aynı zamanda çok yabancı bir dünyaya gelmesini de fark etmesi ve akabinde ki zorluklara, tuhaflıklara ahlaksızlıklara katlanması. Etrafında görmediği şekilde bir ahlak yozlaşması ve zevklerinin esiri insanlar. Sağlam bir modernizm veya diğer deyişle aidiyetini unuturcasına yapılan batı hayranlığına getirilen eleştiriler. Dil ve kurgu açısından değinmek istediğim bir nokta yok. Sadece, işte "Peyami Safa"nın kitabı der geçerim.. Kesinlikle okunması gerekenlerden, aynı şekilde okutturulması, tavsiye edilmesi gerekenlerden. -Tipik Peyami Safa kitabı özelliğidir; okuyun okutturun denilmesi-

Sadettin TANIK 
06 Nis 2015, Kitabı okudu, 1 günde, 7/10 puan

Peyami Safa yine akıcı üslubuyla yüksek tabakanın içinde bulunduğu ahlaki çöküşü çok güzel bir şekilde anlatmış. Romanın yazılışı üzerinden çok uzun süre geçmesine rağmen, konusu günümüz için de geçerliliğini koruyor.

Mehmet Yılmaz 
09 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yakup Kadri'nin Kiralık Konak ve Sodom ve Gomorresi ile paralel okunduğunda daha bir anlam kazanacağını düşünüyorum. Acaba biz gerçekten milli bir mücadele mi verdik yoksa bir takım tuzu kurular aristokrat saltanatlarına devam mı etti? Behiç karakteri günümüzde sıklıkla karşılaşabileceğimiz Beyaz Türk kavramının 1920'lerdeki yansıması gibi duruyor!

Bayankitap 
21 Oca 14:01, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

yazar toplumun genelindeki ahlaki çöküşü ele almaktadır genç kızların zevkleri için nasıl kendi kendilerinin katili olduklarını, genç adamların çevrelerindeki kitleyi ; kadın,para,kumar,şehvet ve içki için feda ettiklerini ele almıştır ve halkı bilinçlendirmek için yazmıştır bizler sözde kız veya sözde adam olmayalım diye ayrıca ilk romanı olmasına rağmen eseri oldukça ustaca ele almıştır üstürupsuz sahnelere yer verdiği için 1 puan kırdım

Nadiye Aksu Bozan 
15 Ara 2015, Kitabı okudu, 23 günde, Beğendi, 6/10 puan

Dönemin sosyal yapısını tahlildeki başarısı, olay ve kişilerin gerçekçi anlatımı ve üstün tasvir becerisi, gerçeklerin en umulmadık anda ortaya dokulusu eserin okunabililigini artırıyor. Zaman ayırmaya ve okunmaya değer.

Kitaptan 6 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
 11 Eki 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

rahatlık
Rahatlık dışarı hayatta değil, kafatasımızın içinde. Hakikaten insan sevdiklerinin kadrini yokluklarında anlıyor.

Sözde Kızlar, Peyami SafaSözde Kızlar, Peyami Safa
Corpus 
07 Ağu 16:23, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

"-Galip gelmemizi ister misiniz?
-Elbette.
-O halde galip geleceğiz.
Mebrure'nin hayretini görerek izah etti:
-Çünkü harplerde galebe iman eden taraftadır."

Sözde Kızlar, Peyami SafaSözde Kızlar, Peyami Safa
Bayankitap 
20 Oca 07:42, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Genç adam kaldırımda yalnız kalınca ,bir aralık yerinde kımıldamadı, tramvayın arkasından bakarak düşündü: bu kız bir iki ay sonra sözde kızlar kafilesine katılıcak,babasını unutacak.Madam Panayota'nın Taksim'deki evinin kıymetli müşterilerinden olacak,pembe vücudunu tadını beğendiği gençlere tattıracak mıydı? Bu da olağan mıydı? Bu felakete elinden geldiği kadar mani olmaya kara verdi, fakat elinden ne gelebileceğini bir türlü kestiremedi...

Sözde Kızlar, Peyami Safa (Ötüken yayınevi)Sözde Kızlar, Peyami Safa (Ötüken yayınevi)
Şeyda Coşkun 
15 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"O hisli Çamlıca arkadaşında, geçici şeylerden ziyade kalıcı şeylere, uzun ve derin rabıtara meyil gözüküyordu.Amma, neye yarar? Bütün bu yaşamak gürültüleri içinde ruhun vazifesi o kadar azalıyor ki"

Sözde Kızlar, Peyami Safa (Sayfa 155)Sözde Kızlar, Peyami Safa (Sayfa 155)
Şeyda Coşkun 
15 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Yollarda birçok kadınları ona benzedikleri için beğeniyorum.Ona benzeyenler, fazilete, güzelliğe, bizzat kadınlığın kendisine yaklaşmış oluyorlar.Bu bir his ki, metin ve sabit, hiç değişmiyor, gün geçtikçe daha kazanıyor, bu bir his ki, onunla ben, bütün hayatı ve kitapları daha iyi anlıyorum ve kendimi romanlardaki kahramanların çoğuna benzetiyorum, ne dersin? Nadir Bey, aşk budur değil mi?"

Sözde Kızlar, Peyami Safa (Sayfa 213)Sözde Kızlar, Peyami Safa (Sayfa 213)