Su Kasidesi

9,1/10  (14 Oy) · 
70 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.241 gösterim
Aşk yalnızca bir tanedir; ama görüntüleri onlarca, binlerce, belki milyonlarcadır. Sıradan ilgilerin ve sevgilerin ötesinde, görünen perdelerin arkasında, fark edilen renklerin maverasında çıldırtıcı bir hasreti ve kalıptan sıyrılmış bir özlemi tanımak ve duymak isteyen varsa eğer, bu kitap işte onu anlatır. Ağustos güneşinin kırıldığı kumlarda çatlayan dudakların kıvranarak, dökülerek, koşarak ve çırpınarak akan Dicle'ye hasreti ne ise, Fuzûlî'nin gönlünden taşan aşkın coşkunluğu ve yakıcılığı da odur.
Bu kitap, bütün öteki aşkların ağırlığınca bir aşk ilhamıdır, o kadar...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  86
 • ISBN:
  9789758950133
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
ugur 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Divan edebiyatını sevme nedenim oldu bu kitap.İçinizde bir yerlerde azda olsa aşk kırıntısı varsa ortaya çıkacağına eminim.Fuzuli ne büyük bir şairdir ki aşkı böyle dile getirmiş.Okumaya asla pişman olmayacağınız mükemmel bir kitap.İskender Pala nın yorumlamasıyla daha da güzel bir hal almış.Okuduktan sonra eminim divan edebiyatına ve Fuzuli ye olan ilginiz artacaktır.

Elvan ÖZTÜRK 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tek kelimeyle anlatılmaz okunur. Yorum yapmak mı? hahh haddim bile değil.

elif dinç 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İskender PALA kitaplarını çok sevmeme rağmen su kasidesini merak ettiğim için okudum ve gerçekten de severek okudum tasavvuf sevenlere tavsiyemdir.

Kitaptan 1 Alıntı

Yâ Habîbâ'llâh Yâ Hayre'l-Beşer müştâkınım
Eyle kim leb-teşneler yanıp diler hemvâre su
Ey Allah'ın sevgilisi, ey beşeriyetin en hayırlısı! Müştâkınım senin, sana özlemim sonsuz. Hani çölde susuz bir yolcu nasıl suyu özlemişse, dudakları çatlamış bir yolcu nasıl suya hasret duyarsa, sana öyle susuzum.

Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 75)Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 75)