Su Üstüne Yazı Yazmak

8,0/10  (22 Oy) · 
55 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.572 gösterim
"İnsanların taş üzerine yazdıkları yüzyıllık yazılar, Allah için su üstüne yazılmış yazı gibidir."

Amerika'da doğan, orada İslam'la tanışan ve halen orada yaşayan, çeşitli Amerikan ve Avrupa üniversitelerinde psikolojik danışmanlık dalında akademisyenlik yapan Muhyiddin Şekûr Su Üstüne Yazı Yazmak'ta tasavvufa giriş öyküsünü anlatıyor. Şekûr, bu serüveni tasavvufla karşılamasından başlatıp şeyhinin rehberliğinde eriştiği dervişliğe ve ötesine kadar götürüyor. Şeyhinden aldığı "ders"lerle hayatın her anına dalga dalga yayılan ve hepsi birer hikmete işaret eden, kendisine sunulan lütufları ve bu yolda geçirdiği dönüşümü dile getiriyor. Bölümler arasında ilerledikçe, okur da günlük hayatın içinde insana yapılan ilahi çağrıya tanık oluyor.

Lavabonun tıkanması, biriken günahlara karşı bir uyarıdır aslında. Sadece perşembeleri kendisini aramasını söyleyen şeyhine ulaşamadığında yaşadığı hayal kırıklıkları, yazarı Allah'a giden yolda pişiren ateştir. Yolda rastladığı yaralı kuş, şehirde kopması beklenen fırtına ve arabasının bozuluşu hep semadan gelen işaretlerdir görmeyi bilene.

Eski bir plakçaların iğnesini ararken aslında kaybettiği inancını aramaktadır. Ve tüm bu olaylarda okur, yazarın samimiyetine, bazen acemiliklerine, tereddütlerine, ama en çok da teslimiyetine şahit olur ve onunla birlikte ruhun ve kalbin bu olağanüstü serüvenine dâhil olur.

Su Üstüne Yazı Yazmak, okura karanlıklar içinden bir ışık sunuyor, soluk aldırıyor, umut aşılıyor...

Arayış içinde olanlar ve aradığını tasavvufta bulmayı umanlar için kaçırılmayacak bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789759161538
 • Çeviri:
  Sevin Okyay
 • Yayınevi:
  Sufi Kitap
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Minyeli Abdullah isimli kitabı okurken orada muhyittin Şekur'un gölgeler koridoru isimli kitabının ismi geçiyordu,merak ettim aldım okudum,peşinden su üstüne yazı yazmak isimli kitabını okudum,her iki kitabında da sufi geleneğini anlatıyor ve Amerikalı bir derviş olan,Amerika ve Avrupa'da üniversitelerde psikolojik danışmanlık dersi veren ,Türkiye'yi de ziyaret etmiş olan Muhyittin Şekur'un mütevazi yaşantısını ve hayat felsefesini okuduktan sonra ona hayran kalmamak mümkün değil,

Suskun/ca 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Muhyiddin Şekur'un sufilik yolunda ilerlerken yaşadıklarını anlattığı kitabı aslında tam bir manevi terapi niteliği taşıyor. Okudukça kendimi sorguladığım ve tevekkül eksikliğimin farkına vardığım bi kitap oldu. Okunması tavsiyedir :)

Ekrem Özkara 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sizi manevi bir yolculuğa çıkaracak ,arayış içinde olanlar ve aradığını tasavvufta bulmayı umanlar için ,bir solukta okuyacağınız,kaçırılmayacak bir roman.

Bu kitabı okumak için dingin bir ruh halimi bekledim ve hep erteledim, abartmayı hiç sevmem ama bu kitabın öyle muhteşem bir sinerjisi var ki;kelimelerin, cümlelerin,yazılanların latifliğinden ayrılıp dünya ya dönmek gelmiyor içimden...kelimeleri dans ettiren yazar, tam da ismi gibi su üstünde kelimeleri inceden inceye gönlümüze nakşediyor,kitabın içinde bir yaprak olup kalasım geldi..sözlerin içinde erimek zaman zaman..karanlıklara takılan Ruhlara bir ışık sunuyor,soluk aldırıyor,umut aşılıyor..

Kitaptan 45 Alıntı

Beyza Gördebil 
14 Oca 01:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Gökyüzü hiçbir yerde, kalbini Allah'a açan insanın üstünde olduğu kadar berrak değildir."

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin ŞekurSu Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur
Pınar incesu 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ey sessizlik, ne kıymeti bilinmez cevhersin sen, aptalların aptallıklarını örter hikmet ehline de ilham olursun.

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 97)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 97)
zebercet zengin 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Samanlıkta kaybettiğiniz iğneyi, samanlıkta arayın.

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 324 - İnsan Yayınları)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 324 - İnsan Yayınları)
Pınar incesu 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orak ile başağın öyküsünü bilir misin? Ölüm orağın ağzını biler ve böylece başaklar yerlere kapanıp secde eyler

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 102)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 102)
zebercet zengin 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir keresinde, İranlı bir tüccara, güzel bir kıza nasıl 'Seni seviyorum,' denir diye sormuştum da, şöyle cevap vermişti: 'Böylesi boş lakırdılar ona kar etmez.'

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 325 - İnsan Yayınları)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 325 - İnsan Yayınları)
zebercet zengin 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üzerinde hiç aşk yarası taşımayan kişi ya delidir ya ölü.

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 319 - İnsan Yayınları)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 319 - İnsan Yayınları)
Suskun/ca 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kalbini dinle, o sana asla haram şeyler fısıldamaz. Her yaptığını önce Allah'ın rızası için yap. Unutma ki O'nu bulunca her şeyi bulur, O'nu kaybedince her şeyden olursun. Unutma ki O'nun kulu olmasaydın bir toz kadar bile kıymetin olmazdı.

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 101)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 101)
zebercet zengin 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendimizi toparlamalıyız, çünkü dünya dağınıktır.

Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 367 - İnsan Yayınları)Su Üstüne Yazı Yazmak, Muhyiddin Şekur (Sayfa 367 - İnsan Yayınları)
5 /