Suflör Mila Vasquez 1

9,5/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.082 gösterim
Nasıl olduğunu öğrenseniz de faydasız, Neden olduğunu anlasanız da önemsiz , Kim olduğunu bilseniz de yetersiz Tanrı fısıldar. Şeytan sessizdir...

Başka birinin sizin yerinize cinayet işlemesini sağlamak mümkün müdür? Sıradan insanların zihinlerini etkileme yeteneğine sahip insanlar vardır. Hiç şüphe çekmeden ve hiç kanıt bırakmadan. Suflörler hipnoza ihtiyaç duymaz. Kurbanlarının kılına bile dokunmazlar. Onların yetenekleri, insanların içinde var olan karanlık tarafın ortaya çıkmasını sağlamaktır. Bunu nasıl becerdikleri hâlâ gizemini korumaktadır. Hepimiz potansiyel katiliz. Ancak biz içgüdülerimizi kontrol edebildiğimize inanıyoruz. Peki, ya yanılıyorsak?

Bu sefer katil siz olabilirsiniz.

"Donato Carrisi'nin detayları, şaşırtıcı kurgusal dönüşümleri ve herkesin empati kurabileceği karakterleri kusursuz bir şekilde bir araya getirme yeteneği var. Suflör, meraklandırıyor, bilgilendiriyor ve aynı zamanda müthiş bir gerilimin içinde bırakıyor. Bitirdikten çok sonra bile aklınızdan çıkaramayacağınız bir gerilim."
- Michael Koryta-

"Beklentilerin çok ötesinde... Bu kitabı evde tek başınayken okumak istemeyebilirsiniz."
-Time Out-

"Sonunu tahmin edemeyeceğinize iddiaya girebilirim."
-The Guardian-

"Orijinal, hiç beklenmedik sürprizlerle dolu. Zeki, ilgi çekici ve büyüleyici bir gerilim romanı… Gerilim romanı tutkunları için gerçek bir şölen."
-Waldeckische Landeszeitung -

"Bir cinayet romanı. Bir yapboz. Toplumumuzun ilginç bir portresi, sizin, benim, hepimizin."
-Edge Boston-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786053432128
 • Orijinal Adı:
  II Suggeritore
 • Çeviri:
  Sema Savaş
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gürkan / M. K. A. 
 24 Şub 18:15, Kitabı okudu, 4 günde

İtalyan senaryo ve roman yazarı olan Donato Carrisi'nin ilk romanı 'Suflör' dür. Aynı zamanda Suflör, bir seri polisiye romanın ilk kitabıdır. Ne yazık ki diğer seri kitap ve kitapları henüz Türkçeye çevrilmemiştir. Serinin alt başlığı ise 'Mila Vasquez' karakteri özdeşleştirilmek bu alt başlıkta toplanmıştır.

Romanı dil, anlatım, kurgu olarak anlatmak gerekirse; bir süredir böylesine farklı, değişik bir polisiye roman okumamıştım. Kurgusu, anlatımını ve içerik olarak beğendiğimi söylemeliyim. Yazarın hayal gücü ve yapıcılığına hayran kaldım. En son sayfasına kadar gizem yönünü kaybetmeden roman kendini okutturdu. Yazarın senaryo yazıyor olması da dilinin akıcı ve anlaşılır olmasını sağlamış. Bir sonrası romanını sabırsızlıkla bekliyorum.

Romanın konusuna gelecek olursak; kimliği belli olmayan kurt katilimiz, cinayet işletmek istediği kişilerin bilinçaltına girerek o insanları cinayet işlemeye zorluyor. Kurbanları ise çocuklar. Sadece tek çocuklu ailelerin çocuklarını hedef alıyor. Ve bu ilginç olan nokta ise bu kimliğini bilinmeyen kişinin bu işlemi hapishanedeyken yapıyor olması. Kendine özgü geliştirdiği metotlar ile bunu başarıyor. Yine ilginç olan bir diğer nokta cinayet işleyen kişilerden biri de kolluk görevlerine yardımcı olan bir görevli. Hal böyle olunca her şey karma karışık bir hal alıyor. Seriye ismini veren Mila Vasquez ise; 6. çocuğu bulmak için bu takıma katılıyor. Tek amacı 6. çocuğu bulmak olan Vasquez bir anda kendisini geçmişte yaşamış olduğu psikozların içinde buluyor.

Olayların büyük bir kısmını tahmin etmiş olmama rağmen keyifle okudum. Bir insan avı ile karşı karşıyayız.

Merak edenler için;

Suflör: Özellikle zayıf insanları etkileme yeteneğine sahip olan kimse.

Bülent Eryiğit 
06 Mar 17:40, Kitabı okudu, 2 günde, 10/10 puan

Polisiye roman tutkuma tokat gibi çarpan bir kitaptı Suflör. Hani okuduğumuz polisiye romanların sonunun bizi şaşırtacak ölçüde vurucu olmasını isteriz ya bu kitapla 4 kez o sonu yaşadım diyebilirim. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen üstünde çok çalışılmış ve çok düşünülmüş olduğu olay örgüsünün su gibi akıp gitmesinden belliydi. Tahmin edilebilirliği oldukça düşük ve her sayfadan sonra biraz daha şaşırmanıza ve heyecanlanmanıza sebep olan hikaye ne yazık ki sonuçlanma şekliyle beni pek de memnun edemedi. Ama genel itibariyle yazarın anlatım dili, çevirisi, olay örgüsü ve konusu başarılıydı.

Kitaptan 6 Alıntı

Çok iyi tanıdığımızı sandığımız ama haklarında hiçbir şey bilmediğimiz insanlarla beraberiz.

Suflör, Donato Carrisi (Sayfa 492)Suflör, Donato Carrisi (Sayfa 492)
mihriban arslan 
17 Nis 15:09, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İnsanlar ölümden kaçmak için ne kadar gereksiz şeyler yapıyorlar, diye düşündü. Kimisi onlara doğrultulmuş silahın namlusuna elini uzatır. Sanki avucunun içinde bir delik açmaktan başka bir işe yarayacakmış gibi.. Kimileri de yangından kaçmak için apartmanların bilmem kaçıncı katından aşağı atlar...Hepsinin amacı kaçınılmaz olandan kaçmaya kalkışmak,ne komik...

Suflör, Donato Carrisi (Sayfa 45 - pegasus)Suflör, Donato Carrisi (Sayfa 45 - pegasus)

Kurtlar sürüler halinde yaşar. Her sürünün bir lideri vardır ve genellikle diğer kurtlar onun yerine avlanır.

Suflör, Donato Carrisi (Sayfa 486)Suflör, Donato Carrisi (Sayfa 486)

Bazı psikiyatrlar, özellikle zayıf insanları etkileme yeteneğine sahip olan sizlere 'Suflör' diyor. Bense size 'Kurtlar' demeyi uygun görüyorum.

Suflör, Donato Carrisi (Sayfa 486)Suflör, Donato Carrisi (Sayfa 486)