Suikast Bürosu

7,0/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
545 gösterim
New York Times kitap ekinde, "Bu kitap büyük bir keyifle okunmasının yanı sıra yıllardır yazılmış en büyük gerilim romanıdır," diye tanıtılan Suikast Bürosu, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından Jack London'ın siyaset dünyasına göndermeler yaptığı ironik bir yapıtıdır. 

"London'ın romanı tamamlamadan bırakmasının nedeni, belki de anlatısının ABD imparatorluğunun yöntemleriyle suç ortaklığı içinde olmasından dolayı gittikçe içine saplandığı duygusal ikilemden kaynaklanır.

Robert L. Fish'in 1963'te tamamladığı macera romanı Suikast Bürosu, London'ın ölümünden sonra yayımlanan elyazmalarından biriydi. Kitabın Kennedy suikastının yaşandığı yıl ortaya çıkması, işlenen temayla ulusal güvenlik adına gizli faaliyetlerde bulunan ve seçimle belirlenmemiş yetkililerden oluşan gölge bir hükümetin varlığı birleşince ortaya atılan birçok komplo teorisine tuhaf bir inanılırlık havası katmıştı.

Eğer London, on beş yıl daha yaşamış olsaydı, dayanamaz ve 22 Kasım 1963'te Teksas'ın Dallas kentinde gerçekleşen ve hakkında halen komplo teorileri üretilen bu suikastla ilgili muhakkak bir şeyler yazardı."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789750725098
 • Orijinal Adı:
  The Assasination Bureau Ltd.
 • Çeviri:
  Ahmet Bora Pekiner
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ülkü Ciner 
03 Oca 10:07, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

'Suikast Bürosu' adı üstünde suikast düzenleyen ve daima kesin sonuç elde edilen bir kuruluştur. Yönetici şefi, bir çok şehirde bulunan şubeler kurmuş ve elemanları bizzat kendisi eğitmiş ve testten geçirmiştir. Bu çalışanlar her biri yüksek eğitimli ve felsefe yapmayı seven ve etik düşkünü kişilerdir. Büronun prensibi daima; etik anlayış, doğruluk ve dürüstlüktür. Ayrıca öldürülecek kişi suçu araştırılıp büro tarafından onaylandığı takdirde, bu kişi kim olursa olsun, geri dönüşü yoktur. Kendilerince her cinayeti haklı gösteren, büronun doğruluğunu kanıtlayan düşünceleri vardır. Ta ki düşüncelerini alt üst edecek biri, şefin karşısına çıkana kadar...

Jack London'ın 'Suikast Bürosu' eseri böyle bir büronun varlığı ve tanıtımıyla başlayıp, çok farklı bir kurguyla, sürükleyici ve merak uyandırıcı bir anlatımla devam ediyor.
Dönemin en büyük gerilim romanı olarak tasvir edilen eseri maalesef Jack London yarım bırakmış. Yazarın kitabı tamamlamak için aldığı notlardan ve eşinin sonu için hazırladığı taslaktan yararlanarak; 1963 yılında Robert L. Fish 'Suikast Bürosu' nu tamamlamış.
Konu çok ilginç ve yaratıcı fakat büyük ölçüde yazar değişikliğinden kaynaklı, sonlara yaklaştıkça yetersizlik hissettiriyor. Devamı yazılmasa olduğu gibi, gizemli kalsa belki daha etkileyici olabilirdi.

Kitaptan 6 Alıntı

Ülkü Ciner 
31 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Bir avuç ütopyacı ve hayalperesttik, haliyle başımızdan bela eksik olmuyordu."

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 66)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 66)
Ülkü Ciner 
02 Oca 13:42, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Aslında hayatın ta kendisi bir maceradır fakat yaşamımızı tehdit eden bir durumla karşılaşana dek kıymetini anlamayız. Ne zaman mı sona erecek? Biz sonlandırdığımız zaman herhalde. Beyinlerimiz işlevini yitirdiğinde; sürüngenlere ve düşünmeyenlere katıldığımızda."

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 169)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 169)
Ülkü Ciner 
01 Oca 16:52, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Durum neden felaket olsun ki?" diye sordu Hall. "Bundan önce de insanları öldürdünüz. Her seferinde yaşanan olayların aynısı gerçekleşiyor."
"Fakat bu sefer yaşanan daha farklı. Öldürülen kişi benim dostumdu, yoldaşımdı."
"Öldürdüğünüz insanların da büyük ihtimalle dostları ve yoldaşları vardı."

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 109)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 109)
Aslı 
03 Oca 10:32, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Eğer kendi hayatlarımızı kontrol edemiyorsak, başka hiçbir şeyin kontrolü elimizde değil demektir.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 146)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 146)

Kitapla ilgili 1 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.