Sultanı Öldürmek

7,8/10  (285 Oy) · 
1.215 okunma  · 
203 beğeni  · 
5.001 gösterim
"Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?"

Ahmet Ümit'in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikâyesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin'in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed'in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri "Ulu Hakan"ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

"...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah'ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye'yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu'nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed'in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han'ın cansız bedeni..."

Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.
Nazlı Demir 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

İlk defa okuduğum bir cinayet romanında katili tahmin edemedim. Sizde tahmin edemeyeceksiniz. Çünkü Ahmet Ümit okuyucuyu şaşırtmayı çok seven bir yazar. "Aaaa" diye bir tepki görmek için yazmış gibi sanki. Fatih Sultan Mehmet Han'ın hayatını okuyucuyu bazen merak ettirerek bazen de sıkarak anlattığı için çok sürükleyici bulamadım. Fakat sürpriz sonları sevenler için güzel bir okuma olabilir.

Tarihi, polisiyeyi ve psikolojiyi seven, İstanbul'un Fethi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen, bu konulara ilgi duyan herkesi psikolojik füg hastası bir tarihçinin anlatımından bir cinayetin katilini aramaya davet ediyorum. Her bölümde katilin kim olduğu hakkında fikrinizin değişebileceğini ve merakınızı uyandıran birçok olayın olduğunu söyleyebilirim. Kitabı okuduktan sonra bazı araştırmalar yapma isteğiniz de uyanabilir çünkü kitaptaki tarihi konular araştırılmaya değer konular ve roman kurgusunun içine çok iyi harmanlanmış durumdalar. Ahmet Ümit bu kitabıyla hem düşündürüyor, hem öğretiyor, hem araştırmaya sevk ediyor hem de edebi bir zevk veriyor. Ancak şunu söylemiş olayım uzun detaylardan hoşlanmayanlar sıkılabilirler, olayın veya durumun uzatıldığı bölümlere rastlamak da mümkün.

Merve Özdemir 
15 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Ahmet Ümit'in ikinci kitabını okudum yine sürükleyici ve yine başarılı bi kitap. Açıkçası bu kitabın bazı yerlerinde sıkıldım ve bu da bi kaç sayfa atlamama neden oldu ama bunun nedenide tarihe o kadar ilgim olmadığından. Eğer tarihe karşı ilginiz varsa kesinlikle okuyun derim.Fatih dönemi hakkında rahatça bilgi alıp kendinizi olayların içerisinde buluyosunuz. Üstelik aşk,polisiye ve tarih bu kadar güzel bi uyum içerisinde anlatılabilir. Bi kitaptan daha ne beklersiniz ki?

Devrim 
15 Eyl 21:47, Kitabı okudu, 4 günde, Puan vermedi

Yıllarca süren bir aşk ve Fatih Sultan Mehmed Han. Güzel bir olay örgüsü kurulmuş. Yazar beni yine yanıltmadı. İstanbul'un Fethini daha önce hiç bu kadar net, samimi, yaşayarak ve ağlayarak okumamıştım. Tarihimizi, polisiye ile harmanlayan en başarılı yazardır benim gözümde Ahmet ÜMİT. Başkomiser Nevzat, Komiser Ali ve Komiser Zeynep'in hikayeye dahil olmasına ise pek sevindim, güzel bir sürprizdi benim için. Kitap tam bir hapishane gibiydi çünkü ben içinden çıkamadım.

Güler Ayata 
15 Şub 21:52, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, 10/10 puan

Sultan Nüzhet, Babalar ve oğullarıyla vede katiller.... Ahmet Ümit, tanınmış tarih profesörünün cinayetinden yola çıkarak gerçek bir tarih öğreticiliği ile farklı bir tarih dersi vermiş...Ahmet Ümit' in okunması gereken romanı....

Öznur Bedir 
 25 Oca 16:35, Kitabı okudu, 7 günde, 10/10 puan

'Sultanı Öldürmek'... kitabın ismi ilgimi çekti öncelikle Tarihe olan merakımdan ve derin ilgimden. Tabi Ahmet Ümit ismi de etkiliydi kitabı okumaya karar vermemde. En başından beri merak ve heycanla okudum, şimdi ne olacak, bu nasıl olur, baba katili mi , oğul katili mi diye diye bitirdim kitabı. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u nasıl feth ettiğini bir kez daha hatırladım ve İstanbulda savaşın geçtiği o tarihi yerleri bir kez daha gezmeyi istedim.Aynı zamanda müthiş bir aşk hikayesi de karşımdaydı. Okumaktan hiç sıkılmadığım, her sayfasını merakla çevirdiğim ve ileryen zamanlarda tekrar okumayı isteyebileceğim güzel eserlerden biri.

elif bayram 
17 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ahmet Ümit'in herhangi bir kitabını okuyun gerisi bağımlılık içeriyor zaten sanırım hep okuyacağım yazarlar arasında tavsiye ederim ve bu kıtapta tarıhle bağlantılı olduğu ıcın tarıhe karsı merakınız canlanıyor ve araştırma yapmaya bıle başlıyorsunuz.

Gözde Karadağ 
02 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Ahmet Ümit-Sultanı Öldürmek adlı kitaba yorumum:
Esasında kitabı ilk elime aldığımda acaba tamamen tarihlemi alakalı diye düşünmedim değil. Lakin yazarı Ahmet Ümit olunca içimden bir ses bu kitabı elinden bırakamayacaksın dedi. İçimdeki sese kulak verdim ve bir tanıdığımdan aldığım kitapların ilki olarak bu kitaba başlamış buldum kendimi..
Daha kitabın ilk yaprağını okur okumaz bağlandım.. Ne zaman ara vermek için bıraksam aklım hep o kitapta kalıyordu..
Rüyalarımda bile görmeye başladım ruhum bile huzursuzlandı aklım cinayeti kim işledi acaba ile çıkarımlar üretmeye başladı..
Konu, Profesör Müştak Serhazin ,Ünlü Profesör Nüzhet Özgen,Uzman psikiyatr ve aynı zamanda Müştak Serhazin'in teyze kızı Şaziye,Müştak ve Nüzhetin hocası Tahir Hakkı Bentli, Tahir Hakkının asistanları ve aynı zamanda öğrencileri Çetin,Sibel,Erol, Müştak'ın eski asistanı ve Nüzhetin şimdiki asistanı eşcinsel Akın,Nüzhetin Kuzeni Sezgin arasında geçmektedir.. Cinayeti çözmek için Başkomiser Nevzat,Yardımcısı Ali ve bayan yardımcısı Zeynep arasında geçer ve ustaca araştırmalarıyla katili bulmak için çabalarlar..
Kitabın bölümleri ilerledikçe işin içine değişik isimlerde katılır..Nüzhet ve Sezginin temizlikçisi Fazilet, Dilli şarküterinin sahibi Adem Dilli , Mezar hırsızı Mansur,Nalbur dükkanı olan Hasan Usta, Hasan ustanın oğlu Yağız(sonradan eşcinsel Akınla olan münasebeti ortaya çıkacak,Kıyamet kopacak)..
Polisler hariç bu isimlerin hepsi birer şüphelidir.Esasında romanın baş kahramanı Müştak Serhazin'in hastalığı nedeniyle konu epey karmaşık hale geliyor. 21 yıl aradan sonra Müştak'ın eski sevgilisi Nüzhet'in aramasıyla başlıyor herşey..Telefonun ardından Müştak derhal Nüzhetin evine gidiyor ve karşısında sevgilisini göreceğini sanarak büyük heyecana kapılıyor ve hastalığı nüksediyor.. Hastalığının adı Psikojenik füg yani Sarsıcı ve üzücü bir olay yaşadığında beliren,yaptığı herşeyi kısa süreliğine unutturan hastalık..Evden çıkarken,Sahtiyan apartmanına girerken,Asansörden çıkarken eski anıları beynine hücum etmiştir .. Kapıya vardığında kapının aralık olduğunu görmektedir. merak edip içeriye girdiğinde Nüzhetin kendine bakan yüzünü görmektedir,Neden öyle oturup kendisini izlediğini merak ederek iyice yaklaşır kendisine. Lakin gözlerini hiç kırpmadığını ve Buz rengi gözlerini farkeder,daha da yaklaşınca yıllar önce hediye ettiği sapında Fatih Sultan Mehmet işlemesi olan mektup açacağını sevgilisinin boynuna saplanmış bir şekilde bulur.. Telaşa kapılmıştır Psikojenik füg hastalığı nüksettiğinden cinayeti kendisinin işlediğini sanııp bütün delilleri yok etmek için büyük çaba harcamaya başlar.Nüzhetin boynundan mektup açacağını çıkarır ve derhal cebine atar,perdeleri açık gördüğü için derhal hepsini kapatır,Perdelerdeki el izini siler,Nüzheti daha iyi görebilmek için yaktığı ışık düğmesinin üzerinden parmak izlerini siler,lavaboya gidip derhal kontrol eder ellerimi yıkadımmı acaba diye yinede emin olamaz ve sabunda el izinin kaldığını düşünerek onuda cebine atar..Sonra tüm bu yaptıkları,Nüzhetin ölümü ağır gelince dayanamaz ve ağlama nöbeti geçirir,sakinleştikten sonra evi gezmeye başlar,Nüzhetin odasına gidip bakar araştırmalarını bulur Fatih Sultan Mehmet ile ilgili.Buguları Fatih Sultan Mehmet'in babasını öldürdümü acabaları ile ilgili çıkarımlarıdır..Ancak derhal eve gitmeyi istemektedir.Herşeyi yok ettiğinden emin olduktan sonra eve gitmeye karar verir ve kimseyi tanık etmemeye özen gösterir,bindiği deniz otobüsünde kimseye çaktırmadan delilleri suyun dibine yollar..Eve gidesiye kadar aklına takılan ünlü tarihçi ve aynı zamanda eski sevgilisi olan Nüzhet'in Baba katilliği,oğul katiliği ve kardeş katilliği hakkında araştırmaları yüzünden acaba ben mi öldürdüm? geldiğinde ölümüydü? kıskançlıktan mı öldürmüş olabilirmiyim?soruları arasında beyni çeşitli senaryolar üretmeye başlar..Eve geldiğinde epey telaşlıdır.Kapı çalar ve Teyze kızı Şaziye gelmiştir kapıya.. Kendisini defalarca aradığını,nerede olduğunu sual eder. Bir şekilde başından savıp uyumak ister..Sabah yardımcısı uyandırır ve çalışma odasında polislerin olduğunu söyler.Polisler sorgularlar epey daha sonra işine gider.Üniversitedeki bürosuna gireceği sırada birisi sert bi şekilde çarpıp yere düşüren biriyle karşılaşır yüzünü göremez,öğrencileri hemen yardıma koşar kaldırır bürosunun kapısına geldiğinde tıpkı Nüzhet'in evine girerken ki gibi kapısı aralık bırakılmış ardından bilgisayarının açık olduğunu farketmiş ve başkaları tarafından karıştırılmış şekilde bulmuştur..Fatih Sultan Mehmet ile ilgili dosyalar araştırılmıştır..O gün olan olaylar sayesinde cinayeti kendisi değilde başka birisi işlemiş olma ihtimali aklına yatar ve bir nebzede olsa rahatlar. Olaylar o günden sonra daha da karmaşık hale gelmektedir..
Yorumumda Dahasını anlatırsam heyecanı kaçacağını düşündüğümden en heyecanlı yerini kısa kısa geçiyorum :)
Kitabın sonunda katilin çıkması resmen ters köşedir kimsenin aklına gelmicek kişidir.Bilgisayarının araştırılması,Tahir Hakkı Bentlinin ölmesi,Müştak'ın teyze kızı Şaziye'nin yakın zamanda Nüzhetle görüşmesi, herşey açığa çıkıyor ancak kimsenin tahmin etmediği bir şekilde..
Kitabın Tarih dersi niteliğinde gerçekçi bir şekilde anlatılması, araya şimdiki zamanın olaylarının katılması ve muhteşem harmanlanmış konular..Kesinlikle bitirmek istemediğim kitaplardan birisinin arasına girdi..Sadece polisiye severlerin değil herkesin okumasını tavsiye ettiğim kitaplardan..
Kısaca Ahmet Ümit yine yapmış yapacağını..Ahmet Ümit'in yazmaya tutkulu Kalemine sağlık..

Kitap yalnızca 
13 Eki 2015, Kitabı okudu, 13 günde, 7/10 puan

Ahmet Umit her kitabinda oldugu gibi polisiye yaninda tarihi bilgileri de sunmus bize...Ancak bu kitapta polisiye meraktan cok, tarihi bilgi coktu. Polisiye kitaplar sonunu merak ettigim icin su gibi akar benim icin ama Sultanı Öldürmek bir türlü gecmedi. Ana karakterin duygusal devinimlerinin islenmesi ; gereksiz aciklamalar, kendisini surekli tekrarlayan cumleler olmasina ragmen guzeldi. Genel anlamda polisiye degilde tarihi kitap olarak okuyacaksaniz sizi doyurabilecek bir kitap, yaninda da cinayet çözüyorlar diyebiliriz.

5 /

Kitaptan 94 Alıntı

İnsan tuhaf bir mahluk Müştak Bey... Kendisine değer verenden kaçar, kendisine eziyet edeni sever

Sultanı Öldürmek, Ahmet ÜmitSultanı Öldürmek, Ahmet Ümit

''...'Sakın tekrar ile ezberi birbirine karıştırma. Ezber insanı papağan yapar, tekrar ise düşüncelerini açıklarken sırtını yaslayacağın bilgileri hafızanda tutar.'...''

Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 129)Sultanı Öldürmek, Ahmet Ümit (Sayfa 129)