Suzan Defter

8,7/10  (23 Oy) · 
50 okunma  · 
12 beğeni  · 
850 gösterim
"İnsan gençliğini aşka vermezse, gençlik ne işe yarar?"
"Ama kaybeden sonunda siz olmuşsunuz."
"Kayıp mı? Kaç kişi böylesine sevebilmiştir dünyada?"
"Ama bir kucak korla kalan siz olmuşsunuz."
"İyi ya boş değildi kucağım."
"Ama yandınız, kül oldunuz."
"Ama vardım, kül bunun kanıtı."

12 Eylül'ün gölgesinde boğulan bir aşk hikâyesi... Yaşamın kıyısında seyirci olmaktan öteye gidememiş bir erkek... Birbirinin ışığıyla kamaşan iki ayna arasında parçalanan bir kadın... Başkasının gözünde nasıl göründüğünü, iki günlük üzerinden anlatan deneysel bir çalışma. Modern zamanların karmaşık insanlık halleri Ayfer Tunç'un usta kaleminden unutulmaz bir edebiyat şölenine dönüşüyor.

Suzan Defter, daha önce öykülerinden biri olduğu Taş-Kâğıt-Makas'tan azat olmuş, tek başınalığı hak etmiş bir eser.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750712975
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Müberra Gök 
04 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ayfer Tunç ile tanışmamı sağlayan kitap, böylesine iyi bir yazarın kitapları için neden bu kadar geç kaldığımı sorgulattırdı bana. Öyle güzel cümleler var ki neredeyse kitabın tamamı alıntılara eklenebilir. Bir başucu kitabı, zaman zaman herhangi bir bölümünü tekrar açıp okumak isteyeceğime eminim. Çok farklı, çok güzeldi. Benim gibi geç kalanlar vakit kaybetmesinler.

Bi Poşet Kitap 
29 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ayfer Tunç'tan okuduğum ilk kitaptı. Ve son da olmayacak. Yorum yapmak çok zor. Okumadan bilemezsiniz ve ne yazarsam basit kalacak. Sizi içine alan, kalbinize dokunan bi hikayesi var. Sanırım hikayeler gerçekten bizi kendi kuyumuzdan alıp başkalarının kuyularına atıyor. Bir erkek ve bir kadının aynı zamanlarda yazdıkları günlükleri.. İkisi de kendisini arıyor ikisi de kendisiyle yüzleşiyor. Birini bize para karşılığı arkadaşlık etsin diye yanımıza alacak kadar yalnız mıyız diye düşündürüyor. "Kendi olamadı mı birini severek?" diye soruyor. Aşk kelimesinin bu kadar bayağılaştığı bir zamanda içimizi umutla doldurabilecek bir eser. Sonunda bir kucak korla kalakalsanız bile, en azından, iyi ya boş değildi kucağım diyebilecek miyiz acaba?
"Ama yandınız, kül oldunuz.
Ama vardım, kül bunun kanıtı."

Gülçehre Aydın 
13 Kas 02:20, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

"Ama yandınız, kül oldunuz.
Ama vardım, kül bunun kanıtı."
Üslup olarak özgünlüğü yakalayabilmiş bir yazar ve özgün bir yapıt.
İki günlük, iki hayat ve bu iki hayatın içindeki diğer yaşamlar... farklı bir bakış açısıyla ele alınmış ve kendi dünyasında yaşadığı karmaşadan sıyrılamayan bireylerin küçük ama derin hallerini konu edinen eser!

Nihan 
12 Kas 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

Keşfettiğiniz yazarın okuduğunuz ilk kitabı önemli bence. Eğer severseniz diğer kitaplarını da okumak için hevesli oluyorsunuz. Suzan Defter benim için muazzam bir tercihti. Açılışı yaptım devamı gelecek...

Erkan Akıncı 
08 Ara 2013, Kitabı okudu, 8/10 puan

Farklı bir kitap.Daha bir kaç sayfa okuyunca bunu anlıyacaksınız.Yazar bizleri ilginç bir sürprizle karşılıyor bu eserinde.2 farklı kişinin ( Bir Kadın ve Bir Erkeğin ) günlüklerinden oluşan bir eser.Ama daha birkaç sayfa okuyunca anlıyacaksınızki bu düzenli bir şekilde verilmiş bir günlük değil.Dağınık bir şekilde önünüzde duran ve okuyucuya istediği şekilde okumasına olanak tanıyan bir roman .Kitabın sol sayfalarındaki günlük bir erkeğin , sağ sayfalarındaki günlük ise bir bayana ait . İster ilk önce erkeğin günlüklerini okuyup bitirip sonra bayana geçin , ister tam tersi bayanın günlüklerini bitirip erkeğe geçin , istersenizde gün gün ikisininkinide okuyarak gidin ki ben böyle yaptım.Çok beğendiğim ve herkese tavsiye edebileceğim bir roman . Bir Ayfer Tunç Klasiği diyebilirim.

Yunus Bektaşoğlu 
27 Şub 23:39, Kitabı okudu, 49 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitabı çok beğendim. Ayfer Tunç zaten yazdığı tüm eserlerle beni yakalamayı başardı. Yazım dili diğer eserlerinde olduğu gibi çok etkileyiciydi. Kitaptaki Suzan karakterine hayran kaldım. Şiddetle tavsiye ederim.

İlay Yüksel 
06 Haz 08:35, Kitabı okudu, 1 günde, 8/10 puan

Anlatmak isteyen bir kadın, dinlemek isteyen bir adam, onları bir araya getiren yıllar öncesine ait buğulu bir aşık; Suzan. Gerek anlatımıyla, gerek farklı basımıyla oldukça güzel, oldukça Ayfer Tunç'a aitti...

SelinGuzel 
07 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 6/10 puan

Anlatım tarzıyla, sayfa yerleştirmeleriyle çok farklı bir kitap ve hikaye. Ayfer Tunc'un okuduğum ilk kitabıydı ve diğer kitaplarını da okumak için sabırsızlanıyorum.

Kitaptan 36 Alıntı

seher 
09 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Oysa sabah vakti kolay geçer, müzik dinleyip kitap okurum, öğleden sonra hiçlik başlar, akşama doğru pekişir, güneş attığında kitaplar, müzik ve yeryüzü düşmandır artık bana. Gecenin olgunluğu yeniden insan kılığına sokar, çoğu insan gibi gece yarısından sonra uyurum. Ya da sızarım.”

Suzan Defter, Ayfer TunçSuzan Defter, Ayfer Tunç
seher 
09 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Her aşkın başında ve sonunda defter tutuyormuş. Dağ gibi yığıldıkça defterler, geçmiş geri gelmiyor.

Sızı duruyor durduğu yerde.

Suzan Defter, Ayfer TunçSuzan Defter, Ayfer Tunç
Gülçehre Aydın 
14 Kas 01:48, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

kadının günlüğü
"Herkesinki gibi benim hayatım da roman. Hep ne olduğunu bilmediğim büyük eksiğinin yakında tamamlanacağını umduğum bir roman."

Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 13 - Can Yayınları)Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 13 - Can Yayınları)
Gözde Uysal 
12 Tem 22:42, Kitabı okudu, 9/10 puan

Insan ya kendi kendine konuşur, ya kendi kendine yazar. Kendi kendine konuşmayı makbul saymazlar. Oysa ne fark var ki arada ?

Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 9)Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 9)
seher 
09 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ama beraberlik ölü ise, ayrılmak, çürüyen iki parçanın birbirinden zahmetsizce kopması demektir. Çürümek acı vermez, ölü olan çürür.

Çürüdüğünü anlatmak kolay değil, ölü olduğunu ikrar etmek ise çok zor

Suzan Defter, Ayfer TunçSuzan Defter, Ayfer Tunç
Nihan 
14 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

"Sanki uzun yaşamamı gerektirecek kadar çok işim varmış gibi sigarayı bırakmıştım."

Suzan Defter, Ayfer TunçSuzan Defter, Ayfer Tunç
Gözde Uysal 
14 Tem 00:08, Kitabı okudu, 9/10 puan

Pazar günleri, hayatın intikam günleri.
Neşeli başlasın ve öyle geçsin diye gayret edildikçe insanı koyu bir yalnızlığa, anlaşılmaz bir kedere iten günler.

Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 42)Suzan Defter, Ayfer Tunç (Sayfa 42)
seher 
09 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Evde oturarak dışarıdan gelecek hikayeleri beklediğimi, artık hatırlamaktan usandığım kendi hikayemi ancak başkalarının hikayeleriyle yan yana gelince yeniden okuyabileceğimi; böylece kıyaslayıp anlayabileceğimi (mutsuz muyum, şanslı mıyım, kederli miyim, değersiz miyim, beyhude miyim, anlamlı mıyım) ve yer yüzünden çekip gitmeme daha varken, kalan vaktimin buna ancak yeteceğini, belki de yetmeyeceğini arkadaşıma anlatmadım. Anlamazdı.”

Suzan Defter, Ayfer TunçSuzan Defter, Ayfer Tunç
4 /