Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat

7,6/10  (115 Oy) · 
730 okunma  · 
81 beğeni  · 
2.142 gösterim
Hacı Baba, üvey kızı Fitnat'ı kem nazarlardan korumak için adeta eve hapsetmiştir. Ne Fitnat'ın dışarı çıkmasına izin verir ne de nakış ustası Şerife Hanımdan başkasının eve girmesine. Oysa Talat, kafes arkasından gözüne kestirdiği Fitnat'a ulaşabilmek için ne gerekiyorsa yapacaktır.

Edebiyat tarihçileri tarafından "Batılı anlamda" kaleme alınan ilk Türk romanı sayılan Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, İstanbul sokaklarının cumbalı, kafesli evlerle süslendiği dönemlerden kalma bir aşk hikâyesi...
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789944184700
 • Yayınevi:
  Antik Kitap
 • Kitabın Türü:
Sevda 
 17 Oca 01:45, Kitabı okudu, Beğendi

Tanzimat Döneminin eserlerindendir. Talat ve Fitnatın acıklı aşk hikayeleri anlatılmıştır. O dönemin kadın erkek ilişkilerine değinilmiştir. Örneğin; kızlar dışarıya çıkartılmıyordu laf söz olmasın diye. Fitnat Hanımın babalığı Hacı Bey de onu eve tıkmıştır.

Birde görücü usulü evliliğe bir eleştiri vardır. Kızın rızası olmadan görmediği bir kişiye eşya gibi satılması söz konusudur. Buda o dönemin kadına bakış açısını gösterir. Eser üzücü sonla bitmiştir aşıklar kavuşamamıştır Leyla ile Mecnun, Aslı ile Kerem gibi. Kavuşulsa zaten aşk olmazdı.

Fadime YeŞİl 
09 Eki 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Puan vermedi

Sanırım uzun süredir böyle edebi değeri yüksek bir kitap okumamistim. Sevdiği kız ile gorusebilmek için kadın kılığına giren Talat ile fitnatin hüzün veren aşkını konu almış. Anlamını bilmediğim birçok kelimeye rağmen her satırını anladigim bir kitap olduğu izlenimini oluşturdu bende. Tavsiye ederim iyi okumalar.

Birsen Ergün 
26 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Türk edebiyatının ilk romanı. Elbette ilk olmasından dolayı roman tekniği bakımından aksaklıkları var. Ancak Tanzimat edebiyatının ilk döneminin sanat anlayışına uygun olarak sosyal bir eleştirisi var içinde. Kaç göç denilen kadın erkek sosyal ilişkisini değerlendirirken görücü usulü evliliğin yanlışlığını trajik bir olayla ortaya koyuyor. Sadeleştirilmiş halini okuyabilirsiniz hem de keyif alırsınız. Şemsettin Sami (taraftarlarına yönelik bir bilgi olarak Ali Sami Yen'in babası) her ne kadar bu romanla bilinse de Türk dili ve kültürüne yönelik çalışmaları bulunan değerli biridir. Hazırladığı kamuslar (sözlük) hâlâ kullanılan, doğruluğu bakımından da geçerliliğini sürdüren önemli çalışmalardır. Ayrıca Göktürk Yazıtlarını dilimize aktaran kişidir.

Bir ilk olmasına rağmen mükemmelliğinden hiç taviz vermemiş bir eser. Gereksiz tasvirlere yer verilmemiş, bu da haliyle eserin niteliğini artırmış. Nitekim Tanzimat Edebiyatı'nın konularından olan rastlantıya çok yer verilmiş. Aşk için yapılan fedakarlıklar, aşk için dökülen gözyaşları... Eser aşkı büyüleyici bir şekilde ele almış. Beni gerçek anlamda etkiledi. Sonu tam anlamıyla insanın tüylerini diken diken ediyor. İlk olması sebebiyle ön yargılı davranıp okumamazlık yapmayın, gayet akıcı bir kitap.

Eren BİÇER 
13 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

70'li yıllar Yeşilçam filmlerindeki tesadüflere bu kadar da olmaz diyorsanız bir de edebiyatımızın ilk yerli romanı olan Talat ve Fitnat'ın Aşkı'nı okuyun. :)

damla g. 
14 Ağu 19:05, Kitabı okudu, 1 günde, 8/10 puan

Hikayeyi en ince ayrıntısına kadar biliyordum (edebiyat hocamın anlatımıyla tabi) , 2 sene sonra kitaba rast gelince olay kurgusunu bilmeme rağmen okuma isteği duydum. Ki bence okunmalıdır, edebiyatın bir anda yükselmesini beklemeyeceğimizi de hesaba katarak gelişimlerin "ilk"lerini oluşturan eserler değerlidir, okunmalıdır.

Şehri 
03 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Kitapta geçen olaylar ve kişiler nasıl oldu da Türk yönetmenlerin gözünden kaçtı bilemiyorum. Dolayısıyla trajedinin kokusunu 1000 kilometre öteden alabilen ve bunu dizi yapmayı adet haline getiren süper zekalı para avcıları bu kitaptan kendilerine pay çıkarabilirler.

Büşra Gök 
23 Tem 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Gerçekten okunması gereken bir kitap..Her ne kadar ilkler arasında yer alsada..Trajik bir hikayeyi konu edinmiş.Ve bence yazıldığı zaman açısından başarılı..

serdar şahin 
29 Haz 16:42, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

Türk edebiyatının ilk romanı olarak gösterilen Taaşşuk u Talat ve Fitnat'ı Türk edebiyatını sistemli bir şekilde okuma ve anlama kararım sonrasında elime aldım. Öncelikle tekrar belirtmek isterim ki edebi/teknik eleştiri yapabilecek kıvamda bir okuyucu değilim. Ama yine de kendi çapımda birşeyler karalamak istedim.

Kitap türünün ilk örneği olması açısından önemli. Olayların anlatış tarzı çok sade. Sanatlı bir dil neredeyse hiç yok. Bazı yer/oda tasvirlerinde birşeyler yapılmaya çalışılmış. Hikaye anlatış tarzında da bazen bilgi verici ve hatırlatıcı ifadeler kullanılmış. Mesela "..lakin bu görüşmeleri ne kadar sürdü? On gün, yalnız on gün! O on günün bitiminde söz konusu kara gün belirdi. Niçin kara gün dedik? Çünkü o gün Talat ile Fitnat'ın saadetine son verdi." gibi bir açıklayacı ifadeler var. Ya da şimdi de şu odaya bakalım tarzında. Aslında burada Şemsettin Sami bence batı romanınında öğrendiklerini geleneksel Türk hikaye anlatıcılığı ile birleştirerek bir anlatı tarzı yaratmak istemiş. Nihayetinde Osmanlı'da o dönemde çok örneği olmayan bir türde eser verip Türk halkına ulaşmaya çalışmış.

Türk halkının çok sevdiği Türk filmlerinden bildiğimiz tesadüfler ve dramlarla dolu hikayelerini aratmayan, belki de Yeşilçam filmlerinde çok etkisi olan bu kitabı Türk romanının serüveni çerçevesinde değerlendirmek ve okumak gerekir bence. Açıkçası ilginç tarzından dolayı bazı yerlerinde gülümsediğim bu kitaptaki hikaye beni sarmadı değil. Bir oturuşta okunacak bu kitaba para vermek istemezseniz de benim gibi bir kütüphaneden ödünç alıp okuyabilirsiniz.

Bakalım Samipaşazade Seza'nin Sergüzeşt'in de romanımız ne kadar gelişmiş.

Benin okuduğum baskı, on dokuz sayfa idi. Roman türünde nereden nereye geldiğimizi görmek adına okumak faydalı olabilir. Halk hikayesi ile masal karışımı. Eğlenceli. Durakta beklerken, sevdiğiniz bir program reklam arası vermişken, kesinlikle, boşluğu tebessümle doldurabilecek bir eser.

2 /

Kitaptan 13 Alıntı

damla g. 
14 Ağu 19:41, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Akılsız, bilimsiz, erdemsiz, sabırsız, acımasız, ahlaksız adam bulunur. Ancak aşksız adam bulunmaz.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin SamiTaaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami
Kezban Kırgöz 
19 Eki 15:36, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Lakin alışılmış bir haldir, insan ne büyük felaketlere, ne de büyük sevinçlere birdenbire inanır. Gönül bir müftüdür ki istemediği şey için pek kolay fetva vermez.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin SamiTaaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami
Kezban Kırgöz 
19 Eki 15:41, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Çünkü, insanın bir derdi olduğu zaman sanki dermanını, çaresini bulacak gibi kime rastlarsa hepsine derdini söylemek ister. Söyleyecek adam bulamadığı takdirde de kendi kendine, yahut taşlara, duvarlara söylemeye mecbur olur.Lakin hemen kendini toplayarak sunmayı yeğler.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin SamiTaaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami
Kezban Kırgöz 
19 Eki 15:34, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yaşlı insanlar, geride bıraktıkları gençliklerinin mutlu günleri akıllarına geldiği zaman, böyle üzüntüye kapılırlar.O güzel günlerin bir daha yaşayamayacağını ve geriye dönüşün mümkün olmadığını düşünmek, yaşanmış acıların hatıra gelmesinden daha fazla acı verir onlara...

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin SamiTaaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami
Mehmet Sinan Gündüz 
21 Tem 14:17, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

'' Ah zavallı kadınlar neler çekerlermiş! Biz erkekler onları kukla gibi kullanıyoruz. Yolda serbest ve rahat yürümelerine mani oluyoruz. Bu ne rezalet! Bu ne küstahlık! Bir erkek tanımadığı bir başka erkeğe rast gelse yüzüne bile bakmaz,söz söylemez,lakin tanımadığı ve hiç görmediği bir kadına rast gelince , gülerek yüzüne bakmaya ve söz söylemeye başlar, kovsalar bile yanından ayrılmaz. Demek oluyor ki biz, kadınları insan yerine koymuyoruz.Kendimizi eğlendirmek için onların ruhunu sıkıyoruz.''

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 50 - sis)Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat, Şemseddin Sami (Sayfa 50 - sis)
2 /