Tabuları Yıkmak

8,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
494 gösterim
Hepimizin bir tabusu var...

Kimimiz için İkinci Abdülhamid bir tabu, kimimiz için Enver Paşa. Bir tarafta Vahdeddin'i tabu yapanlar var, diğer tarafta Mustafa Kemal Atatürk'ü.

Peki ya Alevîler ile Sünniler arasındaki düşmanlıklar? Hazreti Ali hangimizin düşmanı? Alevî'nin mi yoksa Sünni'nin mi? Madımak'ta yaşananlarla Başbağlar'daki arasında sıkışan zihnimiz nasıl bir tabunun kurbanı?

Askere olan hayranlığımız ile ordumuzu eleştirenlerimiz de birer tabu. Peki hangimiz vatansever, hangimiz devlet düşmanı?
Gönlü Türkistan sevdasıyla dolu olan yazar Yavuz Bülent Bâkiler, bu kez bakışlarını "içeriye" çeviriyor ve bizi, Osmanlı'nın son döneminden günümüze kadar uzanan radikal bir hesaplaşmaya davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786055535261
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif kırmzıgül 
13 Şub 13:58, Kitabı okudu, 14 günde, Beğendi, 8/10 puan

hepimizin ayrı ayrı bir tabusu var ve bunun altında yatan da kuru bir cahillik kimimiz sevdiğimizi çok sevip putlaştırıp özünden uzaklaştırıp da kendisine ait olmayan bin bir çeşit rivayetlerle göklere çıkarıp da sorgulamaya dahi iğne kadar bir yer bırakmıyoruz kimimiz de ne kadar nefret ediyorsak istediğimiz cümleleri bulunca ardı arkasına düşmeyip hemen üslubumuzu hakaret üzerine kuruyoruz ilk emrin OKU! olmasına karşın bir sahife dahi açmadan bir kişiyi bir kurumu bir topluluğu saçma sapan malayani laflarla ya yer ile yeksan ediyoruz ya da aşırıya kaçıp taparcasına biat ediyoruz kitap genel olarak bu tür algıları ortadan kaldırmak ve Türkiye 'nin geçmişten bu zamana kadar gelen bir takım önemli olaylarını ve önemli şahsiyetlerin-daha doğrusu tartışılan hakkında çok ihtilafa düşülen kimselerin- üzerinde durup yanlış algılayışları aktarıyor okunmalı ama yetinmemeli

Mehmet Yılmaz 
06 Tem 2015, Puan vermedi

Türkçe'nin ustalarından Yavuz Bülent Bakiler'in değişik tarihlerde yayınlanmış olan yazılarının derlenmesinden oluşuyor kitap. Ana başlıklar Osmanlı-Cumhuriyet, Atatürkçülük, Ordu-siyaset, Alevilik ve Türk Okulları... Milliyetçi bir kalem olan Bakiler'in bu konulardaki düşüncelerini yansıttığı bir kitap. Yazarın hatiplik başarısı yazı diline de yansımış.

Kitaptan 1 Alıntı

elif kırmzıgül 
03 Şub 20:11, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

CHP İslam'ı millet hayatının dışında düşünmeseydi, İslam'a bir çöl kanunu olarak bakmasaydı ve sevgili Peygamberimiz'i ayağı çıplak bir Arap bedevisi diye küçümsemeseydi ve bütün bu yanlışları laiklik örtüsü altında yapmasaydı, kimse laikliğe öfkeyle bakmazdı

Tabuları Yıkmak, Yavuz Bülent BakilerTabuları Yıkmak, Yavuz Bülent Bakiler