Tan Kızıllığı Ahlaksal Önyargılar Üzerine Düşünceler

8,3/10  (8 Oy) · 
38 okunma  · 
8 beğeni  · 
976 gösterim
Bu kitapta bir ''yeraltı insanını'' iş başında bulacaksınız, sondaj yapan, kazan, gömen birisini. Havasızlık ve karanlığın yaratacağı uzun süreli her sıkıntıya pek fazla aldırış etmeden, onun ne kadar yavaş, dikkatli ve ödün vermez bir inatçılıkla ilerlediğini göreceksiniz, elbette eğer öyle bir derinlik çalışmasını görebilecek gözleriniz varsa; bu belirsiz işinde bile onun mutlu olduğunu söyleyebilirsiniz. Sanki kendisine bir inanç yol gösteriyor, bir teselli onu avutuyor gibi değil mi? Belki de kendi uzun kararlılığını istiyor, kendi anlaşılmazlığını, gizliliğini, gizemliliğini, çünkü o ne elde edeceğini biliyor: kendi sabahını, kendi kurtuluşunu, kendi tan kızıllığını?...

Hiç kuşku yok, geri dönecektir: ona aşağıda ne işi olduğunu sormayın, bu sözde Trophonios ve yeraltı insanı, yeniden ''insan olunca'', size kendisi anlatacaktır. İnsan onun gibi uzun süre köstebek olarak yaşayıp, yalnız kalınca, susma yetisini tümüyle kaybeder.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  287
 • ISBN:
  9789755331867
 • Orijinal Adı:
  Morgenröte: Gedanken über die Moralischen Vorurteile
 • Çeviri:
  Özden Saatçi Karadana
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Erhan 
30 May 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Nietzsche'nin okuduğum kitaplarından en ağır dille yazılanı. Bu kitabı okumak için belli bir kitap okuma geçmişiniz ve altyapınız olmalı. Aksi takdirde cümleleri anlamak kolay değil. Her cümlesinde durup "Burada ne anladım?" ve "Aslında ne anlatmak istiyor?" diyorsunuz. Fakat yeterince derine inerseniz emin olun okurken çok zevk alacaksınız. Sakin kafayla okunması gereken bir kitap...

Baran Gündem 
09 Oca 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Birçok inanış görüş ve ahlaki değerlerin üzerine yazılmış bir kitap. tabi hristiyan inancına göre yazmış nietzsche. Çok değerli bilgiler ve görüşler içeren bir kitap ama oldukçada ağır olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kitaptan 7 Alıntı

Celal Uslu 
10 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

En kolay katil olanlar,
aslında en beceriksiz ve korkak yaratıklardır.
Küçük, amaca uygun savunmadan ya da intikamdan anlamazlar;
onların nefretleri, zeka ve akıl yoksunluğundan dolayı, yok etmekten başka bir çözüm tanımaz.

Tan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm NietzscheTan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm Nietzsche

DERISINI ATAMAYAN yilan yok olacaktir. .Fikirlerini degistirmesinin onune gecilen akillar icin de boyledir bu: Akillar olarak islemeyi birakirlar.

Tan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm NietzscheTan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm Nietzsche

^^Gelenek lehine şunlar söylenebilir: kendisini tamamen ve bütün kalbi ile ve ta başlangıçtan beri onun emrine veren herkesin saldırı ve savunma organları, fiziksel ve ruhsal olarak körelir. Yani gittikçe güzelleşir! Çünkü bu organların çalışması ve bu uygulama ile oluşan zihniyet, çirkin kalmayı sağlar ve çirkinleştirir.^^

Tan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 29)Tan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 29)

Bir insan ne zaman birseyin gorunur hale gelmesine izin verse ona 'ne sakliyor.? diye sorulabilir.bakislari nereden uzaklasmak istiyor ? Nasil bir onyargi hangi onyargiyi uyandiriyor.? ve dahasi : bu maskenin seytanliginhangi uca kadar gider . Ve tum bunlarda ,kendini yanlis mi anliyor .

Tan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm NietzscheTan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm Nietzsche

Gelenek daha önceki nesillerin neyi faydalı ve zararlı addettikleriyle ilgili deneyimi temsil eder; ama geleneğe yönelik duygu bu deneyimlere değil, çağa, kutsallığa ve geleneğin katılığına başvurur.

Tan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm NietzscheTan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm Nietzsche
Cem Asil 
 19 Tem 11:42, Kitabı okudu, Puan vermedi

"İnsanlık kendini ne düzeyde geliştirirse geliştirmiş olsun -belki de sonunda başlangıçta olduğundan daha düşük bir seviyede olacaktır.- Karınca ve kulak bitinin yeryüzü serüveninin bitiminde tanrı katına ve ölümsüzlüğe yükselmediği gibi, onun için de daha yüksek bir düzene geçmek söz konusu değildir. Gelecek, geçmişi peşinden sürükler durur. Neden devamlı sürüp giden bu oyun küçük bir yıldıza ve yine küçük bir türe ayrıcalık tanısın."

Tan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm NietzscheTan Kızıllığı, Friedrich Wilhelm Nietzsche