Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü

8,0/10  (22 Oy) · 
50 okunma  · 
11 beğeni  · 
733 gösterim
"Etgar Keret bir dâhi… Kahkahalarla güldürüyor."
-The New York Times-

"Kara mizahı seviyorsanız, bundan iyisini bulamazsınız."
-Baltimore Sun-

Orta Doğu'nun en parlak yıldızı olarak nitelenen Etgar Keret'ten soluk soluğa okunacak bir kara mizah şaheseri: Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü!

Prensip sahibi olduğundan otobüsünü asla bekletmeyen bir şoför, Interpol'ün peşine düştüğü küçük bir kız kılığına girmiş bir cüce, cehennem kapısındaki küçük delikten yakınlardaki bir kasabaya inen insanlar, sadece intihar edenlerin gittiği ve içinde yaşadığımızdan pek farkı olmayan sıkıcı bir öbür dünya, merhamet sahibi bir tetikçi ve merhametsiz bir Tanrı… Keret'in dünyası hareketi, oyunbazlığı ve hayalle gerçeği incelikle kaynaştırmasıyla benzersiz bir okuma tecrübesi sunuyor. Günümüz insanının hayatının sıradan kesitlerini zarif dokunuşlarla bileyerek gerçekliğin sınırlarını yeniden tanımlayan bu ironi ve mizah yüklü, keskin öyküler sayfalara sığmamaya, okuyanların zihinlerine kancalar atmaya fena halde niyetli.

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şoförü; tuhaf, iddialı ve bangır bangır sesiyle kolay kolay unutulmayacak bir kitap.

"Kitap okumayı sevmeyenler bile bağımlısı olacak."
-Boston Globe-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786055903268
 • Orijinal Adı:
  The Bus Driver Who Wanted To Be God
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
15 Kas 11:38, Kitabı okudu, 2 günde, Puan vermedi

Fuarda Boris Vian kitaplarını ararken, bir stanttaki görevlinin tavsiyesiyle (Boris Vian'a benzer) aldığım, içinde kısa hikayelerin olduğu bu kitabı okuduğumda, Boris'le alakası olmadığını, yaklaşamadığını bile üzülerek fark ettim. Çıtası çok düşük.

Serdar Poirot 
25 May 09:52, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Oldukça güzel bir kitap daha. Bir önceki kitabına benzer şekilde bunda da irili ufaklı bir çok hikaye var. Yazar doğduğu yer olan İsrail ile ilişkisini bu kitapta da pek çok yerde vurgulamış. Bazıları çok kısa bazısı da çok uzun olan hikayeler içinde Rahim, Korbi'nin Sevgilisi, Domuzu Kırmak, Son Bir Öykü ve Tamam, Emniyet Mandalı Açık ve intihar ettikten sonra gittiği dünyanın anlatıldığı Kneller'in Mutlu Kampı cidden çok güzel hikayeler. Bir solukta okunan bir kitap. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Beyza 
23 Tem 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Yoğun bir okuma maratonunda ardından biraz dinlenmek isteyenler için veya yolculukta okumak için çok uygun yormayan bir kitap.
Etgar Keret'in hayal gücü gülümsetiyor.
Bu kitabın içinden de 2-3 hikayenin bulunduğu "$9.99" isimli bir de animasyon filmi var yazarın hikayelerinden oluşan.

Ocenia 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Etgar Keret bize uzak olmayan bir coğrafyadan, farklı bir edebi tat sunuyor. Yazdığı öykülerine sıradan diyemiyorum. Çünkü ilginç bir lezzeti var. Konularını yer yer garipsesem de Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü bir çırpıda okunabilecek bir kitap.

Küçük kara balık 
13 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Etgar Keret kesinlikle ciddiye alınması gereken bir yazar...

Kitaptan 14 Alıntı

Beyza 
22 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Oysa hastalık derecesinde kötü yürekli olsam beni hemen psikiyatra götürür, önünü kesmeye çalışırlardı. Ama iyiysen? Bir sevinç çığlığı ya da iltifat karşılığında ihtiyaçlarını gidermek, içinde yaşadığımız toplumun işine gelen bir şey bu.

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret (Sayfa 72)Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret (Sayfa 72)
Deniz* 
18 Mar 02:19, 6/10 puan

Cennet'in hayatlarını iyilik yapmaya adamışların yeri olduğunu sanırdım, ama öyle değilmiş. Tanrı böyle bir karar vermeyecek kadar merhametli ve müşfik. Cennet dünyada gerçekten mutlu olamayanların yeri. Bana buraya kendilerini öldürerek gelenlerin hayatlarını tekrar yaşamaları için dünyaya geri gönderildiklerini söylediler, çünkü ilk seferinden hoşnut kalmamaları ikinci seferinde uyum sağlayamayacakları anlamına gelmiyor. Ama gerçekten uyum sağlayamayanların sonunda geldikleri yer burası. Hepsi değişik yollardan gelmişler Cennet'e.

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret (Sayfa 99)Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret (Sayfa 99)
Deniz* 
16 Mar 02:20, 6/10 puan

İki tür insan vardır, duvar yanında uyuyanlar ve onları yataktan aşağı iten birinin yanında uyuyanlar.

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret (Sayfa 53)Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret (Sayfa 53)

Nereye gittiysem Katzenstein benimle kıyaslanmak üzere oradaydı. Sınıfta, mahallede, sahada, işte, her yerde. Katzenstein, Katzenstein, Katzenstein, Katzenstein. Dâhi filan da değildi. Ortalama bir zekâya sahip sıradan bir tipti ve sporda da ortaydı. Benim gibi, ama biraz daha iyi. Onda biraz daha iyi, bunda biraz daha iyi, şunda biraz daha iyi... Canı cehenneme.

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar KeretTanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret

Bir keresinde, seviştikten sonra, karım şöyle demişti: “Yedi yıldır onlar için çalışıyor, her hafta sonu eve iş getiriyorsun ve şimdi, sıra senin için bir şey yapmaya geldiğinde, terfi ettirmiyorlar. Neden, biliyor musun? Kendini pazarlamayı bilmiyorsun da ondan. Örnek olarak Katzenstein’ı al.” Katzenstein’ı örnek aldım. Hayatım boyunca Katzenstein’ı örnek almıştım. Duş yapmak istiyordum, fakat sıcak su yoktu. Su ısıtıcısı bozuktu. Soğuk duş yaptım onun yerine. Bahse girerim ki Katzenstein’ın güneş enerjili ısıtıcısı vardı.

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar KeretTanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret

“Bağışlayın, Bay Grace,” diye fısıldadım. Gözlerim dolmuştu. “Keşke yapabilseydim...”

“Üzülme,” dedi. “Anlıyorum. Bir kaybın yok. Unut gitsin.” Masanın üzerinden hesap pusulasını aldığımı görünce kıkırdadı. “Kahve benden. Israr ediyorum. Öyle olmak zorunda, anlıyor musun? Hastalık gibi bir şey.” Elimdeki buruşuk banknotu cebime soktum. Birkaç adım attıktan sonra arkamdan seslendi. Tüfeği unutmuştum.

İçimden kendime söverek gidip tüfeği aldım. Çaylak gibi hissettim kendimi.

Üç gün sonra, Dallas’da, bir senatörü vurdum. Çetrefilli bir işti. Yüz metre uzaklık, yarım görüş, yandan esen rüzgâr. Yere yığılmadan önce ölmüştü zaten.

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar KeretTanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret

Rabin öldü. Dün gece. Yan tarafında yolcu kabini bulanan bir motosikletin altında kaldı. Orada can verdi Rabin. Motosikleti kullanan çocuk yaralanıp acıdan bayıldı, onu ambulansla hastaneye götürdüler. Rabin’e dokunmadılar bile. O kadar ölüydü ki, yapabilecekleri bir şey yoktu. Ben ve Tiran onu yerden kaldırıp bizim arka bahçeye gömdük.

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar KeretTanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret

“Miri nasıl?” diye soruyor annem. “İyi mi benim güzel kızım? Tombul parmaklarını yarığına sokmaya devam ediyor mu?”

“Gayet iyi. Senin kalbini istedi benden. Onu sevip sevmediğimden emin olmak için.”

“Baruh’unkini götür ona,” diyor annem gülerek, “aradaki farkı asla anlayamaz.”

“Hadi, Anne!” diyorum sinirlenerek. “Biz birbirimize yalan söylemekten yana değiliz. Dürüstlükten yanayız.”

“İyi,” diyor annem iç geçirerek, “benimkini al öyleyse. Benim yüzümden tartışmanızı istemiyorum, ama aklıma gelmişken, seni çok seven ve karşılığında senin de birazcık sevdiğin anneciğine sevgini kanıtlamaya ne dersin?” Miri’nin kalbini öfkeyle masanın üzerine çarpıyorum. Neden inanmıyorlar bana? Neden sürekli sınıyorlar beni? Şimdi de yanımda kocaman bıçak ve annemin kalbiyle iki otobüs değiştirmek zorundaydım. Ve muhtemelen evde olmayacak, eski sevgilisine dönmüş olacak yine. Kimseyi suçladığımdan değil, kendimden başka.

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar KeretTanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret

“Hiçbir zaman ateş edemeyeceksin, çünkü sikilmiş ödleğin tekisin. Ateş edersen şaşı çavuşun her gece götüne koymaktan vazgeçer belki, ne dersin?”

Tanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar KeretTanrı Olmak İsteyen Otobüs Şöförü, Etgar Keret
2 /