Tanrı'nın Formülü

8,8/10  (59 Oy) · 
117 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.475 gösterim
"Rab mahirdir ama zalim değildir. Doğa sırlarını sinsiliğinden değil özündeki yüceliğinden dolayı saklar."
-Albert Einstein-

1951 sonbaharı: İsrail'in ilk başbakanı David Ben Gurion, Albert Einstein'la tanışmak için Princeton'a gider. Ziyaretinin amacı nükleer silah elde etmektir. Atomla başlayan gizli sohbetleri hızla Tanrı'nın varlığına doğru yönelir. Einstein Tanrı'nın formülünün peşindedir. Dünya düzenini tepe taklak edebilecek bir önemde olduğu için CIA de bu belgenin izini sürmektedir.

Günümüz Kahire'si, Tahrir Meydanı: Kriptolog ve tarih profesörü Thomas Noronha'nın hayatı, çekici İranlı bir kadın olan Ariana Pakravan'ın, çok gizli bir elyazmasını deşifre etmek için yardımını istemesiyle alt üst olur. Albert Einstein imzalı elyazmasının başlığı Tanrı'nın Formülü'dür. Bu formülü deşifre edebilecek tek uzman Noronha'dır. Bunun farkında olan tüm güçlerse Noronha'yı izlemektedir. Kendisiyle birlikte dünyanın da kaderini ilgilendiren bu formül pandoranın kutusuna dönüşmek üzeredir.

Tanrı'nın Formülü, zamanın başlangıcına, evrenin kökenine ve hayatın anlamına dair bu müthiş macerada kuantum fiziğini dinle, Batı felsefesini Doğu mistisizmiyle buluşturan "Tanrı var mı? Doğum ve ölüm nasıl şeyler? Evren sonsuz mu yoksa bir gün yok olacak mı?" gibi insanlığın her zaman üzerine kafa yorduğu sorulara da bir cevap ararken okurlara unutamayacakları bir macerayı da sunuyor.

Tanrı'nın Formülü bilimin hâlâ keşfetmeye çaşlıştığı biricik yer olan dünyadan ve onun başşlangıcı ve sonundan bahsediyor. Hikâyenin konusu bilimsel ayrıntılara boğulmadan okuşyucuyu ilk sayfadan sonuna kadar ele geçiriyor. Tanrı'nın Formülü sinemaya uyarlanacak kadar güçlü bir görsel algıya sahip. Peki, hikâyede ne anlatılıyor? Okuyucuyu bunu kendi başına keşfetme zevkinden mahrum bırakmayacağım. Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki kitabı bir kez okumaya başladığınızda elinizden düşüremeyeceksiniz.
-O Primeiro de Janeiro, Portekiz-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  552
 • ISBN:
  9786053432104
 • Orijinal Adı:
  A Fórmula de Deus
 • Çeviri:
  Cem Demirkan
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitap ve Kahve Gezegeni 
19 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İsrail'in ilk başbakanı David Ben Gurion, Albert Einstein ile tanışmak için ziyaretine gider. Atomla başlayan sohbet Tanrı'nın varlığıyla devam eder. Einstein Tanrı'nın formülünün peşindedir ve ölmeden önce bir el yazması bırakır. Belge İran lıların eline geçer ve şifreyi çözmesi için Kriptolog ve tarih profesörü Thomas Noronha dan yardım isterler. CİA de belgenin peşine düşünce olaylar içinden çıkılmaz bir hale dönüşür. Thomas'a bu zorlu yolculuğunda çekici iranlı kadın Ariana Pakvaran yardım eder.
Kitap fizikten ve matematikten çokça bahsetmiş teoremler ve paradokslarla evrenin var oluş nedeni ve Tanrı'nın varlığı araştırılmış. Açıklamalar fiziğe ilgisi olmayanlar için biraz sıkıcı gelebilir ama anlatılanlar kitabın sonunda belgelendirilmiş. Kitap bu anlatımların dışında olayların çözülüş şekli açısından Dan Brown tarzında anlatılmış merak uyandırıyor.
Kitabı okurken evrenin ve bizim yaradılış nedenimizi fizik kurallarıyla tekrar sorgulayacaksınız. Bilgi yüklü bir kitap herkese tavsiye ediyorum.

Erhan Kurupınar 
29 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kahramanımız tanrının varlığına ulaşabilmek için bilimsel bilgilerin peşinde koşuyor.Kitaptaki matematik ve fizik konularındaki diyaloglar çarpıcı ve anlaşılır üslupla aktarılmış.Kitabın polisiye ve aksiyon kısımları sanki biraz yavan kalmış hissi bırakıyor.Ancak sürükleyici ve her sayfası merakla okunan bir kitap olmuş.

mustafa tamer akder 
21 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bilimin (fizik yasalarıyla birazda matematiğin göz korkutan kısımları) , felsefenin (Doğu felsefesi hakkında benim gibi bilginiz azsa şaşkına döneceğiniz ve Budizm ile ilgili ön yargılarınızın çoğunu ortadan kaldıracak felsefesine hayran olacaksınız.) çok güzel bir şekilde işlendiği ; politika , insan ilişkileri , din (Bu kısımı tam olarak algılamış değilim. Yaratanın dinlerde dokunuşu olduğu ama daha çok antropomorfik yapıya döndüğü şekilde anladım. Yanlışım varsa yorumdan öğrenebilirim. :D) ve karşılıklı diyalogların ise çok basit tutularak yazılan , geniş bir konuyu daha çok bilimsel ve felsefi yönlerde karşınıza çıkan ilginç bir kitap. Bu kitabı okuyan herkesin dünyayı farklı bir gözle ve insanlığın yaşama amacıyla ilgili ilginç bir teoriyi öğrenme fırsatı sunuyor. Son olarak da neden iki yıldızı kırdığımı açıklayayım. Matematiksel verileri çok kötü göstermiş. Ben biraz daha bilimsel göstermesini beklerdim. Birde roman kısmını biraz daha özenerek çıkarsa bence dünya klasikleri girecek düzeyde bir kitaptı. Biraz daha sabır gösterse birkaç Balzac okusa bu kadar düz karşımıza çıkmazdı kanısındayım.

yağmur 
03 Ara 2015, Kitabı okudu, 36 günde, Beğendi, 9/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaptı. Hem bilimsel hem edebi bir şekilde bu kadar güzel yazılamazdı. Evreni, Tanrıyı, Einstein'ı merak eden herkese öneririm. Keyifli okumalar...

Gökhan Taşpınar 
02 Kas 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Matematik, klasik fizik, kuantum fiziği ve biraz da metafiziğe dayalı bilgilerle formulu açıklamaya çalışan yazar, aynı zamanda bol aksiyonlu olaylarla kitabı akıcı hale getirmiş...Hem tane tane hem de hızlı bir şekilde okumak istenilen ilginç bir kitap..en çok etkilendiğim kısmını aşağıda paylaşıyorum..
"Tüm kozmos matematiğe dayalıdır. Evrenin temel kanunları matematik denklemleri ve formülleriyle açıklanır,fizik kanunları bilgiyi işlemek için kullanılan algoritmalardır ve evrenin sırrı matematiğin dilinde kodlanmıştır. Her şey, her şeyle ilişkilidir, öyle görünmese bile. Ama bu kodu matematik bile tam olarak çözemez. Tüm bu özelliklerin içerisinde en gizemli olanı budur:evrenin nihai gerçeği saklayış şekli. Matematik evrenin dilidir ama şüphelerden oluşan bir gölgenin onu ispatlamanın imkanı yoktur. Ne zaman bir şeyin sonuna varmayı başarsak garip bir sır perdesi gizemin son kısmını görmemizi engeller. İşte yaratıcının imzasını gizlediği yer burasıdır. Herşey öyle bir incelikle tasarlanmıştır ki en derin sırların açığa çıkarılması mümkün değildir..."

Gülayşe Ertuna 
25 Ağu 20:32, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Biraz okuması yorucu gibi ama özellikle fizik ve matematikçilerin anlayabileceği teorileri örnekleyerek anlattığı için rahatlıkla bağlantı kurabiliyorsunuz. Ciddi bir araştırma ve zeka ürünü bir kitap. Okumaya meraklıysanız kesinlikle öneririm. Sonuna kadar heyecan ve keyifle okudum.

hatice avvuran 
22 Ağu 17:01, Kitabı okudu, 36 günde, Beğendi, 10/10 puan

Fizik ve felsefenin müthiş uyumlu valsini izlemiş kadar keyif aldigim,okurken beynimin her kivrimini kullanmak zorunda kaldigim, kimi teoremleri ve felesefi düşünceleri araştırmak zorunda kaldığım,beynim patlayacak yeter dediğim ve okuduğum en ilginç kitaptı #okudumbitti

Ali Kemal YAR 
27 Eyl 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Dan Brown tarzında yazar ve konu. Tereddüt etmeden okunmalı.

Özlem Yılmaz 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 8/10 puan

Portekizli bir tarih (kriptoloji uzmanı) profesörünün bir gün bir kriptoyu çözmesi için teklif almasıyla başlayan olaylar zinciri.. Bilimsel teknikler ve fizik kurallarıyla ilgili bambaşka bir aşamaya ulaşıyor. Bazen anlamak için insanı yoruyor ancak yine de anlaşılması kolay. Bilime ve özellikle de fizik ve felsefeye dair merakı olanlar için tavsiye ederim. Ben müthiş bir keyif aldım.
Unutmadan kitabın sonunda "Neden olmasın" da dedirtiyor insana.
Bundan sonra bir kitabı daha var yazarım. Devam niteliğinde mi bilmiyorum ama onu da alıp okuyacağım en kısa zamanda..

Herkese keyifli okumalar..

Not: Bu terör olayları yüzünden uyumakta ve kitap okumakta ve de okumak için kendimi zorlasam da anlamakta çok güçlük çekiyorum. Umarım bu zor günler çabuk geçer ve ülke olarak iyi günlere ve güzel günlere ulaşabiliriz. Allah tüm güvenlik güçlerimizin yardımcısı olsun. Daha fazla ölüm konuşmayalım, yaşamı konuşalım inşallah.. Eninde sonunda ölümü hepimiz tadacağız ancak Allah sralı ölüm versin. Duygularımı da ifade etmek istedim.

Banu Tuncel Çobanoğlu 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 10/10 puan

Çok sürükleyici bir kitap bir solukta okunabilecek kitapların arasına gayet rahat alınabilir. Bence bu kitabın sinemaya uyarlanması fazla sürmez. Karakterler ve olaylar çok ilginç "vay canına" dedirten bilgilerden oluşan harika bir kitap.

3 /

Kitaptan 13 Alıntı

yağmur 
 01 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İnsanlar sanki uyurgezer gibi yaşıyorlar hayatlarını. Önemsiz şeyleri kafaya takıyorlar. Şöhret ve para istiyorlar, diğerlerini kıskanıp hiçbir önemi olmayan şeyler için büyük mesafeler kaydediyorlar. Anlamsız hayatlar sürüyorlar. Yiyor,uyuyor ve kendilerini meşgul edecek sorunlar icat ediyorlar. Asıl olanı unutup geçici olana takılıyorlar.

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos SantosTanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos

Hayır , Sayın Başbakan. Tanrı'nın ne varlığını ne de yokluğunu ispatlayabiliriz. Sadece gizemini hisseder ve evren şeklinde kendisini gösteren nefes kesici plan karşısında hayrete düşeriz.

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 19)Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 19)
didem ünal 
16 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Eğer nesneler tasarlanış şekilleriyle bir aklın ürünü olduklarını gösteriyorsa neden onların akıl sahibi birisi ya da bir şeyin ürünü olduklarını kabul etmeyelim?

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 307)Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 307)

"... ve İncil'de anlatılan hikayelerin büyük bölümünün mit olduğuna karar verdim. O anda da inanmayı bıraktım. Kişisel tanrı fikri saflıktır ; hatta çocukçadır."
"Neden"
"Çünkü antropomorfik bir kavramdır ; kaderini yönlendirmeye çalışan ve zor zamanlarında sığınacak bir yer arayan insanın yarattığı bir fantezidir. Doğanın üzerinde bir gücümüz olmadığı için bizler de doğanın bizlere kulak veren ve yön gösteren koruyucu ve ataerkil bir tanrının kontrolünde olduğu fikrini yarattık. Bu sizce de insana huzur veren bir düşünce değil mi? Eğer dua edersek onun doğayı kontrol edeceği ve ihtiyaçlarımızı karşılayacağı sanrısını geliştirdik , tıpkı büyü gibi. İşler kötüye gittiğinde böyle merhametli bir tanrının nasıl böyle bir şeye izin verdiğini anlayamadığımızdan kendimize mutlaka bunda da bir hayır olduğunu söyleyerek kendimizi rahatlattık. Ama bunun bir anlamı , yok öyle değil mi?"

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos SantosTanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos
sibel murat 
17 Şub 00:05, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Şimdi zaman çok kıymetliymiş gibi geliyor bana. İpleri ele alıp bunun keyfini çıkarmalıyım diye düşünüyorum, önceliklerimi gözden geçirip neyin önemsiz olup neyin olmadığına karar vererek kendimle ve dünyayla barışmalıyım."

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 77 - pegasus yayınları)Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 77 - pegasus yayınları)
yağmur 
03 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Yanlış yola sevk edildiğinde ve şüphelerle doluyken bin kitap bile sana yetmez. Ama kavramayı başardığın zaman tek kelime sana fazla gelebilir.

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos SantosTanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos
yağmur 
01 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Eğer Tanrı iyi ise o zaman her şeye gücü yeten değildir.;çünkü kötülüğü ortadan kaldırmaya gücü yetmiyor. Eğer her şeye gücü yeten ise o zaman iyi olamaz; çünkü kötülüğün olmasına izin veriyor.

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos SantosTanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos
hatice avvuran 
22 Ağu 12:19, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

çoğu insan ömrünü yarı uykuda geçirir. sahip olmak,para kazanmak, tüketmek isterler. sahip oldukları gözlerini öyle kamaştırır ki neyin önemli olduğunu unuturlar. yeni araba,daha büyük ev,yeni elbiseler isterler. bunu neden yaparlar biliyor musun? çünkü sevgi isterler ama onu asla bulamazlar. bu yüzden eşyalara yönelirler. arabalar,evler,elbiseler,mücevherler.. hepsi sadece sevginin yerini tutmak içindir. ama işe yaramaz. para, güç, eşyalar.. hiçbiri sevginin yerini tutamaz...

Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 521 - pegasus)Tanrı'nın Formülü, Jose Rodrigues Dos Santos (Sayfa 521 - pegasus)
2 /