Tarihimizle Yüzleşmek

7,3/10  (25 Oy) · 
87 okunma  · 
14 beğeni  · 
946 gösterim
Tarihe bakarken genellikle hangi yanlışlar yapılır' Türkler isteyerek mi Müslüman oldular' İslama laikliği kimler getirdi' Osmanlı'da inançları yüzünden kimler yakıldı' Osmanlı İmparatorluğu Müslüman olduğu için mi çöktü' Ermeni trajedisi bir soykırım mıdır' Niçin' Abdülhamit: Kızıl Sultan mı, Ulu Hakan mı' Vahdettin hain miydi' Amerika hangi Lozan'ı kabul etmedi' Atatürk niçin yalnız bir liderdi' Menderes bir Demokrasi Şehidi midir' Askerler siyasette ne tür tarihi roller oynamıştır' Atatürkçü aydınlar niçin öldürüldü' Prof. Emre Kongar, bu ve benzeri ilginç soruların yanıtlarını, hem resmi, hem de gayri resmi tarihi eleştirerek veriyor
mustafa tamer akder 
29 Kas 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Resmi tarihle , gayri resmi tarihin neden saptırdığından başlayarak islamin da semavi dinlerden pek farkı olamadığını. Gelişirken ve geliştikten sonra din-tarım devletlerinde hangi mezhep güçlü ise diğer mezhepleri kılıçtan geçirerek ya yola getirdiği yada yok ettiğini. Harçlı seferlerinin osmanlıya olumlu veya olumsuz etkilerini. Osmanlı 'nın bilinmeyen yönlerini. Atatürk' ün yanlızlığını ve neden saptırılmak istendiğini. Yakın tarihimizin demokrasiden nasıl yavaş yavaş koptuğunu. Yakın tarihimizin asker ve siyasi olaylarla ilişkilerini ve Atatürkçü aydınların neden öldürüşünü objektif olarak değinen ve bitirirken de yanlış önerme , soru ve söylemlere doğru yanıtlarla genel yapılanları yüzeysel bir şekilde bakarak bitiriyor. Tarihle ilgilenen insanların kesinlikle okuması ilgilenmeyenlerinden en azından ne kadar kandırıldığını öğrenmesi için okuması gereken bir kitap

Murat Yavuz 
16 Ağu 2015, Kitabı okudu, 1/10 puan

Kitabı yazan Emre kongar gerçektende günümüz demokrasi anlayışına yakışmayan darbeci (kitapta 1960 darbesini öve öve bitiremiyor) ve aşırı solcu düşüncelerini (laiklik ibadete karışmaz ama dini sembollerinizi devlet kurumlarında kullanamazsıniz gibi -türbanı kastediyor-) sanki kanıtı ve dayandığı sağlam dayanaklar varmış gibi anlatmanın ötesinde okuyucusuna empoze etmeye çalışıyor.Gerçekten beni hayal kırıklığına uğratan bir kitap sırf yarım bırakmak istemediğim için tamamını okudum. Emre kongar avrupa ulkelerinden aldığı nişanları bu anti-demokratik görüşleri sayesinde almış diye düşünmüyo deil insan.

Ahmet Güngör 
02 Şub 21:33, Kitabı okudu, 7 günde, 9/10 puan

Yazar, Türk tarihin de yanlış bilinen doğruları, doğru bilinen yanlışları tek tek inceleyip kendi yorumlarıyla olayları okuyucuya aktarmış. Katılırsınız ya da katılmasınız ama kesinlikle okumalısınız...

ANIL AKCAN 
17 Ağu 09:07, Kitabı okudu, Beğendi

Emre Kongar kuzenimin öğretmenidir. Kişisel ego sahibidir zat-ı muhterem. Ama tarihi nesnel olarak ele aldığı için de kendisine saygım var. Tavsiye eder miyim? Kesinlikle!

Kitaptan 41 Alıntı

Jazz 
22 Nis 22:25, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
Zaten Mustafa Kemal'i de "dahi" yapan, onu, arkadaşlarından ayıran özellik, onların göremediklerini öngörebilmiş olması değil midir?
Kendisine kayıtsız koşulsuz inanan ve güvenen bir tek İsmet İnönü vardır.

Tarihimizle Yüzleşmek, Emre KongarTarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar
Jazz 
22 Nis 21:22, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

24 Mayıs 1920.
Vahdettin, istanbul Divanı Harbi'nin Mustafa Kemal, Ali Fuat Cebesoy, Halide Edip ve arkadaşları hakkında verdiği idam kararını onayladı.

Tarihimizle Yüzleşmek, Emre KongarTarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar
Jazz 
14 Nis 21:01, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tarih
Tarih, toplumsal bilimlerin laboratuarıdır.
Bana kalsa, her türlü toplumsal bilimler eğitimi için önce tarih okunmasını zorunlu kılardım.

Tarihimizle Yüzleşmek, Emre KongarTarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar
Jazz 
14 Nis 21:27, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Müslümanlıkta , dört halifeden üçünün öldürülmesi ve özellikle Hz. Ali ile Muaviye arasındaki çatışmadan sonra ortaya çıkan hizipleşmeler ve dökülen kanlar, aslında bir siyasal kavganın, bir iktidar çekişmesinin, dine yansımasıdır.

Tarihimizle Yüzleşmek, Emre KongarTarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar

Türkiye’de dincilik (şeriatçılık) ve ırkçılık (özellikle ayrılıkçı ırkçılık) tehlikeleri ne yazık ki insan haklarını ve demokrasiyi tehdit eden boyutlara ulaşmıştır.

Tarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar (Sayfa 15)Tarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar (Sayfa 15)
Jazz 
18 Nis 22:08, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Mezhep çatışmaları
Ne yazık ki bu olaylardan üç yüz-dört yüz yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti'nde 1970'li yılların sonunda Kahramanmaraş, Malatya, Çorum gibi illerimizde halk yine mezhep ayrımcılığı ile kışkırtılmış, pek çok kişinin kanı akıtılmış, Sivas'ta 1993 yılında 33 aydın, dinciler tarafından "Allahsızlar" diye diri diri yakılmışlardır.
Üzülerek belirtmek gerekir ki, Orta Çağ'da ve Yeni Çağ'da siyasetin bir örgütlenme biçimi olan mezhepler ve dinler, günümüzde fanatik dincilerin elinde inanca dayalı politikanın aracı olmayı sürdürmektedir.

Tarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar (Sayfa 27)Tarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar (Sayfa 27)
Jazz 
14 Nis 20:43, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Dünya, bir değişim ve savaş çılgınlığı yaşıyor.
Bu değişim sürecini ve savaş çılgınlığını kendi ideolojilerine ve çıkarlarına göre yönlendirmek isteyen Amerika ile radikal siyasal İslam dünyanın hızla Ortaçağ'a gidişini destekliyor.

Tarihimizle Yüzleşmek, Emre KongarTarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar
Jazz 
18 Nis 22:56, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yıldırım Bayezit
Yıldırım Bayezit, Timur'la savaşmak için Bizans kuşatmasını kaldırmış, böylece İstanbul'un fethi yarım yüzyıl gecikmiştir.

Tarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar (Sayfa 41)Tarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar (Sayfa 41)
Jazz 
18 Nis 23:12, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Selçuklular Doğu Anadolu'dan girip 9 yıl gibi bir süre içinde soluğu Batı Anadolu'da almışlardır.

Tarihimizle Yüzleşmek, Emre KongarTarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar
Jazz 
23 Nis 00:01, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Biliyoruz ki, demokrasiyi, çoğunluğun diktatörlüğünden ayıran en önemli ölçüt, çoğunluk dışında kalan görüş, inanç ve düşüncelerin de yaşamlarının ve hatta iktidar olma haklarının korunmasıdır.
"Halk neylerse güzel eyler" söylemi, demokrasinin, çoğunluk yönetimi ilkesini temel alarak, azınlıkta kalanların haklarını yani demokratik düzeni, muhalefeti ve dolayısıyla dine yönelen bir tarım toplumunda veya dinci siyasetin egemen olduğu bir yapıda laikliği yok eden bir görüştür.

Tarihimizle Yüzleşmek, Emre KongarTarihimizle Yüzleşmek, Emre Kongar
5 /