Tarihin Işığında

7,5/10  (8 Oy) · 
22 okunma  · 
5 beğeni  · 
436 gösterim
- Biz hepimiz kendimize göre birer Enver Paşayız. Elimize fırsat geçse nice Enver Paşalıklar yaparız. Onun için birinci harbin komutanlarının aceleciliğini ve hayalciliğini hak vermesek de anlamak lazım.

- Dünyada hiçbir doğru dürüst devlet yoktur ki dini kontrol etmesin. Bunun demokratik gelişmemişlik düzeyiyle de ilgisi yoktur. Büyük dinlerin yapısı ve ananesi böyledir

- Fatih doğu ve batı dillerine hakimdi. Kanuni bir kuyumcu, IV. Murad ressam ve müzisyen, II. Abdülhamid usta bir marangozdu. Abdülaziz şark ve garp musikisinde eserler bestelemişti.

- "Türkiyeli" ismi tercüme edilemez, içeriği bakımından bu kelimeyi teklif edenlerin de amacını zaten karşılamaz. Başka bir kimlik kullanmak isteyenler bunu ifade edebilirler. Ama bunun için ülke yurttaşlığının ve kimliğin adını değiştirmelerine lüzum yoktur, hakları olduğunu da zannetmiyoruz.

Tarihçi İlber Ortaylı sıra dışı analizlerine ve güçlü yorumlarına devam ediyor. Kendisine has bakış açısıyla geçmişi "Tarihin Işığında" ustaca değerlendiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Murat ÇALIK 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, 8 günde, 4/10 puan

Prof. Dr. İlber Oltaylı Hoca'nın röportaj ve makalelerinden derlenmiş kitap aynı manav dükkanı gibi olmuş. Bir oradan bir buradan mantığı ile, parça parça ve üstünkörü yayınlanmış kaynak eserden uzak bir yapıda. Açıkçası Hoca'ya yakıştıramadığım bir kitap.

Burak CAN 
07 Oca 22:36, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek serisi gibi belli bir konuda olmayıp bir çok farklı konularda daha önce yazdığı yazıların ve röportajların derlemesi ile ortaya çıkan bir eser.Farklı konularda yine anlaşılır bir dilde güzel bir derleme eser.
Bazı konular şu şekilde:
*OSMANLI VE ROMA
*EVLERİYLE OSMANLI
*DİN VE DEVLET
*KURTULUŞ GÜNÜ
Kitap toplamda: 6 röportajdan ve 19 makaleden oluşuyor.

Kitaptan 1 Alıntı

Burak CAN 
07 Oca 22:38, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Osmanlı bir büyük Akdeniz imparatorluğudur,klasik imparatorlukların sonuncusudur.Ve yeni çağlara uymasını bilendir.Osmanlı zor zamanların imparatorluğudur.

(ROMA VE OSMANLI)

Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 15 - PROFİL)Tarihin Işığında, İlber Ortaylı (Sayfa 15 - PROFİL)