8,2/10  (18 Oy) · 
69 okunma  · 
17 beğeni  · 
613 gösterim
"Yerdeniz Üçlemesi'nin son kitabı En Uzak Sahil, düşlemeyi bırakmadığım bir düş gibiydi. Ve düşlemekten uzun süre vazgeçmedim. Tehanu böyle ortaya çıktı: Ged'in kendi hayatının nasıl sona ermesi gerektiği konusunda yanıldığını ve bana Yerdeniz'in gerçekten son kitabında kılavuzluk edecek kişinin Tenar olduğunu keşfetmek çok hoş bir sürpriz oldu. Üçleme'ye eklediğim bu yeni sona, "Olsun da Geç Olsun" adını da koyabilirdim."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9789753420938
 • Orijinal Adı:
  Tehanu
 • Çeviri:
  Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Herhalde seri içinde en çok sıkıldığım, şu betimlemeler bitse de konuya geçse diye söylendiğim tek kitap bu oldu. Çoook uzun anlatılmış, detaylandırılmış bir konu. Yazarın kurgu eksikliği çektiğini sanmıyorum ama bu kadar betimleyerek anlatım da yordu diyebilirim. Muallakta bırakan bir sonla bitti. Yerdeniz Öyküleri’nde devamı gelirse iyi olur ama gelmezse de aramam, merak etmem : )

Kitaptan 4 Alıntı

"Bekle", demişti şimdi Aihal olan Ogion ona, ölümün rüzgarı sarsıp da yaşamdan koparıp almadan. "Geçti... her şey değişti", diye fısıldamıştı ve sonra da "Tenar, bekle..." Ama neyi beklemesi gerektiğini söylememişti. Gördüğü veya bildiği değişimi belki de; ama bu değişim neydi? Kastettiği kendi ölümü müydü, bitmiş olan yaşamı mıydı? Neşeyle konuşmuştu, coşkuyla. Onu beklemekle vazifelendirmişti.

Tehanu, Ursula K. Le Guin (Sayfa 30)Tehanu, Ursula K. Le Guin (Sayfa 30)

‘’Evet; ama kadınlar, sanki güçlerinden korkuyor, kendilerinden korkuyorlar. Kendilerine güvenmeleri hiç öğretiliyor mu onlara? diye sordu Ged ve konuşurken, işini yapmakta olan Therru girdi içeri. Adam Tenar ile göz göze geldi. Hayır, dedi. "Güven bize öğretilen bir şey değil."

Tehanu, Ursula K. Le GuinTehanu, Ursula K. Le Guin

‘’Kendimi bir kap yaptım. Kabın biçimini biliyorum. çamurunkini değil. Hayat bana dans ettirdi. Dansları biliyorum. Ama bu dansları yapanın kim olduğunu bilmiyorum."

Tehanu, Ursula K. Le GuinTehanu, Ursula K. Le Guin