Tehlikeli Oyunlar Bütün Eserleri 2

9,1/10  (234 Oy) · 
589 okunma  · 
233 beğeni  · 
5.932 gösterim
Hikmet Benol, toplumdaki yoğun kargaşanın temelinde yatan gerçekliği araştırırken, gerçeklerle içtenlikle ilgilenmenin toplumu yönetenlerce tehlikeli görüldüğünü seziyor ve "oyun oynuyormuş gibi ilgilenme" yolunu seçiyor. Kişinin kendiyle savaşmasını ve yenmesini, kendini dönüştürmesini önemli bir sorun olarak algılamaya çağıran, çarpıcı ve sarsıcı bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  479
 • ISBN:
  9789754702095
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
 25 Kas 19:15, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 9/10 puan

Zor.Oğuz Atay'ı okumak tam olarak da böyle. Oğuz Atay zor ama okuyup anlayana o kadar güzel ki! İnsanı kendini bulmaya yöneltiyor. Hatta insana kendini bulduruyor. İnsandaki içsel hesaplaşmanın sonucunun ve kazananınını belirlemeye yarıyor denilebilir. Tehlikeli Oyunlar, Tutunamayanlar, Korkuyu Beklerken kitaplarını okudum. Geriye kalanını da okumak için heyecanla bekliyorum.

Rukiye Uygur 
28 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitabın sonundaki film örneklendirmesiyle okuruna mesajı aldın mı sorusunu soran Tehlikeli Oyunlar kitabını kendi benliğini aramakta olan herkese tavsiye ederim.

İREM ÖNCÜ 
16 Tem 19:09, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Altını çizerek kitap okuma alışkanlığı olanları biraz zorlayacak, öyle bir kitap ki her cümlesinde sizi içine çekiyor. Hepsinin altını çizmek, bir yerlere not almak istiyorsunuz. Anlamak pek kolay değil, ani geçişlere uyum sağlamak, ruh tahlillerini benimsemek için tamamen onda olarak okumalısınız. Vakit ayırdığınız için hiçbir şekilde pişman olmazsınız. Hayatımın kitabi diyebilir miyim? Kuvvetle muhtemel diyebilirim.

Oğuz Atay'ın okuduğum ilk kitabıydı. Neden bu kadar bekledim derseniz; bazı yazarları anlayabilmek için belli bir donanıma sahip olmanız gerekir. Kitaba gelirsek; karakterlere bir şekilde bağlanıyorsunuz. Onlar gibi düşünmeye başlıyorsunuz. Kitapta zaman zaman kopmalar yaşadım ama bir iki sayfa geriye gidip tekrar okuyunca taşlar yerine oturdu. İleriki yıllarda kesinlikle bir defa daha okuyacağım bir kitap. Memleketimden bu denli başarılı insanların çıkmış olması çok büyük bir şans.

Kuzey GENÇ 
17 Eki 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 8/10 puan

Aslında Oğuz ATAY'ı tanırsanız, kitaplardaki hayatı da bilirsiniz. Ama çoğu zaman hayatın gerçeği yetmez buna. Ve kitaplara başvurmanız lazım. İşte bu esna da Oğuz ATAY'ın bir tutunamayanlar ruh halini oynayarak. "Tutunamayanlar" adlı başarılı eseri kaleme aldı. Ve burada Atay'ın hayatını öğreniyoruz. Sonra da Oğuz ATAY'ın kendi benliğine dönme çabası girişimini anlatan "Tehlikeli Oyunlar" adlı kitabı okuyunuz. Çünkü, ikisi iki farklı kentlerde yaşayan aynı hava misaline benzeyen karakterler var eserde. Mesela, Hikmet BENOL. Kitabımızın başkarakterlerinden biri.Nasıl anlatsam ki bilmiyorum? Oysa ki, Hikmet'in soyadı bile Oğuz ATAY'ın kendi benliğine geri dönme isteği uyandırıyor sanki. Baksanıza şu şifreye; Hikmet BENOL(BEN-OL).... Bu bir tesadüf ya da kandırmaca ihtimali olamaz. Hüsammettin Albayı da unutmamak gerek. Sonra Servet Albay. Ve diğer karakterler...

yadigar soydan 
08 Eki 14:16, Kitabı okudu, 17 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bir Oğuz Atay kitabı daha. Oyun içinde oyun.. Gerçekle hayal ürünü olan olayları neredeyse ayırt etmek imkansız.. Var olan bir olayın içinde yer aldığınızı düşünmenizin üzerinden çok geçmiyor ki, Hikmet'in beyninde yer alan kurgunun içinde olduğunuzu anlamanız. Gerçeklerle ve düşler iç içe.. Başlarda anlaşılması zor olmasından dolayı yavaş ilerleyen bir kitap olmasına rağmen daha sonraları akıcılık kazanıyor. Bir klasik daha.. Mutlaka okunmalı..

Burak Gökçe 
08 Eki 10:53, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

Tehlikeli Oyunlar ı daha önce Seyyar Sahne Ekibi'nden oyun olarak izlemiştim. Erdem Şenocak ı çok beğenmiş ve bu kitabı okumalıyım demiştim. Oyundan çıkar çıkmaz gidip kitabı aldım ( iyiki almışım :)) Tutunamayanlar, Oğuz Atay'ın bugün bu kadar popüler olmasının sebebi olsa da, bu kitapta en az onun kadar övgüyü hakkediyor. Dünyanın her yerinde vardır sanırım zamanında hakkettiği ilgi görmeyen insanların öldükten sonra değer görüp popüler olması. Oğuz Atay da bunu bilen biri olarak ne güzel demiş; '’ Biliyorum ki, bu akıl beni bütünüyle terk edinceye kadar gidipgelenazizvarlık masalına kimse inanmayacaktır. Bazı insanlar bazı şeyleri hayatlarıyla değil, ölümleriyle ortaya koymak durumundadır.’’ Yazarın bu kitabı da biraz Tutunamayanlar ı andırıyor. Selim ve Turgut gibi bir tutunamayan da Hikmet Benol. Kitabın edebi değerine diyecek laf yok zaten.Sevin Seydi' ye ithaf ettiği bu iki kitap onunla birleşmesi ve ayrılışını temsil ediyor. İkisini de okumanızı öneririm.

Eda demirkaya 
06 Şub 20:17, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sevgili Bilge diye başlayan yüzlerce mektup yazmak isterdim.Bu kitap başlayıp bitiremediğim mektupların üzerine yenilerini ekledi.

ceren sevinc 
28 Oca 21:10, Kitabı okudu, 39 günde

İnsanı güldüren, okudukça eğlendiren, içine alan, şaşırtan, beyinde yeni ampuller yaktıran, ince ve derin sorgulamalar ve tespitler içeren; iç yolculuğa, yalnızlığa, ilişkilere, kurumlara, sanata dair aslında ağır bir kitap. Kimi yerlerde Tutunamayanlar' dan daha mı iyi diye düşündürmüyor da değil.

halilb 
16 Mar 09:43, Kitabı okuyor, Beğendi, 7/10 puan

çok iyi gidiyor bu kitap bambaşka tehlikeli oyunlar var kitabın her cümlesinde özellikle albayım lı cümleler çok başarılı kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor derken yazar kelimelerin gerçek gücünden bahsetmiştir yani yazar kelimelerle dans etmektedir

5 /

Kitaptan 351 Alıntı

Özgür Meral 
06 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Fakat, Allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme kapılıyor. Bir yandan da hiç konuşmak istemiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. Fakat benim de sevmeğe hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de susarım o zaman. Gecekondumda oturur, anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar? Sorarım size: Nasıl? Kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor. Küçük oyunlar istemiyorum albayım.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 259 - İletişim yayınları)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 259 - İletişim yayınları)
Bayan Okur 
21 Kas 07:20, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Kafam cam kırıklarıyla dolu doktor. Bu nedenle beynimin her hareketinde düşüncelerim açıyor.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz AtayTehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay
Aysel Omurtak 
20 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Beklenen geç geliyor, geldiği sırada insan başka yerlerde oluyor.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 73)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 73)

Beni hemen anlamalısın, çünkü ben kitap değilim, çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz, yaşarken anlaşılmaya mecburum.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz AtayTehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay

Bu kalbin, birini sevmeye ihtiyacı vardı. Ve sen bunu anlamadın. Ve bana eziyet ettin. Ve eziyet ettiğini bilmedin. Gözyaşımı silmedin.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 91)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 91)

Kitapla ilgili 3 Haber