Tehlikeli Oyunlar Bütün Eserleri 2

9,1/10  (261 Oy) · 
634 okunma  · 
256 beğeni  · 
6.441 gösterim
Hikmet Benol, toplumdaki yoğun kargaşanın temelinde yatan gerçekliği araştırırken, gerçeklerle içtenlikle ilgilenmenin toplumu yönetenlerce tehlikeli görüldüğünü seziyor ve "oyun oynuyormuş gibi ilgilenme" yolunu seçiyor. Kişinin kendiyle savaşmasını ve yenmesini, kendini dönüştürmesini önemli bir sorun olarak algılamaya çağıran, çarpıcı ve sarsıcı bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  479
 • ISBN:
  9789754702095
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
 25 Kas 2016, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 9/10 puan

Zor.Oğuz Atay'ı okumak tam olarak da böyle. Oğuz Atay zor ama okuyup anlayana o kadar güzel ki! İnsanı kendini bulmaya yöneltiyor. Hatta insana kendini bulduruyor. İnsandaki içsel hesaplaşmanın sonucunun ve kazananınını belirlemeye yarıyor denilebilir. Tehlikeli Oyunlar, Tutunamayanlar, Korkuyu Beklerken kitaplarını okudum. Geriye kalanını da okumak için heyecanla bekliyorum.

Mehtap 
17 May 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

TEHLİKELİ OYUNLAR

Yoruldum albayım derken Hikmet Benol, insan anlıyor hissiyatını. Karmaşık bir roman gibi görünse bile insan kendi düşüncesiyle tamamlıyor. Hayatın acemi insanı Hikmet Benol'un kendi düşünceleri ile savaşını, kendi benliklerine ayrılmış ruhunun karmaşıklıgını anlatıyor kitap.Karakter analizleri, albayla diyaloglar, düşüncelerin arasındaki sıkışıp kalma hali, piyeslerinde bulunan hayal gücü ile kitap okuyucusunu kendine bağlıyor. Özellikle son yemek bölümü beni çok etkiledi. Oradaki kargaşa ve sonundaki isyan. Kim bilir kaç kalabalıktan çıkarken böyle düşündük anlamsızlıgın anlamını ? "İnsanlık öldü" diye başlayan aklımıza saplanan satırları yankılanıyor sürekli. Kitabın son paragrafında iki kişinin diyalogunda Atay düşündüren bir tebessüm ettiriyor. Korkuyu Beklerken kitabını okurken tebessüm ettirip düşündüren kalemiyle tanıştım yazar ile. Bu kitabında da aynı şekilde tekrar tekrar okunacak, her okuyuşta benliğimize yeni şeyler katacak bir roman oldugunu düşünüyorum.

Burak Gökçe 
08 Eki 2016, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

Tehlikeli Oyunlar ı daha önce Seyyar Sahne Ekibi'nden oyun olarak izlemiştim. Erdem Şenocak ı çok beğenmiş ve bu kitabı okumalıyım demiştim. Oyundan çıkar çıkmaz gidip kitabı aldım ( iyiki almışım :)) Tutunamayanlar, Oğuz Atay'ın bugün bu kadar popüler olmasının sebebi olsa da, bu kitapta en az onun kadar övgüyü hakkediyor. Dünyanın her yerinde vardır sanırım zamanında hakkettiği ilgi görmeyen insanların öldükten sonra değer görüp popüler olması. Oğuz Atay da bunu bilen biri olarak ne güzel demiş; '’ Biliyorum ki, bu akıl beni bütünüyle terk edinceye kadar gidipgelenazizvarlık masalına kimse inanmayacaktır. Bazı insanlar bazı şeyleri hayatlarıyla değil, ölümleriyle ortaya koymak durumundadır.’’ Yazarın bu kitabı da biraz Tutunamayanlar ı andırıyor. Selim ve Turgut gibi bir tutunamayan da Hikmet Benol. Kitabın edebi değerine diyecek laf yok zaten.Sevin Seydi' ye ithaf ettiği bu iki kitap onunla birleşmesi ve ayrılışını temsil ediyor. İkisini de okumanızı öneririm.

Rukiye Uygur 
28 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitabın sonundaki film örneklendirmesiyle okuruna mesajı aldın mı sorusunu soran Tehlikeli Oyunlar kitabını kendi benliğini aramakta olan herkese tavsiye ederim.

İREM ÖNCÜ 
16 Tem 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Altını çizerek kitap okuma alışkanlığı olanları biraz zorlayacak, öyle bir kitap ki her cümlesinde sizi içine çekiyor. Hepsinin altını çizmek, bir yerlere not almak istiyorsunuz. Anlamak pek kolay değil, ani geçişlere uyum sağlamak, ruh tahlillerini benimsemek için tamamen onda olarak okumalısınız. Vakit ayırdığınız için hiçbir şekilde pişman olmazsınız. Hayatımın kitabi diyebilir miyim? Kuvvetle muhtemel diyebilirim.

yadigar soydan 
08 Eki 2016, Kitabı okudu, 17 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bir Oğuz Atay kitabı daha. Oyun içinde oyun.. Gerçekle hayal ürünü olan olayları neredeyse ayırt etmek imkansız.. Var olan bir olayın içinde yer aldığınızı düşünmenizin üzerinden çok geçmiyor ki, Hikmet'in beyninde yer alan kurgunun içinde olduğunuzu anlamanız. Gerçeklerle ve düşler iç içe.. Başlarda anlaşılması zor olmasından dolayı yavaş ilerleyen bir kitap olmasına rağmen daha sonraları akıcılık kazanıyor. Bir klasik daha.. Mutlaka okunmalı..

Kuzey GENÇ 
17 Eki 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 8/10 puan

Aslında Oğuz ATAY'ı tanırsanız, kitaplardaki hayatı da bilirsiniz. Ama çoğu zaman hayatın gerçeği yetmez buna. Ve kitaplara başvurmanız lazım. İşte bu esna da Oğuz ATAY'ın bir tutunamayanlar ruh halini oynayarak. "Tutunamayanlar" adlı başarılı eseri kaleme aldı. Ve burada Atay'ın hayatını öğreniyoruz. Sonra da Oğuz ATAY'ın kendi benliğine dönme çabası girişimini anlatan "Tehlikeli Oyunlar" adlı kitabı okuyunuz. Çünkü, ikisi iki farklı kentlerde yaşayan aynı hava misaline benzeyen karakterler var eserde. Mesela, Hikmet BENOL. Kitabımızın başkarakterlerinden biri.Nasıl anlatsam ki bilmiyorum? Oysa ki, Hikmet'in soyadı bile Oğuz ATAY'ın kendi benliğine geri dönme isteği uyandırıyor sanki. Baksanıza şu şifreye; Hikmet BENOL(BEN-OL).... Bu bir tesadüf ya da kandırmaca ihtimali olamaz. Hüsammettin Albayı da unutmamak gerek. Sonra Servet Albay. Ve diğer karakterler...

Y. Serkan Tuncer 
18 Ara 2016, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bazı kitaplar, müzikler, sözler olur da tamamen bana hitap ediyor dersiniz hani, Tehlikeli Oyunlar da benim adıma bu anlamda unutulmaz bir eser olmuştu. Oğuz Atay bu değerli eserinde romanın ana kahramanı Hikmet Benol'un kendi muhasebesini, çatışmalarını baz alarak toplumsal eleştirilerini, hayattan kaçışını ve mış gibi yaşamasını ele alır genel anlamı ile.

Her satırı anlam dolu, tekrar tekrar okunası güzellikte, değeri günden güne artan bir roman.

Eda demirkaya 
06 Şub 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Sevgili Bilge diye başlayan yüzlerce mektup yazmak isterdim.Bu kitap başlayıp bitiremediğim mektupların üzerine yenilerini ekledi.

Gülçehre Aydın 
31 Ara 2016, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bitsin istemediğim, bitecek diye ağırlaştırdığım ve her cümlesinde insanoğlunun yalnızlığını gördüğüm kitap. Oğuz Atay'ın aydınların yalnızlığını anlattığı her kitabından biraz daha farklı. Belki çaresizliğin insanı kurgulara sürüklediği ve asıl ben'ini bir türlü bulamadığı ve ararken de ısrarla yok olduğu efsanevi eser. Okurken her cümlenin altını çizmek isteyecek ve bir cümlenin, hatta sözcüğün bile sizi ne denli hercümerç edeceğini keşfedeceğiniz bir yapıt.

5 /

Kitaptan 440 Alıntı

Özgür Meral 
06 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Fakat, Allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme kapılıyor. Bir yandan da hiç konuşmak istemiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. Fakat benim de sevmeğe hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de susarım o zaman. Gecekondumda oturur, anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar? Sorarım size: Nasıl? Kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor. Küçük oyunlar istemiyorum albayım.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 259 - İletişim yayınları)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 259 - İletişim yayınları)
Bayan Okur 
21 Kas 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Kafam cam kırıklarıyla dolu doktor. Bu nedenle beynimin her hareketinde düşüncelerim açıyor.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz AtayTehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay
Aysel Omurtak 
20 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Beklenen geç geliyor, geldiği sırada insan başka yerlerde oluyor.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 73)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 73)

Beni hemen anlamalısın, çünkü ben kitap değilim, çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz, yaşarken anlaşılmaya mecburum.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz AtayTehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay
Bayan Okur 
06 Ara 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Ölmek nedir? Yaşayabileceğini hayal ettiğin şeylerin bitmesidir ya da insanın öyle sanmasıdır."

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 401)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 401)

Bu kalbin, birini sevmeye ihtiyacı vardı. Ve sen bunu anlamadın. Ve bana eziyet ettin. Ve eziyet ettiğini bilmedin. Gözyaşımı silmedin.

Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 91)Tehlikeli Oyunlar, Oğuz Atay (Sayfa 91)

Kitapla ilgili 3 Haber