Tehlikeli Rüyalar Görme Yılı

8,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
363 gösterim
Memnuniyetsizliğin altan alta işleyişi devam ediyor. Öfke büyüyor, isyanların ve kargaşaların yeni dalgaları başlayacak. Niçin? Çünkü 2011 olayları yeni bir politik gerçekliğin önceden habercisi. Bu gerçeklik şimdinin içinde hareketsiz yatan ütopyacı geleceğin sınırlı, bozuk -hatta bazen sapkın- bir fragmanı. 

"Elinizdeki kitap, mevcut konstelasyonun bu tür bir "bilişsel haritası"nı (Jameson) çıkarma çabasına katkı sunmayı hedeflemektedir. Günümüz kapitalizminin başlıca özellikleri kısaca tanımlandıktan sonra toplumsal antagonizmalara tepki olarak ortaya çıkan gerici olgulara (özellikle popülist isyanlara) odaklanarak günümüz kapitalizminin hegemonyacı ideolojisinin ana hatlarını ortaya koyuyoruz. Kitabın ikinci bölümünde 2011'de ortaya çıkan iki büyük özgürlükçü hareketi ele alıyoruz: Arap Baharı ve Wall Street İşgali. Son olarak da, The Wire üzerine bir tartışma başlatarak, sistemin güçlü işleyişine katkıda bulunmadan sistemle nasıl dövüşülebileceği gibi zor bir soruyla hesaplaşıyoruz. " 
-S. Zizek-
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786055239022
 • Çeviri:
  Barış Özkul, Mehmet Öznur
 • Yayınevi:
  Encore Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Jazz 
05 Haz 12:27, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Arap Baharı
lran'da başlayan şey, Arap Baharı olarak adlandırılan ve Mısır 'da doruk noktasına ulaşan olaylarda adeta patlak verdi.
Mısır'daki durumun en acımasız ironilerinden biri Batının Mısır'daki değişimin "hukuk" çer5vesinde gerçekleşmesine
yönelik endişeleriydi - sanki Mısır'da 2011'e kadar hukukun üstünlüğü varmış gibi! Mubarek rejiminin uzun yıllar empoze ettigi kalıcı olağanüstü hal devletini unuttuk mu?

Tehlikeli Rüyalar Görme Yılı, Slavoj ZizekTehlikeli Rüyalar Görme Yılı, Slavoj Zizek
Jazz 
05 Haz 16:36, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Orta sınıf
Bugün sömürülen üretici katmanı artık işçi sınıfı değil, orta sınıf olduğu görüşünden hareketle radikal bir psiko-toplumsal degişim.Ödedikleri ağır vergilerle çoğunluğun egitimini, sağlığını, vs. finanse eden bu katman aslında gerçek "bağışçılardır".

Tehlikeli Rüyalar Görme Yılı, Slavoj ZizekTehlikeli Rüyalar Görme Yılı, Slavoj Zizek
Jazz 
05 Haz 16:46, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yeni Köle düzeni
İki bine yakın araştırmacının yeni fikirleri test etmekle uğraştığı Silikon Vadisi'nin postmodern "yaratıcı" merkezinin oteki yüzünü; stresli çalışma koşullarının ( uzun mesai saatleri, düşük ücret ... ) sonucunda işçi intiharının yayıldığı Çin'deki askeri görünümlü, büyük, çirkin binaları göz ardı edemeyiz. 11. İşçi ölmek için camdan atladığında , şirket işçilerin kendilerini oldürmeyeceklerine soz verdikleri bir kontrat imzalamalanm şart koşacaktı.

Tehlikeli Rüyalar Görme Yılı, Slavoj ZizekTehlikeli Rüyalar Görme Yılı, Slavoj Zizek
Jazz 
05 Haz 10:32, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yunanistan bir istisna degil; evrensel boyutları olan yeni bir sosyo-ekonomik rnodelin uygulandığı bir test alanı.Bankerlere ve diger uzmanlara demokrasiyi ayaklar altına alma izni veren, depolitize bir teknokratik rnodelin uygulama sahası. Toplumurnuzun yakın gelecekteki halini anlatan distopyan bir filmden bir sahne düşünün: Sıradan insanlar caddede yürürken yanlannda bir düdük taşıyorlar, ne zaman bir şüpheli -diyelirn bir goçmen, ya da evsiz birini- gorseler öttüruyorlar ve özel polis, şüpheli mutecavizleri gaddarca hırpalamak uzere olay yerine koşuyor ... Ucuz bir Hollywood kurgusu havası veren bu sahne günümüz Yunanistan'ında gerçekten yaşanıyor.

Tehlikeli Rüyalar Görme Yılı, Slavoj ZizekTehlikeli Rüyalar Görme Yılı, Slavoj Zizek